Πλαγιόκαννο

Το σιγοψηνεις σε χαμηλή φωτιά...bbq2
Παρε ενα ρε καημένε να σε δει ο θεος... :cool:.yel.
Για να πέφτουν οι κάλυκες δίπλα στα πόδια σου ... Να μην τους ψάχνεις μέσα στους θάμνους 5 μέτρα πίσω σου !
.sarcastic.
Μπορεί κ για αυτό Στέλιο, χωρίς πλακα...
Οι ισχυροί εξωλκεις απορρίπτουν μακριά τους κάλυκες κ αν τριγυρω υπάρχει πολυ βλάστηση δεν είναι κ ότι καλυτερο..
 
Last edited:
Το σιγοψηνεις σε χαμηλή φωτιά...bbq2
Παρε ενα ρε καημένε να σε δει ο θεος... :cool:.yel.

Μπορεί κ για αυτό Στέλιο, χωρίς πλακα...
Οι ισχυροί εξωλκεις απορρίπτουν μακριά τους κάλυκες κ αν τριγυρω υπάρχει πολυ βλάστηση δεν είναι κ ότι καλυτερο..
.yel. Μπα δεν είναι γιαυτο τα βιντεάκια κατασκευής μαρεσουν όχι το περιεχόμενο , θα μπορούσε να ήταν και ένα ποζε
 
Καλημέρα σε όλους!
Απέκτησα πρόσφατα ένα πλαγιοκαννο Baikal, ως πρώτο μου όπλο. Με αφορμή ότι τις προάλλες φίλος, περιεργαζομενος το όπλο, έκανε πυροδότηση χωρίς φυσίγγια 2-3 φορές, (ενώ δεν ήμουν μπροστά) ήθελα να ρωτήσω τι ανοχές σε φθορά έχει επικρουστηρας και ελατήριο.
Πχ η φθορά από ξερή επικρουση χωρίς φυσίγγι ή αδράνειας πόσο περισσότερο επιβαρύνει το μηχανισμό από ότι η κανονική επικρουση σε φυσίγγι, και τί ζωή έχει ο μηχανισμός συνήθως;
 
Γεια σου Εκτορα,
Όταν ένα δίκαννο δεν "τσακανιζετε"
δλδ δεν πεφτει η βελονα σε άδεια θαλαμη
τότε τα ελατήρια κ οι επικρουστηρες έχουν πολυ μεγάλη διάρκεια ζωής που θα βγάλει αρκετές δεκαετίες (σωστής) χρήσης...

Από την άλλη μερια, έχουν υπάρξει πολλα δικαννα ( οχι ποιοτικά) που οι κάτοχοι τους μετά το τέλος του κυνηγίου έριχναν τις βελόνες σε άδεια θαλαμη κ δεν παρουσιαστηκε θραυση σε κανέναν επικρουστηρα.....

Το σωστό όμως είναι παντα να ακολουθουμε αυτό που είναι ενδεδειγμένο κ σωστό....

Για αυτό η προμηθευεσε δυο ποιοτικα(για να μην χρειαστεί να τα αλλάζεις συχνά) φυσιγγια αδράνειας...

Η αν το όπλο είναι δισκανδαλο(δεν ξέρω αν γίνεται σε μονοσκάνδαλο)
Μόλις το "ανοίξεις" βγάζεις την (αυτόματη) ασφαλεια, πατας κ τις δυο σκανδαλες μαζί κ το κλείνεις χωρίς να βάλεις πολυ δυναμη.....
 
Καλο ειναι να μη το κανεις σε αδεια θαλαμη. Μπορει να σπασει καμια σφυρα, μπορει και οχι. Εγω σε ενα ισπανικο πλαγιο που εχω, βαρια μεταχειρισμενο ηρθε στη κατοχη μου, με το που εριξα πρωτη φορα τη σφυρα σε αδεια θαλαμη, εσπασε. Ενα κατοσταρικο πηγε η αγορα και εφαρμογη νεας σφυρας. Απο τοτε ποτε ριξιμο σε αδεια θαλαμη. Τα baikal, οταν κρατας τις σκανδαλες πατημενες και κλεισεις το οπλο, οι σφυρες μενουν ριχτες.
 
Τη μέθοδο μη όπλισης ευτυχώς μου τη δείξαν και την εφαρμόζω στο λύσε- δέσε- καθάρισε, μέχρι να βρω αδράνειας, απλώς με έναυσμα την μη ενδεδειγμένη πυροδότηση αναρωτήθηκα τί ζωή έχουν γενικώς αυτά τα μέρη, στα οποία ασκούνται προφανώς πολυ μεγάλες δυνάμεις.
Ευχαριστώ πολύ όλους! :D
 
Τη μέθοδο μη όπλισης ευτυχώς μου τη δείξαν και την εφαρμόζω στο λύσε- δέσε- καθάρισε, μέχρι να βρω αδράνειας, απλώς με έναυσμα την μη ενδεδειγμένη πυροδότηση αναρωτήθηκα τί ζωή έχουν γενικώς αυτά τα μέρη, στα οποία ασκούνται προφανώς πολυ μεγάλες δυνάμεις.
Ευχαριστώ πολύ όλους! :D
Η ζωή των δικαννων κάποτε αντέχει γενιές...απο χέρι σε χέρι......
Και αυτό μην σε προβληματιζει......
Αλίμονο απο εμας.................
 
