RIZZINI BR 11 SPORTER ή CAESAR GUERINI TEMPER SPORTING

Καλημέρα σε όλους. Είμαι πολλά χρόνια κυνηγός και από πέρσυ ξεκίνησα και το σκοπευτήριο. Το όπλο μου FABARM L4S gray hinder, με αυτό πηγαίνω και στο σκοπευτήριο. Θα ήθελα να αγοράσω όμως ένα σκοπευτικό sp για sporting και έχω καταλήξει στο RΙΖΖΙΝΙ ΒΡ 110 SPORTER και στο CAESAR GUERINI TEMPER SPORTING και τα δύο είναι αξίας 2300 € περίπου. Επειδή έχω FABARM πολλά χρόνια, το FABARM MOD ITALIA και τώρα το L4S, εκτιμώ πολύ την αντιπορσωπεία TOURIS που φέρνει και τα GUERINI, με άψογο service, οπότε κλείνω προς το CAESAR GUERINI. ΘΑ ήθελα την γνώμη των εμπειρώτερων, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Καλημέρα σε όλους. Είμαι πολλά χρόνια κυνηγός και από πέρσυ ξεκίνησα και το σκοπευτήριο. Το όπλο μου FABARM L4S gray hinder, με αυτό πηγαίνω και στο σκοπευτήριο. Θα ήθελα να αγοράσω όμως ένα σκοπευτικό sp για sporting και έχω καταλήξει στο RΙΖΖΙΝΙ ΒΡ 110 SPORTER και στο CAESAR GUERINI TEMPER SPORTING και τα δύο είναι αξίας 2300 € περίπου. Επειδή έχω FABARM πολλά χρόνια, το FABARM MOD ITALIA και τώρα το L4S, εκτιμώ πολύ την αντιπορσωπεία TOURIS που φέρνει και τα GUERINI, με άψογο service, οπότε κλείνω προς το CAESAR GUERINI. ΘΑ ήθελα την γνώμη των εμπειρώτερων, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Πολύ καλή η επιλογή σου.
 
Καλημέρα σε όλους. Είμαι πολλά χρόνια κυνηγός και από πέρσυ ξεκίνησα και το σκοπευτήριο. Το όπλο μου FABARM L4S gray hinder, με αυτό πηγαίνω και στο σκοπευτήριο. Θα ήθελα να αγοράσω όμως ένα σκοπευτικό sp για sporting και έχω καταλήξει στο RΙΖΖΙΝΙ ΒΡ 110 SPORTER και στο CAESAR GUERINI TEMPER SPORTING και τα δύο είναι αξίας 2300 € περίπου. Επειδή έχω FABARM πολλά χρόνια, το FABARM MOD ITALIA και τώρα το L4S, εκτιμώ πολύ την αντιπορσωπεία TOURIS που φέρνει και τα GUERINI, με άψογο service, οπότε κλείνω προς το CAESAR GUERINI. ΘΑ ήθελα την γνώμη των εμπειρώτερων, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Kαλησπέρα Κωνσταντίνε. Σίγουρα σίγουρα πολύ ενδιαφέροντα και ποιοτικά και τα υπάρχοντα όπλα που έχεις και τα υποψήφια. Τα πιο έμπειρα μέλη του φόρουμ θα σε κατατοπίσουν. Στο μεσοδιάστημα πέρνα από το σχετικό θέμα https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-491να μας συστηθείς και να σε γνωρίσουμε καλύτερα.
 
Κωνσταντίνε την άνοιξη πήρα το Ceasar Guerini Temper Sporting και παρόλο που δεν το έχω ρίξει όσο θα ήθελα λόγο της ηλίθιας απαγόρευσης που μας έχουν επιβάλει,θα έλεγα ότι είναι ένα από τα value for money όπλα της αγοράς! Ποιότητα κατασκευής άψογη,πολύ ωραία αίσθηση στα χέρια,ένα κοντάκι που για εργοστασιακό είναι όλα τα λεφτά,''δυνατές'' τουφεκιές και ανάκρουση που δεν σε προβληματίζει ακόμα και πάνω από τα 33 γραμμάρια.Επίσης το ότι συνοδεύεται από 8 τσοκ είναι ένα πολύ σημαντικό στοιχείο.
Ορίστε και μια φωτογραφία από την ''δεύτερη έναρξη'' στης 15 του Σεπτέμβρη!!

IMG_20200915_092832.jpg
 
Ότι απορία έχεις και μπορώ να σε διαφωτίσω ρώτα με! ;)
Καλημέρα σ' ευχαριστώ για τον σχολιασμό σου. Για την αντοχή θέλω να μάθω και αν το έχεις χρησιμοποιήσει και στο σκοπευτήριο. Παρεπιπτόντος ωραία φωτό, τι τσοκ χρησιμοποίησες στις κάννες σου?
 
Από κριτικές φίλων που το έχουν ρίξει πολύ και στο σκοπευτήριο και στο κυνήγι,δεν τίθεται θέμα αντοχής γενικά τα Guerini είναι πολύ στιβαρά όπλα! Ναι στο σκοπευτήριο το έριξα πριν ανοίξει το κυνήγι και δεν είχα κάποιο θέμα.
Τώρα για τα τσοκ συνήθως στα καρτέρια μου έχω τον συνδυασμό 4-3 ή 3,5-2!
 
