Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Επισης Γιωργο και παντα με υγεια φιλε μου
Στην υγεια μας
Τον αετο αργοτερα
Παντα εγω παω πρωτος και αναλαμβανω ψησιματα οποταν μεχρι να ερθουν οι θπολοιποι πρεπει να περιμενει
Αν βαλει λιγο αερα δηλαδη γιατι προς το παρον απνοια :)
Για το φιλο Γιωργο
Τελικα ο ενας αετος ο μικρος καταφερε να πεταξει με τον λιγο ανεμο και ετσι εκαναν την χαρα του και φετος τα μικρα αλλα και οι μεγαλοι
Με υγεια ολοι - του χρονου να μαστε ελευθεροι απο αυτη τη μαλ.....α τον ιο να μπορουμε να βρεθουμε ολοκληρες οι οικογενειες
 

Attachments

  • 44F1276C-5707-4E15-BB0C-6D263FE76EAA.jpeg
    44F1276C-5707-4E15-BB0C-6D263FE76EAA.jpeg
    120,7 KB · Προβολές: 18
Καλησπέρα! Πολύ δύσκολες συνθήκες καιρικά... Ριπες ανέμου με απίστευτη δύναμη, έχουν σπάσει πολλά δέντρα και ζημιές σε ποιμνιοστασια στην περιοχή από τσιγκους που πρέπει να βρέθηκαν χιλιόμετρα μακριά...

Στο άλλο χωριό στην Κυνουρια το έστρωσε κανονικά... Δεν είχε ανοίξει.κανενα δέντρο εκεί, μόνο καλο έκανε το χιόνι εκεί... Υγεία είναι να σκοτωθούν έντομα και ασθένειες και να γεμίσουν νερό οι πηγές. Και ένα βίντεο απο τα διπλανά χωριά, ενώ έριχνε χιονι και το έστρωνε...

https://mobile.facebook.com/groups/...99&_rdc=1&_rdr&refsrc=https://m.facebook.com/
 
Kαλησπερα σε όλους.... .cofee.

και εδώ αερακι κ συννεφιά..έριξε κ λίγο ψιλόβροχο....

Αν δώσει ο Μάρτης και κακιωσει μες τα χιόνια θα μας χώσει......

Και ένα σωρό άλλες παρομοιες που δεν έχουν βγει τυχαία για τον Μάρτη φίλε Γρήγορη.......
 
Καλησπέρα σάς. .Καλή σαρακοστή σε όλους.

Μου το θυμισες χτες, κ έψαξα κ βρήκα κάτι τευχη που μου τα είχε δώσει παλιος ψαροντουφεκας που λόγω ηλικιας εγκατέλειψε την ενεργό δράση...
Τα κράτησα γιατί ήταν παλια κ που κ που τα χαζευω αν κ όπως είπα δεν με κέρδισε αυτό το σπορ αν κ ασχολήθηκα πιτσιρικας....



IMG_20210315_121717.jpg
 
Μου το θυμισες χτες, κ έψαξα κ βρήκα κάτι τευχη που μου τα είχε δώσει παλιος ψαροντουφεκας που λόγω ηλικιας εγκατέλειψε την ενεργό δράση...
Τα κράτησα γιατί ήταν παλια κ που κ που τα χαζευω αν κ όπως είπα δεν με κέρδισε αυτό το σπορ αν κ ασχολήθηκα πιτσιρικας....



View attachment 24447
Ακριβώς αυτά είναι Τάσο. .τα πρώτα περιοδικά που κυκλοφόρησαν για το ψαροντουφεκο.
 
Για πες την συνταγή ...γιατί εχω ενα θέμα με αυτές τον Οκτώβρη.
Παίρνεις 2 παλιούς ορόφους από κυψελες. Στο κάτω βάζεις σιτα όπως αυτή που βάζουμε στα παράθυρα και αφήνεις μια τρύπα 10 cm στην μέση στην οποία προσαρμοζεις ένα χωνί που φτιάχνεις παλι απο σιτα με την μικρή τρύπα να είναι προς τα πανω. Στον άλλο όροφο βάζεις σιτα χωρίς τρύπα και τον βάζεις πάνω από αυτόν με το χωνι. Βαζεις την κατασκευή πάνω σε πέτρες και από κάτω βαλε ψάρια. Μόλις τα μυρίζουν έρχονται να φάνε και βλέποντας φως από πανω περνάνε μέσα από το χωνι και παγιδεύονται στον πάνω όροφο αφού δεν βρίσκουν την μικρή τρύπα για να κατέβουν κατω. Τις ξεπατωνω κατά χιλιάδες ειδικά από Ιούλιο μέχρι Νοέμβριο που είναι σε έξαρση χωρίς ίχνος δηλητηριου! Και τα σερσενια τα πιανει.
 
