Τα τσοκ και τα ορια τους...

σε αυτό που αναφέρει ο Τάσος, το τι κερδίζεις κ τι χάνεις με ένα τσοκ, από πού ξεκινά δηλαδή να γίνεται ωφέλιμο κ μέχρι που φτάνει, έτυχε κ πειραματίστηκα αρκετά πέρυσι... Ο λόγος ήταν οι πολύ σφιχτές τουφεκιές κοντά κ οι θετικές μακρινές απολαβές... Έκανα κ μια εκκαθάριση στα τσοκ μου μάλιστα έτσι...
Άλλο παραδειγμα:
Πολυ θεωρουν το mod ως το ιδανικό τσοκ σε ένα όπλο γενικής χρήσεις κ για σχεδόν όλες τις τεχνικές κυνηγίου...
Και εγώ κάτι τετοιο πιστευω......
Είναι όμως αλήθεια η λάθος εντυπωση?
Μήπως ένα 4* είναι καλυτερο?

Άρα τι θα έκανα..
Θα έβαζα ένα χαρτόνι στα 15μ κ θα συνέχιζα ανά 5μ μέχρι να φτάσω στα 40μ...
Και θα έβλεπα που πραγματικα αρχίζει να βοηθάει κ που ξεφτιζει...

Αλλά αυτό προυποθετει εμπειρία που εγώ δεν έχω.....................

Δεν θα παρουμε μεζούρα που λέει κ ο Σταμάτης αλλά θα δουμε πως πραγματικα συμπεριφέρεται ένα τσοκ......

Κ ξαναλέω πως δεν μιλάω για τσοκ φιλοσοφίας brain, anaconda κλπ γιατί έχει παει άλλου...........
 
Μια που βαθαινει το θεμα και αναλυεται ολο και περισοτερο και ο Αρις εβαλε και τις παραμετρους που συντρεχουν σε ποιο βαθμο μπορει να επηρεαζει το βλητικο αποτελεσμα και τα οσα και ο Τασος επισημανε θεωρω και εγω επιπροσθετως πραγμα το οποιο ακολουθω μεχρι σημερα ,επιβαλεται να κανουμε δοκιμες στις αποστασεις που μας ενδιαφερουν ωστε να εχουμε την εικονα της αποτυπωσης η οποια στην συνεχεια αποτυπωνεται υποσυνηδητα και ετσι μας δινει ενα πλεονεκτημα στο πεδιο που θα βρεθουμε να εχουμε αυτοπεποιθηση και συνειδηση τι ακριβως κανουμε και τι μπορει να μας συμβαινει στην περιπτωση που μας γυριζει κατι αναποδα την στιγμη εκεινη ετσι ωστε να κανουμε την απαραιτητη διορθωση. Καταληκτικα το πεδιο των δοκιμων ειναι ο χωρος που εκει θα κανουμε ολους τους συνδιασμους ετσι ωστε να καταληξουμε στο καλιτερο συνδυασμο που θελουμε .
 
Εχεις δίκιο σε αυτά.. Όμως δεν θα ήθελα να πιασουμε παλι αυτου του είδους τις βολές...
Έχουν γραφτεί παρα πολλα .......



Άκου πως το έχω σκεφτεί φίλε Σταμ.....

Αν στησουμε ένα χαρτί πχ στα 25-30μ κ ρίξουμε με 4* θα δουμε την "μέγιστη" και ιδανική διασπορά που θα μας δώσει αυτό το τσοκ για να έχουμε επιτυχια...

Όμως δεν θα ήταν χρήσιμο να ρίξουμε κ στα 20μ κ στα 15μ για να δουμε απο που ξεκινάει να μας βοηθάει αυτό το τσοκ έστω κ με μικρότερες πιθανοτητες?
Και αυτό το λέω γιατί παντα έχουμε στο νου μας τα όρια των τσοκ ομως τα θηράματα περνανε τα τουφεκιζουμε κ πιο κοντά......
Το ίδιο να γίνει κ με όλες τις άλλες συσφιξεις...
Βέβαια δεν εννοώ να ρίξουμε με full στα 15μ
αλλα να ξεκινήσουμε να ρίχνουμε στα 25- 30μ
Έτσι θα έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα κ ίσως μια καλυτερη άποψη κ επιλογή για το κάθε τσοκ....

