Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κυριοι η ιδανική κανη και βέβαια υπάρχει. Δεν είναι τέλεια, είναι ιδανική ,, οχι ομως για κάθε φυσιγγιο. Γιατί ομως δεν εξετάζετε την γεωμετρία της κάνης στο σύνολο της αλλά εστιαζετε σε ενα μονο στοιχειο, πχ τσοκ ? Χτίζουμε απο την σκεπη προς τα κατω ή μας απασχολεί μόνο η σκεπή , ολα τα αλλα είναι τέλεια? Αν δούμε ενα διάγραμμα σαν αυτά που έβαλε ο elvas , βλέπουμε πως το κύριο εργο του φυσιγγιου παράγεται στην θαλαμη, δεν την αναφέρει ομως κανείς. Και ομως στην ίδια ακριβως κανη , αν υποθέσουμε έχει θαλαμη 70mm και διάμετρο 20,3 , την ανοίξουμε σε 89mm και 20, 4 και ρίξουμε ενα νορμάλ φυσιγγιο 70mm πριν και μετά , θα παρουμε 30 m/s περισσότερα συν μικρότερη παραμόρφωση στην 70αρα. Ανάλογα πανε οι ισορροπίες στην συνέχεια των τμημάτων της κάνης και φτάνοντας στο τσοκ δεν πρέπει να παραβλέπουμε τις διαφορές στην αρχική διάμετρο και οχι μονο την τελικη στα aftermarket τσοκ και πως δενουν με τον αυλο( σκαλοπάτι). Μακάρι να υπήρχε και στην χώρα μας δυνατότητα ευθυγράμμισης των κανών , ισως το πιο σημαντικό σε μια κανη και αυτο που συνήθως χειροτερεύει μετα τις επεμβάσεις < βελτίωσης> .
στην 89 θα εχεις μικροτερη παραμορφωση (λειτουργει σαν μακρυτερος κωνος) αλλα και λογω μειωσης 30μ/δ της ταχυτητας
 
στην 89 θα εχεις μικροτερη παραμορφωση (λειτουργει σαν μακρυτερος κωνος) αλλα και λογω μειωσης 30μ/δ της ταχυτητας
Νομίζω οχι. Η μέγιστη πίεση αναπτύσσεται στην εξοδο του βύσματος απο τον καλυκα και θα είναι περίπου ίδια στις δύο θαλαμες, αρα η παραμόρφωση στην εκκίνηση περίπου ίδια. Στην 89ομως η δεσμη των σκαγιων βγαίνοντας απο τον καλυκα διευρύνεται και κατόπιν στον κωνο αναγκαζειται να συμπιεστεί περισσότερα γιατί η διαφορά πριν και μετε είναι μεγαλύτερη.
 
Σαν αποτέλεσμα το φαινόμενο της αύξησης του μήκους της ατράκτου είναι πιο έντονο για τα παραμορφωμένα σκάγια (άρα τα μαλακά σκάγια) παρά για αυτά που αποσπώνται από το αρχικό πυκνό νέφος σκαγιών με διαφορετικές ταχύτητες εξαιτίας του σφιχτού τσόκ ή τυχαίων φαινομένων.

Για καποιους τυχαια φαινομενα, για καποιους αλλους μια αλληλεπιδραση παραγοντων που συνεισφερουν στα λιγοτερα παραμορφωμενα σκαγια... Βεβαια εδω ανοιγουμε αλλη μεγαλη κουβεντα που εχει να κανει με την σημασια η οχι της ατρακτου...

