Παρουσίαση Φυσιγγίων

Εγώ πιστεύω θα δώσει σχεδόν ίδια διάτρηση αν ανεβάσεις και ταχύτητα μην δώσει και μεγαλυτερη

Και τι εγινε ?? Να σου πω....γιατι δεν μου αρεσει να ''κρυβομαι'' !!! Μεχρι σημερα ειναι το καλυτερο
εμπορικο που εχω δοκιμασει...οκ.
Περα απο αυτο....το ηθελα ( εγω ) με ενα 75-78% συγκεντρωση σε αυτα τα μετρα....ωστε να δικαιολογει..
το ΜΠΑΜ = μια φρατζολα ψωμι...δεν φτανει μονο η διατρηση....το ιδιο καλα θα σκοτωσει το σκαγι στα
40 μετρα με 4,9 χιλιοστα διατρηση με αυτο που εχει 5,4 χιλιοστα.
Να λεμε τα πραγματα με ονομα τους....
Πιστευω....και το λεω ειλικρινα....πρεπει να υπαρχουν ΕΛΛΗΝΙΚΑ φυσιγγια που σιγουρα δεν θα εχουν
την ιδια σκληροτητα τα σκαγια τους....αλλα σε αυτα τα μετρα θα σκοτωνουν το ιδιο καλα....απλα δεν
επεσαν ακομα στα χερια μου....και εχουν και προσιτες τιμες!!!!

Μην τα θεοποιουμε τα πραγματα.....Ειναι ενα καλο εμπορικο φυσιγγιο.....αλλα πολυ ακριβο... και αν δεν
βαλει νερο στο κρασι του ο Αμερικανος....καποιος Ελληνας βιοτεχνης θα του το βαλει....θεμα χρονου
ειναι.....και εδω θα ειμαστε!!! ;) :)
 
Καλησπέρα Νικο δεν αγόρασα ποτέ τα expres αγόραζα όμως τα phesant σε 39 γραμμάρια καθώς κ τα nitro magnum των 42 γραμμαρίων ,αλλά όπως είπες το μεγάλο τους μείον η τιμή‼️τα πρώτα είναι για κυνήγι upland....τα δεύτερα υπερσυγκεντρωτικα για γαλοπούλα που στοχεύουν κεφάλι....οι συγκεντρώσεις που βγάζεις εσύ όμως είναι μεγαλύτερες‼️χωρίς ίχνος κολακείας‼️
 
Καλησπέρα Νικο δεν αγόρασα ποτέ τα expres αγόραζα όμως τα phesant σε 39 γραμμάρια καθώς κ τα nitro magnum των 42 γραμμαρίων ,αλλά όπως είπες το μεγάλο τους μείον η τιμή‼️τα πρώτα είναι για κυνήγι upland....τα δεύτερα υπερσυγκεντρωτικα για γαλοπούλα που στοχεύουν κεφάλι....οι συγκεντρώσεις που βγάζεις εσύ όμως είναι μεγαλύτερες‼️χωρίς ίχνος κολακείας‼️

Τζονι μου ,εχω την εντυπωση....οτι ο Αμερικανος μας πιανει τον κωλο στα ισια....και γι'αυτο...
ευθυνονται οι Ελληνες κατασκευαστες φυσιγγιων....
Μου ειναι αδιανοητο οτι δεν μπορουν να ''πιασουν'' την αποδοση του Αμερικανου...και ας μην εχουν
τα υλικα του....Οτι ωρα θελουν μπορουν να τον ''πατησουν'' κατω....και δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν το
κανουν!!!!!
Δεν θα πω για μενα......Ξερω ιδιογομωτες που την αποδοση του Αμερικανου....την εχουν για ''μπρελοκ στα
κλειδια τους''.....γιατι δεν κανουν το ιδιο και οι Ελληνες βιοτεχνες.......ειλικρινα δεν ξερω.......και απορω φιλε!!!!
 
