Αγριόχοιρος

Αυτό είναι από γουρούνι ρε παιδια;;;; Κοπάδια από αλλά ζώα δεν υπάρχουν εκει. Καλά από γιδοπρόβατα δεν ειναι σιγουρα!View attachment 26161
Κατά πάσα πιθανότητα είναι μοσχάρι φίλε μου υπάρχουν και μεγάλα καπριά αλλά τόσο μεγάλο ντόρο δεν έχω δει ποτέ μου!!
 
Μα δεν έχει μοσχαρια εκεί γυρω γι'αυτό με παραξένεψε αυτό το ιχνος. Μπορει να είναι κανένα που την εχει κοπανήσει από καπου. Πάντως εκεί γύρω είναι όργωμα ο τόπος απο τα γουρούνια. Μέχρι και μεγάλες πέτρες έχουν αναποδογυρισει.
 
Μα δεν έχει μοσχαρια εκεί γυρω γι'αυτό με παραξένεψε αυτό το ιχνος. Μπορει να είναι κανένα που την εχει κοπανήσει από καπου. Πάντως εκεί γύρω είναι όργωμα ο τόπος απο τα γουρούνια. Μέχρι και μεγάλες πέτρες έχουν αναποδογυρισει.
Από γουρούνι δεν είναι σίγουρα.
 
Αυτό είναι από γουρούνι ρε παιδια;;;;
Τυχερέ! Από buffalo είναι.

footprint-buffalo-ground-57162219.jpg


:p
 
Με τα γρουνια είμαι παντελώς ασχετος! Μόνο σκατουλες και σκαφτουρες μπορώ να ξεχωρισω! Τώρα όμως υπάρχει άλλο πρόβλημα! Ποιανού είναι ο μόσχος και που είναι τωρα?????
Προφανώς θα είχε και άλλα ίχνη σαν αυτό της φωτογραφίας τριγύρω ..
Αν δεν είχε απολύτως κανένα και ήταν το μοναδικό και τόσο καθαρό να μπαίνεις σε υποψίες !!!
Κάποια πατήματα είναι ξεκάθαρα όπως αυτό που ανέβασα.
Αν δεν είναι ξεκάθαρα ψάχνεις τριγύρω για άλλα ...
Θα ήταν καλό να ανοίξουμε ένα θέμα με αναγνώριση ιχνών ...
Ξέρω αρκετά πράγματα αλλά δεν θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό, έχω δει ανθρώπους να ακολουθούν ίχνη ή να βλέπουν ίχνη που χρειάστηκε να βάλουν το χέρι πάνω τους για να τα δω και εγώ :)
Ενδιαφέρον επίσης είναι πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το ίχνος ...

Κανένας Απάτσι ανιχνευτής στην παρέα να μας διαφωτίσει περί διαβάσματος ιχνών ???
 
Last edited:
Με τα γρουνια είμαι παντελώς ασχετος!
Κρίμα. Το θεωρώ το απόλυτο θήραμα το οποίο δοκιμάζει τις δυνάμεις τόσο του κυνηγού όσο και του όπλου του. Φυσικά είναι και το μόνο θήραμα στην Ελλάδα από το οποίο κινδυνεύει και ο θηρευτής του από το ίδιο, κι αυτό προσφέρει μια ισοτιμία μεταξύ τους.

Προσωπικά, επειδή τα κυνηγάω πάντα μόνος μου και δίχως σκύλο (οπότε, πιο σωστά, τα θηρεύω), έχω αναπτύξει αρκετές ικανότητες στην ιχνηλασία αφού τα βρίσκω σχεδόν πάντα. Στην αρχή της σεζόν, ακόμα και τις μύγες συμβουλεύομαι που με το βουητό τους προδίδουν την πορεία τους, αλλά, οι πολύ φρέσκες και πολλές κοπριές σημαίνουν πως είναι πολύ κοντά και εκεί προσέχω να έχω πάντα τον αέρα κόντρα. Στην κρίσιμη στιγμή όμως είναι που δοκιμάζεται ο σχεδιασμός, η ετοιμότητα, η ωριμότητα και η ψυχραιμία.

Το θεωρώ πολύ πιο συναρπαστικό από το να περιμένεις στο καρτέρι να σου έρθουνε στη μπούκα. Είναι απερίγραπτο το αίσθημα να εξελίσσεσαι ως θηρευτής με τις δικές σου φυσικές ικανότητες. Έτσι απολαμβάνεις τη φύση σου στο μέγιστο, και την εσωτερική και την εξωτερική, και του θηρευτή και του θηράματος, ακόμα κι όταν δεν το φέρνεις σπίτι.

Ποιανού είναι ο μόσχος και που είναι τωρα?????
Σε κανένα ψυγείο της περιοχής έψαξες; :p
 
Κανένας Απάτσι ανιχνευτής στην παρέα να μας διαφωτίσει περί διαβάσματος ιχνών ???
Τα μέλη εκείνα της γουρουνοπαρέας που "κόβουν", ακόμα και τον χαρακτήρα του γουρουνιού μπορούν να σου πουν απ' το ντορό του. ;)
 
Τα μέλη εκείνα της γουρουνοπαρέας που "κόβουν", ακόμα και τον χαρακτήρα του γουρουνιού μπορούν να σου πουν απ' το ντορό του. ;)
Σε κόβω για αρχηγό των Απάτσι ανιχνευτών Γιάννη ... :)
Ήξερα 2 τέτοια άτομα ... δυστυχώς δεν έμαθα όσα ήθελα ...
 
