Cal.28

Τιποτα δεν χανεις, εφοσον το εχεις συνηθισει και σου κανει τα γουστα

Εχω οπλα 67 εκ, 71 και 76. Ξεκινησα να τα κυνηγω με αυτη τη σειρα, και συνηθιζοντας κυριως το 71 που ειναι το βασικο μου δικανο, η σποραδικη μεταβαση στο 67αρι μου φαινεται οτι το οπλο εχει πιο "ατσαλη" κινηση. Φυσικα δεν φταιει το οπλο αλλα ο τροπος που το χειριζομαι, ομως η ομαλη κινηση στις τραβερσες πχ, αλλα και σε καθε βολη ειναι ευκολοτερη οταν ριχνεις με μακρυκανο οπλο παρα με πολυ κοντυτερες κανες
Αρχικά ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις! Αυτό που παρατηρώ εγώ στο όπλο μου είναι όταν κάνω γρήγορες επομισεις η κανη ανεβαίνει πιο πάνω από εκεί πού θέλω κ αναγκάζομαι να την κατεβάζω για να μπω πάνω στο θήραμα! Κάνει κάτι σαν ψαλιδισμα! Κ χάνω πολύ χρόνο αφού κυνηγώ κυρίως μπεκάτσα! Αν ήταν πιο μακρύ σαν κανη δεν θα ήταν πιο έντονο αυτό το φαινόμενο?
 
Αρχικά ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις! Αυτό που παρατηρώ εγώ στο όπλο μου είναι όταν κάνω γρήγορες επομισεις η κανη ανεβαίνει πιο πάνω από εκεί πού θέλω κ αναγκάζομαι να την κατεβάζω για να μπω πάνω στο θήραμα! Κάνει κάτι σαν ψαλιδισμα! Κ χάνω πολύ χρόνο αφού κυνηγώ κυρίως μπεκάτσα! Αν ήταν πιο μακρύ σαν κανη δεν θα ήταν πιο έντονο αυτό το φαινόμενο?
Οχι θα ηταν λιγοτερο εντονο. Ειναι και που γινεται στις βιαστικες επωμισεις, και λυνεται αν κανεις ξηρες επωμισεις στο σπιτι ωστε το σωμα να συνηθησει την κινηση ωστε να γινεται λιγοτερο βιαστικα και ατσαλα. Ενα μακρυκανο ομως οπλο βοηθαει την αποκτηση αυτης της συνηθειας ευκολοτερα λογω αδρανειας
 
Οχι θα ηταν λιγοτερο εντονο. Ειναι και που γινεται στις βιαστικες επωμισεις, και λυνεται αν κανεις ξηρες επωμισεις στο σπιτι ωστε το σωμα να συνηθησει την κινηση ωστε να γινεται λιγοτερο βιαστικα και ατσαλα. Ενα μακρυκανο ομως οπλο βοηθαει την αποκτηση αυτης της συνηθειας ευκολοτερα λογω αδρανειας
Οκ καταλαβαίνω τι μου λες! Αλλά με πιο βαριά όπλα που έχω κ με 60αρες κάννες ακόμα δεν έχω αυτό το φαινόμενο! Μπορεί να φταίει κ ότι είναι κ πολύ ελαφρύ,2400 κ να το επιβαρύνει! Ευχαριστώ κ πάλι!
 
Ποσο βαρος εχει το οπλο συναδερφε;
Αυτο που λες ειναι χαρακτηριστικο των ελαφρυων οπλων
Η γνωμη μου ειναι οτι ατα κυνηγια φερμας το ιδανικο βαρος οπλου ειναι 3κιλα μεχρι3.100
Οπλα πιο ελαφρυα τεινουν να κανουν το ψαλιδισμα που λες
Σε χειροδυναμα ατομα ειναι πιο μεγαλο το προβλημα
Η αδρεναλινη στο σηκωμα του οπλου οσο ηρεμα και να επωμιζουμενσε συνδιασμο με την ροπη-δυναμη που ασκουμε με το δεξι μερος του κορμου μας -για τους δεξιοχειρες- μας βγαζει ψηλα οταν ενα οπλο ζυγιζει ας πουμε 2700-2800

Αυτο δειχνει η σημασια που εχει ενα καλοζυγισμενο οπλο στα οπλα με μεγαλα βαρη
Η σωστη κατανομη του βαρους εξαλειφει ουσιαστηκα το βαρος τους
 
Ποσο βαρος εχει το οπλο συναδερφε;
Αυτο που λες ειναι χαρακτηριστικο των ελαφρυων οπλων
Η γνωμη μου ειναι οτι ατα κυνηγια φερμας το ιδανικο βαρος οπλου ειναι 3κιλα μεχρι3.100
Οπλα πιο ελαφρυα τεινουν να κανουν το ψαλιδισμα που λες
Σε χειροδυναμα ατομα ειναι πιο μεγαλο το προβλημα
Η αδρεναλινη στο σηκωμα του οπλου οσο ηρεμα και να επωμιζουμενσε συνδιασμο με την ροπη-δυναμη που ασκουμε με το δεξι μερος του κορμου μας -για τους δεξιοχειρες- μας βγαζει ψηλα οταν ενα οπλο ζυγιζει ας πουμε 2700-2800

