Franchi Team

Καλησπέρα φίλε. Εγώ έχω την affinity synthetic 5 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος απόλυτα. Λεπτή γραμμή,τουφεκιές καλές. Από aftermarket chokes με τα gemini ported είδα ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Το ic και το im θα σου πρότεινα. Επίσης και το kicks lf για πιο μακρινές τουφεκιές,θα σε δυσκολέψει μέχρι να το μάθεις,αλλά θα δεις ωραία πράγματα. Με το anaconda mid range δεν έμεινα ευχαριστημένος,βγήκε πιο ανοιχτό από ότι ήθελα. Ελπίζω να σε βοήθησα.
Ευχαριστώ πολύ Γιώργο,
Πρακτικά το 80% των βολών μου είναι 28-32 μέτρα. Σήμερα χρησιμοποιώντας ένα S/P Baikal δουλεύω 3* και 4* και ανοιγοκλείνω τη ντουφεκιά με συγκεντρωτήρα, ή μαλλινόταπα (και μισόταπα).
Κυνήγι 60% απογευματινή τσίχλα και 30% πρωινή και φάσα και 10% τρυγόνι.
Το gemini ported σε ic πιστεύεις ότι με καλύπτει γι αυτά;
 
Όμορφο όπλο κάπως χοντροκομμένο για τά γούστα μου ωραίες τουφεκιές καλά τσοκ αλλά υπάρχει περίπτωση να σου κοπή ο σιδηρόδρομος και άλλα.αμα το θες μόνο για γουρούνια πάρτο.
Ναι να το φανε τον ανθρωπο αχαχαχαχαχαχααχ
 
Ευχαριστώ πολύ Γιώργο,
Πρακτικά το 80% των βολών μου είναι 28-32 μέτρα. Σήμερα χρησιμοποιώντας ένα S/P Baikal δουλεύω 3* και 4* και ανοιγοκλείνω τη ντουφεκιά με συγκεντρωτήρα, ή μαλλινόταπα (και μισόταπα).
Κυνήγι 60% απογευματινή τσίχλα και 30% πρωινή και φάσα και 10% τρυγόνι.
Το gemini ported σε ic πιστεύεις ότι με καλύπτει γι αυτά;
Το ic θα σε καλύψει στα περισσότερα,εγώ με αυτό κάνω τα περισσότερα κυνήγια μου. Το im και το kicks lf το έχω για κάνα καρτέρι στα αγριοπερίστερα. Για φάσσα δεν ξέρω γιατί εδώ στο νησί δεν έχουμε. Εκεί φαντάζομαι θα χρειαστείς πιο στενό τσοκ,lf ή και στενότερο. Σίγουρα υπάρχουν συνάδελφοι εδώ που έχουν γνώση πάνω στη φάσσα και μπορούν να σε βοηθήσουν
 
Το ic θα σε καλύψει στα περισσότερα,εγώ με αυτό κάνω τα περισσότερα κυνήγια μου. Το im και το kicks lf το έχω για κάνα καρτέρι στα αγριοπερίστερα. Για φάσσα δεν ξέρω γιατί εδώ στο νησί δεν έχουμε. Εκεί φαντάζομαι θα χρειαστείς πιο στενό τσοκ,lf ή και στενότερο. Σίγουρα υπάρχουν συνάδελφοι εδώ που έχουν γνώση πάνω στη φάσσα και μπορούν να σε βοηθήσουν
Οσον αφορα τα τσοκ στη φασσα καποι θεοπιουν τα φουλ εξτρα φουλ και τετια οταν ομως ηρθαν εδω ουτε με 4* δε βαραγαν φασσα στα 25-30 μετρα οποτε μικρο καλαθι
 
Οσον αφορα τα τσοκ στη φασσα καποι θεοπιουν τα φουλ εξτρα φουλ και τετια οταν ομως ηρθαν εδω ουτε με 4* δε βαραγαν φασσα στα 25-30 μετρα οποτε μικρο καλαθι
Φίλε Τόλη καλημέρα! Δεν το γνωρίζω αυτό μιας και δεν την έχω κυνηγήσει ποτέ. Οπότε θα μπορούσες να προτείνεις στο Γιάννη ποια σύσφιξη θεωρείς ιδανική για τη φάσσα
 
Φίλε Τόλη καλημέρα! Δεν το γνωρίζω αυτό μιας και δεν την έχω κυνηγήσει ποτέ. Οπότε θα μπορούσες να προτείνεις στο Γιάννη ποια σύσφιξη θεωρείς ιδανική για τη φάσσα
Αναλογα τις δυνατοτητες και που κυνηγας αν ριχνεις σε κλαρωμενα πουλια αν πας σε κουρνια αν ανεβενεις σε λαιμους αν τα κανεις ολα γενικα θες δυο τσοκ ενα 4* και ενα 2* τα φουλ και τοσο σφιχτα τσοκ θελουν και αναλογα φυσιγγια γτ ναι μεν θα σου βγαλουν σφιχτες τουφεκιες μεγρι τα 30-35 μετρα μετα ομως κλαφτα παραμωρφονουν πολυ τα σκαγια και θες μπαφερατα φυσεκια με πιοτικα σκαγια αν εισαι ενας μεσος κυνηγος κανε αυτα αν εισαι τουφεκος παρε κικς
 
