Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στα μέρη μας το παπί το ακούς και δεν το βλέπεις, θα το δεις στα 6 μέτρα πάνω από το κεφάλι σου!!!!!!!!! Και εκεί δεν υπάρχει προσκοπευση Νικόλα, είναι όπως το έγραψες,μια μπηχτη και τέλος τις περισσότερες φορές, ΔΥΣΤΥΧΏΣ, όσο για τις ταχύτητες 420 πιστεύω ότι είναι πολύ καλές, εντάξει δεν υπάρχει και τηλεκατευθυνόμενο .my man.
Υπάρχει !!!
Το φυσίγγι που έσπασε το πιάτο ο Καπουτζίδης με το όπλο του Ν.Μαυρομμάτη .....
 
Παλικαρια , σημερινες δοκιμες με ατσαλινα σκαγια.....ΜΟΝΟ ταχυτητες εβγαλα καλες....
Τρεις τουφεκιες V1,5-491 - 493 - 494m/s
Aπο συγκεντρωσεις δεν ειμαι ευχαριστημενος....Στα 35 μετρα ( πραγματικα μετρα ) με 2* μαμα
τσοκ....το 75% το επιασα....δεν το ξεπερασα ομως...
Μπορω να πω οτι ειμαι σε καλο ''δρομο'' απο αυτα που ''ειδα''....
Επισεις εχω την εντυπωση.....οτι η SSB - δουλευει καλυτερα στο ατσαλι....παρα στο μολυβι.....Θα ''φανεί''
στις επομενες δοκιμες. :)
 
Νικόλα καλημέρα, εδώ που τα κυνηγάμε εμείς, είναι όπως τα λέει και ο φίλος ο Πιτ, αν υπάρχει τρόπος να έχουμε ένα φυσίγγι και ένα σεταπ που να πιάνει τα 600m/s θα ήταν ότι πρέπει, τώρα για μέρα, ναι έχεις δίκιο.
Καλησπέρα. Απο αυτά που λενε οι αμερικανοί και οι σκανδιναβοι που εχουν εμπειρία στα ατσαλινα, φαίνεται πως έχουν καταλήξει πως η ταχύτητα μόνο σκοτώνει. Προτιμάνε ενα η δυο νούμερα πανω απο τα μολυβδινα και γομωσεις απο 28 εως 34 συνήθως γραμμάρια , αλλα τωρα γεμίζουν με αρχικές 460 με 480 ή και παραπάνω μετρα ανα δευτερόλεπτο.
 
Παλικαρια , σημερινες δοκιμες με ατσαλινα σκαγια.....ΜΟΝΟ ταχυτητες εβγαλα καλες....
Τρεις τουφεκιες V1,5-491 - 493 - 494m/s
Aπο συγκεντρωσεις δεν ειμαι ευχαριστημενος....Στα 35 μετρα ( πραγματικα μετρα ) με 2* μαμα
τσοκ....το 75% το επιασα....δεν το ξεπερασα ομως...
Μπορω να πω οτι ειμαι σε καλο ''δρομο'' απο αυτα που ''ειδα''....
Επισεις εχω την εντυπωση.....οτι η SSB - δουλευει καλυτερα στο ατσαλι....παρα στο μολυβι.....Θα ''φανεί''
στις επομενες δοκιμες. :)
καλησπερα Νικο αφου για ατσαλινα ειναι φτιαγμενη !!!και επισης ατσαλινα ΜΟΝΟ μεχρι 3* τσοκ ειναι θεμα ασφαλειας ασσος και δυαρι ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ !!!!
 
καλησπερα Νικο αφου για ατσαλινα ειναι φτιαγμενη !!!και επισης ατσαλινα ΜΟΝΟ μεχρι 3* τσοκ ειναι θεμα ασφαλειας ασσος και δυαρι ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ !!!!
Μην το λες....η brain αν δεν κάνω λάθος δίνει το xfull της, με εγγύηση για ατσαλια
 
