Παρουσίαση Φυσιγγίων

γιατί έχω παραπανω πυρίτιδα ή πιο πολυ πατημένο.
Την επόμενη παω χάραμα για παπι και με το "καλό" εχω τραυματισμένα και το "μέτριο" τα διπλωνει
..
Εδώ κολλάει το....ακόμη κ ένα σταματημένο ρολόι ,2 φορές τη μέρα,λέει την ώρα σωστά‼️
 
Αλλεργία σε πινακα δεν έχω αφου κατά καιρούς δοκιμάζω (αν είχα περισσοτερο χρόνο σίγουρα θα δοκίμαζα περισσότερα)κανένα φυσιγγι να δω τι "λεει" σε πινακα και σε τενεκέδες και δεν είπα ότι δεν λέει την αλήθεια, αλλά όλη την αλήθεια.
Για παράδειγμα εχω ένα φυσιγγι που στα 35 μέτρα με το 3* μου βγάζει ωραία κατανομή και ποσοστο και εχω άλλο ένα με μέτρια κατανομή και ποσοστο γιατί έχω παραπανω πυρίτιδα ή πιο πολυ πατημένο.
Την επόμενη παω χάραμα για παπι και με το "καλό" εχω τραυματισμένα και το "μέτριο" τα διπλωνει....
Αυτό θέλω να πω με την ελάχιστη εμπειρία που έχω.
Θα είναι ενδιαφέρουσα η δοκιμή του Remington, που προσωπικα δεν έχω ακούσει κακό λόγο!
Επίσης ο κ. Νίκος @ΝίκοςΠ είναι άξιος θαυμασμού για την πληθώρα δοκιμών και χρόνου που αφιερώνει!

Καλημερα Αριστο!!! Θα ξεκινησω απο που γραφεις....οτι εχεις ελαχιστη εμπειρια...ετσι ειναι...Οταν θα
αποκτησεις μεγαλυτερη και μαθεις να ''διαβαζεις'' τον πινακα ....τοτε θα καταλαβεις γιατι συνεβει αυτο
στον κυνηγοτοπο με τα φυσιγγια σου!!!
Θα σου πω εγω....μεχρι να αποκτησεις εσυ την εμπειρια. Το ''καλο'' με την ομορφη κατανομη φυσεκι
σου δεν ειχε διατρηση....το ασχημο με την μετρια κατανομη ειχε περισσοτερη πυριτιδα η ηταν ποιο
πολυ πατημενο οπως λες....ειχε διατρηση. Αυτο λοιπον με την διατρηση διπλωνε τα πουλια....και το
αλλο σου εδωσε τραυματισμενα. Απλα πραγματα.....Εαν ειχες μετρησει διατρηση , αυτο θα ηξερες.

ΥΓ.Να θυμασαι....ο Πινακας τα λεει ΟΛΑ.....εκτος απο το ποσα ακριβως bar βγαζει το φυσιγγιο φιλε μου!!!
 
Είναι τα μόνα που δεν έχω ρίξει ποτέ, επηρεασμένος από φίλο που....η ρεμινγκτον του1100 φερμένη από Αμερική,ΔΕΝ τα πήγαινε‼️

Τζονι καλημερα φιλε!!! Την ''πατησες'' και εσυ απο τα λογια του ''καφενειου''....του φιλου σου εννοω.!!!

Δεν θα ακους ΚΑΝΕΝΑΝ....μονο οτι λεει ο πινακας...

Πιστευω οταν το ριξω.... στο αποτελεσμα θα εχουμε ενα ΚΑΛΟ ποσοστο συγκεντρωσης....πολυ καλη διατηση
και αυτο το λεω....οχι απο το ''ονομα'' του φυσιγγιου.....αλλα απο τα υλικα που εχουν τα εντοσθια του.