Αυτο δειχνει η σημασια που εχει ενα καλοζυγισμενο οπλο στα οπλα με μεγαλα βαρη
Η σωστη κατανομη του βαρους εξαλειφει ουσιαστηκα το βαρος τους
Το σκισαμε το θεμα φιλε μου Κυπριε. Βαλε κανα καλο δικανακι 28αρι να χαζεψω και γω, εσεις εκει κατω εχετε φανταζομαι
 
Το σκισαμε το θεμα φιλε μου Κυπριε. Βαλε κανα καλο δικανακι 28αρι να χαζεψω και γω, εσεις εκει κατω εχετε φανταζομαι
Γιατι το σκισαμε;
Οχι Βικ εδω 2 διαμετρηματα κυριαρχουν
Το 410 και το 12
Το 20 αρι ακολουθει και εχει αρχισει να πιανει κοσμο και μαλιστα αφηνει αριστες εντυπωσεις ακομη ξαι σε κυνηγι ενδημικου
Το 16αρι μεσουρανουσε καποτε μετα παροπληστικε
Υπαρχει φυσικα αλλα ελαχιστα
Ακομη πιο ελαχιστα ειναι τα 28αρια!

λογο δικαννων εχουμε πολυ χαμηλες γομωσεις που πανουμε χρηση στα μικρα κυνηγια με το 12αρι

εχουμε φυσιγγια μισα-οπως και 20γρ-24γρ-25γρ για το 12αρι
 
Καλημέρα συνάδελφε! Μια ερώτηση γιατί στα μικρά cal κανες πάνω από 70? Πιο είναι το κέρδος?
Έχεις καλύτερο έλεγχο του συνόλου του όπλου και μεγαλύτερη ακρίβεια στην σκόπευση, κάτι το οποίο το χρειαζόμαστε αρκετά λόγο αρκετά μικρότερης διαμέτρου των σκαγιών στην τουφεκια.
 
Το μηκος μας βοηθαει να διξουμε τον στοχο ευκολοτερα και με μεγαλητερη ακριβεια. Η ατρακτος τον σκαγιων στα μικρα ειναι στενοτερη και μικροτερησ διαμετρου. Για αυτο λεμε αυτος που φευγει απο το 12 και παει σε μικροτερο πρεπει να εχει ξεπεραση πολα θεματα στον ψυχησμο του και θα πρεπει το οπλο μικροτερου διαμετρηματος να ειναι στα μετρα μας, οχι περιπου στα μετρα μας.
Αν δεν ειναι στα μετρα μας το συγουρο ειναι οτι θα τραυματησουμε πολλα θηραματα και τελος θα απογοητευτουμε και δεν θα θελουμε να ακουμε για μικρα.
Αυξανεται η σκοπευτηκη δινοτητα, υπολογηζουμε καλητερα της αποστασης, λιγοτερα τραυματησμενα, λιγοτερα χαμενα, περισοτερα θηραματα στον σακο με λιγοτερες τουφεκιες.
Πρεπει να ξερουμε τα ορια του καθε διαμετρηματος. Ο τροπος που κυνηγαμε στην ελλαδα δεν μας επιτρεπει να χαρουμε τα μικρα και της δυν ατοτητες στους.
Πρωσοπικα δεν αλλαζω το εικοσαρι με τιποτα. κυνηγας σχεδων τα παντα. Υδροβια υπο προηποθεσεις και φασσες το ιδιο.
 
Ναι αυτό το βάρος είναι πολύ απογοήτευση τόσο είναι το 12αρι ij58 που κυνηγάω τώρα αλλά θά κάνω τα τηλεφωνήματα στον αντιπρόσωπο να δω τι γίνεται γιατί έχω κάτι πληροφορίες ότι είναι εκεί στα 3κιλ.
και αν βγαίνει και σέ 71 αλλιώς θα πάρει παράταση μέχρι να μαζευτούν χρήματα για κανένα franchi η fabarm που είναι σχετικά πιο οικονομικά και τελευταία επιλογή Κύπρος ;)
https://images.app.goo.gl/cKwRrAm3Hexaq5GL8
Screenshot_20210222-135034.jpg
Αν δεν εχεις θέμα με τη χωρα προέλευσης ειναι μια καλη επιλογή.
Σε διαστάσεις και βάρος 28αρι.
Τιμη 870.00€ τα αντίστοιχα σε πιο επώνυμες μάρκες ξεκινάνε απο 1300+ .
 
Back
Top