Αγορά super pose

Κάνεις δεν είπε ότι είναι κακό.... ειδικά για τα Baikal... Επίσης σε ότι αφορά τα φθηνά τουρκικά όπλα... έχω μια επαναληπτική εδώ και 5 χρόνια.... κανένα πρόβλημα... άλλωστε για την απλότητα και αυτά που προσφέρει σε χαμηλή τιμή την πήρα.... Ο ξάδερφος μου πήρε μια ημιαυτόματη αντιγραφή της benelli.... σχετικά καλό όπλο όμως δεν είναι benelli...στα χρήματα που την αγόρασε θα έπαιρνε μια μεταχειρισμένη benelli....
 
Παιδιά τα χιουνται εκαναν άλματα στην ποιοτητα αλλα και στην τιμή. Δεν ειναι ιδια ούτε η ποιοτητα του excel που κοστιζε 1,7 εκ δραχμες με την ποιότητα του i 30 που εξοπλισμενο πάει ενα 20 αρικο ευρα...
Τωρα πια η διαφορα με ενα ford π.χ δεν ειναι ουτε 1500 ευρω....
Μην μπερδευετε την τοτε Χιουνται με την τωρα. Το excel ειχε μεσα μεχρι και κιτ χρωμα για να φτιαχνεις τις γρατζουνιες αλλα η αναρτηση τα φρενα και το αμαξωμα ηταν μαυρο χαλι, γι αυτο και ηταν παμθηνο. Οτι πληρώσεις παιρνεις, ίσχυε,ισχύει θα ισχύει.Μονο το vfm υφισταται.
 
Παιδιά τα χιουνται εκαναν άλματα στην ποιοτητα αλλα και στην τιμή. Δεν ειναι ιδια ούτε η ποιοτητα του excel που κοστιζε 1,7 εκ δραχμες με την ποιότητα του i 30 που εξοπλισμενο πάει ενα 20 αρικο ευρα...
Τωρα πια η διαφορα με ενα ford π.χ δεν ειναι ουτε 1500 ευρω....
Μην μπερδευετε την τοτε Χιουνται με την τωρα. Το excel ειχε μεσα μεχρι και κιτ χρωμα για να φτιαχνεις τις γρατζουνιες αλλα η αναρτηση τα φρενα και το αμαξωμα ηταν μαυρο χαλι, γι αυτο και ηταν παμθηνο. Οτι πληρώσεις παιρνεις, ίσχυε,ισχύει θα ισχύει.Μονο το vfm υφισταται.
Σε όλη τη πορεία μέχρι τη κορυφή έδωσε καλά καί οικονομικά προϊόντα στον κόσμο.
 
Σε όλη τη πορεία μέχρι τη κορυφή έδωσε καλά καί οικονομικά προϊόντα στον κόσμο.
Εδωσε προιόντα ανάλογα της τιμής. Τα πρωτα χιουνται ειχαν χαοτική διαφορά απο τα υπόλοιπα αυτοκίνητα. Τα βελτίωσε κι εφτασε τον ανταγωνισμό σε κάποιες περιπτώσεις τον ξεπέρασε,αλλα οι τιμές εφτασαν στα επίπεδα του ανταγωνισμού. Δεν μπορούμε πλεον να μιλάμε για ενα φτηνο αυτοκίνητο. Μιλάμε για ένα vfm αυτοκίνητο όμως...
 
Το θεμα ειναι εγω που εχω ενα boioto μη σνομπαρω αυτους με τα dt 11 και να τους ρωταω κοτσανες αυτο ειπα παλια κατεβαζα τα παπια με τη σαβουρα μου και τι να λεγα οτι το διπλανου μου με τη cosmi οτι εχει μπουρουχα επηδη δε σταυρωνει πουλι αχαχαχαχαχ
 
Οσο εξελίσσεται η τεχνολογια αλαζουν και τα μετρα συγκρισεις το οπλο πιυ αγοραζεις τωρα 2500 €' πριν 30 χρονια θα εκανε 2/3 εκατομυρια δραχμες το οτι εξελιθχηκαν τα μηχανηματα μας. κανει να αγοραζουμε φθηνότερα την καλυτερη ποιοτητα σε οτιδηποτε ισχύει αυτο πραγμα που οδηγει στο να μειώνεται το χειροποιητο χωρις ομως αυτο να δείχνει πτωση ποιοτητος .Και ενα καλο κομμάτι ξυλο αν το φτιαξεις κοντακι μονος σου η αξια του ειναι ανεκτιμητη το φτιαχνει ομως και ο παντογραφος καλυτερο και σε 30 λεπτα .Ειναι πραγματα που μπαινει και ο παραγοντας ανθρωπος που δινει αλλη αξια που ειναι μεγαλυτερη ολων αφου αυτος εφτιαξε και τα μηχανηματα για βελτιωση και ταχυτητα παραγωγης.
 
Οι μεγάλες εταιρίες όμως δεν ήταν πάντα μεγάλες.

