Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα σε όλους. Ποιός τα έχει δοκιμάσει να μας πει καμία γνώμη;;;
Το φυσίγγι αυτο βγαινει σε τρια νούμερα ν7, 8, 9
Το χρησιμοποιούσα παλιοτερα και τωρα λιγοτερο στις κυριαρίνες σε ν8. Τέλειο
Καποιον συντονισμό , εχω καταλήξει , εχει το νευρικό μου συστημα , με τη C7 , και παντα μα παντα καπως με ενοχλει η τουφεκια της. Κατήργησα εξαιρετικά φυσίγγια σιγα σιγα , οπως nsi speed, &classica και το καφε λαμπρό
Γενικα τα εχω αντικαταστήσει με την Α1 sp, σε 32 ,34 γρ. Του χρονου θα δοκιμάσω και το Α1 33 fast που μου φαινεται θα καλύψει καποιες περιπτωσεις που θελω .
Αν και λεω να βαλω 50-60 ευρω ετηςιως επιπλέον στο τραπέζι και να τα γυρισω ολα σε tecna . 13-15 κουτιά το χρονο απο ολα ρίχνω .
 
Καλησπέρα σε όλους. Ποιός τα έχει δοκιμάσει να μας πει καμία γνώμη;;;
Πολύ καλό για μένα! Στο δικανακι μου σαν δεύτερο σε πέρδικα σε ν6 και σε μπεκάτσα σε ανοιχτό τόπο σε 8 κ 9 πάντα το ίδια καλό!
 
Καλησπέρα μάγκες τι πιριτιδα εχει το J&B 38γρ semi magnum διασπορας μπλε κάλυκα???
Σήμερα άνοιξα μερικά να δω τους συγκεντρωτηρες.
Το μαύρο πάνω δεξιά είναι σεμι j&b.το έχω 2 χρόνια όμως οπότε μπορεί να αλλάξε η πυρίτιδα.φαινεται μέσα τι έχει αλλά εγώ δεν ξέρω.αν το δουν τα αλάνια εδώ μέσα θα μας πούνε.
 

Attachments

  • IMG_20210317_153521.jpg
    IMG_20210317_153521.jpg
    225,7 KB · Προβολές: 50
  • IMG_20210317_153341.jpg
    IMG_20210317_153341.jpg
    205,4 KB · Προβολές: 50
Σήμερα άνοιξα μερικά να δω τους συγκεντρωτηρες.
Το μαύρο πάνω δεξιά είναι σεμι j&b.το έχω 2 χρόνια όμως οπότε μπορεί να αλλάξε η πυρίτιδα.φαινεται μέσα τι έχει αλλά εγώ δεν ξέρω.αν το δουν τα αλάνια εδώ μέσα θα μας πούνε.
Αν έχεις το S.Magnum (J&B) δύο χρόνια,τότε είναι παλιά έκδοση.!!
Πέρισυ που είχα κόψει 1 φυσίγγι,το βρήκα με την Psb2 Special κ η δοσολογία του ήταν 2.05×40 με Z2M 15 κ καψούλι cx2000....

Αυτό που βλέπω στη φωτό σου όπου η πυρίτιδα είναι Κίτρινη,μάλλον πρόκειται για τη CH6 ×36....διότι ο Δ.Τσιπούρας των (J&B) γέμιζε τα 33άρια του (τα Super) με την Ch6 x32 το 2018-19 κ είχα κάνει χρυσές δουλειές τότε στα περάσματα του σεπτέμβρη στα τρυγόνια... ;)
 
Λεβέντες καλησπέρα.Καμια πρόταση για αξιόλογο φυσίγγια με επινικελωμενα η επιχαλκωμενα σκάγια για ειδικές περιπτώσεις???
Ψάχνοντας είδα τα 34 και 36 του τασκωφ με επινικελωμενα,επιχαλκωμενα.Τα έχει δοκιμάσει κανείς???
 
Λεβέντες καλησπέρα.Καμια πρόταση για αξιόλογο φυσίγγια με επινικελωμενα η επιχαλκωμενα σκάγια για ειδικές περιπτώσεις???
Ψάχνοντας είδα τα 34 και 36 του τασκωφ με επινικελωμενα,επιχαλκωμενα.Τα έχει δοκιμάσει κανείς???
F2 long range 36gr, superkill nickel που εγραψε κι ο Κωστας, b&p mythos mg2 και HUNT 36 SILVER SELECTION ROTTWEIL
 
