Τα τσοκ και τα ορια τους...

Τα λεφτά που χαλάτε σε τσοκ και δοκιμές καλύτερα επενδύστε τα σε ένα κοντάκι στα μέτρα σας και ούτε που θα ξανά ασχοληθείτε.
Σε ποια μέτρα μου;
Σε αυτά με το κοντομάνικο όταν κυνηγάω τρυγώνι, ή σε αυτά με τα φλις και τα τζάκετ όταν κυνηγάω το χειμώνα;
Στα περσινά μου μέτρα που ήμουν 30 κιλά πιο πάνω, ή στα τωρινά που είμαι 30 κιλά πιο κάτω;

Μετάνιωσα που κάποτε έφτιαξα το κοντάκι «στα μέτρα μου», πεταμένα λεφτά.
 
Αν βάλεις ένα πράσινο μέσα σε αυτήν την τουφέκια παίρνει 3-4 σκάγια . Γνώμη μου είναι ότι θα πέσει αν τα σκάγια είναι καλής ποιότητας και δεν εχουνε τρελές παραμορφώσεις .
 
Σε ποια μέτρα μου;
Σε αυτά με το κοντομάνικο όταν κυνηγάω τρυγώνι, ή σε αυτά με τα φλις και τα τζάκετ όταν κυνηγάω το χειμώνα;
Στα περσινά μου μέτρα που ήμουν 30 κιλά πιο πάνω, ή στα τωρινά που είμαι 30 κιλά πιο κάτω;

Μετάνιωσα που κάποτε έφτιαξα το κοντάκι «στα μέτρα μου», πεταμένα λεφτά.
Συναδερφε εχω χασει και εγω 30 κιλα σε βαρος
Σιγουρα θα σε εχει επηρεασει στα μετρα του κοντακιου
Το μοναδικο πραγμα που βρηκα ασχημο χανοντας το βαρος που ειχα παρει με τα χρονια και μετα που ειχα φτιαξει το κοντακι μου
Το ξαναεφτιαξα με προχειρες λυσεις αλλα σωστες μετα απο πολλες δοκιμες
Απλα γιατι χωρις να ειμαι σιγουρος οτι ριχνω εκει που βλεπω δεν μπορω να παω για κυνηγι
Μαλιστα η αναγκη να το ξαναφτιαξω με οδηγησε περισοτερες φορες στο σκοπευτηριο και στην υπενθυμιση καποιων σκοπευτικων πρακτικων που μετα χρονια ειχαν ξεθωριασει
Πιστεω οτι το κοντακι πρεπει να ειναι στα μετρα μας
Εστω και με ενα φελλο κολημενο στην ραχη
Προτιμω χιλιες φορες να κρατω ενα οπλο τετοιο και να ριχνω οπου βλεπω παρα να ριχνει οπου δεν βλεπω και ας ειναι το πιο υπεροχο οπλο στο κοσμο
Αν θελεις ψαξε το ωστε να ερθει στα μετρα σου ξανα μονος σου
Ειμαι σιγουρος οτι θα σε βοηθησει το μεγιστο ακομη και σαν διαδικασια
Επειδη το πιο λογικο μετα απο το βαρος αυτο ειναι να χρειαζεσαι ψηλωμα στο κοντακι αν θες βοηθεια στο πως το εκανα εγω και αν σε ενδιαφερει πολυ ευχαριστως να σε. Βοηθησω
Ειχα κοστος 5ευρω υλικων και πολλες δοκιμες
 
Ειτε το πιστεψω.....ειτε οχι.....στα 55+ μετρα με τα βασικα τσοκ που ειπε ο Τασος.....δεν παιρνεις
επαναλαμβανομενα θηραμα....μονο με ταμα....και θαυμα της Παναγιάς μπορει να γινει κατι τετοιο.