Τωρα δευτερη βολη δεν ριχνω....Ενα ατοφιο φυσιγγιο εχω....τα αλλα δυο ειναι σφαγμενα και κλεισμενα
απο εμενα....Δεν εχει νοημα να τα ριξω....δεν ειναι ρεμικτον....επαψαν να ειναι απο την στιγμη που τους
εβαλα χερι....ειτε με την καλη ...ειτε με την κακη εννοια.
Δεν κανουμε διαγωνισμο....ποιος φτιαχνει καλυτερα φυσιγγια....
Εδω θελουμε να δουμε τι κανει το φυσιγγιο της Ρεμικτον....οπως ειναι κλεισμενο απο την ΡΕΜΙΚΤΟΝ
και ξανα λεω....πιστευω οτι θα δουμε ενα καλο φυσεκι!!

Βροχη δεν εχει....εβγαλε πολυ αερα....περιμενω να κοψει λιγο...να το ριξω!!!
 
Άμα έχεις μετρήσει και αυτά φίλε να μαζευτούμε να φτιάξουμε βιοτεχνια φυσγγιων με εσενα γομωτη να τους κλεισουμε ολους να τελειωνει και να ξέρει ο κόσμος τι αγοράζει Χωρίς πλάκα.

Γιαννη μου , ουτε βιοτεχνια .....ουτε τιποτα αλλο!!!! Φτιαχνω φυσιγγια για την παρτη μου....θελω να
βγαινω στο βουνο....και να ξερω οτι οταν δεν πεσει το θηραμα εχω αστοχησει...Απλα πραγματα...
Και για αυτον τον λογο τα μετραω ολα.
Υπαρχουν ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ βιοτεχνιες φυσιγγιων.....που βγαζουν αγγέλους φυσιγγια....οι συναδελφοι
κυνηγοι μπορουν να εχουν πολυ καλα φυσιγγια στην θαλαμη τους...αρκει να το ''ψαξουν'' λιγο φιλε!!!

ΥΓ. Εγω.....ειμαι η τελευταια τρυπα της φλογερας μπροστα σε ολους αυτους τους βιοτεχνες!!!!!
 
Παλικαρια....Το ΡΕΜΙΚΤΟΝ ΕΞΠΡΕΣ....ΕΠΕΣΕ!!!! :)

Εννοω το εριξα....Τωρα μια εικονα = χιλιες λεξεις....αλλα μεχρι να μπορεσω να βαλω φωτο να
σας πω τι ειδα!!!
Μια πολυ ωραια κατανομη με ενα 72% συγκεντρωση σε κυκλο 76 εκατοστων στα 40 μετρα !!!!

Μια γαμηστερη διατρηση....σορρυ για την εκφραση....αλλα τετοια ειναι....!!!!!!!!!!!

Τα επινικελωμενα που δουλευουμε μαζι με αλευρι....κοιτανε τα σκαγια της ρεμικτον με τα κυαλια!!!
Τα εβγαλα μεσα απο βιβλιο σχεδον ανεπαφα...με διατρηση 55 φυλλα =110 σελιδες = 5,4 χιλιοστα.

Δυστηχως ταχυτητα δεν μου εδωσε σωστη ο ταχογραφος ουτε στο Ρεμι ουτε σε ενα δικο μου που
εριξα αμεσως μετα . Μαλλον απο μπαταρια ξεμεινε...και δεν το πηρα χαμπαρι.

Το μονο ''μειον''....για μενα....η τιμη του φυσιγγιου.

ΥΓ. Μολις μπορεσω...θα βαλω φωτο παιδες!!!:)

ΥΓ,2, Στις βλητικες δοκιμες φωτο παλικαρια!!! ;) :)
 
Παλικαρια....Το ΡΕΜΙΚΤΟΝ ΕΞΠΡΕΣ....ΕΠΕΣΕ!!!! :)

Εννοω το εριξα....Τωρα μια εικονα = χιλιες λεξεις....αλλα μεχρι να μπορεσω να βαλω φωτο να
σας πω τι ειδα!!!
Μια πολυ ωραια κατανομη με ενα 72% συγκεντρωση σε κυκλο 76 εκατοστων στα 40 μετρα !!!!

Μια γαμηστερη διατρηση....σορρυ για την εκφραση....αλλα τετοια ειναι....!!!!!!!!!!!

