Air arms TX200 MK3

Aνοιγω νέο topic, με ένα κορυφαίο ( μαζί με το weihrauch) αεροβόλο..
Έχω ενα pcp Air arms S500 5.5 mm, και απέκτησα το Air arms TX200 MK3 walnut, 4.5 mm .
Το μεσημέρι ήρθε, πρώτη εντύπωση... πολύ στιβαρό αεροβόλο...είχα και ένα diana 38, αλλά μπροστά σε αυτό, είναι.. τενεκές! Μερικές γρήγορες φωτογραφίες..IMG_20210316_154149.jpgIMG_20210316_154223.jpgIMG_20210316_154206.jpg
 
Last edited:
Aνοιγω νέο topic, με ένα κορυφαίο ( μαζί με το weihrauch) αεροβόλο..
Έχω ενα pcp Air arms S500 5.5 mm, και απέκτησα το Air arms TX200 MK3 walnut, 4.5 mm .
Το μεσημέρι ήρθε, πρώτη εντύπωση... πολύ στιβαρό αεροβόλο...είχα και ένα diana 38, αλλά μπροστά σε αυτό, είναι.. τενεκές! Μερικές γρήγορες φωτογραφίες..View attachment 24476View attachment 24477View attachment 24478
Εργαλειο μη το δωσεις ποτε να το χερεσε
 
Εργαλειο μη το δωσεις ποτε να το χερεσε
Ευχαριστω...πριν ριξω, θα το ανοιξω για απολιπανση, και λιπανση με SG3...
Γτ φιλε μου να το ανοιξεις? Εχεις εξικιωση η θα ψαχνεις κοματια ασε που δεν ειναι κατι τρελο αμαν αλλα ξερεις τι κανεις?
 
Γτ φιλε μου να το ανοιξεις? Εχεις εξικιωση η θα ψαχνεις κοματια ασε που δεν ειναι κατι τρελο αμαν αλλα ξερεις τι κανεις?
γιατι , μπορει να κανει dieseling, και να φαει τσιμουχα...το ανοιγμα του (απο οτι εχω δει καποια βιντεακια) ειναι πανευκολο....μονο οι βιδες του κοντακιου, και μια βιδα στον κορμο, για να βγει η ταμπλετα της σκανδαλης, και με μιδενική προφόρτηση το ελατηριο κα το πιστονι..
 
γιατι , μπορει να κανει dieseling, και να φαει τσιμουχα...το ανοιγμα του (απο οτι εχω δει καποια βιντεακια) ειναι πανευκολο....μονο οι βιδες του κοντακιου, και μια βιδα στον κορμο, για να βγει η ταμπλετα της σκανδαλης, και με μιδενική προφόρτηση το ελατηριο κα το πιστονι..
Σιγα μη ντιζελαρει το κοσμημα τι νομιζεις μονο απ εξω ειναι κουκλα?
 
Το ΤΧ ειναι γνωστο για την ποιοτητα κατασκευης και την δεδομενη ακριβεια......οπως επισεις πως με το PROSPORT και το HW 97 ειναι τα κορυφαια ελατηρια στο κοσμο.......
Δεν ειναι απιθανο να ντιζελαρει αλλα αν δεν καπνιζει στις πρωτες βολες ισως να μην χρειαζεται να το ανοιξεις........επισεις αν θελεις κατι να κανεις θα σου προτεινα χωρις καμια επιφυλαξη ενα κιτ για αυτο το οπλο και θα υσηχασεις απο την αρχη..........εκεινο ομως που θα σου ελεγα να προσεξεις ειναι η βαση του οπτικου....στα ελατηρια ειναι ποιο σωστο και ασφαλες για την σταθεροτητα του οπτικου μια μονοκοματη βαση και οχι δακτυλιδια.......αυτα ποιο πολυ πανε σε pcp.
 
Η diana εχει πλασαρει μια βαση ως ανρικραδασμικη η οποια επιτρεπει την κινηση της διοπτρας ως προς το οριζοντιο αξονα κατα την ανακρουση με βαση το τροπο που ασκονται οι δυναμεις στα αεροβολα κατα την βολη
Δεν μπορω να πω πως την αξιολογω γιατι δεν την εχω δει απο κοντα ουτε στην πραξη

Περιμενω ενα αεροβολο για ρυθμιση που την εχει επανω και θα πω τις εντυπωσεις μου ωστοσο επειδη δεν θα το κρατησω περαν της ρυθμισης αυτες θα ειναι μονο οπτικες

Πρεπει να δουλεψεις αρκετα το οπλο για να μπορεσεις να κρινεις
 
Η diana εχει πλασαρει μια βαση ως ανρικραδασμικη η οποια επιτρεπει την κινηση της διοπτρας ως προς το οριζοντιο αξονα κατα την ανακρουση με βαση το τροπο που ασκονται οι δυναμεις στα αεροβολα κατα την βολη
Δεν μπορω να πω πως την αξιολογω γιατι δεν την εχω δει απο κοντα ουτε στην πραξη

Περιμενω ενα αεροβολο για ρυθμιση που την εχει επανω και θα πω τις εντυπωσεις μου ωστοσο επειδη δεν θα το κρατησω περαν της ρυθμισης αυτες θα ειναι μονο οπτικες

Πρεπει να δουλεψεις αρκετα το οπλο για να μπορεσεις να κρινεις
Δυστιχως το συστημα αυτο δεν απεδωσε τα αναμενωμενα και δεν περπατησε.......το ποιο καλο μεχρι τωρα ειναι η αντικραδασμικη μονοκοματη βαση DABA.........
 
Σημετρα, πριν ριξω, το ανοιξα. πολυ λιγη προφώρτηση του ελατηριου....το ελατηριο, ειχε λιγο παραπανω γρασσο. το πιστονι,και τα o-ring ,οχι τοσο...
Ξεπλυνα το ελατηριο με βενζίνη, σκουπισα καλα το πιστόνι, και o-ring, και οδηγούς,και εβαλα λιγο γρασσο sg3..
To ξαναέκλεισα, και εριξα 4-5 βολές...δν εχει ιδιαίτερη ανακρουση...και δεν μου φάνηκε να κάνει twang...
Bεβαια, δεν εριξα βολές....
Πήρα και κερόλαδο, και θα το περάσω μερικά χέρια ;)
Και βάση, εχω μονκόματη sportmatch ;)
 
Θα χρειαστεις ισως εκτος ψηλοτερη βαση εκτος αν το δοκιμασες ηδη και ταιριαζει
Θα ελεξεις την νοητη ευθεια απο τον νηματοσταυρο με την ευθεια της καννης σου για να μπορεσεις να μηδενισεις σωστα και να εχεις τα σωστα ζερο στο τοξο σου
Οσο μεγαλωνει αυτη η αποσταση τοσο μεγαλωνει η καμπυλη τους τοξου βολης
 
Back
Top