Απ'οτι καταλαβα .....ο Τασος εγραψε για τσοκ ΜΑΜΑ....αν ειναι να παμε στα εξτρα τσοκ....και σε
φυσιγγια που καθε ΜΠΑΜ = 3 φρατζολες ψωμι....τοτε οκ....ξεκινα απο τα 55+μετρα και ανεβασε
τις δοκιμες σου να τις δουμε και εμεις. Το λεω χωρις ιχνος αντιπαραθεσης.....αλλα εχω την
εντυπωση , οτι το πηγες αλλου το θεμα!!!
Καμια αντιπαράθεση φιλε μου. Δεν εχουμε χωραφια κοντα να χωρίσουμε. Ο καθενας λέει τα βιοματα του. Ουτε θέλω να σε πείσω για κάτι. Απλα προσπαθώ να σου πω ότι μερικοί έχουν πάει Και λίγο παρακάτω. Το αν Δεν το δέχεσαι εσύ. Ποσος με ενδιαφέρει φιλαράκι αρκεί που το ξέρω εγώ Και οι συγκυνηγοι μου. Η παρεα μου. Καποτε στο μεσαίωνα καιγανε τις μαγησες στην πυρα και έλεγαν ότι η γη είναι επίπεδη να ξερεις...Α...!!! Κάι το βεληνεκες του οπλου στα 36.5μ.Ελεγαν καποτε. Κάι οι Αγγλοι 28gr six for all. Kαι πάει το 36γρ νο 3 γωνα. Για αυτό σου λέω κάποιοι το έχουν πάρει λιγω παρακάτω φιλε μου.
 
Αν βάλεις ένα πράσινο μέσα σε αυτήν την τουφέκια παίρνει 3-4 σκάγια . Γνώμη μου είναι ότι θα πέσει αν τα σκάγια είναι καλής ποιότητας και δεν εχουνε τρελές παραμορφώσεις .
Βλέπεις ένα κύκλο 76αρη με 45 περίπου σκάγια...το μέτωπο της τουφεκιας αυτά δλδ που φτάνουν πρώτα στο στόχο , σχηματίζουν τον κύκλο των 52 εκατοστών....κατόπιν ο κύκλος γεμίζει περιφερειακά στους 76 πόντους...αν το παπί πέσει....θα είναι πουλημένο‼️
 
Η λύση είναι τρικανο 1 κανη με αναστροφο τσοκ 2 κανη 2/10 και η 3 κανη οτι θέλετε και 3διαφορετικα φυυσιγγια μεσα και μιση ωριτσα γυμναστηριο τη μερα για να το κρατας και ριχνεις οπου θες
Και το τριο ειναι ωραιο και ονειρο σχεδον ολων των αντρων αλλα δεν το χουμε ζησει πολλοι .big smile.
Ποσο μαλλον για ενα τρικαννο σαφως ποιοτικο κυνηγετικο:)
 
Συναδερφε εχω χασει και εγω 30 κιλα σε βαρος
Σιγουρα θα σε εχει επηρεασει στα μετρα του κοντακιου
Το μοναδικο πραγμα που βρηκα ασχημο χανοντας το βαρος που ειχα παρει με τα χρονια και μετα που ειχα φτιαξει το κοντακι μου
Το ξαναεφτιαξα με προχειρες λυσεις αλλα σωστες μετα απο πολλες δοκιμες
Απλα γιατι χωρις να ειμαι σιγουρος οτι ριχνω εκει που βλεπω δεν μπορω να παω για κυνηγι
Μαλιστα η αναγκη να το ξαναφτιαξω με οδηγησε περισοτερες φορες στο σκοπευτηριο και στην υπενθυμιση καποιων σκοπευτικων πρακτικων που μετα χρονια ειχαν ξεθωριασει
Πιστεω οτι το κοντακι πρεπει να ειναι στα μετρα μας
Εστω και με ενα φελλο κολημενο στην ραχη
Προτιμω χιλιες φορες να κρατω ενα οπλο τετοιο και να ριχνω οπου βλεπω παρα να ριχνει οπου δεν βλεπω και ας ειναι το πιο υπεροχο οπλο στο κοσμο
Αν θελεις ψαξε το ωστε να ερθει στα μετρα σου ξανα μονος σου
Ειμαι σιγουρος οτι θα σε βοηθησει το μεγιστο ακομη και σαν διαδικασια
Επειδη το πιο λογικο μετα απο το βαρος αυτο ειναι να χρειαζεσαι ψηλωμα στο κοντακι αν θες βοηθεια στο πως το εκανα εγω και αν σε ενδιαφερει πολυ ευχαριστως να σε. Βοηθησω
Ειχα κοστος 5ευρω υλικων και πολλες δοκιμες
Μια απο τα ιδια φιλε και γω εχασες κιλα θες μηκος και υψος απλα στο κοντακι στα μετρα μας παντα μονοτηκη και αγιος ο θεος τα πουλια να σκανε και ας μοστραρουν οι αλλοι τα κοντακια που λεει και το φιλαρακι μου παλι με τις τενιες βαρας αχαχαχαχααχαχαχ
 
200-300% δεν νομίζω να έχουν....
Και ναι στην τελική δεν θα μου χρησιμεύσουν όπως δεν μου χρησίμευσαν κ πολλα άλλα.....
Είπαμε κουβέντα να γίνεται Βασιλη......
Τόσο γενικά που έθεσες την ερώτηση μπορεί να είναι και λίγο το 300%.
Δες
Αρχ. Ταχ. 450μ/δ
Σκάγια φακές χωρίς buffer
Σκληρή βυσμάτωση.

