Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Κων/vε εχω χρησιμοποιησει ολα τα τσοκ που ανεφερες πιο πανω και επιπλεον το Anaconda Short Range. Χοντρικα τωρα θεωρω τα 30 μετρα οριακα για ολα αυτα τα τσοκ. Θα παρεις πουλια, θα σου φυγουν ομως και καμποσα λογω ελλειψης συγκεντρωσης της τουφεκιας. Στα 25 μετρα σκοτωνεις πολυ καλα με ολα τα παραπανω. Τα 20 μετρα ειναι η ιδανικη αποσταση. Στα 15 μετρα αρχιζει και υστερει ο κυλινδρος λογω μεγαλης συγκεντρωσης. Στα 10 μετρα καλυτερο ολων το diffusion. Στα 5 μετρα υστερουν ολα. Ολες αυτες οι εντυπωσεις μου ειναι απο το κυνηγι.
Σωστοτατος, και γω τα θεωρώ υπερβολή τα 30μ με αυτού του είδους τα τσοκ, βρήκα καλύτερο το diffusion σε σχέση με τον εργοστασιακό κύλινδρο σε αποστάσεις 12 με 20 και μέτρα,στο περίπου βέβαια όσο μπορείς να εκτιμήσεις απόσταση στον κυνηγοτοπο.
 
μετά από καμιά 100στη φυσιγγια θα σας πω τι γνώμη μου για το anaconda mid range με benelli 18,4 αυλό. Είναι εξαιρετικό για αποστάσεις μέχρι 35 μέτρα. Αυτό που έχει κάνει τρομερή εντύπωση είναι η απόδοση του στα πολύ κοντινά. Έχω ρίξει και καθιστά και σε κίνηση στα 5-15 μέτρα με τρομερά αποτελέσματα, δεν χαλάει το πουλί και καθαρά σκοτώματα. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω για αυτό και θα κάνω κάποια στιγμή δοκιμη σε κοντινούς στόχους να το δω. Το συμπεράσμα είναι εξαιρετικό τσοκ για περπάτημα και το βάζω στην κατηγορία 3,5*-5*. Επίσης φαίνεται να έχει πολύ καλύτερη διατρηση και κοντίτερη ουρά (εδώ να αναφέρω ότι μέτρο σύγκρισης έχω μόνο τα εργοστασιακά τσοκ). Ακόμα και σε μέρες που τα φυσίγγια δεν τραβούσαν (όπως την προηγούμενη κυρικάκή με ψιλοβρόχι) τα πουλιά έστω και με δυσκολία έπεφταν πιο μακριά ή ζωντανά αλλά ανήμπορα να τρέξουν. Σε άλλο post έχω αναφέρει ότι παλαιότερα με τέτοιους καιρούς δεν μπορούσαν να σταυρώσω πουλί.
Τώρα όσον αφορα, το long range το έχω δοκιμάσει λίγο και δεν έχω πάρει τα αποτελέσματα που περίμενα, δεν ξέρω ίσως να μην ήμουν πάνω στα πουλιά. Θέλω να πέσουν πουλιά στα καρτέρια κάποια στιγμή για να το δω...ελπίζω. Κάποιες τουφεκιές που έκανα στα 40+ μέτρα με 8αρια και 9αρια δεν τα πήρα τα πουλιά.
 
Πανο ετσι ειναι για το Mid και εγω για περπατητο πιστευω οτι κανει , επ ουδενι καρτερισιο οπως το διαφημιζει ο κατασκευαστης, ισως για μπερετα να ειναι μια χαρα. Εγω φιλε το 4* carlson extended δεν το ξεκολαω απο πανω παντως .... και ειδικα σε αυτες τις αποστασεις ... η λιγη ουρα χρειαζετεαι , ειναι μια παραπανω διορθωση λαθους
 