Johnny το έχουμε ξαναπεί οι συγκεντρώσεις των φυσιγγιων του Νικου με αλεύρι είναι πολύ μεγαλύτερες. Περα απο τις πιέσεις το αλεύρι, δεν ξέρουμε πως απελευθερώνει τα σκάγια ( τα φρενάρει ή όχι), γιατί οι μενουσες ταχύτητες κανουν την διαφορά στην διάτρηση και οχι οι αρχικές. Αυτα τα φυσιγγια εχουν μια απο τις δύο ή τρεις καλύτερες πυριτιδες του σήμερα συν βυσμα που περικλείει ολα τα σκάγια και ανοίγει ομοιόμορφα και το σημαντικότερο πολυ σκληρά , σφαιρικά σκάγια. Οι Αμερικανοί βρήκαν την σωστή ισορροπία ανάμεσα σε αρχικές και καλη κατανομή,(370 μέχρι 405 m/s), το κατι παραπανω το παίρνουν ανεβάζοντας την ποιότητα των υλικων και οχι οπως οι Ιταλοί ( που εχουν επηρεάσει και εμάς) με αύξηση αρχικών ταχυτήτων. Οσο επιμενουμε να επιδιώκουμε αποτελέσματα ενεργώντας πανω σε μια μονο παράμετρο χαλάμε τον συνδυασμό και το αποτέλεσμα μας απογοητευει.
 
Johnny το έχουμε ξαναπεί οι συγκεντρώσεις των φυσιγγιων του Νικου με αλεύρι είναι πολύ μεγαλύτερες. Περα απο τις πιέσεις το αλεύρι, δεν ξέρουμε πως απελευθερώνει τα σκάγια ( τα φρενάρει ή όχι), γιατί οι μενουσες ταχύτητες κανουν την διαφορά στην διάτρηση και οχι οι αρχικές. Αυτα τα φυσιγγια εχουν μια απο τις δύο ή τρεις καλύτερες πυριτιδες του σήμερα συν βυσμα που περικλείει ολα τα σκάγια και ανοίγει ομοιόμορφα και το σημαντικότερο πολυ σκληρά , σφαιρικά σκάγια. Οι Αμερικανοί βρήκαν την σωστή ισορροπία ανάμεσα σε αρχικές και καλη κατανομή,(370 μέχρι 405 m/s), το κατι παραπανω το παίρνουν ανεβάζοντας την ποιότητα των υλικων και οχι οπως οι Ιταλοί ( που εχουν επηρεάσει και εμάς) με αύξηση αρχικών ταχυτήτων. Οσο επιμενουμε να επιδιώκουμε αποτελέσματα ενεργώντας πανω σε μια μονο παράμετρο χαλάμε τον συνδυασμό και το αποτέλεσμα μας απογοητευει.
Kαί οι Ιταλοί βγάζουν ωραία φυσίγγια .Percorso ,camouflage,classica etc .
Τζονι μου ,εχω την εντυπωση....οτι ο Αμερικανος μας πιανει τον κωλο στα ισια....και γι'αυτο...
ευθυνονται οι Ελληνες κατασκευαστες φυσιγγιων....
Μου ειναι αδιανοητο οτι δεν μπορουν να ''πιασουν'' την αποδοση του Αμερικανου...και ας μην εχουν
τα υλικα του....Οτι ωρα θελουν μπορουν να τον ''πατησουν'' κατω....και δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν το
κανουν!!!!!
Δεν θα πω για μενα......Ξερω ιδιογομωτες που την αποδοση του Αμερικανου....την εχουν για ''μπρελοκ στα
κλειδια τους''.....γιατι δεν κανουν το ιδιο και οι Ελληνες βιοτεχνες.......ειλικρινα δεν ξερω.......και απορω φιλε!!!!
Aυτό δεν καταλαμβαίνω κι'εγώ κ.Νίκο .
Ειδικά τα εργοστάσια με θάλαμο δοκιμών θάπρεπε να είχαν όχι 1 αλλά 2-3
ανταγωνιστικά φυσίγγια του Express .
Tεχνογνωσία έχουν περισσότερη απ'όλους μας ,μηχανήματα έχουν άριστα , τα πάντα έχουν .
 
Kαί οι Ιταλοί βγάζουν ωραία φυσίγγια .Percorso ,camouflage,classica etc .