Αρχ. Ταχ. 350μ/δ
Σκάγια σφαιρικά πολύ καλής ποιότητας
Σκληρά βολφραμίου.

1000% !!!!

Επίσης τι εννοείς άνοιγμα τουφεκιάς ;
Την απόσταση μεταξύ των 2 πιο απομακρυσμένων σκαγιών που μπορεί να ήταν και προβληματικά ; Την διάμετρο που περιλαμβάνει το πχ 75% των συνολικών σκαγιών ;

Εγώ δεν έβγαλα αποτέλεσμα Τάσο ψάχνοντας αυτά τα μέτρα ... υπάρχουν πολλοί πίνακες αλλά δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανέναν.
Μακάρι να υπήρχε κάτι τέτοιο.
Θα μου χρησίμευε πολύ στο προγραμματάκι μου.
 
Καμία αντιπαράθεση.
Αν διαβάσεις προσεκτικά τι έγραψα θα δεις ότι χαρακτηρίζω το φυσιγγιο συμπαθητικό.
Για το αν σκοτώνει το 4αρι στα 55μ φασσα , την σκοτώνει άνετα και το έχω ζήσει αρκετές φορές με δικά μου φυσιγγια...
Οι άγγλοι χτυπάνε Φασιανους με 4αρια στις 80 γιαρδες πλέον.
Στον λαγό Νίκο σε αυτά τα μέτρα Ρίχνω 2αρια.
Καλός ο ταχογράφος δε λέω αλλά δεν νομίζω ότι όλα πάνε αναλογικά πάντα αλλά ούτε μπορείς να κάνεις και προβλέψεις επειδή κατέχεις το εργαλείο.
Σου είχα βάλει ένα φυσιγγιο με 2αρια στα 60μ αφού αρχικά το έβγαλες εξαιρετικό μετά είπες ότι θα σέρνεται χωρίς καν να γνωρίζεις το στήσιμο του
Φιλικά στα λέω και εγώ εννοείται γιατί υπάρχει πολύς κόσμος που ταχογραφει.

Για αυτό το φυσιγγιο δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν το έχω ρίξει σε μακρυνες βολές.
Σε νορμάλ αποστάσεις σκοτώνει καλά για αυτό άλλωστε έχει και μια φημη τόσα χρόνια.

Θεωρείς ότι το νο 4 δεν σκοτώνει φασσα ή φασιανο σε αυτά τα μέτρα λόγω ελειπους διατρησης?
Η συγκέντρωση φτιάχνει.
Μην ''μπερδευεις'' φυσιγγια εμποριου ....με ιδιογομωσης...στα 55 μετρα για κρατησεις φασσα
θελεις τουλαχιστον 36 γραμμαρια σκαγια , και να ειναι επινικελωμενα.

Να τα βαλουμε τα πραγματα σε μια ''σειρα''....γιατι εμενα με εχεις μπερδεψει....Εχεις σε ενα χαρτονι
δυο αποτυπωσεις.....μια με κιτρινα στιγματα και μια με κοκκινα .....Αυτη με τα κοκκινα στιγματα....τι
νουμερο σκαγια εχει....και ποσα γραμμαρια γομωση ??
Αυτη ειναι με το σκληρο σκαγιο και μπαφερ ??
Τα κιτρινα να υποθεσω οτι ειναι το Λαμπρο Ν4 ??
 
Μην ''μπερδευεις'' φυσιγγια εμποριου ....με ιδιογομωσης...στα 55 μετρα για κρατησεις φασσα
θελεις τουλαχιστον 36 γραμμαρια σκαγια , και να ειναι επινικελωμενα.

