Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μπορεί κάποιος να μου πει ποιο είναι το μήκος του κώνου στην benelli M2 ?
Μετρημένο!!!, όχι να το έχει διαβάσει από κάπου.

ps
Δεν θέλω να τον μακρύνω ... :)
θέλω να επιβεβαιώσω την μέτρηση που έκανα στην Μ2.
Καλημερα Βασιλη,με τι μετρησες τον κωνο της Μ2
 
Οκ Νίκο νά προσέχουμε δλδ τον κατασκευαστή?
Φίλε μου καθαρά θέμα στησίματος και αισθησης και ανάκρουσης . Αλίμονο καλά είναι και τα λαμπρο .

αυτό είναι δίκη μου άποψη ενώ έχω αδράνειας με κουράζει με κάποια φυσίγγια σε πολλές τουφεκιές άλλος μπορεί να ρίχνει όλη μέρα και να μην νιώθει τίποτα .
Για αυτό της διαλέγω λίγο πιο μαλακα φυσίγγια . Πχ θα έριχνα νέο βελοξ μαλακό και φονικό 33 γρ
 
Καλημερα Βασιλη,με τι μετρησες τον κωνο της Μ2
Με ένα πολύ ψιλό σύρμα και με ενδοσκόπιο.
Κατά 99% είναι 15 χιλιοστά.

Άρα γωνία 3.57 μοίρες και όχι 5 μοίρες όπως λέγεται στο παρακάτω link.
Αυτός βέβαια μιλά για super vinci, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφορά (χωρίς να το έχω τσεκάρει).
Για να καταλάβουμε τι παίζεται ...

https://www.outdoorlife.com/article...red-forcing-cone-can-improve-pellet-patterns/

Η Saami δίνει από 5 μοίρες (το ανώτερο) μέχρι 0.5 μοίρες, στις θαλάμες 3".

Και για όποιον έχει την περιέργεια, τι μήκος πρέπει να έχει ο κώνος για να έχουμε γωνία 0.5 μοίρες, είναι 108 χιλιοστά !!!
Φυσικά είμαι τελείως αντίθετος, ούτε συστήνω επέμβαση σε κάνη ειδικά για κώνο.
Αν χρειαστεί οποιαδήποτε επέμβαση αυτή να γίνεται πάντα σε σοβαρό οπλουργό.

ca.jpg
 
Last edited:
0.5 γωνια ειναι συγκληση 1ας μοιρας θαλαμης προς αυλό γιατι εχεις και 0.5 απο απέναντι και σωστα σου βγαινει κωνος 10.8 εκατοστα .Για σκεψου τη μπρερετα που εχει απο 0.15 την κάθε γωνια.δηλ τρεχει με συγκλιση 0.30μοιρες
 
Με ένα πολύ ψιλό σύρμα και με ενδοσκόπιο.
Κατά 99% είναι 15 χιλιοστά.

Άρα γωνία 3.57 μοίρες και όχι 5 μοίρες όπως λέγεται στο παρακάτω link.
Αυτός βέβαια μιλά για super vinci, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφορά (χωρίς να το έχω τσεκάρει).
Για να καταλάβουμε τι παίζεται ...

https://www.outdoorlife.com/article...red-forcing-cone-can-improve-pellet-patterns/

Η Saami δίνει από 5 μοίρες (το ανώτερο) μέχρι 0.5 μοίρες, στις θαλάμες 3".

Και για όποιον έχει την περιέργεια, τι μήκος πρέπει να έχει ο κώνος για να έχουμε γωνία 0.5 μοίρες, είναι 108 χιλιοστά !!!
Φυσικά είμαι τελείως αντίθετος, ούτε συστήνω επέμβαση σε κάνη ειδικά για κώνο.
Αν χρειαστεί οποιαδήποτε επέμβαση αυτή να γίνεται πάντα σε σοβαρό οπλουργό.

View attachment 24745
1,5 ειναι σωστα φιλος που εκανε κωνο σε μ1 ετσι του ειπαν
 
Τα όπλα της γενιάς 90ς-αρχές 2000 που δεν είχαν φλάντζες για το cast αλλά μόνο για το drop, είχαν εργοστασιακό cast-off κανονικά; Ρωτάω για Raffaello και Centro αν έχει σημασία. Με ένα όχι και τόσο αξιόπιστο τρόπο που μέτρησα δε βρήκα παρέκκλιση και μου έκανε εντύπωση.
 
Σε γρηγορες και ενστοκτωδης βολες καταλαβαίνεις τι κοντακι εχεις ελπιζω να βρεις τον καταλληλο για βελτιωση
Από άλλη περίπτωση που το είχα ψάξει πάει γύρω στα 150€ συν μεταφορά στην Αθήνα.
Σκέφτομαι να το διορθώσω μόνος μου αφαιρώντας λίγα χιλιοστά από το πλαϊνό του κοντακιού και κάνοντας ενδιάμεσες δοκιμές.
 
Από άλλη περίπτωση που το είχα ψάξει πάει γύρω στα 150€ συν μεταφορά στην Αθήνα.
Σκέφτομαι να το διορθώσω μόνος μου αφαιρώντας λίγα χιλιοστά από το πλαϊνό του κοντακιού και κάνοντας ενδιάμεσες δοκιμές.
Η ρασπα κ το γυαλοχαρτο είναι παντα η τέλεια λυση
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top