Έχω ρίξει και καθιστά και σε κίνηση στα 5-15 μέτρα με τρομερά αποτελέσματα, δεν χαλάει το πουλί και καθαρά σκοτώματα.
Πανο αυτο που λες και στα μέτρα που λες μου εχει τύχει πολλές φορές κ με 3* και με 1 * τσοκ στο φτερό κ στα καθιστά..
Άπλα θεωρώ οτι σε αυτη την περίπτωση που δεν χάλασε τα πουλιά απο τόσο κοντά ειναι οτι άπλα στραβοσημαδεψαμε κ δεν πήγε κέντρο η βολή..και καλύτερα δηλαδη.sarcastic.
Έχω ρίξει κ σε καθιστά στα 8μ κ λίγο μακρύτερα τα οποία καθόντουσαν σε πυκνή βλάστηση με 3* και δεν διαλύθηκαν γιατί άπλα υπήρχε το πυκνό..Αν ήταν σε καθαρό θα τα έσκαβε..
Όμως για μην παρεξηγηθώ δεν γνωρίζω τι γίνεται με το τσοκ που αναφέρεις..
 
Last edited:
Πανο αυτο που λες και στα μέτρα που λες μου εχει τύχει πολλές φορές κ με 3* και με 1 * τσοκ στο φτερό κ στα καθιστά..
Άπλα θεωρώ οτι σε αυτη την περίπτωση που δεν χάλασε τα πουλιά απο τόσο κοντά ειναι οτι άπλα στραβοσημαδεψαμε κ δεν πήγε κέντρο η βολή..και καλύτερα δηλαδη.sarcastic.
Έχω ρίξει κ σε καθιστά στα 8μ κ λίγο μακρύτερα τα οποία καθόντουσαν σε πυκνή βλάστηση με 3* και δεν διαλύθηκαν γιατί άπλα υπήρχε το πυκνό..Αν ήταν σε καθαρό θα τα έσκαβε..
Όμως για μην παρεξηγηθώ δεν γνωρίζω τι γίνεται με το τσοκ που αναφέρεις..
δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω και ούτε εννούσα ότι λειτουργεί σαν σουπερ διασπορέας, απλώς μου έδειξε ότι υπάρχει μια ανεκτή κατανομή από τα πρώτα μέτρα. όταν θα κάνω δοκιμή σε πίνακα στα 10-15 μέτρα τότε μόνο θα μπορώ να σου πω με βεβαιότητα τι κατανομή έχει. Γενικά όμως η συμπεριφορά του για κοντινά εως μεσαία, 30 μέτρα, πουλιά είναι φανταστική...και πάλι μετά τα 1000 φυσσιγια θα επανέλθω γιατί πολλές φορές όταν το δείγμα είναι μικρο η στατιστική ανάλυση μπορεί να είναι λίγο ως και πολύ τυχαία και όχι πραγματική.
 
Τώρα όσον αφορα, το long range το έχω δοκιμάσει λίγο και δεν έχω πάρει τα αποτελέσματα που περίμενα, δεν ξέρω ίσως να μην ήμουν πάνω στα πουλιά. Θέλω να πέσουν πουλιά στα καρτέρια κάποια στιγμή για να το δω...ελπίζω. Κάποιες τουφεκιές που έκανα στα 40+ μέτρα με 8αρια και 9αρια δεν τα πήρα τα πουλιά.
καλησπερα πανο...το long range το περιμενω να μου ερθει για αυλο 18.4 και εμενα και θα το δοκιμασω και θας σας πω και εγω εντυπωσεις μαζι με ενα kicks high flyer mod
 
δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω και ούτε εννούσα ότι λειτουργεί σαν σουπερ διασπορέας, απλώς μου έδειξε ότι υπάρχει μια ανεκτή κατανομή από τα πρώτα μέτρα. όταν θα κάνω δοκιμή σε πίνακα στα 10-15 μέτρα τότε μόνο θα μπορώ να σου πω με βεβαιότητα τι κατανομή έχει. Γενικά όμως η συμπεριφορά του για κοντινά εως μεσαία, 30 μέτρα, πουλιά είναι φανταστική...και πάλι μετά τα 1000 φυσσιγια θα επανέλθω γιατί πολλές φορές όταν το δείγμα είναι μικρο η στατιστική ανάλυση μπορεί να είναι λίγο ως και πολύ τυχαία και όχι πραγματική.
Δεν βλέπω το λόγο γιατί να περιμένεις να ρίξεις πρώτα 1000 φυσιγγια.Το αντίθετο έπρεπε να έχεις κάνει μόλις πήρες τα τσοκ. Τρεις τουφεκιες λοιπόν με το mid στα 15, 22.5 και 30 μέτρα.
Και άλλες τρεις με το long στα 35,40 και 45 μέτρα. Όλα τα φυσιγγια από το ίδιο κουτί και τα χαρτιά 1,20χ1,20 μέτρα. Μέτρημα με ταινία από την άκρη της καννης του οπλου. Βρες ένα ίσιο χωράφι με συρματοπλεγμα για να πιάνεις με μανταλακια τα χαρτιά.
Οι εικόνες που θα πάρεις από τα χαρτιά θα ενισχύσουν την άποψή σου για τα αποτελέσματα στο κυνήγι.
 
Για μια ακομη φορά θα βγάλω το καπέλο στους Αμερικανούς κατασκευαστές τσοκ για τις καινοτομίες που μας προσφέρουν στον τομέα της βελτίωσης τής βλητικης απόδοσης. Δεν ξερω ακόμα αν αυτα τα τσοκ αποδίδουν τοσο καλα οσο διαδίδουν, ομως με άφησαν για μια ακομη φορά άφωνο με τον τροπο σκέψης τους όσον αφορά τη βελτίωση της απόδοσης. Όσες φορές στο παρελθόν στάθηκα δύσπιστος στην οποία καινοτομία, δαγκωνα τη γλώσσα μου μετά τις φορες που τα δοκίμαζα ο ίδιος. Ειδικά στα καινοτομικά τσοκ εχω μεγάλη αδυναμία και ταυτόχρονα συμπεριφορά μικρού παιδιού που θέλει να τα δοκιμάσει. Κατι μου λέει μεσα μου οτι θα ήθελα να τα δω απο κοντα κάποια στιγμή. Η τιμή τους ειναι στο επίπεδο απο pattern master, muller και δεν αποτελεί έκπληξη για μενα. Αυτο που δεν μου άρεσε ειναι οι πολλές συσφίξεις που διατίθενται καθώς επίσης και η ονομασία τους ανάλογα με τη κάποια διάμετρο (στομίου;) που ομως η σύσφιξη μου βγαίνει ονομαστικά πολυ σφιχτότερη απο οτι διαδίδει η εταιρεια
 
Για μια ακομη φορά θα βγάλω το καπέλο στους Αμερικανούς κατασκευαστές τσοκ για τις καινοτομίες που μας προσφέρουν στον τομέα της βελτίωσης τής βλητικης απόδοσης. Δεν ξερω ακόμα αν αυτα τα τσοκ αποδίδουν τοσο καλα οσο διαδίδουν, ομως με άφησαν για μια ακομη φορά άφωνο με τον τροπο σκέψης τους όσον αφορά τη βελτίωση της απόδοσης. Όσες φορές στο παρελθόν στάθηκα δύσπιστος στην οποία καινοτομία, δαγκωνα τη γλώσσα μου μετά τις φορες που τα δοκίμαζα ο ίδιος. Ειδικά στα καινοτομικά τσοκ εχω μεγάλη αδυναμία και ταυτόχρονα συμπεριφορά μικρού παιδιού που θέλει να τα δοκιμάσει. Κατι μου λέει μεσα μου οτι θα ήθελα να τα δω απο κοντα κάποια στιγμή. Η τιμή τους ειναι στο επίπεδο απο pattern master, muller και δεν αποτελεί έκπληξη για μενα. Αυτο που δεν μου άρεσε ειναι οι πολλές συσφίξεις που διατίθενται καθώς επίσης και η ονομασία τους ανάλογα με τη κάποια διάμετρο (στομίου;) που ομως η σύσφιξη μου βγαίνει ονομαστικά πολυ σφιχτότερη απο οτι διαδίδει η εταιρεια
Και γω την ίδια αρωστεια έχω Παύλο και έχω γεμίσει τον κόσμο, το κακό είναι άμα έχεις διαφορετικά όπλα και θέλεις μερικά για το κάθε ένα κλαφτα Χαραλαμπε.
 