Καλημέρα σε όλους!
Απέκτησα πρόσφατα ένα πλαγιοκαννο Baikal, ως πρώτο μου όπλο. Με αφορμή ότι τις προάλλες φίλος, περιεργαζομενος το όπλο, έκανε πυροδότηση χωρίς φυσίγγια 2-3 φορές, (ενώ δεν ήμουν μπροστά) ήθελα να ρωτήσω τι ανοχές σε φθορά έχει επικρουστηρας και ελατήριο.
Πχ η φθορά από ξερή επικρουση χωρίς φυσίγγι ή αδράνειας πόσο περισσότερο επιβαρύνει το μηχανισμό από ότι η κανονική επικρουση σε φυσίγγι, και τί ζωή έχει ο μηχανισμός συνήθως;
Όπως είπε και ο Τάσος αντέχουν αρκετές γενιές τα όπλα. Από το 1976 που υπάρχει το πλάγιο του παππού μου ένα lutsiano rotta μάλλον πάντα το τσάκιζαν όπως λένε οι παλιοί. Δεν έπαθε ποτέ τίποτα. Βέβαια στο συγκεκριμένο επικρουστηρας και σφύρα είναι ένα. Δεν ξέρω εάν παίζει κάποιο ρόλο
 
Για εξήγησε το αυτό ρε Στέλιο γιατί δεν εννοησα τι ακριβώς κανεις.....
Βάζω το δάχτυλο μου με ένα πανί στους επικρουστηρες και πατάω την σκανδάλη ώστε να αφοπλισω χωρίς να πέφτουν οι βελόνες στο κενό.

Και έτσι δεν μένουν και οι εξωλκεις οπλισμένοι όπως θα έμεναν με τα φυσίγγια αδράνειας.
 
Βάζω το δάχτυλο μου με ένα πανί στους επικρουστηρες και πατάω την σκανδάλη ώστε να αφοπλισω χωρίς να πέφτουν οι βελόνες στο κενό.
Και γιατί να μπενουμε σε αυτή την διαδικασία?
Θέλει μια σκληρή επιφάνεια που να προσομοιάζει το καψουλι, κ οχι κάτι μαλακό...
Ασε που δεν είναι κ απιθανο αν τρυπηθει το πανι να "μπλεξουν" ίνες στην βελονα κ μετά να έχουμε αλλα προβληματα....

Αν σε βολευει οκ......
 
Και γιατί να μπενουμε σε αυτή την διαδικασία?
Θέλει μια σκληρή επιφάνεια που να προσομοιάζει το καψουλι, κ οχι κάτι μαλακό...
Ασε που δεν είναι κ απιθανο αν τρυπηθει το πανι να "μπλεξουν" ίνες στην βελονα κ μετά να έχουμε αλλα προβληματα....

Αν σε βολευει οκ......
Αν θες σκληρή επιφάνεια βάζεις ένα κέρμα.
Το γιατί το είπαμε...Για να μη μένουν οι εξωλκεις οπλισμένοι.

Όσο για το να πάρει ίνες μέσα αυτό δεν παίζει με τίποτα.

Όπως νομίζει ο καθένας λοιπόν.
 
Κι εμένα το manual του SKB λέει να το κάνουμε αυτό (δηλαδή να ρίχνουμε τις σφύρες), πιέζοντας ένα κομμάτι ξύλο στον καθρέπτη.

"... For prolonged storage, it is recommended that the trigger be snapped onto both barrels to prevent the hammer springs from weakening. Use a block of wood against the face of the breach to cushion the firing pins and thereby avoiding possible damage."

Βέβαια αυτό προϋποθέτει λύσιμο του όπλου ... Αλλά εγώ δεν γουστάρω να λύνω και να δένω κάθε φορά που θα βγώ για κυνήγι ή σκοπευτήριο, γι' αυτό τις αφήνω πάντα οπλισμένες !!! ... Κι αν ποτέ αδυνατίσουν τα ελατήρια (εντελώς απίθανο, στα χρόνια που μου απομένουν ...), αυτοί που θα το βρούν ας τα αλλάξουν ... :cool: :rolleyes:
 
Κι εμένα το manual του SKB λέει να το κάνουμε αυτό (δηλαδή να ρίχνουμε τις σφύρες), πιέζοντας ένα κομμάτι ξύλο στον καθρέπτη.