Το να λέμε (όλοι μας) ο αυλός ή ο κώνος ή το τάδε τσοκ βελτιώνει την συγκέντρωση-διάτρηση ή δεν έχει σημαντική διαφορά είναι μια κουβέντα που λέγεται εύκολα.
Το πόσο την βελτιώνει θα κρίνει για εμένα αν αξίζει τον κόπο, τον χρόνο, το χρήμα και την ενασχόλησή μου με το θέμα.
1%, 5%, 20% ??? Με ποιά μεθοδολογία το έβγαλε αυτό το ποσοστό ? Με τι θερμοκρασίες φυσιγγίου ; Με 40 βαθμούς για να το χρησιμοποιήσει στους μείον 15 ?
Για ποιο εύρος γόμωσης ? Για αυτό που δεν χρησιμοποιώ ποτέ ? Δεν ασχολούμαι αν πρόκειται για πάνω από 45γρ.
Για ποιο φυσίγγι ; για αυτό που πρέπει να το κάνω παραγγελία από το internet μιας και δεν υπάρχει στην περιοχή μου ;
Για αυτό το φυσίγγι που ο κατασκευαστής του τελείωσε η τέκνα και τα καλά σκάγια και έβαλε μέσα φακές και ρεβύθια ;
Για 1-5% δηλαδή για 1 με 5 σκάγια στα 100 !!! ... δεν ασχολούμαι, απλά.
Για 5 στις 50 σελίδες καταλόγου ... δεν ασχολούμαι, απλά.

Ολα αυτα τα ερωτηματικα ομως πρεπει να υπαρχουν κ οταν διαβαζουμε ενα αρθρο στο ιντερνετ, επειδη κατι ειναι δημοσιευμενο, δεν σημαινει αυτοματα οτι δεν επιδεχεται αμφισβητιση... Τις ακριβεις συνθηκες και αν αυτες μπορουν να συγκριθουν με αυτες που μας ικανοποιουν μονο αν προσπαθησουμε να δοκιμασουμε κατι οι ιδιοι θα τις γνωριζουμε με ασφαλεια...
Τωρα γι αυτα τα περιβοητα ποσοστα που ακουω συνεχεια, αν μιλαμε για εγκυροτητα κ ακριβεια συνθηκων, μονο αυτη των τσοκ μπορει να μετρηθει... Ριχνεις με το ενα, φωτογραφιζεις, βιδωνεις το αλλο φωτογραφιζεις κ μετρας... Αυτες ειναι οι ιδιες συνθηκες...
Γιατι με το αλεζουαρ δεν ειναι ετσι τα πραγματα, τουλαχιστον για τους κοινους θνητους...
κ εξαρταται κ τι βλεπει ο καθενας στην εικονα απο μια τετοια επεμβαση η μια διαφορετικη κανη, αλλος βλεπει μια ανοιχτη τουφεκια που ειναι προτιμοτερη απο μια με πιο εντονο κεντρο κ πιο γεματη περιφερεια... Δεν ψαχνουν ολοι το ιδιο...
Ποσοστο εγω δεν μπορω να σου δωσω γιατι απλα δεν εχω μετρησει σε ενα οπλο που εχω κανει, επειδη ομως εχω εικονα τι μου εδινε σε ενα πληθος φυσιγιων κ συνθηκων πριν και μετα, θα σου πω προχειρα ενα τιμιο 5-10 %, πιο παλια το θερωρουσα μικρο, τωρα οχι κ τοσο... γενικα εχω δει απο μικρες εως μεγαλες αλλαγες απο τους ιδιους κατασκευαστες με σοκαριστικη την πρωτη δουλεια που ειδα στον κουμπαρο μου, σε μια κομμενη σταθερη κανη απο 71 σε 60 ποντους κ εφαρμογη εξωτερικων τσοκ που οι κατανομες ειχαν καταστραφει απλα... Χωρις να εχει τιποτα να χασει, την πηγε στον παπατσαρουχα ο οποιος όπως πολυ σωστα ειχες βρει αν θυμαμαι καλα σε καποιο αρθρο του, του προτεινε πορτινγκ κ οχι κωνο... Πολυ κοντη η κανη, προτιμησε να κανει τον κωνο κ να προμηθευτει αν ηθελε αργοτερα ενα hyperτσοκ του ιδιου με τρυπες πριν την συσφιξη... Το αποτελεσμα ηταν κατι που με ταρακουνησε πολυ γιατι ημουν γενικα πολυ δυσπιστος μεχρι τοτε στις επεμβασεις αυτες... Δεν μπορω να σου αποδειξω κατι ( κ δεν με ενδιαφερει κιολας στην τελικη) ωστοσο αυτη η κανη μεταμορφωθηκε σε κατι που δεν περιμενα ειδικα με ψιλα σκαγια οπως ν9 η 10... Ολοστρογγυλες, γεματες τουφεκιες, σοκ για μενα προσωπικα...
Τωρα αν καποιος ψαχνει για τους δικους του λογους ενα 10% παραπανω (που δεν ειναι λιγο για μενα) κ δεν εχει τη δυνατοτητα να φτιαχνει τα δικα του φυσιγγια κ παρει ενα μερος απο τον κωνο, ενα απο τα τσοκ, ενα απο το πορτινγκ, ενα απο το ματοχαντρο που εδεσε μπροστα τοτε ναι πετυχε το σκοπο του... Για αλλους αυτος ο σκοπος ειναι ανουσιος, για αλλους ουσιωδης, δικιο εχουν κ οι μεν κ οι δε...
Το μεγαλο θεμα για μενα ειναι η ποιοτητα των σκαγιων που δεν την θεωρω κ την καλυτερη δυνατη κ απο τη στιγμη που η τεραστια πλειοψηφια την εχει ως δεδομενη, τοτε οτιδηποτε αλλο επιδρα εστω κ λιγο στην καλυτερη προφυλαξη τους ειναι βοηθητικο...
Αυτα, δεν θελω να πεισω κανεναν οτι ειναι σωστη η αποψη μου αλλα δεν μπορω κ να παραβλεπω οσα βλεπω επειδη καπου διαβασα κατι αλλο, ολα τα ματια κ ολα τα μυαλα δεν ειναι ιδια...
 
