Γυαλιά προστασίας.

Μ

Όλα μαζί μου έκαναν τη ζημιά. Και το metal και οι βαθιές καταδύσεις αλλά κυρίως φταίνε οι ντουφεκιές Άλεξ. Γι'αυτό εσύ που είσαι νέο παιδί καλό είναι να μην το περνάς χαβαλε, ξέρω είναι σπαστικές οι ωτοασπίδες αλλά κάνουν δουλειά φίλε...
Δεν το παιρνω χαβαλε γιατι σημερα πηρα και εγω αν και δεν εχω προβλημα.Θες οι καταδυσεις,θες οι ντουφεκιες
αλλα και πιτσιρικας που εβγαινα απο τον Σταυρο του Νοτου και δεν ακουγα 5 μερες μετα δεν εχω θεμα.Πριν λιγο
εβαλα μπαταριες και τις δοκιμασα και ειναι φιλε σουπερ.Αμα τις παω και τερμα θα ακουω την τσιχλα 500 μετρα
μπροστα.Φοβερα εργαλεια!Μπορει να μοιαζω με μηχανικο εδαφους αλλα ο σκοπος αγιαζει τα μεσα:)
 
Αλέξανδρε μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες! :p ;)
Το ξερω και καταλαβαινω Παντελη.Το πιο ωραιο ειναι οτι ετσι και τις κλεισεις
κουφενεσαι.Οποτε οταν με αρχιζει ο Μητσος στην θεωρια για την Μπερετα
του στο καρτερι θα τις κλεινω και θα κουναω το κεφαλι μονο,γλυτωσα .sarcastic.
 
Προς αποφυγη ενδεχομενης στραβωμαρας στο μελλον κατεφτασαν τα γυαλια μου..πρωτη εντυπωση πολυ καλη σαν κατασκευη ταιριαζουν στο προσωπο μου κουτι παρολο που εχω κεφαλα και οι φακοι παρολο το πορτοκαλι δινουν πολυ καλη ευκρινεια ακομα και σε εντονη ηλιοφανεια!
20200522_141246.jpg
 
Δεν το παιρνω χαβαλε γιατι σημερα πηρα και εγω αν και δεν εχω προβλημα.Θες οι καταδυσεις,θες οι ντουφεκιες
αλλα και πιτσιρικας που εβγαινα απο τον Σταυρο του Νοτου και δεν ακουγα 5 μερες μετα δεν εχω θεμα.Πριν λιγο
εβαλα μπαταριες και τις δοκιμασα και ειναι φιλε σουπερ.Αμα τις παω και τερμα θα ακουω την τσιχλα 500 μετρα
μπροστα.Φοβερα εργαλεια!Μπορει να μοιαζω με μηχανικο εδαφους αλλα ο σκοπος αγιαζει τα μεσα:)
Οι ωτασπιδες είναι σωτήριες για την ακοή, το μόνο κακό είναι πως ακούς από μακριά την τσίχλα, αλλά δυστυχώς δεν καταλαβαίνεις απο που έρχεται...
 
Οι ωτασπιδες είναι σωτήριες για την ακοή, το μόνο κακό είναι πως ακούς από μακριά την τσίχλα, αλλά δυστυχώς δεν καταλαβαίνεις απο που έρχεται...
Από το να μην την ακούς καθόλου... .hair.
Ε καλά τώρα , γιατί εγώ και που τις φοράω νομίζεις πως ακούω τίποτα ;; .sarcastic.
 
Last edited:
Τελευταία δε τα πολυφοράω τα γυαλιά, για κάποιο λόγο τα έχω αμελήσει. Είχα πάρει κάτι Wiley x με 4 φακούς. Δοκίμαζα το πρωί στα Ορτυκια ή στα τρυγόνια τους κιτρινους φακούς έβλεπες πολύ καλά το χάραμα, μόλις έβγαινε ο ήλιος έπρεπε άμεσα να αλλάζεις γιατί τυφλωνεσαι. Μετά δοκίμασα τους μαύρους, το χάραμα δεν έβλεπα τίποτα κι όταν έβγαινε ο ήλιος ήταν καλοί. Τελικά κατέληξα ούτε μαύροι ούτε άσπροι ούτε κόκκινοι. Όταν τα φοράω που από βλακεία μου δεν το κάνω πάντα, βάζω τους διαφανους και ξεμπερδεύω. Αλλά όπως και οι ωτασπιδες κατιτίς στο κόβουν κι αυτά...
 
