Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η θερμοκρασια περηβαλοντος επηρεαζει την εσωτερηκη βλητικη και η υγρασια την εξωτερηκη....
Η υγρασία επηρεάζει την εσωτερική πιο πολύ και από την θερμοκρασία.

Εσωτερική βλητική - πυρίτιδα
Η θερμοκρασία της πυρίτιδας και η υγρασία της πυρίτιδας επηρεάζουν την ταχύτητα καύσης της πυρίτιδας.
Η θερμοκρασία της πυρίτιδας μπορεί να είναι ίδια με την θερμοκρασία περιβάλλοντος μπορεί και όχι.
Η υγρασία της πυρίτιδας δεν έχει καμία σχέση με την υγρασία του περιβάλλοντος.

Εξωτερική βλητική - σκάγια
Επηρεάζονται από την θερμοκρασία, υγρασία, πίεση περιβάλλοντος, βαρύτητα, ταχύτητα ανέμου, αντίσταση αέρα και οι ταχύτητες κρούσης στον στόχο εξαρτώνται από την απόσταση, το μέγεθος, την αρχική ταχύτητα, την πυκνότητα και την σφαιρικότητα των σκαγιών μετά την έξοδο από την κάνη ...

Ελπίζω να μην ξέχασα τίποτα ...
 
Last edited:
Στην περιοχή μου Γερμάνια λέμε τις Βαρβάρες. Δεν ξέρω αν λέτε κάποιο άλλο είδος πάπιας με την ίδια ονομασία, αλλά αυτές απαγορεύονται χρόνια τώρα.
Γερμάνια λέμε εμείς από δω τα πρασινοκέφαλα.
 
Στην περιοχή μου Γερμάνια λέμε τις Βαρβάρες. Δεν ξέρω αν λέτε κάποιο άλλο είδος πάπιας με την ίδια ονομασία, αλλά αυτές απαγορεύονται χρόνια τώρα.
Γερμάνι = αρσενικός, πρασινοκέφαλος (Anas platyrynchos) στα δικά μου μέρη.

Που είσαι @Johnny brow ???
 
Δυο μέρες ασχολούμαι με την "διάτρηση" ... τι είναι, πως ορίζεται, πως μετριέται και πως υπολογίζεται με τα διάφορα βαλλιστικά προγράμματα.
Περιττό να σας πω ότι γίνεται ένας αχταρμάς ... ο καθένας ότι θέλει γράφει, λέει, μετράει και υπολογίζει.
Και μιλάμε για υποτίθεται γνώστες του θέματος που πουλάνε προγράμματα ...
Τελικά έβγαλα άκρη ...
 
Να γιατί υπάρχουν κ οι επιστημονικες ονομασίες..
Γιατί κάθε περιοχη έχει δώσει τα δικά της ονοματατα κ γίνονται μπερδεματα...

Και εγώ γερμανι ξέρω πως λεγεται το πρασινοκεφαλο..
Germano η Germani στα Ιταλικα...
Θυμήθηκα κ το παλιο Nsi germano "ειδικο" παπιοφυσιγγο με φωτό στην κασετινα το πρασινοκεφαλο.....
 
Τα πρασινοκέφαλα εμείς εδώ τα λέμε "πρασίνια" ή "καθαρά".
Καθάρια (καθαρά) είναι ή το αρσενικό ή το θηλυκό Anas platyrynchos.
Πρασίνι, πράσινο, πρασινοκέφαλο ή γέρμανος είναι το αρσενικό Anas platyrynchos.
Θεσσαλία μεριά ...
 
Να γιατί υπάρχουν κ οι επιστημονικες ονομασίες..
Γιατί κάθε περιοχη έχει δώσει τα δικά της ονοματατα κ γίνονται μπερδεματα...

Και εγώ γερμανι ξέρω πως λεγεται το πρασινοκεφαλο..
Germano η Germani στα Ιταλικα...
Θυμήθηκα κ το παλιο Nsi germano "ειδικο" παπιοφυσιγγο με φωτό στην κασετινα το πρασινοκεφαλο.....
Πρασινο και καθαρο το αρσενικο,καστανια το θυληκο.
 
Παράγοντες που επηρεάζουν τη διάτρηση:
Πυκνότητα διατομής (SD).
Υλικό/ά κατασκευής.
Σχεδιασμός.
Ταχύτητα.
Πάντα ενημερωμένος !!!!
Έχω καταφέρει να παράξω τα ίδια νούμερα που βγάζουν τα 2 προγράμματα "ballistics for windows" του Lowry και το " KPY shotshell" για την διάτρηση.
Του 1ου τα εμπιστεύομαι καλύτερα.

Το http://www.ctmuzzleloaders.com/ctml_experiments/shot-ballistics/shot-ballistics.html
δεν βγάζει ακριβή αποτελέσματα σε ταχύτητες.

Το Bfxyz βγάζει τις ίδιες ταχύτητες με το excel άμα του ταίσεις τον ίδιο draw coefficient με το excel.
 
Last edited:
Με ποιον τροπο φιλε μου....
Κάθε πυριτιδα στην παραγωγή της έχει ένα συγκεκριμένο ποσοστό υγρασίας. Αν απορροφήσει απο το περιβαλον υγρασία αυτή θα κατεβάσει κατα πολύ την θερμοκρασία της καύσης γιατί στον ελάχιστο χρόνο που διαρκει η καύση την μετατρέπει σε υπερθερμο ατμο .Ετσι ενα μεγάλο μέρος της ενέργειας της δαπανάται σε αυτή την διαδικασία.
 
Κάθε πυριτιδα στην παραγωγή της έχει ένα συγκεκριμένο ποσοστό υγρασίας. Αν απορροφήσει απο το περιβαλον υγρασία αυτή θα κατεβάσει κατα πολύ την θερμοκρασία της καύσης γιατί στον ελάχιστο χρόνο που διαρκει η καύση την μετατρέπει σε υπερθερμο ατμο .Ετσι ενα μεγάλο μέρος της ενέργειας της δαπανάται σε αυτή την διαδικασία.
Άρα μιλάς για την υγρασία της πυρίτιδας.
Σημαντικό αλλά πως κάνεις την σύγκριση με την θερμοκρασία της πυρίτιδας ;
Δεν νομίζω ότι συγκρίνονται 2 ανόμοια μεγέθη.
 
Άρα μιλάς για την υγρασία της πυρίτιδας.
Σημαντικό αλλά πως κάνεις την σύγκριση με την θερμοκρασία της πυρίτιδας ;
Δεν νομίζω ότι συγκρίνονται 2 ανόμοια μεγέθη.
Σε εργαστηριακές δοκιμές φαίνεται πως αν για παράδειγμα μια διαφορά 20 ° προκαλεί +- 5 m/ s, αύξηση κατά 1% της υγρασίας της πυριτιδας προκαλεί +- 15 m/ s.
 
Τζονι , οσο μεγαλωνω την συγκεντρωση στον κυκλο....τοσο ποιο αυτηρη γινεται η τουφεκια....και δεν
συγχωρει λαθη.....Μια συγκεντρωση του 85% με ωραια κατανομη σε ολον τον στοχο 120Χ84 νομιζω
οτι ειναι προτιμωτερη απο το 75 % εντος κυκλου.....Τα 50 μετρα δεν τα λες λιγα...ειναι αρκετα μετρα...
ετσι νομιζω...φιλε!!!
Έτσι Ακριβώς‼️καλημέρες Νίκο καλημέρες παίδες‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top