F2 long range 36gr, superkill nickel που εγραψε κι ο Κωστας, b&p mythos mg2 και HUNT 36 SILVER SELECTION ROTTWEIL
Αυτά τα ρημάδια τα f2 τα πηγαίνει πολύ καλά η beretta με κάννη HP, με τα 34gr νούμερο 7 με την uniko και με τσοκ 5* έχω βγάλει εκπληκτικές τουφεκιες σε πολύ ψηλωμενες τσίχλες, ο κολλητός δίπλα νόμιζε ότι έριχνα με 2*, εννοείτε πως έκατσε και είχα ξεχάσει καμία 10ρια φυσίγγια στο γιλέκο και έτυχε και τα έριξα εκείνη την ημέρα στης τσίχλες πρωινό καρτέρι που μετά θα κάναμε παγάνα και οι ρημαδες πέρναγαν στον Θεό, μου έκαναν τρομερή εντύπωση τα f2 πραγματικά, στην πρώτη που πείρα λέω κάνα σκαγι έφαγε πολύ κωλοφαρδία έχω, έλα μου όμως που το ίδιο έγινε σε άλλα 5 πουλιά που έπεσαν στουπες, καιρός ξεροβορι και κρύο να σου πέφτουν τα δάχτυλα.
 
Αυτά τα ρημάδια τα f2 τα πηγαίνει πολύ καλά η beretta με κάννη HP, με τα 34gr νούμερο 7 με την uniko και με τσοκ 5* έχω βγάλει εκπληκτικές τουφεκιες σε πολύ ψηλωμενες τσίχλες, ο κολλητός δίπλα νόμιζε ότι έριχνα με 2*, εννοείτε πως έκατσε και είχα ξεχάσει καμία 10ρια φυσίγγια στο γιλέκο και έτυχε και τα έριξα εκείνη την ημέρα στης τσίχλες πρωινό καρτέρι που μετά θα κάναμε παγάνα και οι ρημαδες πέρναγαν στον Θεό, μου έκαναν τρομερή εντύπωση τα f2 πραγματικά, στην πρώτη που πείρα λέω κάνα σκαγι έφαγε πολύ κωλοφαρδία έχω, έλα μου όμως που το ίδιο έγινε σε άλλα 5 πουλιά που έπεσαν στουπες, καιρός ξεροβορι και κρύο να σου πέφτουν τα δάχτυλα.
Όσες φορές τα χρησιμοποίησα σε μεγάλα φτερωτά πίτα στο αίμα και όλα ζωντανά.Και όχι με καιρούς δυνατούς με μέτριες θερμοκρασίες σε νο6 και νο5.Ειδικα στα παπιά με πρωινή υγρασία κουμπότρυπες και όλα ζωντανά και ματωμένα και με τα long range και τα classic...Δεν τα βρήκα ποτέ μαζί τους αν και λένε πολλοί καλά λόγια.
 
Είχα παρει καποια κουτια παλιά f2 8 αρια τα ειχα βρει σε πολύ καλη τιμη και ελεγα θα τα ριξω σε γερακοτσιχλες ή σε καμια τσιχλα με πολύ κρύο. Οταν ο καιρος ήταν βοριας με παγωνια πήγαιναν ωραιά σε υγρασία τα κυνηγούσα ζωντανά και οσα επεφταν ειχαν αιματα. Ουτε εμένα τελικά μου αρεσαν.
 
Εγώ έγραψα μια εμπειρία που είχα με τα συγκεκριμένα και η φάση όλη έκατσε τυχαία, δεν έχω σφαιρική άποψη μιας και δεν τα έχω ρίξει συστηματικά, βασικά τότε έκατσε και τα έριξα μιας και στα κυνήγια μου δεν χρησιμοποιώ 34αρια, γενικά ρίχνω φυσίγγια με λίγα gr σκάγια, τώρα τότε πως έκατσε και τα είχα δεν θυμάμαι, από την άλλη και με βάση τα λεγόμενα σας παιδιά έκατσε ημέρα που τεριαξε στο φυσίγγι, ξεροβορι και πολύ κρύο όπως και το γράφω, την συγκεκριμένη ημέρα ήταν πραγματικά απίστευτα σαν φυσίγγια και για αυτό και έχει μείνει και στην μνήμη μου.
 
Εγώ έγραψα μια εμπειρία που είχα με τα συγκεκριμένα και η φάση όλη έκατσε τυχαία, δεν έχω σφαιρική άποψη μιας και δεν τα έχω ρίξει συστηματικά, βασικά τότε έκατσε και τα έριξα μιας και στα κυνήγια μου δεν χρησιμοποιώ 34αρια, γενικά ρίχνω φυσίγγια με λίγα gr σκάγια, τώρα τότε πως έκατσε και τα είχα δεν θυμάμαι, από την άλλη και με βάση τα λεγόμενα σας παιδιά έκατσε ημέρα που τεριαξε στο φυσίγγι, ξεροβορι και πολύ κρύο όπως και το γράφω, την συγκεκριμένη ημέρα ήταν πραγματικά απίστευτα σαν φυσίγγια και για αυτό και έχει μείνει και στην μνήμη μου.
Μήπως έχει overkill ❓στα παπιά τα ίδια κάνει❓
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top