Τα επινικελωμενα που δουλευουμε μαζι με αλευρι....κοιτανε τα σκαγια της ρεμικτον με τα κυαλια!!!
Τα εβγαλα μεσα απο βιβλιο σχεδον ανεπαφα...με διατρηση 55 φυλλα =110 σελιδες = 5,4 χιλιοστα.

Δυστηχως ταχυτητα δεν μου εδωσε σωστη ο ταχογραφος ουτε στο Ρεμι ουτε σε ενα δικο μου που
εριξα αμεσως μετα . Μαλλον απο μπαταρια ξεμεινε...και δεν το πηρα χαμπαρι.

Το μονο ''μειον''....για μενα....η τιμη του φυσιγγιου.

ΥΓ. Μολις μπορεσω...θα βαλω φωτο παιδες!!!:)
Δεν ξερο τη εχουν κανη η κεραταδες η αμερικανοι στης μπαρουτες τους,και ενω εχουν νορμαλ αρχηκες εχουν τεραστιες μενουσες
 
Δεν ξερο τη εχουν κανη η κεραταδες η αμερικανοι στης μπαρουτες τους,και ενω εχουν νορμαλ αρχηκες εχουν τεραστιες μενουσες

Δεν μου εδωσε ταχυτητα το γαμηδι ο ταχογραφος ρε Γιανναρε. Ουτε στο ρεμι ουτε στο δικο μου...
ωστε να βγαλω καποιο συμπερασμα. Εριξα ενα δικο μου με νικελ Ν4+αλευρι στα ιδια γραμμαρια με
Τεκνα. Εαν ειχα τις ταχυτητες θα βγαζαμε καποια ''ακρη''....Τα νικελ εμειναν πισω κατα μισο χιλιοστο
διατρηση...5,4χιλιοστα εβγαλε το ΡΕΜΙ και 4,9 χιλιοστα τα ΝΙΚΕΛ...

Την επομενη φορά Γιανναρε !!!
 
Δεν ξερο τη εχουν κανη η κεραταδες η αμερικανοι στης μπαρουτες τους,και ενω εχουν νορμαλ αρχηκες εχουν τεραστιες μενουσες
Γιάννη μου νομίζω όλη η ουσία είναι η διαδικασία σκλήρυνσης των σκαγιών .

άνοιξε ένα. Ρεμικτον και γέμισε με τα σκάγια ένα δικό σου με ίδια αρχική να δούμε αν θα έχει διαφορά
 
Το nitro pheasant έχει ακόμα ποιο σκληρά σκάγια από το εξπρές. και έχει αρχική 425 μ/δ Γι'αυτό έχει και διαφορά στην τιμή σε σχέση με το απλό pheasant. Έχω ρίξει πάρα πολλά κουτιά στο λαγό. Σε δύναμη δεν το ξεπερνάει κανένα εμπορικό
 

Παιδιά ακριβώς τα ίδια γράφουν παλιά και καινούργια τουλάχιστον αυτά π έχω εγώ και το pheasant τα ίδια πολύ καλό και αυτό και άλλα βγαίνει μέχρι 6αρι

Παναγιωτη , ειναι ακριβα φυσιγγια.....εαν δεν ειχαν και ποιοτητα...επρεπε να τα δεσουμε στον λαιμο
μας.....και φουνταρουμε φιλε!!!
 
Δεν ξερο τη εχουν κανη η κεραταδες η αμερικανοι στης μπαρουτες τους,και ενω εχουν νορμαλ αρχηκες εχουν τεραστιες μενουσες
Δεν βγάζουν εξωπραγματικές ταχύτητες οι μπαρούτες.
Δεν επηρεάζονται πολύ από την θερμοκρασία (θέλω να πιστεύω) ...
Τα σκάγια, βύσμα και γενικά το σετάπ κάνει την δουλειά με τις μένουσες.
 
