Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Για που ακουσατε?
Στο χωριό μου έχει ήδη καμιά διετία τώρα περίπου, σε ξενοδοχείο 4* στα 150μ απ' το σπίτι μου.
Πριν λίγες μέρες μάλιστα έκαναν εξέγερση και έκλεισαν την κεντρική οδό, δε τους φτάνει το 4αστερο, τα 400€ το μήνα και οι δωρεάν διακοπές, απαιτούσαν επιπλέον παροχές.
Η αστυνομία τα ζώα μου αργά, έφτασαν κατόπιν εορτής, αφότου κάποιοι ντόπιοι τους έβαλαν στη θέση τους...
 
Σήμερα το βράδυ ήταν του κόσμου τα ΜΑΤ και ΔΙΑΣ στην πλ.Κανιγγος και ξαφνικά τους βλέπω να τρέχουν σαν τις γάτες στα στενά και χάθηκαν.Ακουγοταν ένα πανδαιμόνιο και βλέπω να ανεβαίνει η πορεία για τον Κουφοντινα.Αλλα μιλάμε για κόσμο ρε παιδιά οχι αστεία.
Δεν περίμενα να είναι τόσοι.
 

Η Τουρκία, η Αίγυπτος και τα οικόπεδα της Μεσόγειου​

Το Militaire.gr εδώ και λίγες ημέρες είχε αποκαλύψει τις κινήσεις της Αιγύπτου για την προκήρυξη διεθνούς διαγωνισμού για την εξερεύνηση και εκμετάλλευση υδρογοναθράκων σε 24 συνολικά «οικόπεδα» (χερσαία και βυθοτεμάχια), στον Κόλπο του Σουέζ, στη Δυτική Σαχάρα και την Μεσόγειο. Κινήσεις που δείχνουν ότι η Αίγυπτος κάτι συζητά με την Τουρκία!

Το ρεπορτάζ αναπαράχθηκε από πολλά ΜΜΕ και τώρα και οι Τούρκοι ασχολούνται με την υπόθεση . Το EHA μεταδίδει:




EHA News

@eha_news

#Greece shocked and panicked over #Egypt's tender for oilfields in which it regards the #Turkish continental shelf.

According to Greek media, Egypt has opened the path for understanding with #Turkey in the region, adding that Greece feels betrayed and is in panic.


Image
 

Νίκησαν οι Εβρίτες ! – Ακυρώθηκε η επέκταση του ΚΥΤ στην Ορεστιάδα !!!​


: ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ η επέκταση του ΚΥΤ Φυλακίου. Το ανακοίνωσε η Κυβερνητική Εκπρόσωπος Α.Πελώνη
ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ η επέκταση του ΚΥΤ Φυλακίου στον Εβρο με προσωπική απόφαση του Πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκη, όπως ανακοίνωσε πριν λίγο η Κυβερνητική εκπρόσωπος Αριστοτελία Πελώνη.

“Η απόφαση της Κυβέρνησης είναι να μην επεκταθεί κα να μην αυξηθεί η χωρητικότητα της δομής στον Έβρο, κατόπιν εκτενούς διαβούλευσης με την τοπική κοινωνία και φυσικά με τα συναρμόδια υπουργεία”. δήλωσε χαρακτηριστικά πριν λίγα λεπτά η κ.Πελώνη. Δηλαδή ο ίδιος ο Πρωθυπουργός παρενέβη και ΑΚΥΡΩΣΕ το ΕΘΝΙΚΟ ΕΓΚΛΗΜΑ που θα έκανε ο υπουργός Νότης Μηταράκης.
.evros-news.gr 1/3/2021
Σχ. : Μπράβο στους Εβρίτες !
Έτσι είναι, χωρίς αγώνα δεν γίνεται τίποτε !

Εμπαιγμός των Εβριτών; Δεν θα γίνει αύξηση χωρητικότητας στο ΚΥΤ Φυλακίου, αλλά θα γίνει στο όμορο ΠΡΟΚΕΚΑ!​

Δεν θα υπάρξει καμία αύξηση χωρητικότητας στο αναβαθμισμένο κέντρο υποδοχής και ταυτοποίησης (ΚΥΤ) στο Φυλάκιο Έβρου, όπως αποφάσισαν τα υπουργεία Μετανάστευσης και Ασύλου, Προστασίας του Πολίτη και Εθνικής Άμυνας. Μέχρι εδώ καλά.
Όμως, σύμφωνα με την ανακοίνωση, αύξηση χωρητικότητας θα υπάρξει στο όμορο (ακριβώς δίπλα δηλαδή) προαναχωρησιακό κέντρο (ΠΡΟΚΕΚΑ), κατά 240 θέσεις (σήμερα οι θέσεις είναι 370), για την κράτηση παράτυπων μεταναστών!
 