Ακριβώς αυτά είναι Τάσο. .τα πρώτα περιοδικά που κυκλοφόρησαν για το ψαροντουφεκο.
Μου είχε δώσει κ δυο παλια τευχη "Ελευθερη αυτόνομη κατάδυση"(μέχρι πριν δεν το ειχα ακουστά..)
Δεν ξερω αν τα γνωρίζεις... Μόλις τα βρω θα βάλω φωτο...

Θυμήθηκα και ένα περιστατικο που συνέβει την αρχες προς το τέλος της δεκαετίας του '70 αν θυμάμαι καλά κ που μου το είχε διηγηθει ο πατερας μου....

Σταματαει ένα αμάξι με ένα μικρό φουσκωτό πανω του, κατεβαίνει ένας τυπος να φαει στην ψαροταβέρνα κ ξαφνικα λεει στον πατερα μου,

Ροφους ροφους που έχει??

Τα έχασε ο πατερας μου γιατί ήταν σαν να τους έβλεπε μπροστά του εκείνη την στιγμη...

Πήγε κ έκανε καλη δουλεια... Του χάρισε με το ζορι κ ενα καλο ψάρι....

Τάκης Δημόπουλος το όνομα του.....

Το συγκρατησα εγώ...
Μια μέρα λοιπόν κ εκεί που διάβαζα τον "Βυθό" διαβάζω Τάκης Δημόπουλος παλιος πρωταθλητης ψαροντουφεκου......

Κοίτα να δεις λέω.............
 
Καλησπέρα στην ομάδα.

Ήλιο λαμπερό το πρωί κ από τις 9.00 κ έπειτα,σοβάρεψε ο καιρός!!
Πότε βοριάς,πότε κατεβάτης (ανατολικός) πότε Όστρια κ πότε Κοκοροβιάς (δυτικός)...δυνατές μπόρες με αέρα ανά διαστήματα....
Αν δώσει ο Μάρτης και κακιωσει μες τα χιόνια θα μας χώσει......
Αρχικά ο Φλεβάρης κι αν φλεβίσει,καλοκαίρι θα μυρίσει.

ΑΛΛΑ: Μάρτης γδάρτης και κακός παλουκοκαύτης....

ΚΑΙ: Αν ρίξει ο Μάρτης 2 νερά και ο Απρίλης άλλο ένα, θα χαίρεται ο γεωργός,που'χει πολλά σπαρμένα!!

Θυμάμαι στο δημοτικό που λέγαμε παρημίες για τους μήνες... :)
 
Ακριβώς αυτά είναι Τάσο. .τα πρώτα περιοδικά που κυκλοφόρησαν για το ψαροντουφεκο.
Τελικά με βάλατε να σκαλίζω....
Ο υποβρύχιος κόσμος ήταν από τα παλαιότερα περιοδικά αλλά προυπήρχε και κάποιο άλλο (νομίζω ψαροτούφεκο το λέγανε) στη δεκαετία του 70 (είχα πάρει κάποια τεύχη τη χρονιά που είχε βγει πρωταθλητής ο Παντελής Βουλμές από την Καβάλα!!!).
Στα μέσα της δεκαετίας 90 ο Υ.Κόσμος είχε ήδη 280 τεύχη ...
Η Κατάδυση κυκλοφορούσε ήδη. Επίσης κυκλοφορούσε ο Βυθός. Ο υποβρύχιος κόσμος έβγαλε και το ψαροτούφεκο που ποστάρω το πρώτο του τεύχος... :)
 

Attachments

  • DSC03054.JPG
    DSC03054.JPG
    346,7 KB · Προβολές: 4
  • DSC03055.JPG
    DSC03055.JPG
    347,2 KB · Προβολές: 4
(είχα πάρει κάποια τεύχη τη χρονιά που είχε βγει πρωταθλητής ο Παντελής Βουλμές από την Καβάλα!!!).
Είχα διαβάσει την συνέντευξη του στον "Βυθό"...
Ξεκίνησε με χειροποίητη μάσκα κ τσίχλα στα αυτιά για την πιεση..τοτε δεν ήξεραν την εξίσωση.... Θρυλος του ψαροντουφεκου....


Η Κατάδυση κυκλοφορούσε ήδη.
Μπράβο!αυτό το περιοδικο σου έλεγα που έβαλες φωτο...
Ο ποβρύχιος κόσμος έβγαλε και το ψαροτούφεκο που ποστάρω το πρώτο του τεύχος... :)
Εχω το ίδιο τευχος.....


Πλουσια υλη τότε τα περιοδικα όπως είπαμε... Πλουσιοι κ οι Ψαροτοποι...........
 
Είχα διαβάσει την συνέντευξη του στον "Βυθό"...
Ξεκίνησε με χειροποίητη μάσκα κ τσίχλα στα αυτιά για την πιεση..τοτε δεν ήξεραν την εξίσωση.... Θρυλος του ψαροντουφεκου....
Τοτε Τασο ειχε 25αρηδες ροφους στα 10 μετρα.Τωρα για να δεις
αυτα τα ψαρια πρεπει να πεσεις με τσιμεντοθιλο και ξυπνητηρι.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top