Στην αρχή ήταν μικρές.

Οπότε οποιαδήποτε εταιρία ακόμη κι αν είναι μικρή......Κάτι ίσως δώσει στα όπλα.

Το ίδιο και στα αυτοκίνητα τις μηχανές αλλά και παντού.

Θα φέρω ένα παράδειγμα:

Η χιουνται πριν 20 χρόνια είχε καμία σχέση με αυτό που είναι σημερα;

Ήταν αυτοκίνητα χαμηλής τιμής, ασχημα που δεν τα εκτιμούσε κάνεις.

Σήμερα είναι από τα καλύτερα αυτοκινητα κοιτάζουν στα μάτια τον ανταγωνισμό...με λίγο χαμηλότερες τιμές και αξιοπιστία πέρα από κάθε φαντασία συν του ότι είναι πλέον και όμορφα.

Η κάθε εταιρία ανάλογα με τη δουλειά της παίρνει αυτό που αξίζει.

Και κάτι σημαντικό....πολλες εφευρέσεις δεν ευθύνονται οι εταιρίες αλλά κάποια υπέροχα μυαλά που δουλεύουν σε αυτές.

Μπορεί να είναι για παράδειγμα η Sony μια τεράστια εταιρία αλλά κάποιος από μια πολύ μικρότερη να κάνει μια εφεύρεση που αλλάζει τις ισορροπίες.

Υπάρχουν πολλά παραδείγματα.

Όπως επίσης μπορεί ένα και μόνο άτομο να αλλάξει τον κόσμο.

Παπανικολαου ας πούμε με το περίφημο τεστ.

Δεν είναι λοιπόν οι μεγάλες εταιρίες αλλά τα μυαλά και οι άνθρωποι πάνω από όλα.

Η μπενελι δεν ήταν μεγάλη εταιρία πριν να ανακαλύψει αυτο το υπεροχο κλειστρο ένας μηχανικός.

Και πάει λεγοντας
συγκρίνεις δύο διαφορετικές εποχές
πριν από ένα αιώνα που έδρασε ο Παπανικολάου η έρευνα γινόταν από τα κράτη και τα πανεπιστήμια
σήμερα γίνεται από τις εταιρείες κυρίως
όλα τα εμβόλια για τον ιό που έχουμε σήμερα εταιρείες τα βρήκαν(ενίοτε και με κρατική χρηματοδότηση λόγω της ιδιαιτερότητας του θέματος) και εταιρείες τα παράγουν
και σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο υπάρχει σύνδεση έρευνας και παραγωγής
όσο για τις μεγάλες εταιρείες, ειδικά στο χώρο της πληροφορικής και των υπολογιστών, ουρά κάνουν οι υποψήφιοι απέξω για να δουλέψουν εκεί σε αυτά τα σύγχρονα ''κάτεργα'' που πληρώνουν αστρονομικούς μισθούς
 
συγκρίνεις δύο διαφορετικές εποχές
πριν από ένα αιώνα που έδρασε ο Παπανικολάου η έρευνα γινόταν από τα κράτη και τα πανεπιστήμια
σήμερα γίνεται από τις εταιρείες κυρίως
όλα τα εμβόλια για τον ιό που έχουμε σήμερα εταιρείες τα βρήκαν(ενίοτε και με κρατική χρηματοδότηση λόγω της ιδιαιτερότητας του θέματος) και εταιρείες τα παράγουν
και σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο υπάρχει σύνδεση έρευνας και παραγωγής
όσο για τις μεγάλες εταιρείες, ειδικά στο χώρο της πληροφορικής και των υπολογιστών, ουρά κάνουν οι υποψήφιοι απέξω για να δουλέψουν εκεί σε αυτά τα σύγχρονα ''κάτεργα'' που πληρώνουν αστρονομικούς μισθούς
Τι σημασία έχει από ποιους γινόταν οι έρευνες.

Το θέμα είναι ποιος βρίσκει τι;

Αυτό εθιξα εγώ.

Εννοώντας ότι πίσω από τις τεράστιες εταιρίες βρίσκονται άνθρωποι που τις κάνουν μεγάλες.

Όσο μεγάλη και να είναι μια εταιρία αν δεν έχει άνθρωπους με μεγάλο μυαλό δεν είναι τίποτα.

Αντίθετα μια μικρή εταιρία με έναν και μόνο άνθρωπο ιδιοφυΐα μπορεί να γίνει τεράστια.

Ανάλογα την εφεύρεση.
 
