Τα τσοκ και τα ορια τους...

Φίλε Τάσο ελπίζω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα για τα τσοκ.
Ο βαθμός αναφοράς μιας σύσφηξης τσοκ, δηλαδή αν είναι φουλ ή ντεμι κτλ. δίνεται μόνο με τον βαθμό συγκέντρωσης των ποσοστών των σκαγιών σε κύκλο 76εκ στα 36.5 μέτρα, μόνο. Με φυσίγγιο πάντα με το ονομαστικό βάρος γόμωσης ανά διαμέτρημα, π.χ. για το καλ 12 τα 32γρ σκάγια και σε νούμερο 6 έως 7.½. Και πάντα με μάλλινη τάπα. Αυτές οι σταθερές μόνο θα μας δώσουν το πραγματικό ποσοστό συγκέντρωσης για να βγάλουμε τον ονομαστικό τίτλο του τσοκ.
Ότι και να γράφουν οι κάννες απάνω, αν δεν είναι μετρημένα σε ποσοστά συγκέντρωσης, μπορεί να ξεφεύγουν αρκετά, ειδικά σε πρόχειρους κατασκευαστές.
Οι δοκιμές με συγκεντρωτήρες δεν δίνουν ποτέ την ακριβή ονομασία των τσοκ αλλά αλλάζουν ανάλογα με την κάννη και πολλούς άλλους παράγοντες. Άρα δεν μπορούμε να βασιστούμε δοκιμάζοντας φυσίγγια με συγγεντρωτήρες για τον ακριβή βαθμό στένωσης των τσοκ.
Ονομαστικά ένα τσοκ πέρνει τον τίτλο του πρώτα από το ποσοστό συγκέντρωσης οπως πρωείπαμε και αν συνεργάζονται σωστά η κάννη και η σύσφηξη από την διαφορά σε δέκατα του χιλιοστού η δίμετρος του αυλού της κάννης με την διάμετρο του τσοκ.
Παραθέτω κάτω τις σωστές αναλογίες σε ποσοστά συγκέντρωσης, την διαφορά στένωσης κάννης τσοκ σε δέκατα του χιλιοστού και ονομαστικούς τίτλους των τσοκ. Δοκιμές πάντα στα 36.5μ
90% συγκέντρωση. 14&13 δέκατα του χιλιοστού στένωση τσοκ. Έξτρα έξτρα φουλ. XXF.
80%. 12&11/10. Έξτρα φουλ XF.
70%. 10&9/10. Φουλ τσοκ.F. *
65%. 8&7/10. Τσοκ ή 3/4 τσοκ.**
60-55% . 6&5/10.Ντεμί τσοκ ή 1/2 τσοκ .***
50%. 4&3/10. Βελτιωμένος κύλινδρος. 1/4 τσοκ.****
45%. 2&1/10. Σκητ τσοκ.
40%. 0/10. Κύλινδρος.
Τα πιο ανοιχτά του κυλίνδρου τσοκ όπως τα μπελ και τα τούλα τσοκ, μπορούν να δώσουν πιο ανοιχτές διαμέτρους τουφεκιές στα πρώτα μέτρα από ότι ο κύλινδρος αλλά να κρατήσουν μεγαλήτερα ποσοστά συγκέντρωσης έναντι του κυλίνδρου.
Οι διαμέτροι σε εκατοστά των σκαγιών σύμφωνα με το τσοκάρισμα στα 36.5μέτρα.
* 100εκ
**105εκ.
***115εκ.
****120εκ.
Σκητ 130εκ.
***** 150εκ.
Πλήρης ανάλυση !!!
Ευχαριστούμε.
 