Η Τουρκία, η Αίγυπτος και τα οικόπεδα της Μεσόγειου​

Το Militaire.gr εδώ και λίγες ημέρες είχε αποκαλύψει τις κινήσεις της Αιγύπτου για την προκήρυξη διεθνούς διαγωνισμού για την εξερεύνηση και εκμετάλλευση υδρογοναθράκων σε 24 συνολικά «οικόπεδα» (χερσαία και βυθοτεμάχια), στον Κόλπο του Σουέζ, στη Δυτική Σαχάρα και την Μεσόγειο. Κινήσεις που δείχνουν ότι η Αίγυπτος κάτι συζητά με την Τουρκία!

Το ρεπορτάζ αναπαράχθηκε από πολλά ΜΜΕ και τώρα και οι Τούρκοι ασχολούνται με την υπόθεση . Το EHA μεταδίδει:

EHA News
@eha_news

#Greece shocked and panicked over #Egypt's tender for oilfields in which it regards the #Turkish continental shelf.

According to Greek media, Egypt has opened the path for understanding with #Turkey in the region, adding that Greece feels betrayed and is in panic.
Image

Το κομμάτι Συρία-Α-Β-C δεν ανήκει στην δικαιοδοσία της Αιγύπτου. Το κομμάτι Ρόδος-Κρήτη-F-E-D+ αποτελεί μέρος της συμφωνημένης ΑΟΖ Ελλάδος-Αιγύπτου. Δες την παρακάτω εικόνα:
1614631844478.png

H EHA-News ειναι τούρκικο κυβερνητικό site προπαγανδας και ο χάρτης είναι fake news! Σίγουρα οι Αιγύπτιοι δεν είναι άσπιλες παρθένες και όπως σε κάθε δευτερόλεπτο της διπλωματίας όλοι προσπαθούν να περάσουν το δικό τους.

Παρόλα αυτά, το άρθρο του militaire.gr (δες το λινκ στο σχόλιο του @vagelis79) είναι αρκετά ενδιαφέρον και διαφωτιστικό.
 
View attachment 23644
Αυτοί διακύρηξαν διαγωνισμό σε αυτά τα οικόπεδα εμείς έχουμε συμφωνήσει σε αυτό;

Οι Αιγύπτιοι ακολουθούν την μέθοδο: όποιος πρόλαβε τον Κύριον είδε!

Δυστυχώς αυτή είναι η μέθοδος που ακολουθούν όλοι ανεξαιρέτως οι γείτονές μας - κατά την γνώμη μου, δύο είναι οι βασικοί λόγοι που γίνεται κάτι τέτοιο:
  1. Η παραδόπιστη υποχωρητικότητα του Ελληνικού κράτους, εδώ και δεκαετίες.
  2. Η έλλειψη Ελληνικού στρατηγικού σχεδιασμού και ιδιαίτερα μέτρων, ακόμα και προληπτικών, για την επίτευξή τους.
Η Ελληνική Πολιτεία αντιδρά - ενώ έπρεπε να δρα.
 
Στο χωριό μου έχει ήδη καμιά διετία τώρα περίπου, σε ξενοδοχείο 4* στα 150μ απ' το σπίτι μου.
Πριν λίγες μέρες μάλιστα έκαναν εξέγερση και έκλεισαν την κεντρική οδό, δε τους φτάνει το 4αστερο, τα 400€ το μήνα και οι δωρεάν διακοπές, απαιτούσαν επιπλέον παροχές.
Η αστυνομία τα ζώα μου αργά, έφτασαν κατόπιν εορτής, αφότου κάποιοι ντόπιοι τους έβαλαν στη θέση τους...
Aπ'την ώρα που το διάβασα Βασίλη δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο !!!
Ήρθαν απο τις στέππες .τους σπίτωσαν σε ξενοδοχεία όλα πληρωμένα σύν το pocket money .
Όλη μέρα .sex hard. για να κάνουν την νέα γενιά της Ελλάδος και κάνουν και επαναστάσεις .......!!!!
Δεν βλέπεις απ'αυτούς νέα ή μεσόκοπη που να μην είναι γκαστρωμένη .Το προσέξατε αυτό ;
Και ποιός ΄φέρει την ευθύνη για την αλλαγή ταυτότητας της χώρας και του Έθνους ;
Aυτός που πρόσφατα δήλωνε ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ότι ηγείται ενός ........σύγχρονου πολυπολιτισμικού
κράτους των ΜΚΟ .
Αυτός που και στην τελευταία γωνιά της Ελλάδας θα χώσει Αφγανούς -Πακιστανούς -Νιγηριανούς κλπ ...
Το εθνικό μου αλλά και ηθικό μου καθήκον στο βαθμό και στο μέτρο που μπορώ με υποχρεώνει να γράφω
αυτά που γράφω αν και γνωρίζω ότι η κατάσταση είναι πλέον μη αναστρέψιμη κι'αυτό με την συνδρομή των
Ελλήνων ψηφοφόρων που έδωσαν την εξουσία διαδοχικά στους υπηρέτες των αφεντικών της παγκοσμιοποίησης
και του σταδιακού αφανισμού του Έθνους .
Τους εύχομαι εκ βαθέων τα παιδιά τους να ζήσουν όλα τα ''καλά '' αυτού που μας δημιούργησαν ....
 