Από κριτικές φίλων που το έχουν ρίξει πολύ και στο σκοπευτήριο και στο κυνήγι,δεν τίθεται θέμα αντοχής γενικά τα Guerini είναι πολύ στιβαρά όπλα! Ναι στο σκοπευτήριο το έριξα πριν ανοίξει το κυνήγι και δεν είχα κάποιο θέμα.
Τώρα για τα τσοκ συνήθως στα καρτέρια μου έχω τον συνδυασμό 4-3 ή 3,5-2!
Σ' ευχαριστώ πολύ!!!
 
Μου έχει μπει και η ιδέα να κάνω την υπέρβαση και να πάω για το Summit, αλλά τα λεφτά είναι πολλά. Δεν είμαι και κανένας σοβαρός σκοπευτής που συμμετέχει σε αγώνες, αλλά μου αρέσει η ενασχόληση με το σκοπευτήριο και θα ήθελα ένα σκοπευτικό όπλο. Το Summit έχει και ενισχυμένα ράδια (μάγουλα) στη βάση, το Temper δεν έχει. Τίθεται θέμα αντοχής? ποιος θα μου λύσει την απορία ? Ή επειδή είμαι ερασιτέχνης σκοπευτής να μη το πολυψάχνω και να πάω για το Temper. Εξάλλου υπάρχουν κι άλλες μεγάλες εταιρίες π.χ. browing όπου δεν έχουν σε μοντέλα τους ενισχυμένα ράδια στη βάση.
 
Kωσταντινε, με τη χρηση που θες, φανταζομαι, και με το temper θα εκανες τη δουλεια σου. Ομως το οτι δεν εισαι, οπως λες, σοβαρος σκοπευτης, μαλλον εννοεις σκοπευτης που ριχνει παρα πολλες πουλες, δε σημαινει οτι δεν θα το ψαξεις για να παρεις αυτο που θα σε βολεψει καλυτερα. Αν ειναι να διαλεξεις μεταξυ των 2, διαλεξε αυτο που σου εμπνεει την μεγαλυτερη σιγουρια. Ειναι αξιοπιστα οπλα, οποτε διαλεξε αυτο που γουσταρεις καλυτερα, και εφοσον φυσικα μπορεις να το αγορασεις.

Ακομα κατι, που εχω ως κανονα. Ακομα και αν εχεις σκοπο να ριχνεις 2-3 πουλες τη βδομαδα για τη πλακα σου, κανενας δεν σε εμποδιζει να αγορασεις ενα πανακριβο σκοπευτικο οπλο. Μπορεις να εχεις ενα Perazzi και να ριχνεις περιστασιακα, κανενας δεν στο απαγορευει. Αν αυτο θες, και μπορεις οικονομικα, αυτο να κανεις
 
Μου έχει μπει και η ιδέα να κάνω την υπέρβαση και να πάω για το Summit, αλλά τα λεφτά είναι πολλά. Δεν είμαι και κανένας σοβαρός σκοπευτής που συμμετέχει σε αγώνες, αλλά μου αρέσει η ενασχόληση με το σκοπευτήριο και θα ήθελα ένα σκοπευτικό όπλο. Το Summit έχει και ενισχυμένα ράδια (μάγουλα) στη βάση, το Temper δεν έχει. Τίθεται θέμα αντοχής? ποιος θα μου λύσει την απορία ? Ή επειδή είμαι ερασιτέχνης σκοπευτής να μη το πολυψάχνω και να πάω για το Temper. Εξάλλου υπάρχουν κι άλλες μεγάλες εταιρίες π.χ. browing όπου δεν έχουν σε μοντέλα τους ενισχυμένα ράδια στη βάση.
Και σ'εμένα αρέσουν πάρα πολύ τα guerini. Προς το παρόν δεν έχω ακούσει κάτι κακό για αυτά τα όπλα. Αλλά από την άλλη είναι λίγα χρόνια στην αγορά και νομίζω δεν υπάρχουν πολλά όπλα στο τερέν ώστε να μπορούμε να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα για την αξιοπιστία τους. Ξαναλέω όμως ότι δεν έχω ακούσει κάτι κακό για αυτά τα πανέμορφα όπλα. Επειδή θέλω να αγοράσω ένα sp όταν με το καλό γυρίσω Ελλάδα ένα από τα όπλα που κοιτάω είναι τα guerini.
Στα υπόλοιπα που αναφέρεις νομίζω πως ο Βίκτωρας το περιγράφει άψογα. Αν σου αρέσει κάτι και μπορείς να ανταπεξέλθεις οικονομικά τότε χτύπα το. Μια ζωή την έχουμε!
 
Τελικά έκανα την υπέρβαση μου και πήρα το CG Summit black με ρυθμιζόμενο κοντάκι. Μία φορά μέχρι στιγμής πήγα στο σκοπευτήριο και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πάρα πολύ η ντουφεκιά του, εννοείτε ότι έχω πάθει πλάκα με την εμφάνισή του!!!
 
Τελικά έκανα την υπέρβαση μου και πήρα το CG Summit black με ρυθμιζόμενο κοντάκι. Μία φορά μέχρι στιγμής πήγα στο σκοπευτήριο και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πάρα πολύ η ντουφεκιά του, εννοείτε ότι έχω πάθει πλάκα με την εμφάνισή του!!!
Να και μία φωτό....:D:D:D
Καλορίζικο το εργαλείο Κωνσταντίνε. Το όπλο στη φωτογραφία δεν έχει ρυθμιζόμενο κοντάκι ή εγώ δεν βλέπω καλά; Όπως και να έχει σου εύχομαι να το χαρείς!
 
Back
Top