Η αποτυπωση για 30 μετρα με 2* αστρα ειναι ''φτωχη''.
Καλησπέρα Νικόλα!!
Θα πω για μια ακόμη φορά πως το όπλο που κυνηγάω υδρόβια έχει σταθερό τσοκάρισμα 2*...δν παίζω με τσοκ αδελφούλη για να αυξομοιώσω την τουφεκιά!!
Η τουφεκιά για τη γνώμη τη δική σου είναι φτωχή...παράλληλα δν θα μου δώσει μέτρα και το ξέρω καλά... :)
Το παπί το κυνηγούσα με 76cm 1* (σταθερό) κ δόξα το θεό μια χαρά βάραγα...τα ΚΙΡΚΙΡΙΑ που κυνηγάω συνήθως παιρνούν πάνω από το καπέλο σου ως ++++++....το χάραμα λοιπόν με ΠΑΓΟ,ΑΕΡΑ κ ένα διερχόμενο κιρκίρι με 100+ kmh να περνά μπροστά σου στα 20m όχι 2η τουφεκιά δν ρίχνεις,αλλά ούτε εκπνοή δν προλαβαίνεις να κάνεις....όλα αυτά στα λέω για να καταλάβεις πως κυνηγάω ΕΓΩ στα μέροι μου....
Το πιο σημαντικό.........το ανθρώπινο μάτι,το χάραμα δν βλέπει πάνω από 35m φίλε...άρα στην ουσία τη να την κάνω τη συγκέντρωση στην προκειμένη περίπτωση...;)
Εσκεμένα δν της έβαλα Buffer ή αλεύρι...;)
Εδω σκοτωνουν τα εμπορικα με 380μ/δ που δεν
Εγώ δν πάω να βγάλω ταχύτητες εμπορικού,αλλιώς τότε να πάω να πάρω έτοιμα....
γνωμη μου ειναι να ριξεις ταχυτητες στο 420μ/δ. και στους μειον βαθμους και στα 400 μετρα να
κατεβει η ταχυτητα μια χαρα θα σκοτωνει το φυσεκι.
Άκου τώρα...στν πάγο να πάω που;;;
Στο βάλτο με 400m/s.;;
Την έκατσα τη βάρκα....γι'αυτό τα γκαζάρω εξ αρχής,ουτως ώστε στο ΔΥΝΑΤΟ ΚΡΥΟ να μου βγαίνει το setup μου στα 410-415 τουλάχιστο...όλα αυτά ΔΕΝ τα είχα στα εμπορικά κ γιαυτό γεμίζω πλέον...
Με V1,5-420m/s θα εχεις ενα 85-90% συγκεντρωση σε αυτα τα μετρα ( 30 με 2* αστρα) και μια τουφεκια
που θα σκοτωνει και στα 45 μετρα.
Γιαυτά τα 40 μέτρα έχω άλλο στήσιμο με μάλλινη Νικόλα,αλλά κ πάλι έχω εναλλακτικές για Long Range τουφεκιές...κ το λέω επιδή τολμώ να σηκώνω τα όπλα στα 50m άνετα.....
Όταν έκοψα πυρίτιδα 0.5 τότε τα είδα όλα...τελικά σε παραδέχομαι...οπως πολύ σωστά λες, ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ που θα κάνεις στο φυσίγγι σου!!

Υ.Γ Τελικά μεγάλη υπόθεση ο ταχογράφος....σου λύνει πολλές απορίες...
Νικο για το ξημερωμα που το θελει μια χαρα ειναι τα πουλια περνανε σχεδον νυχτα ,πολες φορες τα ακους και δεν τα βλεπεις !! Ασε που αν τα πιο πολλα ειναι μικρα εχουν τιποτα και ευνοηκο ανεμο πανε με χιλια ,λιγη διασπορα την θελεις αλιως πρεπει να εισαι ο κλιντ ιστγουντ για να τα σκοτωσεις , εγω πιστευω πως ειναι καλη ,με πιο σφυχτη τουφεκια πρεπει να ειναι πιο αυστηρη η σκοπευση πραγμα δυσκολο σε τουφεκιες που στην ουσια ειναι σαν μπιχτες
Τα είπες όλα καταγράμμα Δημήτρη!!
Από που κατάγεσαι αδελφέ;;
 
Άμα κυνηγούσες υδρόβιο θείο,θα είχες γλυτώσει 2 σελίδες γράψιμο.big smile.

Οχι δεν εχω κυνηγησει ποτε. Αλλά........εαν ποτέ παω....Δεν θα παω στο γηπεδο να τρεξω 100 μετρα
μετ' εμποδιων.....με σκαρπινια....
Θα φοραω τα σωστα και τα καταλληλα παπουτσια !!!! ;) :)
 
Οχι δεν εχω κυνηγησει ποτε. Αλλά........εαν ποτέ παω....Δεν θα παω στο γηπεδο να τρεξω 100 μετρα
μετ' εμποδιων.....με σκαρπινια....
Θα φοραω τα σωστα και τα καταλληλα παπουτσια !!!! ;) :)
Υπάρχουν παιδιά που έχουν όπλα με συναισθηματική αξία που θέλουν να τα λειτουργούν σε όλα τα κυνήγια.Ενα όπλο με σταθερό τσοκ 2/1 με το κατάλληλο φυσίγγι κάνει άψογη δουλειά στα 15-20 μέτρα.Πριν πας στο γήπεδο για 100αρι να έρθεις μια μέρα μαζί στις μαύρες σαιτες που γλύφουν καλάμια και αν τις δεις να με χ..σεις.
 