Τελευταία δε τα πολυφοράω τα γυαλιά, για κάποιο λόγο τα έχω αμελήσει. Είχα πάρει κάτι Wiley x με 4 φακούς. Δοκίμαζα το πρωί στα Ορτυκια ή στα τρυγόνια τους κιτρινους φακούς έβλεπες πολύ καλά το χάραμα, μόλις έβγαινε ο ήλιος έπρεπε άμεσα να αλλάζεις γιατί τυφλωνεσαι. Μετά δοκίμασα τους μαύρους, το χάραμα δεν έβλεπα τίποτα κι όταν έβγαινε ο ήλιος ήταν καλοί. Τελικά κατέληξα ούτε μαύροι ούτε άσπροι ούτε κόκκινοι. Όταν τα φοράω που από βλακεία μου δεν το κάνω πάντα, βάζω τους διαφανους και ξεμπερδεύω. Αλλά όπως και οι ωτασπιδες κατιτίς στο κόβουν κι αυτά...
Τα γυαλια αν ειναι καλης ποιοτητας κρατανε τα σκαγια..ειδικα στα ορτυκια ή τσιχλοπερπατητο αν υπαρχουν και αλλοι κυνηγοι τριγυρω ειναι απαραιτητα.
Τα χρωματα τους διαφερουν και κανονικα πρεπει να αλλαζει ο φακος αναλογα με την ηλιοφανεια γιατι τα διαφορετικα χρωματα επιτρεπουν συγκεκριμενο ποσοστο φωτος να περασει..για να μην μπλεκεις με πολλους φακους νομιζω ο καφε ή καποια παρομοια αποχρωση θα σε καλυψει σε αρκετες φασεις της μερας
 
Εγω εχω παρει cofra gunner ενα διαφανο και ενα μαυρο κοστος περιπου 18€ και τα δυο ειμε ευχαριστιμενος και τωρα που αρχισαν τα μαυρα να μαζευουν γρατσουνιες γτ τα φοραω και στο λατομειο θα τα ριξω μια τουφεκια να δουμε τι κρατανε
 
Εγω εχω παρει cofra gunner ενα διαφανο και ενα μαυρο κοστος περιπου 18€ και τα δυο ειμε ευχαριστιμενος και τωρα που αρχισαν τα μαυρα να μαζευουν γρατσουνιες γτ τα φοραω και στο λατομειο θα τα ριξω μια τουφεκια να δουμε τι κρατανε
Τόλη περιμένω με αγωνία έχω δύο ένα διάφανο για κυνήγι και ένα μαύρο που το φοράω για πρόχειρο στο αμάξι, αλλά πάντα είχα ενδοιασμό λόγω κόστους αν αντέχουν την ντουφεκια, ένα ρεμινκτον με 20 ευρώ που ντουφεκισα με 9 στην Μάνη στα ορτυκια πρόπερσι καθώς ήταν γρατζουνισμενο από καμία 30 μέτρα άντεξε.Παντως από ότι θυμάμαι όταν τα αγοράσα είχαν αντιβαλιστικες ιδιότητες αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς τις προδιαγραφές τους,τα μαύρα είναι και μουρατα
 
Last edited:
Τα γυαλια αν ειναι καλης ποιοτητας κρατανε τα σκαγια..ειδικα στα ορτυκια ή τσιχλοπερπατητο αν υπαρχουν και αλλοι κυνηγοι τριγυρω ειναι απαραιτητα.
Τα χρωματα τους διαφερουν και κανονικα πρεπει να αλλαζει ο φακος αναλογα με την ηλιοφανεια γιατι τα διαφορετικα χρωματα επιτρεπουν συγκεκριμενο ποσοστο φωτος να περασει..για να μην μπλεκεις με πολλους φακους νομιζω ο καφε ή καποια παρομοια αποχρωση θα σε καλυψει σε αρκετες φασεις της μερας

Φορούσα Ray-ban με καφέ φακό στο σκοπευτήριο και κάποια γρήγορα χαμηλά πιάτα με δύσκολο φόντο δεν τα έβλεπα!o_O
Μέχρι που ένα παλληκάρι δίπλα μου, (που πρέπει να ήταν γνώστης των οπτικών γιατί μου είπε κάποιο συγκεκριμένο κωδικό για τα γυαλιά αυτά) μου λεει τα γυαλιά φταίνε, είναι πολύ καλά μεν αλλά τελείως λάθος για εδώ! Τα έβγαλα και ησύχασα...
 