Ειναι μπελάς όλο αυτό..
πολυ κάνουν δοκιμές αλλά δεν έχω διαβάσει κάπου να υπάρχει ένας πινακας που να λέει την διάμετρο του ανοιγμάτων της τουφεκιας όλων των τσοκ κ σε όλα τα νορμαλ μέτρα....
Έστω κ στο περιπου γιατί παιζει ρόλο κ το φυσίγγι....

Οχι πως θα αλλάξουμε τις συνήθειες μας......
Αλλά να έχουμε να λεμε.......

Ειναι ενδιαφερον....μονο που αργησες να το σκεφτεις Τασο μου....ΟΛΟ τον χειμωνα στην ''απραξια''
χωρις κυνηγι.... οκ,,,,ποτε δεν ειναι ειναι αργα. Εγω συμφωνω να ξεκινησουμε απο 25-30 μετρα με
απαραιτητη προυποθεση ο κυκλος ΠΑΝΤΑ και σε ολες τις αποστασεις 76 εκατοστα...και ΠΑΝΤΑ
να γραφουμε βαρος γομωσης σκαγιων - νουμερο - και βεβαια τσοκ.
 
Δεν αλλάζει κάτι, το ζητούμενο το ίδιο παραμένει...
Θα σου πω γιατί το λέω αυτό..
Πχ το brain cr αν θυμάμαι καλά το έδινε για ένα εύρος βολής απο 15-40μ κ το έκανε αυτό με ευκολια θα έλεγα.......
Άρα αυτό το τσοκ αν το συμβολιζαμε με τα γνωστά άστρα* ποσα θα του "δίναμε"?

και μονο που κοιτάς στο εσωτερικό του βλέπεις κάτι διαφορετικό...

Αν πχ το anaconda mid είναι το ίδιο με αυτό τότε ας συγκριθουν αυτά τα δυο...

Εκτός κ σε κατάλαβα λάθος......
 
Last edited:
Μιλατε...... για αποστασεις που δεν ξερω εαν φυσιγγια εμποριου να εχουν αυτες τις δυνατοτητες
στα 55+μετρα με φουλ τσοκ μαμα παντα.
Ο Τασος το εγραψε καθαρα....φυσιγγια με συγκεντρωτητα....και οχι με ειδικα βυσματα που κοβουν στα
70 -80 μετρα. Τωρα βεβαια για να ειμαι ειλικρινης....δεν ξερω τι κυκλοφορει στο εμποριο.....μηπως καποιος
φιλος η συναδελφος γνωριζει καποιο φυσιγιο εμποριου με απλο συγκεντρωτηρα που να στεκεται με
αξιοπρεπεια στα 55+ μετρα ??? Να το παρω να το δοκιμασω στα μετρα αυτα....τα 55+.
Αν ναι....θα παρακαλουσα να γραψει ποιο ειναι....και βεβαια να μην χρειαστει να παρω δανειο απο την
τραπεζα για να το αγορασω...
Δεν προκητε ποτε να σκοτοσεις εκεί φιλε. Γιατι?? Γιατί πρέπει να το ποιστεψεις πρωτα.
 
Τα LM τσοκ είναι η μαγική σύσφιξη σε ολους τους αυλους, τα 4 δέκατα περιπου σύσφιξη
Για αυτό μιλάς ; ... σήμερα το παρέλαβα :)
Θα δω τα μαγικά του, του χρόνου. :)
Εμφανισιακά πάντως μου αρέσει.
Μαύρο σαν την ψυχή μου ...


IMG_20210301_143044.jpg
 
Δεν προκητε ποτε να σκοτοσεις εκεί φιλε. Γιατι?? Γιατί πρέπει να το πιστεψεις πρωτα.
Και να είσαι και λίγο κολόφαρδος, θα συμπλήρωνα.
Το θέμα δεν είναι στα πόσα μέτρα μπορεί να σκοτώσει ένα φυσίγγι αλλά στα πόσα μέτρα σκοτώνει επαναλαμβανόμενα.
 