Aυτό δεν καταλαμβαίνω κι'εγώ κ.Νίκο .
Ειδικά τα εργοστάσια με θάλαμο δοκιμών θάπρεπε να είχαν όχι 1 αλλά 2-3
ανταγωνιστικά φυσίγγια του Express .
Tεχνογνωσία έχουν περισσότερη απ'όλους μας ,μηχανήματα έχουν άριστα , τα πάντα έχουν .
Εδω αλλαζουν τα ηδη επιτυχημενα......
 
Λευτερη σιγουρα δεν εχουμε τα υλικα τους....Ουτε τις πυριτιδες ουτε τα σκαγια τους.....Απο την ''αλλη''
κατι πρεπει να κανουμε με τα υλικα που εχουμε....Δεν ειναι ''απιαστος'' σε αποδοση ο Αμερικανος...
Σημερα στα ιδια μετρα με το ιδιο τσοκ με την ιδια γομωση σε σκαγια...εβγαλα πολυ μεγαλυτερη
συγκεντρωση στο μισο κυκλο.....Τοσο αυτηρη ηταν η τουφεκια που ηθελε 3* αστρα και οχι φουλ τσοκ
για να γεμισει ο κυκλος σκαγια....
Φανταζεσαι να εριχνα το ρεμικτον με 3* τι θα μου εδινε ??
Ασχετα εαν ειχα λιγοτερη διατρηση , το φυσιγγιο θα σκοτωνε πολυ καλα και στα 50 μετρα.!!!
Και απλο βυσμα drago 17...που να εβαζα και κανα LB6...το 100% της τουφεκιας θα ειχα σε αυτα
τα μετρα με φουλ τσοκ!!!
Ο Αμερικανος δεν ειναι ''απιαστος''......απλα δεν ΘΕΛΟΥΝ να τον ''πατησουν'' κατω...το γιατι ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ!!!
 
Λευτερη σιγουρα δεν εχουμε τα υλικα τους....Ουτε τις πυριτιδες ουτε τα σκαγια τους.....Απο την ''αλλη''
κατι πρεπει να κανουμε με τα υλικα που εχουμε....Δεν ειναι ''απιαστος'' σε αποδοση ο Αμερικανος...
Σημερα στα ιδια μετρα με το ιδιο τσοκ με την ιδια γομωση σε σκαγια...εβγαλα πολυ μεγαλυτερη
συγκεντρωση στο μισο κυκλο.....Τοσο αυτηρη ηταν η τουφεκια που ηθελε 3* αστρα και οχι φουλ τσοκ
για να γεμισει ο κυκλος σκαγια....
Φανταζεσαι να εριχνα το ρεμικτον με 3* τι θα μου εδινε ??
Ασχετα εαν ειχα λιγοτερη διατρηση , το φυσιγγιο θα σκοτωνε πολυ καλα και στα 50 μετρα.!!!
Και απλο βυσμα drago 17...που να εβαζα και κανα LB6...το 100% της τουφεκιας θα ειχα σε αυτα
τα μετρα με φουλ τσοκ!!!
Ο Αμερικανος δεν ειναι ''απιαστος''......απλα δεν ΘΕΛΟΥΝ να τον ''πατησουν'' κατω...το γιατι ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ!!!
Ανέβααα 0.05 πυρίτιδα κ.Νίκο :p
 
Aυτό μεταφράζεται (αν συμβαίνει) σε αυτοκαταστροφική κουτοπονηριά Άλεξ.
Δυστυχως.....θα προτιμουσα να ειχανε μικροτερη γκαμα και σχετικα σταθερα αποδοτικο φυσιγγι....εδω εμεις με ενα σετ απ και κανουμε ποσες δοκιμες με αυτοσχεδια μεσα αξιολογησης....και μεβεπιμονη θα το πετυχουμε το καλο φυσιγγι.....αυτοι? Οπως ειπατε με τοσα μεσα.....λυπηρο!
 