Μπορεί κ να μην σου βγάλει καμμια ζημιά στον σιδηροδρομο όπως τα επόμενα μοντελα...
Την έχει φίλος μου εδώ κ πολλα χρονια κ αγορασμενη από δευτερο χέρι με πολλες τουφεκιές από 32-26γρ..
Τελευταία του έκανε κάποιες εμπλοκές(κ λογικό ήταν)την εστειλε σε οπλουργο για σέρβις κ ολα οκ...
71εκ κάννη με τσοκακια κ 70mm θαλαμη αν θυμάμαι καλά..

Δεν ξέρω αν έβγαινε κ με μαυρη βάση..
Αυτή ακριβώς εχει:
View attachment 21751
Ακριβώς αυτή της φοτο έχει ο πατέρας μου! Την είχε πάρει καινούργια από τον Πλαστουργο! Αν και σιδεροφαγος δεν του έχει βγάλει κάποιο θέμα! Όντως καταπληκτικές ντουφεκιες κ 0 ανάκρουση!
 
Αναλογα τις δυνατοτητες και που κυνηγας αν ριχνεις σε κλαρωμενα πουλια αν πας σε κουρνια αν ανεβενεις σε λαιμους αν τα κανεις ολα γενικα θες δυο τσοκ ενα 4* και ενα 2* τα φουλ και τοσο σφιχτα τσοκ θελουν και αναλογα φυσιγγια γτ ναι μεν θα σου βγαλουν σφιχτες τουφεκιες μεγρι τα 30-35 μετρα μετα ομως κλαφτα παραμωρφονουν πολυ τα σκαγια και θες μπαφερατα φυσεκια με πιοτικα σκαγια αν εισαι ενας μεσος κυνηγος κανε αυτα αν εισαι τουφεκος παρε κικς
Τούφεκο δεν με λες, αλλά παρά τα χρονάκια μου κάτι καταφέρνω (η πείρα βλέπεις...)
Όπως έγραψα και παραπάνω η τσίχλα είναι το συνηθισμένο μου και κυρίως απογευματινό καρτέρι. Στα καρτέρια μου τα πουλιά περνάν από 25 έως 35 μέτρα. Πιο πάνω δεν ρίχνω γιατί θα πέσουν σε πυκνό και θα τα χάσω.
Άρα εκεί προσανατολιζόμαστε για τσοκ (εκτός των 3 εργοστασιακών)
 
Τούφεκο δεν με λες, αλλά παρά τα χρονάκια μου κάτι καταφέρνω (η πείρα βλέπεις...)
Όπως έγραψα και παραπάνω η τσίχλα είναι το συνηθισμένο μου και κυρίως απογευματινό καρτέρι. Στα καρτέρια μου τα πουλιά περνάν από 25 έως 35 μέτρα. Πιο πάνω δεν ρίχνω γιατί θα πέσουν σε πυκνό και θα τα χάσω.
Άρα εκεί προσανατολιζόμαστε για τσοκ (εκτός των 3 εργοστασιακών)
Το τουφεκος δε το ειπα ειρωνηκα τα λεω λιγο ομα τα πραγματα οπως ειναι καιβτουφεκος ειναι ο :6-7/10
 
Το τουφεκος δε το ειπα ειρωνηκα τα λεω λιγο ομα τα πραγματα οπως ειναι καιβτουφεκος ειναι ο :6-7/10
Σαφώς και δεν το παρεξήγησα. Είναι μια πολύ συνηθισμένη έκφραση μεταξύ μας. Για την ιστορία εγώ στη τσίχλα (που είναι το αγαπημένο μου κυνήγι) χρησιμοποιώ (για την ώρα....) το Baikalάκι μου με 3* και 4* και παίζω στο 3-4 στα 10.
Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για τις άμεσες και αναλυτικές απαντήσεις σου.
 
Σαφώς και δεν το παρεξήγησα. Είναι μια πολύ συνηθισμένη έκφραση μεταξύ μας. Για την ιστορία εγώ στη τσίχλα (που είναι το αγαπημένο μου κυνήγι) χρησιμοποιώ (για την ώρα....) το Baikalάκι μου με 3* και 4* και παίζω στο 3-4 στα 10.
Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για τις άμεσες και αναλυτικές απαντήσεις σου.
Λιγο διορθομα στα μετρα θελεις αχαχαχαχαχα μια χαρα εισαι αμα βρηκες και δεκα πουλια μη μιλας πουθενα
 
Λιγο διορθομα στα μετρα θελεις αχαχαχαχαχα μια χαρα εισαι αμα βρηκες και δεκα πουλια μη μιλας πουθενα
Σιγά μη βρήκα όλα μαζί !!!! Μία-μία, δύο- δύο κάθε μέρα (όταν επιτρεπόταν...). Ευτυχώς που είμαι 10 λεπτά απ΄το καρτέρι μου.
 