Και να είσαι και λίγο κολόφαρδος, θα συμπλήρωνα.
Το θέμα δεν είναι στα πόσα μέτρα μπορεί να σκοτώσει ένα φυσίγγι αλλά στα πόσα μέτρα σκοτώνει επαναλαμβανόμενα.
Το επαναλβανομενα είναι το μυστικό στα παντα , η συστηματική επιτυχία
 
Ν
Για αυτό μιλάς ; ... σήμερα το παρέλαβα :)
Θα δω τα μαγικά του, του χρόνου. :)
Εμφανισιακά πάντως μου αρέσει.
Μαύρο σαν την ψυχή μου ...


View attachment 23654
Να έχεις παντα στο μυαλό σου ότι πρεπει τα σκάγια να πανε εκεί που θα είναι ο στόχος, οχι εκεί που είναι
 
Αν ξέραμε την απόσταση που θα τουφεκίσουμε το επόμενο θήραμα τα πράγματα θα ήταν εύκολα.
Τα όρια των τσοκ είναι αυτά που δείχνει το χαρτόνι ανάλογα με το μέγεθος του θηράματος.
Βλέπουμε και μια διάτρηση και όλα καλά.

Επειδή όμως εγώ δεν ξέρω σε τι απόσταση θα ρίξω την επόμενη τουφεκιά φοράω μονίμως το Mod ή 3* και από του χρόνου το LM για τα πάντα εκτός από μπεκάτσα και παπιά.
 
Last edited:
Και να είσαι και λίγο κολόφαρδος, θα συμπλήρωνα.
Το θέμα δεν είναι στα πόσα μέτρα μπορεί να σκοτώσει ένα φυσίγγι αλλά στα πόσα μέτρα σκοτώνει επαναλαμβανόμενα.
Ολα είναι θεμα εμπηριας προσκοπευσης και παντρεματος πραγμάτων
 
Ολα είναι θεμα εμπηριας προσκοπευσης και παντρεματος πραγμάτων
Μίλησες μόνο για πίστη στο προηγούμενο μήνυμά σου.
Τώρα συμπλήρωσες προσκόπευση και πάντρεμα πραγμάτων.
Όλα σωστά αλλά ...
Εγώ μιλάω για ακίνητα θηράματα με στημένο όπλο και 5 δευτερόλεπτα για σκόπευση.
Στα πόσα μέτρα σκοτώνει ένα φυσίγγι+κάνη+ τσόκ επαναλαμβανόμενα ;
30μ ; 40 ; 55μ ; 70μ ... Αυτή είναι η απόσταση στην οποία πρέπει να επιχειρούμε βολή.
Ή τουλάχιστον παραπλήσια ...
 
Και η νύφη...Το παντρεμα οπου λεγαμε. Με κουμπαρα την προσκοπευση πας ποολυ μακρια. Α.....Και με ΒΒ παντα
Ωραίος ...
Πόσο μακριά και σε τι θήραμα ;
Με 80-90% πιθανότητες επιτυχίας με ιδανικές συνθήκες σκόπευσης ;
 
Ανα
Μίλησες μόνο για πίστη στο προηγούμενο μήνυμά σου.
Τώρα συμπλήρωσες προσκόπευση και πάντρεμα πραγμάτων.
Όλα σωστά αλλά ...
Εγώ μιλάω για ακίνητα θηράματα με στημένο όπλο και 5 δευτερόλεπτα για σκόπευση.
Στα πόσα μέτρα σκοτώνει ένα φυσίγγι+κάνη+ τσόκ επαναλαμβανόμενα ;
30μ ; 40 ; 55μ ; 70μ ... Αυτή είναι η απόσταση στην οποία πρέπει να επιχειρούμε βολή.
Ή τουλάχιστον παραπλήσια ...
Αναλογα πως εισαι στημενος. Αλλος είναι στημενος με 3* Και 5αρια και άλλος με 2*και 1σους. Δεν υπάρχουν στανταρ με αυτα τα πραγματα φιλε μου είναι η αρωστια που έχει ο καθενας σφηρηλατημενη απο αμετρητες φολες μέχρι να φτάσει Στο επιθυμητό για αυτόν παντα αποτελεσμα. Δυστηχος ή Ευτυχώς δεν μπορουν να αποτυπωθούν ολα στο χαρτί. Μακάρι να ήταν έτσι
 
Back
Top