Καλημέρα Άρη

Απλά ανταλλάσουμε πληροφορίες.
Ο καθένας φυσικά ότι θέλει κρατάει.

Πολύ μεγάλο ρόλο παίζει η προστασία των σκαγιών (της σφαιρικότητάς τους) εκεί καταλήγει η μελέτη γιατί η άτρακτος με παραμορφωμενα σκάγια ανοίγει συνέχεια.
Η διαφορά του μήκους της ατράκτου από τα τσοκ μικρή σημασία έχει γιατί μετά από κάποια μέτρα δεν συμβάλει στην επιμήκυνση.
Υπάρχει και φωτό που το δείχνει αυτό.
Κάπου την είχα ποστάρει.
Φυσικά το κείμενο είναι μετάφραση από έναν αμερικάνο μαθηματικό από τον οποίο πήρα και τις εξισώσεις για το βλητικό excel.

Το αν είναι χρήσιμη ή όχι η άτρακτος είναι όντως μεγάλη κουβέντα.
Ο Lowry πάντως με 2 λόγια λέει ότι μπορούμε να εμπιστευτούμε τις κατανομές στο χαρτί μας και αν μιλάμε για γρήγορες τραβέρσες αφαιρούμε ένα μικρό ποσοστό από την κατανομή μας.

Αυτό έχω κρατήσει εγώ και αυτό έχει σημασία για εμάς. Οτι μπορούμε δηλαδή να εμπιστευόμαστε το χαρτί σε συγκέντρωση και διάτρηση και όποιος μιλάει για αποτυχίες στο κυνήγι λόγω ατράκτου ενώ στο χαρτί η κατανομή και η διάτρηση είναι κανόνι μάλλον άλλο είναι το πρόβλημα ... και σίγουρα όχι η άτρακτος, εκτός αν τα σκάγια είναι από πλαστελίνη.

Ο Lowry έχει ρίξει περισσότερα φυσίγγια στον βλητικό σταθμό της winchester από ότι όλοι μας εδώ μέσα οπότε κάτι θα ξέρει.
 
Last edited:
Φιλε στα φαναρια μαρσαρεις κ αμα σου κλεισει το ματι ο αλλος ξεκινας, δεν του ζητας να ανοιξει το καπο... :p κατηγορια open παιζουμε...
Έτσι‼️σε έναν καυγά η παλευεις η πας πασο,οι ανιχνευτές μετάλλων μόνο στα αεροδρόμια,τώρα αν σου κάτσει κάνα κέρατο....ααααααλλο αυτο:cool:
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top