Να μη λέμε μόνο για καραμπίνες.
Για τα s/p franchi που είναι στη χρηματική κατηγορία 1.500 +-, τι απόψεις έχουν οι γνωρίζοντες και οι χρήστες?
Άλλα είναι με μηχανική σκανδάλη και άλλα με αδρανείας και μπορεί να έχουν μονή ή διπλή σκανδάλη ανάλογα τα γούστα.
Φαίνονται ποιοτικά όπλα. Θα μπορούσα να τα χαρακτηρίσω οικονομικά επώνυμα και φυσικά ιταλικά(ευρωπαϊκά).
https://www.franchi.com/el/categoria-prodotto/δίκαννα/
https://www.lambro.gr/katigoria-proiontos/opla/super-poze-dikanna/super-poze-franchi/
 
Προσωπικά έχω στην κατοχή μου ένα falkonet ...το αγόρασα μεταχειρισμένο,το 2002...71 εκατοστά κάννες και 5 τσοκ mobile. Η κάτω κάννη έχει αυλό 18,6 και η πάνω 18,4. Βάρος 2850... έχω κάνει πολλά κυνήγια, απίστευτο εργαλειο ελαφρύ,ζυγισμένο ....αν ήταν 66 εκατοστά δε θα το άλλαζα με τίποτα. Μηχανική σκανδάλη έχω πάρει και δύο τσοκ έσω έξω της briley το 3 και το διασποράς που τα δουλεύω και στην benelli. Αλλά και για τα πιο καινούργια μοντέλα μόνο καλά λόγια έχω ακούσει...IMG_20210314_205031.jpg
 
Προσωπικά έχω στην κατοχή μου ένα falkonet ...το αγόρασα μεταχειρισμένο,το 2002...71 εκατοστά κάννες και 5 τσοκ mobile. Η κάτω κάννη έχει αυλό 18,6 και η πάνω 18,4. Βάρος 2850... έχω κάνει πολλά κυνήγια, απίστευτο εργαλειο ελαφρύ,ζυγισμένο ....αν ήταν 66 εκατοστά δε θα το άλλαζα με τίποτα. Μηχανική σκανδάλη έχω πάρει και δύο τσοκ έσω έξω της briley το 3 και το διασποράς που τα δουλεύω και στην benelli. Αλλά και για τα πιο καινούργια μοντέλα μόνο καλά λόγια έχω ακούσει...View attachment 24378
κάτι σαν αυτό δηλαδή?
https://www.outdoorland.gr/κυνηγι/προσφορες-318/franchi-falconet.html
 
Είναι αυτό που έχω στη φωτογραφία. Κάποια στιγμή τα είχαν βγάλει σε προσφορά στα 1100 ευρώ.Δεν έχει ενδιάμεσες ρίγες όπως αυτό που ανέβασες. Έχει τον επιλογέα πάνω στην σκανδάλη. Το συγκεκριμένο το αγόρασε ένα παλικάρι κυνήγησε ένα Σαββατοκύριακο και την επόμενη εβδομάδα σκοτώθηκε σε τροχαίο. Ο πατέρας του το πούλησε στο κατάστημα που το είχε αγοράσει ο συγχωρεμενος...... Είναι πολύ αξιόπιστο όπλο όπως είπα παραπάνω. Μαζί με το ατσάλινο μοντέλο το alkuon είναι πολύ αξιόλογα και απροβληματιστα όπλα. Έχω κάνει όλα τα κυνήγια.... μπεκάτσα, πέρδικα, ορτύκια, περπατητο σε τσίχλες , καρτέρι σε τσίχλες... ενώ είναι παναλαφρο οι μακριές κάννες του δίνουν την απαιτούμενη κίνηση για να μη μένεις πίσω σε καρτερατες τουφεκιές.... τώρα πλέον το κυνηγάω κυρίως ορτύκι και μπεκάτσα....σε ανοικτά σημεία. Είχα μόνιμα πάνω το 5 και το 3 από τσοκ... και έτσι το κυνηγάω και ορτύκια με 28 gr μαλλινοταπα. Όταν πήρα το διασποράς της briley το κυνηγούσα έτσι σε μπεκάτσα σε συνδυασμό με το 3 στην πάνω κάννη. Είναι ένα όπλο που μπορείς να κάνεις όλα τα κυνήγια, ειδικά τα φερμας λόγω του μικρού βάρους του. Επαναλαμβάνω ότι αν ήταν 66 εκατοστά δε θα έμπαινα στη διαδικασία να κόψω το baikal... Ελπίζω να βοήθησα
 
Back
Top