Σχετικά καινούργια και τα Jebs choke τα διαφημιζουν οι duck commander, ποιοτικά φαίνονται αλλά και η τιμή τους ανάλογη.

http://www.jebschokes.com/

Εδω εξηγεί πως κατασκευάζονται.

http://www.jebschokes.com/blog/how-are-jebs-chokes-made-see-our-manufacturing-process/

Και εδώ ένα βιντεακι με δοκιμή στα 54 μέτρα.
Στο βίντεο η γομωση που δοκιμασαν άνετα ξετιναζει το πρασινοκεφαλο στα 60 μέτρα.
 
Δυσκολη επιλογη τελικα : Muller UFO ή Pattern Master Anaconda ή Kick's Vortex ή Jeb's what ever. Πολυ μπλεξιμο....
Γιώργο όλοι λένε ότι βγάζουν τα καλύτερα τσοκ στον κόσμο το θέμα είναι πιο είναι το πιο κατάλληλο για το όπλο σου και για τα κυνήγια που θες, και ο μόνος τρόπος είναι οι δοκιμές αλλά που να βρεθούν όλα αυτά για δοκιμή πριν την αγορά. Μέσα από το forum μπορείς να βγάλεις κάποια συμπέρασματα για κάποιες μάρκες που χρησιμοποιούν οι συνάδελφοι αλλά χωρίς να είναι απόλυτο αυτό λόγο διαφορετικών οπλων και φυσιγγίων, όπως γράφει και ο Παύλος πιο πάνω και συμφωνώ απόλυτα οι περισσότερες εταιρείες προσφέρουν βελτίωση στα βλητικα δεδομένα του κάθε όπλου.
 
Σχετικά καινούργια και τα Jebs choke τα διαφημιζουν οι duck commander, ποιοτικά φαίνονται αλλά και η τιμή τους ανάλογη.

http://www.jebschokes.com/

Εδω εξηγεί πως κατασκευάζονται.

http://www.jebschokes.com/blog/how-are-jebs-chokes-made-see-our-manufacturing-process/

Και εδώ ένα βιντεακι με δοκιμή στα 54 μέτρα.

Eρίξα μια μάτια στην πατέντα του εφευρέτη των jebs και έμεινα άφωνος. Τσοκ διπλής και μάλιστα έντονης σύσφιξης σε συνδοιασμο με τσοκ φρένου με δυο ζώνες ατσοκαριστες ενδιάμεσα. Ολα αυτα στα περιπου 10 εκ του τσοκ. 100% συγκέντρωση στα 36 μετρα, σταθερα 40% μεγαλύτερη συγκέντρωση απο τον ανταγωνισμό μεχρι τα 73 μετρα της δοκιμής και ολα αυτα με πολυ σφιχτά κέντρα.. Ολα αυτα claims. Στο παράδειγμα της πατέντας δοκιμάστηκε με μια Ρεμινγκτον 1187.
Τωρα τι απο αυτα που πατεντάρουν ισχύουν ειναι άλλο θέμα, αλλα τι ήθελα να διαβάσω την πατέντα; Άντε τωρα να είμαι Αμερικη και να μην μπω σε πειρασμό.
 
