Παρουσίαση Φυσιγγίων

Η αγορά έγινε, τα εντόσθια του είναι αυτά,και τώρα μας μένει μια δοκιμή επί στόχου και μια μέτρηση της ταχύτητας του.View attachment 26116
Μην περιμενεις και πολα πραγματα στο σαιτ το δινει 415 , με αυτη την ταχυτητα μην περιμενεις σκοτωματα μετα τα 25 μετρα !!!
 
Λοιπόν, Νικόλα; @ΝίκοςΠ στα 35 μέτρα με καραμπίνα απλή μάγκνουμ αλλά όχι για ατσάλινα, το χαρτί 70χ90 την τρύπα την είχα βάλει για κέντο και καλά, γιατί είχα αέρα πολύ,το φυσίγγι βάση του γραμμαρίου έχει 210 σκάγια και στο χαρτί πήγε τα 168, η λαμαρίνα που έχω από πίσω από το χαρτί είχε 3 mm πάχος αλουμίνιο,την έκανε σουροτηρη, 3 άστρα το στοκ 66 εκατοστά κάννη, για δώσε τα φώτα σου!!!! Και όποιος άλλος γνωρίζει IMG_20210419_124155_1.jpgIMG_20210419_123901.jpg
 
Last edited:
Μην περιμενεις και πολα πραγματα στο σαιτ το δινει 415 , με αυτη την ταχυτητα μην περιμενεις σκοτωματα μετα τα 25 μετρα !!!
Δηλαδή ένα (αργό) φυσίγγι έχει καλύτερο αποτέλεσμα στα μακρινά από ένα πολύ γρήγορο;;;
 
Λεει για καλύτερες συγκεντρώσεις. Δεν θέτει θέμα ασφαλείας των καννων. Προφανώς γιατί δεν είναι υψηλές οι ταχύτητες. Από ανάκρουση πως σου φάνηκε;
Μαλακό φυσίγγι και ας έκανε ζέστη σχετικά, ξερή λίγο τουφεκιά σε ήχο, αλλά από ανάκρουση καλό, μόνο ελάχιστα καταλυπα στην κάννη
 
Δηλαδή ένα (αργό) φυσίγγι έχει καλύτερο αποτέλεσμα στα μακρινά από ένα πολύ γρήγορο;;;
Δεν ειπα κατι τετοιο αλλα το αντιθετο !! Να φανταστεις οι αμερικανοι που κυνηγανε με ομοιοματα ψαχνουν φυσιγγια κοντα στα 500 μ/δ
 
Λοιπόν, Νικόλα; @ΝίκοςΠ στα 35 μέτρα με καραμπίνα απλή μάγκνουμ αλλά όχι για ατσάλινα, το χαρτί 70χ90 την τρύπα την είχα βάλει για κέντο και καλά, γιατί είχα αέρα πολύ,το φυσίγγι βάση του γραμμαρίου έχει 210 σκάγια και στο χαρτί πήγε τα 168, η λαμαρίνα που έχω από πίσω από το χαρτί είχε 3 mm πάχος αλουμίνιο,την έκανε σουροτηρη, 3 άστρα το στοκ 66 εκατοστά κάννη, για δώσε τα φώτα σου!!!! Και όποιος άλλος γνωρίζει View attachment 26123View attachment 26124
Κατανομη και συγγεντρωση στα ατσαλινα ειναι δεδομενη λογου οτι δεν παραμορφονονται
 
Λοιπόν, Νικόλα; @ΝίκοςΠ στα 35 μέτρα με καραμπίνα απλή μάγκνουμ αλλά όχι για ατσάλινα, το χαρτί 70χ90 την τρύπα την είχα βάλει για κέντο και καλά, γιατί είχα αέρα πολύ,το φυσίγγι βάση του γραμμαρίου έχει 210 σκάγια και στο χαρτί πήγε τα 168, η λαμαρίνα που έχω από πίσω από το χαρτί είχε 3 mm πάχος αλουμίνιο,την έκανε σουροτηρη, 3 άστρα το στοκ 66 εκατοστά κάννη, για δώσε τα φώτα σου!!!! Και όποιος άλλος γνωρίζει View attachment 26123View attachment 26124

Αριστο μου....''περαστικα μας''.....φιλε!!!! 1ον Ταχυτητες απαραδεκτες....και για γελια...
Η συγκεντρωση δεν μου ''λει΄΄ ΤΙΠΟΤΑ.....Αυτο ελειπε να μην εχει συγκεντρωση με αυτες τις ταχυτητες.
Καπου διαβασα εγραφε ο Δημητρης οτι τα 36 γραμμαρια τα δινει με 455μ/δ...που το διαβασε αυτο ??
Τα εχω αγορασμενα αυτα τα φυσιγγια....δεν γραφουν ταχυτητα επανω στην συσκευασια..
Τα εχω ριξει σε στοχο....δεν ειχα ταχογραφο τοτε...δεν ξερω τι ταχυτητα εχουν....οι συγκεντρωσεις τους
απογοητευτικες...
Δοκιμες εχω κανει αρκετες με διαφορες μπαρουτες...για ατσαλινα λεω. Ολες δεν ειχαν νοημα...διοτι δεν
μετραγα ταχυτητα...
Ακομα τα ατσαλινα τα ''ψαχνω''.....δεν ειμαι ευχαριστημενος απο τα αποτελεσματα μου.
ΟΙ τελευταιες μου δοκιμες με πυριτιδα SSB- και 32 γραμμαρια σκαγια Ν4 στα 35 μετρα...εκανα και
π@π@ρια και εβαλα 2* αστρα εδωσε στον κυκλο 75% δλδ 217 σκαγια γομωση 217 - 162 =75%....
Αλλα ΟΧΙ με V1,5-395n/s....Τα δικα μου εβγαλαν πιστευω ταχυτητες με αξιοπρεπεια...V1,5-494m/s.
Aκομα δεν τελειωσα με τις δοκιμες...συνεχιζω...και ο Θεος βοηθος φιλε!!!
 
Είχα ακούσει σε σχετική συζήτηση, στην Αγγλία συγκεκριμένα όπου αναμένεται να επιβληθεί σύντομα η απαγόρευση του μολύβδου για κυνήγι, ότι φυσίγγια με ατσάλινα και υψηλές ταχύτητες θα είναι απαγορευτικά για όπλα μη πιστοποιημένα. Αυτά με νορμαλ ταχύτητες θα μπορούν να ρίχνονται και από μη πιστοποιημένες κάννες.
 
Back
Top