Τι κάνεις όταν δεν θέλεις να σου γράψουν πρόστιμο
Το περιστατικό σημειώθηκε το απόγευμα της Κυριακής στην παραλία της Θεσσαλονίκης. «Νεαρή κοπέλα βιντεοσκοπήθηκε από την φίλη της τη στιγμή που σήκωσε της μπλούζα της και έδειξε το στήθος της δημόσια. Αφορμή για την πράξη της στάθηκε η παρουσία μιας διμοιρίας των ΜΑΤ που βρισκόταν λίγα μέτρα μακρύτερα. Η νεαρή δημοσίευσε το βίντεο στο προφίλ που διατηρεί σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης»,
 
Τι κάνεις όταν δεν θέλεις να σου γράψουν πρόστιμο
Το περιστατικό σημειώθηκε το απόγευμα της Κυριακής στην παραλία της Θεσσαλονίκης. «Νεαρή κοπέλα βιντεοσκοπήθηκε από την φίλη της τη στιγμή που σήκωσε της μπλούζα της και έδειξε το στήθος της δημόσια. Αφορμή για την πράξη της στάθηκε η παρουσία μιας διμοιρίας των ΜΑΤ που βρισκόταν λίγα μέτρα μακρύτερα. Η νεαρή δημοσίευσε το βίντεο στο προφίλ που διατηρεί σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης»,
Instagram έχουμε;
όχι για μένα, για ένα φίλο
 
Άκου δημοσκόπηση ο Σκάι.
7 στους 10 Έλληνες θέλουν συνέχιση
του lockdown.
Πάει τελείωσε .Εχουμε κυβέρνηση
αναντι-σκαταστατη.
Θελει να κρηφτη η πουτανα και η χαρα δεν την αφηνει εινσι ο σκαι.....χυδαιω καναλι
 

ΟΧΙ ΣΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ​

Βοήθησέ μας να σταματήσουμε τον Άδωνι Γεωργιάδη και τον Κώστα Σκρέκα από τη διάλυση των περιοχών Natura.
Με νομοσχέδιο που βρίσκεται τώρα στη Βουλή, το Υπουργείο Ανάπτυξης και Επενδύσεων ξηλώνει σταδιακά την προστασία των περιοχών Natura 2000. Το νομοσχέδιο που περιέχει την απαράδεκτη διάταξη συνυπογράφεται και από τον αρμόδιο για την προστασία περιβάλλοντος υπουργό Κώστα Σκρέκα!
Με μία εμφανώς αντίθετη με την ευρωπαϊκή νομοθεσία και περιβαλλοντικά καταστροφική ρύθμιση, το Υπουργείο Ανάπτυξης και Επενδύσεων ακυρώνει τον ίδιο τον σκοπό της προστασίας των περιοχών Natura. Ζώνες προστασίας ξηλώνονται και απομονώνονται περιοχές, όχι για να προστατευτούν οι σημαντικοί οικότοποι και τα είδη που ζουν εκεί, αλλά για να αναπτυχθούν επενδυτικά έργα μέσα σε αυτές. Για ακόμη μια φορά μία κυβέρνηση προσπαθεί να υποβαθμίσει τη φύση που είναι ο μοναδικός μας δρόμος για να εξασφαλίζουμε την υγεία και την ευημερία μας. Η φύση σε χρειάζεται τώρα! Με τη βοήθειά σου, οι περιβαλλοντικές οργανώσεις, ΑΝΙΜΑ, ΑΡΧΕΛΩΝ, Καλλιστώ, Οικολογική Εταιρεία Ανακύκλωσης, Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης, Greenpeace και WWF Ελλάς, ζητάμε από τους Έλληνες βουλευτές την άμεση απόσυρση του άρθρου 219 του νομοσχεδίου που κατατέθηκε στη Βουλή στις 23 Φεβρουαρίου και που:
  • Κατακερματίζει τις περιοχές προστασίας και απομονώνει τμήματά τους με βάση αόριστα επενδυτικά κριτήρια και όχι την περιβαλλοντική τους σημασία.
  • Αγνοεί την πρόσφατη καταδικαστική για τη χώρα μας απόφαση του Δικαστηρίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης για μη συμμόρφωση με την οδηγία για τους οικοτόπους.
  • Προσπαθεί να παρακάμψει τα αιτήματα της Κομισιόν για εξηγήσεις σχετικά με τη μη εφαρμογή σημαντικών νομικών υποχρεώσεων για την αποτροπή υποβάθμισης των περιοχών Natura.
  • Υποσκάπτει τις προοπτικές της χώρας για βιώσιμη ανάπτυξη.
Tη στιγμή που η πανδημία έχει αναδείξει με τον πλέον δραματικό τρόπο την άρρηκτη σχέση ανάμεσα σε ανθρώπινη υγεία και υγιές φυσικό περιβάλλον η υποβάθμιση των προστατευόμενων περιοχών είναι το λιγότερο μία λάθος επιλογή!