Σε κόβω για αρχηγό των Απάτσι ανιχνευτών Γιάννη ... :)
Ήξερα 2 τέτοια άτομα ... δυστυχώς δεν έμαθα όσα ήθελα ...
Για διαβασμα ιχνων αλλων θηραματων μπορω να σου πω φιλε καποια πραγματα
Για γουρουνια οχι γιατι οσονκαι να γνωριζω απο διαβασμα ιχνων πρακτικη εμπειρια δεν θα μπορουσα να εχω
Γενικα ομως περι ιχνων οπως παλαιοτητα μεγεθος κατευθυνση ειδος ζωου κλπ ολοι οσοι ασχολουμαστε με την φυση εχουμε γνωσεις
 
Αυτά που γνωρίζω εγώ από τα πατήματα είναι τα πατημένα χορταράκια που την επόμενη ημέρα σηκώνονται και η αράχνη που πέφτει στο παλιό πάτημα ...
Επίσης με μια πέτρα γρατζουνάς το έδαφος και συγκρίνεις το χρώμα του χώματος ...
Σίγουρα χρειάζεται πολύ εμπειρία ...
Από την απόσταση μεταξύ ιχνών, το βάθος, τα πίσω νύχια κτλ μπορείς να καταλάβεις αν το ζώο τρέχει ή περπατάει ή είχε σταματήσει αλλά αυτά είναι ανώτερα μαθηματικά και δεν τα κατέχω :)
Δεν θυμάμαι κάτι άλλο σημαντικό ...
 
Σε κόβω για αρχηγό των Απάτσι ανιχνευτών Γιάννη ... :)
Για τον τρόπο που κυνηγάω αλλά και για τη στάση μου απέναντι στο "ιμπεριαλιστικό" κυνήγι και τον "κυνηγετικό τουρισμό", έχω ήδη αποκτήσει το παρατσούκλι "Μπλεκ". Για τη σχέση μου όμως με τη φύση αλλά και για τα όσα τραβάω από τους σύγχρονους καουμπόηδες, κι εγώ ο ίδιος θα αποκαλούσα τον εαυτό μου Ινδιάνο. :)

Ήξερα 2 τέτοια άτομα ... δυστυχώς δεν έμαθα όσα ήθελα ...
Δυστυχώς, η κατοχή γνώσης δε συνεπάγεται και ικανότητα μετάδοσής της. Άσε που η γνώση, μόνο ως πληροφορία μπορεί να μεταφερθεί, η εμπειρία είναι που τη μετατρέπει σε γνώση. Αυτά όμως φαντάζομαι τα ξέρεις ήδη. Ακόμα όμως κι απ' τη γνώση, σημαντικότερο είναι το ένστικτο.
 
Αυτά που γνωρίζω εγώ από τα πατήματα είναι τα πατημένα χορταράκια που την επόμενη ημέρα σηκώνονται και η αράχνη που πέφτει στο παλιό πάτημα ...
Επίσης με μια πέτρα γρατζουνάς το έδαφος και συγκρίνεις το χρώμα του χώματος ...
Σίγουρα χρειάζεται πολύ εμπειρία ...
Από την απόσταση μεταξύ ιχνών, το βάθος, τα πίσω νύχια κτλ μπορείς να καταλάβεις αν το ζώο τρέχει ή περπατάει ή είχε σταματήσει αλλά αυτά είναι ανώτερα μαθηματικά και δεν τα κατέχω :)
Δεν θυμάμαι κάτι άλλο σημαντικό ...
Και αν είναι κομμένα τα χορταρακια βοηθάει
Αν έχει πάρει να μαυρίζει στο κόψιμο είναι παλιό
Όταν τρέχει ο ντορος είναι πιο ανοιχτός αν είναι και λίγο μεγάλο ακουμπάνε και τα παρανυχα
Η αράχνη σχεδόν πάντα είναι παλιό αν και έχω πετύχει και σε φρέσκο ντορο που είχαμε ήδη αμολυσει σκυλιά να παρατηρήσω αράχνη να φτιάχνει ιστό
Δηλαδή εάν βρίσκαμε τον ντορο στις δώδεκα παρόλο που ήταν μία χαρά για τα σκυλιά θα ήταν αραχνιασμενος
Ορισμένοι απλά το έχουν εκ γενετής πραγματικά δεν τους ξεφεύγει τίποτα ούτε στο να δούνε το παραμικρό ίχνος αλλά και στο αν είναι φρέσκο ή παλιό και όλα αυτά σε δύσκολες συνθήκες έχουν ένστικτο
 
Ο μονος λογος που θελω να κυνηγησω αγριογουρουνο ειναι αυτος
Για να κοψω τα ιχνη
Εχω παθος με αυτη τη τεχνη αυτη
Μου την μεταδωσε ο παππους
στο λαγο αλλα και σε οτι εχουμε στην κυπριακη φυση

Καλα το παραδεχομαι και για το γλεντι μετα .big smile.
 
Καλα το παραδεχομαι και για το γλεντι μετα
Το μετά και το ακόμα πιο μετά σε καλύβες ή μαντριά με τζάκι και πατάτα τηγανητή σε κάρβουνα :)
Κρασί και τσίπουρα μέχρι να τελειώσουν οι προμήθειες ... :)

Είναι μαγική αίσθηση η ανίχνευση αλλά στα μέρη που κυνηγάμε είναι πολύ δύσκολη ... ξηρασία, πέτρες κτλ
Δεν έχω αναφέρει πολλά ακόμα πράγματα πχ δεν χαλάμε τα ίχνη, σπασμένα κλαδιά, δεν πάμε πάτημα-πάτημα, κοιτάζουμε μπροστά και πολλά άλλα αλλά το σημαντικότερο είναι το ένστικτο όπως είπε ο Γιάννης παραπάνω, η γνώση του τόπου και της συμπεριφοράς των ζώων.

Φέτος θα αφιερώσω περισσότερο χρόνο και θα σας πω τα αποτελέσματα το χρόνου :)
 
Back
Top