Να τα βαλουμε τα πραγματα σε μια ''σειρα''....γιατι εμενα με εχεις μπερδεψει....Εχεις σε ενα χαρτονι
δυο αποτυπωσεις.....μια με κιτρινα στιγματα και μια με κοκκινα .....Αυτη με τα κοκκινα στιγματα....τι
νουμερο σκαγια εχει....και ποσα γραμμαρια γομωση ??
Αυτη ειναι με το σκληρο σκαγιο και μπαφερ ??
Τα κιτρινα να υποθεσω οτι ειναι το Λαμπρο Ν4 ??
Τα κόκκινα είναι μέσα στα 76 εκ.
Τα κίτρινα είναι εκτός των 76 εκ.
Όλα εί άι σκάγια από το ίδιο φυσιγγιο και από μια τουφεκια στο στόχο.
 
Τα κόκκινα είναι μέσα στα 76 εκ.
Τα κίτρινα είναι εκτός των 76 εκ.
Όλα εί άι σκάγια από το ίδιο φυσιγγιο και από μια τουφεκια στο στόχο.

Δλδ , αυτη η αποτυπωση με τα κοκκινα στιγματα....ειναι το ΛΑΜΠΡΟ το καφε Ν4 εντος κυκλου και
τα κιτρινα το ιδιο φυσιγγιο εκτος κυκλου....καλα το καταλαβα ??

ΟΚ....δεν υπαρχει εδω...το εψαξα.....Θα το παραγγειλω και θα το δοκιμασω να δω τι συμπεριφορα
θα εχει και στο δικο μου οπλο....ωστε να εχουμε εικονα απο δυο οπλα.
 
Δλδ , αυτη η αποτυπωση με τα κοκκινα στιγματα....ειναι το ΛΑΜΠΡΟ το καφε Ν4 εντος κυκλου και
τα κιτρινα το ιδιο φυσιγγιο εκτος κυκλου....καλα το καταλαβα ??

ΟΚ....δεν υπαρχει εδω...το εψαξα.....Θα το παραγγειλω και θα το δοκιμασω να δω τι συμπεριφορα
θα εχει και στο δικο μου οπλο....ωστε να εχουμε εικονα απο δυο οπλα.
Σωστά.
Τα έχω από το 2014 ή 2015.
Τα φυλάω γιατί είναι απαιχτα στον λαγό.

Τώρα δε ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στην συνταγή τους.
 
Σε ποια μέτρα μου;
Σε αυτά με το κοντομάνικο όταν κυνηγάω τρυγώνι, ή σε αυτά με τα φλις και τα τζάκετ όταν κυνηγάω το χειμώνα;
Στα περσινά μου μέτρα που ήμουν 30 κιλά πιο πάνω, ή στα τωρινά που είμαι 30 κιλά πιο κάτω;

Μετάνιωσα που κάποτε έφτιαξα το κοντάκι «στα μέτρα μου», πεταμένα λεφτά.
Προφανώς και δεν ξέρεις να επωμίζεις τότε φίλε μου.. Και επίσης με ένα πιο λεπτό η πιο παχύ πέλμα μπορείς να αυξομειώνεις το μήκος του κοντακίου σου εφόσον σε ενοχλούν τα ρούχα.
 
Κάθε τί παίζει το ρόλο του.
Ξεκινάμε με τα σωστά μέτρα και την σωστή επωμιση.

Μετά πάμε στο βλητικο αν δεν μας καλύπτει κάποιο από τα τσοκ που έχουμε.

Τάσο "χοντρα" οι αποστάσεις για εμένα είναι οι εξής
4* 30 έως 35μ
3* 40μ έως 45μ
2* 45 έως 50μ
1* 55 μ και πάνω.

Όποιος γεμίζει ρυθμίζει και τις αποστάσεις αυτές ανάλογα με το φυσιγγιο.
Με φυσίγγια μαζικής παραγωγής και συμβατικά τσοκ πάνω κάτω αυτές είναι οι αποστάσεις.
Υπερβολικά πολλα μέτρα έβαλες το 1*τουλαχιστον 45μ
4*25μ με 30μ
 
Purdey: τι τσοκαριμα θελετε κυριε και με τι φυσιγγια ριχνετε συνηθως? τα υπολειπα τα κανει ο ρυθμιστης κανων-τσοκ
Προφανώς ρωτάει Άγγλο.

Άν ρωτούσε Έλληνα η απάντηση θα ήταν, να κατεβάζω παπιά στα μεσούρανα με όλα τα φυσίγγια.
Οι Άγγλοι είναι πολύ πίσω, δεν έχουν ανακαλύψει ακόμα τις φαρμακερές κάνες .my man.
 
Back
Top