Οι υπογραφές θα αποσταλούν σε όλους τους βουλευτές, μια μέρα πριν την ψήφιση του νομοσχεδίου.
Τρεχάτε οικολόγοι τώρα
 
Να μην πανηγυρίζουμε.Πατριωτες Ευβοιωτες το νου σας γιατί ακούω ότι
στρέφονται προς Εύβοια αυτοι οι λεχρίτες.
Πατρίδα η Ριτσώνα είναι γεμάτη ότι εργοστάσιο έχει κλείσει έχει γίνει ΚΥΤ άστα να πάνε αλλά από την τοπική αυτοδιοίκηση σιγή ιχθύος γιατί άραγε? Μήπως τά παίρνει λέω εγώ σέ λίγο θα δούμε τά αποτέλεσματα.
 
Στο χωριό μου έχει ήδη καμιά διετία τώρα περίπου, σε ξενοδοχείο 4* στα 150μ απ' το σπίτι μου.
Πριν λίγες μέρες μάλιστα έκαναν εξέγερση και έκλεισαν την κεντρική οδό, δε τους φτάνει το 4αστερο, τα 400€ το μήνα και οι δωρεάν διακοπές, απαιτούσαν επιπλέον παροχές.
Η αστυνομία τα ζώα μου αργά, έφτασαν κατόπιν εορτής, αφότου κάποιοι ντόπιοι τους έβαλαν στη θέση τους...
Για τραβά εσύ στην χώρα τούς και κάνε το ίδιο δεν θα σέ βρουν ποτέ.
 
Aπ'την ώρα που το διάβασα Βασίλη δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο !!!
Ήρθαν απο τις στέππες .τους σπίτωσαν σε ξενοδοχεία όλα πληρωμένα σύν το pocket money .
Όλη μέρα .sex hard. για να κάνουν την νέα γενιά της Ελλάδος και κάνουν και επαναστάσεις .......!!!!
Δεν βλέπεις απ'αυτούς νέα ή μεσόκοπη που να μην είναι γκαστρωμένη .Το προσέξατε αυτό ;
Και ποιός ΄φέρει την ευθύνη για την αλλαγή ταυτότητας της χώρας και του Έθνους ;
Aυτός που πρόσφατα δήλωνε ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ότι ηγείται ενός ........σύγχρονου πολυπολιτισμικού
κράτους των ΜΚΟ .
Αυτός που και στην τελευταία γωνιά της Ελλάδας θα χώσει Αφγανούς -Πακιστανούς -Νιγηριανούς κλπ ...
Το εθνικό μου αλλά και ηθικό μου καθήκον στο βαθμό και στο μέτρο που μπορώ με υποχρεώνει να γράφω
αυτά που γράφω αν και γνωρίζω ότι η κατάσταση είναι πλέον μη αναστρέψιμη κι'αυτό με την συνδρομή των
Ελλήνων ψηφοφόρων που έδωσαν την εξουσία διαδοχικά στους υπηρέτες των αφεντικών της παγκοσμιοποίησης
και του σταδιακού αφανισμού του Έθνους .
Τους εύχομαι εκ βαθέων τα παιδιά τους να ζήσουν όλα τα ''καλά '' αυτού που μας δημιούργησαν ....
Λάμπη δεν κατάλαβες τά παιδιά τούς το θεωρούν σωστό γιατί μεγάλωσαν με αυτή τη ιδιοληψεια που έχουν και οι γονείς τους και στο κάτω κάτω αν δουν τά δύσκολα το ιδιωτικό τζετ και αυτοεξορία στις Σευχελλες.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top