"... For prolonged storage, it is recommended that the trigger be snapped onto both barrels to prevent the hammer springs from weakening. Use a block of wood against the face of the breach to cushion the firing pins and thereby avoiding possible damage."

Βέβαια αυτό προϋποθέτει λύσιμο του όπλου ... Αλλά εγώ δεν γουστάρω να λύνω και να δένω κάθε φορά που θα βγώ για κυνήγι ή σκοπευτήριο, γι' αυτό τις αφήνω πάντα οπλισμένες !!! ... Κι αν ποτέ αδυνατίσουν τα ελατήρια (εντελώς απίθανο, στα χρόνια που μου απομένουν ...), αυτοί που θα το βρούν ας τα αλλάξουν ... :cool: :rolleyes:
Σωστός!!!

Ωστόσο εγώ το καθαρίζω πάντα μετά από κάθε έξοδο οπότε η παραπάνω διαδικασία με καθυστερεί μόνο 10 δευτερόλεπτα παραπάνω.
Οπότε το κάνω πάντα!
 
Κι εμένα το manual του SKB λέει να το κάνουμε αυτό (δηλαδή να ρίχνουμε τις σφύρες), πιέζοντας ένα κομμάτι ξύλο στον καθρέπτη.

"... For prolonged storage, it is recommended that the trigger be snapped onto both barrels to prevent the hammer springs from weakening. Use a block of wood against the face of the breach to cushion the firing pins and thereby avoiding possible damage."

Βέβαια αυτό προϋποθέτει λύσιμο του όπλου ... Αλλά εγώ δεν γουστάρω να λύνω και να δένω κάθε φορά που θα βγώ για κυνήγι ή σκοπευτήριο, γι' αυτό τις αφήνω πάντα οπλισμένες !!! ... Κι αν ποτέ αδυνατίσουν τα ελατήρια (εντελώς απίθανο, στα χρόνια που μου απομένουν ...), αυτοί που θα το βρούν ας τα αλλάξουν ... :cool: :rolleyes:
Δεν θελει λυσιμο Στελιο
θα ριχνεις τα φυσιγγια αδρανειας και θα τα αφηνεις μεσα

Η θα το λυνεις θα βαζεις ενα κερμα εαν δεν εχεις αδρανειας να ριχνεις τις βελονες και να τονξαναδενεις χωρις να το ανοιξεις
Ειναι κατι δευτερα δουλεια
 
Συναδερφε που ρωτησες
Μπορει να ριξεις κενες τις βελονες χιλιες φορες και να μην παθει πραμα ενα δικαννο
Μπορει να το κανεις μια και να σπασει
Γιαυτο παντα θα τις ριχνεις με φυσιγγια αδρανειας η ενα κερμα στην εσχατη ωστε να τις προστατευεις
Η πληροφορηση μου ειναι οτι Στα παλια μπαικαλ οι βελονες ηταν εξαιρετικα ανθεκτικες και περνουσαν απο καποια διαδικασια σκληρυνσης
Αυτο το ξερω απο καποιον παλιο οπλουργο που δεν βρισκεται εν ζωη σημερα μεσω του κουμπαρου μου
Μαλιστα του ειχε εξηγησει και τον τροπο ελεγχου του μεταλου της βελονας με φωτια αλλα δεν θυμαμαι ακριβως τις υποδειξεις του ουτε και μπορω να το αποδειξω επομενως δεν μπορω να το μεταφερω

Εσυ θα δεις της ασφαλεια σου οπως και την σωστη χρηση του οπλου σου επομενως θα ριχνεις τις βελονες με το σωστο τροπο και οχι κενες
 
Όσο για το να πάρει ίνες μέσα αυτό δεν παίζει με τίποτα.
Για τίποτα μην λες με τίποτα..........
Έχουν συμβεί πολλα απίστευτα, κ βλάβες σε όπλα που κάνεις δεν θα μπορουσε να φανταστεί που ωφειλονταν........

Κι εμένα το manual του SKB λέει να το κάνουμε αυτό (δηλαδή να ρίχνουμε τις σφύρες), πιέζοντας ένα κομμάτι ξύλο στον καθρέπτη.

"... For prolonged storage, it is recommended that the trigger be snapped onto both barrels to prevent the hammer springs from weakening. Use a block of wood against the face of the breach to cushion the firing pins and thereby avoiding possible damage."

Βέβαια αυτό προϋποθέτει λύσιμο του όπλου ... Αλλά εγώ δεν γουστάρω να λύνω και να δένω κάθε φορά που θα βγώ για κυνήγι ή σκοπευτήριο, γι' αυτό τις αφήνω πάντα οπλισμένες !!! ... Κι αν ποτέ αδυνατίσουν τα ελατήρια (εντελώς απίθανο, στα χρόνια που μου απομένουν ...), αυτοί που θα το βρούν ας τα αλλάξουν ... :cool: :rolleyes:
Μπραβο οδηγίες η Skb......
Xτυπα ξυλο νέος άνθρωπος.....
 
Back
Top