Γεια σου Κωστή μου....Κατσε να το παρω στα χερια μου πρωτα.....και ξερω να του κανω τον ''γαμο του''....
Εννοω.....να το ''ξεσκονισω''....Ακουω πολλα....βλεπω και αποτυπωση....εχω μια εικονα....κατσε να δουμε..
τι θα δωσει.
Η σειρα ειναι η εξης. Σφαξιμο ζυγισμα - μετρημα. Ριξιμο στα 55 μετρα με φουλ τσοκ μαμα....μετρημα
ταχυτητας και διατρησης....και ποσοστα συγκεντρωσης......και 3εις βολες....και οχι μια.
Και αν εχω κεφια τις ιδιες μετρησεις στα 45 μετρα...
Αν εχω ακομα περισσοτερα κεφια....θα το δειτε και με αλευρι φιλε!!! :)

Γεια σου Κωστή μου....Κατσε να το παρω στα χερια μου πρωτα.....και ξερω να του κανω τον ''γαμο του''....
Εννοω.....να το ''ξεσκονισω''....Ακουω πολλα....βλεπω και αποτυπωση....εχω μια εικονα....κατσε να δουμε..
τι θα δωσει.
Η σειρα ειναι η εξης. Σφαξιμο ζυγισμα - μετρημα. Ριξιμο στα 55 μετρα με φουλ τσοκ μαμα....μετρημα
ταχυτητας και διατρησης....και ποσοστα συγκεντρωσης......και 3εις βολες....και οχι μια.
Και αν εχω κεφια τις ιδιες μετρησεις στα 45 μετρα...
Αν εχω ακομα περισσοτερα κεφια....θα το δειτε και με αλευρι φιλε!!! :)
προσοχη τα αλευρια, δεν σηκωνει βαρη η s4 , εχεις την tecna για υποζυγιο
 
προσοχη τα αλευρια, δεν σηκωνει βαρη η s4 , εχεις την tecna για υποζυγιο

Το κατεχω λιγο το θεμα ''αλευρι''....Οτι βαζουμε σε αλευρι ( βαρος ) το αφαιρουμε απο σκαγια....οποτε
η δοσολογια παραμενει ΙΔΙΑ.....και δεν εχεις περισσοτερα bar.
Περα απο αυτο....και παντα με τον τροπο ανεφερα το στησιμο...καποιοι επιμενουν οτι το αλευρι ριχνει
τα bar.....δεν ειμαι σιγουρος....καποια στιγμη θα στειλω να μου μετρησουν φυσιγγια στο κανονακι....στον
ωμο μου δεν το καταλαβαινω.
Αυτο που αποφευγω ειναι το πλαστικο μπεφερ ( βιομηχανικο ) αυτο σου μεταβαλλει την ογκομετρια
και σηκωνει bar....το ποσα?? Εξαρταται απο το ποσο μεγαλο λαθος θα κανεις με την ογκομετρια σου
και το κλεισιμο ( τελικο υψος ) του φυσιγγιου.
 
Καλησπέρα σ' όλους τους φίλους... :) ...

...στο πίσω μέρος του κουτιού φυσιγγίων της η Federal προτείνει...

View attachment 58659

Υ.Γ...20 ΥD(γιάρδες)=18 μέτρα / 30 ΥD(γιάρδες) = 27,5 μέτρα...
Το 7,5 παιζει παντου. Σε τι νουμερο ιταλικο η ελληνικο αντιστοιχεί?
 
...το αμερικανικό 6αρι ειναι 2,8 χιλ. , ανάμεσα απο τα αμερικανικά 7,5 και 6 ακριβώς όμως βρίσκεται το αγγλικό 6αρι με 2,6 χιλ., που ειναι το βασικό νούμερο των Εγγλέζων για τα μεσαία πτερωτά έως και μέγεθος Φασιανού, είναι μια μεσοβέζικη λύση για τις ελαφρές γομώσεις τους...

Υ.Γ...το ιταλικό / ελληνικό 7αρι ειναι 2,5 χιλ. το κοντινότερο για μας στο Αγγλικό 6αρι ...
Προσωπικά πιστεύω οτι για τουφεκιές ως και τα 30 μέτρα ειναι εγγύηση για τα μεσαία πτερωτά ως και το μέγεθος Πέρδικας, προσωπική άποψη επαναλαμβάνω...οι Άγγλοι με σκληρά σκάγια Νο 6 , τα πιάνουν τα 35 μέτρα και παραπάνω, 0,1 χιλ. χονδρότερα αρκούν...
 
Back
Top