Η αποψη μου είναι οτι κάποιος που έχει ενα όπλο των 2500 ευρω δεν πρέπει να βγάζει άχρηστα τα όπλα των 700 ούτε να τα σνομπάρει. Ομοιως κι ο κάτοχος του όπλου των 700 ευρώ να μην ισχυρίζεται οτι ειναι ίδιο με ένα όπλο των 2500 θεωρώντας κοροιδα τους ανθρώπους που ψωνισαν αυτά τα όπλα.
Εχω οικονομικά οπλα,στον οπλοβαστό μου 2 κιολας πλαγιο baikal και s.p baikal. Αν δεν είχα αλλο οπλο με αυτα θα πηγαινα και θα την εκανα τη δουλεια μου, αλλα τώρα που εχω ενα πιο ποιοτικό και πιο ακριβο όπλο το χέρι μου παει σ'αυτο για να βγώ στο κυνηγι.
Ειναι συζητήσεις που τις έχουμε ξανακάνει εδω πολλές φορές.
 
Οσο εξελίσσεται η τεχνολογια αλαζουν και τα μετρα συγκρισεις το οπλο πιυ αγοραζεις τωρα 2500 €' πριν 30 χρονια θα εκανε 2/3 εκατομυρια δραχμες το οτι εξελιθχηκαν τα μηχανηματα μας. κανει να αγοραζουμε φθηνότερα την καλυτερη ποιοτητα σε οτιδηποτε ισχύει αυτο πραγμα που οδηγει στο να μειώνεται το χειροποιητο χωρις ομως αυτο να δείχνει πτωση ποιοτητος .Και ενα καλο κομμάτι ξυλο αν το φτιαξεις κοντακι μονος σου η αξια του ειναι ανεκτιμητη το φτιαχνει ομως και ο παντογραφος καλυτερο και σε 30 λεπτα .Ειναι πραγματα που μπαινει και ο παραγοντας ανθρωπος που δινει αλλη αξια που ειναι μεγαλυτερη ολων αφου αυτος εφτιαξε και τα μηχανηματα για βελτιωση και ταχυτητα παραγωγης.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Εκεί που έφτασε πλέον η ψηφιακή τεχνολογία η ποιότητα του χειροποίητου κατάντησε γραφική και τα παλιά χειροποίητα (όχι μόνο όπλα) έχουν πια μόνο συναισθηματική αξία. Δυστυχώς; Δεν ξέρω....
 
Εξαιρετικο για κυνηγι φερμας και για πολυωρα περπατητα.
Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, ελαφρη, κανεις πολυ ωραιες τουφεκιες με λιγα γραμμαρια γομωση.
Δεν κανει για κυνηγια που θες φορτωμενη γομωση.

20 VERNEY CARRON.jpg26 μηχανισμος sagitairre.jpg
 

Αντιγράφω από την Οπλογνωσία:


FAUSTI ALBION



Κ. Νικήτα καλημέρα σας. Θα ήθελα εαν είναι δυνατόν να μου δώσετε την γνώμη σας σχετικά με το σουπερ ποζέ της Fausti το μοντέλο Albion. Που κατατάσσεται συγκριτικά με τα υπόλοιπα δίκανα αυτής της χρηματικής αξίας? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ευθυμίου Γίαννης

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Το Fausti Albion είναι χαρακτηριστικο δείγμα της σύγχρονης κατασκευής σουπερποζέ του Gardone. Σε αυτή την κατηγορία οι προδιαγραφές είναι όμοιες σε όλα σχεδόν τα σουπερποζέ που παράγονται σε αυτή την πόλη: θαλάμες 76 χιλιοστών (λόγω Αμερικής γαρ), αυτόματοι εξολκείς, μονοσκάνδαλο με επιλογέα, διακεκομμένοι πίροι, συρταρωτό κλειδί, κοντάκι με τζαβέτα.

Αν δούμε τον πυροδοτικό μηχανισμό θα δούμε περίπου το ίδιο σύστημα σε όλα τα όπλα αυτής της κατηγορίας. Σφύρες που ενεργοποιούνται από ελατήρια σπιράλ, κρεμαστές σχαστηρίες κλπ.

Σε μια κατηγορία περίπου όμοιων όπλων τα κριτήρια που τα ξεχωρίζουν είναι κυρίως οικονομικά, δηλαδή ποιο έχει την πιο συμφέρουσα τιμή και ποιο δίνει τα περισσότερα για αυτή την τιμή από την άποψη ποιότητας ξύλου και φινιρίσματος. Στην κατηγορία του Albion "παίζουν" και τα αντίστοιχα μοντέλα της FAIR, B.Rizzini, Fabarm και C.Guerini. Ολα είναι στα ίδια περίπου επίπεδα ποιότητας και έχουν όμοια τεχνικά χαρακτηριστικά. Η προτροπή είναι να ρίξετε μια ματιά σε όλα και να δείτε την αίσθηση που έχουν στα χέρια και πως σας βολεύουν.



Πάντως αυτή την τιμή εγώ δεν τη βρίσκω... Και όσο για το χειροποίητο, δεν το σχολιάζω καν
 
Δεν ξέρω....πάντως ιταλικό είναι καλή τιμή εχει.

Οπότε είπα να το ανεβάσω.
Σε βλέπω να αλλάζεις ξανά όπλο, ακόμα δεν το πήρες.
k07003.gif
 
Back
Top