Eρίξα μια μάτια στην πατέντα του εφευρέτη των jebs και έμεινα άφωνος. Τσοκ διπλής και μάλιστα έντονης σύσφιξης σε συνδοιασμο με τσοκ φρένου με δυο ζώνες ατσοκαριστες ενδιάμεσα. Ολα αυτα στα περιπου 10 εκ του τσοκ. 100% συγκέντρωση στα 36 μετρα, σταθερα 40% μεγαλύτερη συγκέντρωση απο τον ανταγωνισμό μεχρι τα 73 μετρα της δοκιμής και ολα αυτα με πολυ σφιχτά κέντρα.. Ολα αυτα claims. Στο παράδειγμα της πατέντας δοκιμάστηκε με μια Ρεμινγκτον 1187.
Τωρα τι απο αυτα που πατεντάρουν ισχύουν ειναι άλλο θέμα, αλλα τι ήθελα να διαβάσω την πατέντα; Άντε τωρα να είμαι Αμερικη και να μην μπω σε πειρασμό.

Το να σαι Αμερικη ειναι απο μονο του πειρασμος.... Αναρωτιεμαι τι να κανει αυτο το τσοκακι ομως, σε αποστασεις απο 20 εως 35 μετρα. Θα βρισκεις τιποτα, ή θα ειναι μια αναμνηση το πουλι;
 
. 100% συγκέντρωση στα 36 μετρα, σταθερα 40% μεγαλύτερη συγκέντρωση απο τον ανταγωνισμό μεχρι τα 73 μετρα της δοκιμής και ολα αυτα με πολυ σφιχτά κέντρα
Καθαρά για παπί και αγριογαλο, φάσσα δεν τολμώ να πω εκτός αν είσαι σε καμπο.
Απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό.
 
Ανάμνηση δε λες τπτ :) άσε μη το πάρουν τα παιδιά εδώ κ έχουμε μετά 100μετρες βολές αχαχα .... Το ουφακι θα μοιάζει IM μπροστά του ;-)
 
Το να σαι Αμερικη ειναι απο μονο του πειρασμος.... Αναρωτιεμαι τι να κανει αυτο το τσοκακι ομως, σε αποστασεις απο 20 εως 35 μετρα. Θα βρισκεις τιποτα, ή θα ειναι μια αναμνηση το πουλι;

Bικτωρα εχουν ολες τις συσφιξεις και διαφορετικη σειρα τσοκ για υδροβια, γαλοπουλα, upland και ακομη σκοποβολη. Αυτο που δειξανε στο βιντεακι ηταν τσοκ γαλοπουλας και μαλιστα οχι το πιο σφιχτο τους αλλα το δευτερο πιο σφιχτο, με το οποιο και εβαλαν περιπου 50% των σκαγιων στο στοχο στα 54 μετρα. Καναν 2 φορες παγκοσμιο ρεκορ συγκεντρωσης σε ακινητο στοχο και στην Αμερικη τετοιους τιτλους τους κυνηγανε για πρεστιζ.
Τωρα οσο διαβαζω περισσοτερο τοσο πιο πολυ μπερδευομαι και εχω και τα οποια ερωτηματικα μου και την οποια δυσπιστια. Οτι συγκεντρωση σε πινακα ειδα μεχρι τωρα με αυτο το τσοκ με καναν να ξεχασω τα λιγα πραγματα που ηξερα απο βλητικη. Δεν ειδα ακομη ομως συγκεντρωσεις απο το Μ τους για να καταλαβω τι περιφερεια θα μπορουμε να περιμενουμε αν και την προβλεπω αρκετα στενη. Προβλεπω αν τυχον το δοκιμασω καποια στιγμη στο κυνηγι οτι θα κλαδευει κανονικα κλωνους απο ελιες αν τουφεκας πουλια αναμεσα. Παντως αυτο που δειχνει η jeb εδω θεωρω οτι ειναι το μελλον του τσοκ στα επομενα 10 χρονια, δηλ. συνδυασμος συσφιξης και φρενου. Ηδη αρχιζουν παραδοσιακοι κατασκευαστες συσφιξης οπως ο Carlson να στρεφονται σε αυτη τη κατευθυνση. Ο μεγαλος συναγωνισμος θα αναδειξει και πολυ καλα προιοντα και γιαυτο χαιρομαι εκ των προτερων.
 
Back
Top