Καλό θα ήταν να δοκιμάσετε και τα νιτρο 42 με ποιο στενό τσοκαρισμα (πχ 2*) και σκάγια νούμερο 2 στα 60 μέτρα.43 ευρώ το κουτί τα νιτρο... αλλά έχουν αυτό το κάτι...
Τον ζυγίζεις καλά... πατάς και συνήθως τον πιάνουν τα σκυλιά σε λίγα λεπτά.χιλιοπεγμενο έργο.παρομοια επίδοση λένε ότι έχουν τα federal ta prairie storm 46gr αλλά δεν τα δοκίμασα.
 
Τζονι μου ,εχω την εντυπωση....οτι ο Αμερικανος μας πιανει τον κωλο στα ισια....και γι'αυτο...
ευθυνονται οι Ελληνες κατασκευαστες φυσιγγιων....
Μου ειναι αδιανοητο οτι δεν μπορουν να ''πιασουν'' την αποδοση του Αμερικανου...και ας μην εχουν
τα υλικα του....Οτι ωρα θελουν μπορουν να τον ''πατησουν'' κατω....και δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν το
κανουν!!!!!
Δεν θα πω για μενα......Ξερω ιδιογομωτες που την αποδοση του Αμερικανου....την εχουν για ''μπρελοκ στα
κλειδια τους''.....γιατι δεν κανουν το ιδιο και οι Ελληνες βιοτεχνες.......ειλικρινα δεν ξερω.......και απορω φιλε!!!!
Έλα μου ντε‼️γιατί❓❓❓❓❓την ίδια απορία έχω κ εγω
 
Johnny το έχουμε ξαναπεί οι συγκεντρώσεις των φυσιγγιων του Νικου με αλεύρι είναι πολύ μεγαλύτερες. Περα απο τις πιέσεις το αλεύρι, δεν ξέρουμε πως απελευθερώνει τα σκάγια ( τα φρενάρει ή όχι), γιατί οι μενουσες ταχύτητες κανουν την διαφορά στην διάτρηση και οχι οι αρχικές. Αυτα τα φυσιγγια εχουν μια απο τις δύο ή τρεις καλύτερες πυριτιδες του σήμερα συν βυσμα που περικλείει ολα τα σκάγια και ανοίγει ομοιόμορφα και το σημαντικότερο πολυ σκληρά , σφαιρικά σκάγια. Οι Αμερικανοί βρήκαν την σωστή ισορροπία ανάμεσα σε αρχικές και καλη κατανομή,(370 μέχρι 405 m/s), το κατι παραπανω το παίρνουν ανεβάζοντας την ποιότητα των υλικων και οχι οπως οι Ιταλοί ( που εχουν επηρεάσει και εμάς) με αύξηση αρχικών ταχυτήτων. Οσο επιμενουμε να επιδιώκουμε αποτελέσματα ενεργώντας πανω σε μια μονο παράμετρο χαλάμε τον συνδυασμό και το αποτέλεσμα μας απογοητευει.
Μα ο Νίκος‼️κ χωρίς αλεύρι βγάζει συγκεντρώσεις ,που εγώ προσωπικά δεν έχω ανταμώσει σε εγχώριο η εισαγωγής φυσίγγιο.Η Ρεμινγκτον μόνο στα φυσιγγια που προορίζει για γαλοπούλα,τα περικλείει όλα μέσα....στα φυσιγγια της για upland βλέπε φασιανό κλπ κάποιες στοιβάδες σκαγιων είναι έξω όπως κ στα ιταλικά ας πούμε....
 
Kαί οι Ιταλοί βγάζουν ωραία φυσίγγια .Percorso ,camouflage,classica etc .

Aυτό δεν καταλαμβαίνω κι'εγώ κ.Νίκο .
Ειδικά τα εργοστάσια με θάλαμο δοκιμών θάπρεπε να είχαν όχι 1 αλλά 2-3
ανταγωνιστικά φυσίγγια του Express .
Tεχνογνωσία έχουν περισσότερη απ'όλους μας ,μηχανήματα έχουν άριστα , τα πάντα έχουν .
Όλα μα όλα τα ευρωπαϊκά...είναι ως βαριά πολύ βαριά 40 μετρα
p.s ξέχασα τις τραγιασκες ....με τα gamebore τους‼️
 