Απο την θερμοκρασια δεν μεταβαλοντε σχεδον καθολου,λογο ποσοστου νιτρου που εχουν,ειναι δεδομενο τα σκαγια τους τα σπανε ποληηη σκληρα.στο κιαθιο τωρα δεν ξερο,αν και πολα κιαθια διατηρουν της μενουσες κατα ποληηη
 
Το nitro pheasant έχει ακόμα ποιο σκληρά σκάγια από το εξπρές. και έχει αρχική 425 μ/δ Γι'αυτό έχει και διαφορά στην τιμή σε σχέση με το απλό pheasant. Έχω ρίξει πάρα πολλά κουτιά στο λαγό. Σε δύναμη δεν το ξεπερνάει κανένα εμπορικό
Tα nitro pheasant δεν βαράνε απλά τον λαγό, τον χτυπάνε σαν τραίνο με ταχύτητα φόρμουλας... δεν έχω ακούσει κανέναν να μου λέει ότι το πήρε η ντουφεκιά και έκανε κιχ το ζούδι. Ισοπεδωμένο το βρίσκεις...
 
Last edited:
Δεν βγάζουν εξωπραγματικές ταχύτητες οι μπαρούτες.
Δεν επηρεάζονται πολύ από την θερμοκρασία (θέλω να πιστεύω) ...
Τα σκάγια, βύσμα και γενικά το σετάπ κάνει την δουλειά με τις μένουσες.

Βασιλη....λιγη υπομονη....εχω δυο σφαγμενα ακομα....Θα στησω ενα σεταπ με Τεκνα και τα σκαγια
απο ρεμικτον χωρις αλευρι....και με αλλο βυσμα....και δουμε τι δωσει το φυσεκι....και τα σκαγια.
Το αλευρι σε αυτα τα σκαγια ειναι περιττο.....μονο βαρος προσθετουν!!
 
Βασιλη....λιγη υπομονη....εχω δυο σφαγμενα ακομα....Θα στησω ενα σεταπ με Τεκνα και τα σκαγια
απο ρεμικτον χωρις αλευρι....και με αλλο βυσμα....και δουμε τι δωσει το φυσεκι....και τα σκαγια.
Το αλευρι σε αυτα τα σκαγια ειναι περιττο.....μονο βαρος προσθετουν!!
Περιμένουμε με αγωνία πάντα ...
 
Βασιλη....λιγη υπομονη....εχω δυο σφαγμενα ακομα....Θα στησω ενα σεταπ με Τεκνα και τα σκαγια
απο ρεμικτον χωρις αλευρι....και με αλλο βυσμα....και δουμε τι δωσει το φυσεκι....και τα σκαγια.
Το αλευρι σε αυτα τα σκαγια ειναι περιττο.....μονο βαρος προσθετουν!!
Εγώ πιστεύω θα δώσει σχεδόν ίδια διάτρηση αν ανεβάσεις και ταχύτητα μην δώσει και μεγαλυτερη
 
Αν υπάρχει κάτι που δεν κοιτάω σε ένα φυσιγγι είναι η ταχυτητα του.........
Αλλά εδώ περα Νίκο ήθελα να έβλεπα τι ταχυτητα θα σου έδινε για να συγκρίνω τα παρακατω..........
Δυστηχως όμως ατυχησαμε αλλά δεν πειραζει......

Θα σας μεταφέρω κάτι λίγα που γνωρίζω για αυτό το θρυλικό φυσιγγι που προσφερεται από το 1926 κ έχει καταφέρει να επιβιώσει μέχρι σημερα, και έχει ο Θεός............

Χάρτινο Remington express της εποχης του μεσοπολεμου με πυριτιδα προοδευτικης καυσης κ μάλλινη ταπα λιπασμενη
έδινε αρχική ταχυτητα στομιου ν0 403 m/s
Και ν10 332 m/s....

Remington express του 2002 έδωσε σε βλητικο σταθμό ταχυτητα ν1 402 m/s, ν10 341 m/s...
Kαι μέσο όρο πιεσεων 690 bar...


Τσεκάρετε τις ταχυτητες αυτου του φυσίγγιου μέσα σε αυτό το "τεράστιο περασμα του χρονου" κ τα συμπεράσματα δικά σας.........
 
Back
Top