Καλησπέρα Νικόλα!!
Θα πω για μια ακόμη φορά πως το όπλο που κυνηγάω υδρόβια έχει σταθερό τσοκάρισμα 2*...δν παίζω με τσοκ αδελφούλη για να αυξομοιώσω την τουφεκιά!!
Η τουφεκιά για τη γνώμη τη δική σου είναι φτωχή...παράλληλα δν θα μου δώσει μέτρα και το ξέρω καλά... :)
Το παπί το κυνηγούσα με 76cm 1* (σταθερό) κ δόξα το θεό μια χαρά βάραγα...τα ΚΙΡΚΙΡΙΑ που κυνηγάω συνήθως παιρνούν πάνω από το καπέλο σου ως ++++++....το χάραμα λοιπόν με ΠΑΓΟ,ΑΕΡΑ κ ένα διερχόμενο κιρκίρι με 100+ kmh να περνά μπροστά σου στα 20m όχι 2η τουφεκιά δν ρίχνεις,αλλά ούτε εκπνοή δν προλαβαίνεις να κάνεις....όλα αυτά στα λέω για να καταλάβεις πως κυνηγάω ΕΓΩ στα μέροι μου....
Το πιο σημαντικό.........το ανθρώπινο μάτι,το χάραμα δν βλέπει πάνω από 35m φίλε...άρα στην ουσία τη να την κάνω τη συγκέντρωση στην προκειμένη περίπτωση...;)
Εσκεμένα δν της έβαλα Buffer ή αλεύρι...;)

Εγώ δν πάω να βγάλω ταχύτητες εμπορικού,αλλιώς τότε να πάω να πάρω έτοιμα....

Άκου τώρα...στν πάγο να πάω που;;;
Στο βάλτο με 400m/s.;;
Την έκατσα τη βάρκα....γι'αυτό τα γκαζάρω εξ αρχής,ουτως ώστε στο ΔΥΝΑΤΟ ΚΡΥΟ να μου βγαίνει το setup μου στα 410-415 τουλάχιστο...όλα αυτά ΔΕΝ τα είχα στα εμπορικά κ γιαυτό γεμίζω πλέον...

Γιαυτά τα 40 μέτρα έχω άλλο στήσιμο με μάλλινη Νικόλα,αλλά κ πάλι έχω εναλλακτικές για Long Range τουφεκιές...κ το λέω επιδή τολμώ να σηκώνω τα όπλα στα 50m άνετα.....
Όταν έκοψα πυρίτιδα 0.5 τότε τα είδα όλα...τελικά σε παραδέχομαι...οπως πολύ σωστά λες, ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ που θα κάνεις στο φυσίγγι σου!!

Υ.Γ Τελικά μεγάλη υπόθεση ο ταχογράφος....σου λύνει πολλές απορίες...

Τα είπες όλα καταγράμμα Δημήτρη!!
Από που κατάγεσαι αδελφέ;;
απο χαλκιδικη ειμαι Νεα Φωκαια στη χερσονισο κασσανδρα
 
Υπάρχουν παιδιά που έχουν όπλα με συναισθηματική αξία που θέλουν να τα λειτουργούν σε όλα τα κυνήγια.Ενα όπλο με σταθερό τσοκ 2/1 με το κατάλληλο φυσίγγι κάνει άψογη δουλειά στα 15-20 μέτρα.Πριν πας στο γήπεδο για 100αρι να έρθεις μια μέρα μαζί στις μαύρες σαιτες που γλύφουν καλάμια και αν τις δεις να με χ..σεις.

Μην ''μπερδευεις'' τα πραγματα....Το ''σκαρπινι'' δεν το ειπα για να θιξω ΚΑΝΕΝΑΝ φιλο η συναδελφο!!!
Το ειπα και το εγραψα με την εννοια οτι θα ειμαι προετοιμασμενος 150% για αυτο το κυνηγι....
Ο καθε ενας μας....εχει τον δικο του τροπο που κυνηγαει....και μαγκια του...και καουμπο'ι'λικι του...
Δεν κρινω κανεναν ....Εγω ειμαι αυτος που λεει....περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top