Last edited:
Καλό θα ήταν να δοκιμάσετε και τα νιτρο 42 με ποιο στενό τσοκαρισμα (πχ 2*) και σκάγια νούμερο 2 στα 60 μέτρα.43 ευρώ το κουτί τα νιτρο... αλλά έχουν αυτό το κάτι...
Τον ζυγίζεις καλά... πατάς και συνήθως τον πιάνουν τα σκυλιά σε λίγα λεπτά.χιλιοπεγμενο έργο.παρομοια επίδοση λένε ότι έχουν τα federal ta prairie storm 46gr αλλά δεν τα δοκίμασα.
Όσο κοστίζει ένα σφράγισμα‼️άσε ,τρεις μάσελες σφραγίσα ως τώρα ...αρκετά με τα κωλοαμερικανακια...10 δολάρια εκεί 50 εδώ....
 
Paolo δεν υπάρχει κατι μαγικό, δυο πράγματα κανουν και τα κάνουν καλά , ενας ιδιογομωτης οπως κάποιοι εδω μέσα μπορεί και καλύτερα. Προστατεύουν τα ήδη καλά σκάγια απο παραμόρφωση μεσα στην κανη και με τα βύσματα τους κρατάνε την στηλη οσο πιο συμπαγή στο πρωτο ενα με εναμιση μετρο στην έξοδο . Ακούγεται απλό δεν είναι χωρίς τα κατάλληλα υλικά. Πχ τα 42 γραμμάρια τα γεμιζουν με πυριτιδες που έμεις χρησιμοποιούμε στα 50+, οπως blue dot.
 
Παιδιά καλά τα λέτε και δεν διαφωνώ όλα εξαρτώνται από τονποσα φυσίγγια θα ρίξει ο καθένας μας Εγώ προσωπικά τα 2 3 κουτιά ρεμικτον αν ριξω στην πέρδικα τα 100 ευρω είναι τπτ μπροστά σε όλα τα υπολοιπα που μου κοστιζει τ κυνηγι της αν υπολογισεις μονο τα 3 σκυλια δε λςω τπτ αλλο
Η για κάποιον π κυνηγάει λαγό δε νομίζω ότι είναι τραγική διαφορά
 
Καλό θα ήταν να δοκιμάσετε και τα νιτρο 42 με ποιο στενό τσοκαρισμα (πχ 2*) και σκάγια νούμερο 2 στα 60 μέτρα.43 ευρώ το κουτί τα νιτρο... αλλά έχουν αυτό το κάτι...
Τον ζυγίζεις καλά... πατάς και συνήθως τον πιάνουν τα σκυλιά σε λίγα λεπτά.χιλιοπεγμενο έργο.παρομοια επίδοση λένε ότι έχουν τα federal ta prairie storm 46gr αλλά δεν τα δοκίμασα.

Το λεω....και το γραφω ΧΩΡΙΣ να θελω να θιξω ΚΑΝΕΝΑ συναδελφο!!!
Εγω ουτε πιωμενος δεν του δινω 43 ευρω για ενα κουτι φυσιγγια....μακαρι να βλεπω τον Αμερικανο να χορευει Τσαμικο - καλαματιανο - καρτσιλαμα - και μπαλο!!!!!!!
 
Παιδιά καλά τα λέτε και δεν διαφωνώ όλα εξαρτώνται από τονποσα φυσίγγια θα ρίξει ο καθένας μας Εγώ προσωπικά τα 2 3 κουτιά ρεμικτον αν ριξω στην πέρδικα τα 100 ευρω είναι τπτ μπροστά σε όλα τα υπολοιπα που μου κοστιζει τ κυνηγι της αν υπολογισεις μονο τα 3 σκυλια δε λςω τπτ αλλο
Η για κάποιον π κυνηγάει λαγό δε νομίζω ότι είναι τραγική διαφορά

ΔΕΝ ειναι το εξοδο μονο Παναγιωτη.....ειναι η ''κορο'ι'δια.....εχουν υπερ εκτιμησει τα φυσιγγια τους
φιλε!!! Μας θεωρουν...δεν λεω τι....
 
Back
Top