Φορούσα Ray-ban με καφέ φακό στο σκοπευτήριο και κάποια γρήγορα χαμηλά πιάτα με δύσκολο φόντο δεν τα έβλεπα!o_O
Μέχρι που ένα παλληκάρι δίπλα μου, (που πρέπει να ήταν γνώστης των οπτικών γιατί μου είπε κάποιο συγκεκριμένο κωδικό για τα γυαλιά αυτά) μου λεει τα γυαλιά φταίνε, είναι πολύ καλά μεν αλλά τελείως λάθος για εδώ! Τα έβγαλα και ησύχασα...
Μπορει να φαινεται καπως ασημαντα τα γυαλια αλλα πιστευω οτι καθοριζουν και την επιτυχια..ενα πιατο να μην δεις ή να μεινεις καπως πισω επειδη το χασες τελος..απλα θελει ψαξιμο σε τι συνθηκες θα επιλεγεις τον καταλληλο φακο
 
ασήμαντα δεν θα το έλεγα .
εσείς φαντάζεστε ότι για ασήμαντο λόγο πληρώνουν οι σκοπευτές 1.200€ για τα pilla ???
δεν νομίζω.
Ασημαντα δεν ειναι για κανενα λογο..ολοκληρη επιστημη εχουν γινει..γι αυτο και μεγαλες εταιριες οπως η zeiss ασχολειται με τους φακους..καπου ειχα δει συνεντευξη του Digweed που εξηγουσαι την χρησιμοτητα τους
 
Φορούσα Ray-ban με καφέ φακό στο σκοπευτήριο και κάποια γρήγορα χαμηλά πιάτα με δύσκολο φόντο δεν τα έβλεπα!o_O
Μέχρι που ένα παλληκάρι δίπλα μου, (που πρέπει να ήταν γνώστης των οπτικών γιατί μου είπε κάποιο συγκεκριμένο κωδικό για τα γυαλιά αυτά) μου λεει τα γυαλιά φταίνε, είναι πολύ καλά μεν αλλά τελείως λάθος για εδώ! Τα έβγαλα και ησύχασα...
https://www.ebay.it/itm/LENTI-ORIGI...756568?hash=item3416333ed8:g:XkkAAOSweoRdqZBn
Πάρε αυτους και θα τα ξαναβάλεις.
 
Στο σκοπευτηριο ολοι φοράνε τα δυο τελευταία χρώματα . αυξανει την αντίθεση στο μπλε του ουρανου. Καλο ειναι τα γυαλια να είναι ειδικα για σπορ που σημαινει οτι μένουν σταθερα στη θέση τους ακόμα και σε αποτομες κινήσεις, ελαφριά και να καλύπτουν και τα πλαγια.
 

Attachments

  • Screenshot_2021-01-20-16-17-20.png
    Screenshot_2021-01-20-16-17-20.png
    284,5 KB · Προβολές: 29
Ασημαντα δεν ειναι για κανενα λογο..ολοκληρη επιστημη εχουν γινει..γι αυτο και μεγαλες εταιριες οπως η zeiss ασχολειται με τους φακους..καπου ειχα δει συνεντευξη του Digweed που εξηγουσαι την χρησιμοτητα τους
Μιλτο ο κανόνας είναι, το βλεπεις το σπας, δεν το βλεπεις δεν το σπας
 
Σωστά εγώ έχω κυρίαρχο μάτι το αριστερό και Επωμιζω αριστερά αλλά είμαι δεξιοχειρσς με αποτέλεσμα να ρίχνω με δεξιά όπλα πολύ γρήγορα και καλά μέχρι σήμερα αλλά δέχομαι τα κατάλοιπα από το κλείστρο και έτσι έχω χαλάσει κάνα δύο ζευγάρια φακούς στα 35χρόνια λίγο το κακό.Όμως το σωστό είναι το αριστερό όπλο που πιστεύω ότι προσαρμόζεσαι αλλά η επιλογή μου ήταν στα δεξιά όπλα επειδή υπολόγιζα και την εύκολη μεταπώληση που δεν κάθομαι και πολύ ήσυχα.
Εγω παλι ειμαι δεξιος με δεξιο κυριαρχο με δεξιο οπλο και προχθες εριξα μια επιτυχιμενη βολη με σωστη επωμηση κεφαλι καλα πατιμενο στο κοντακι και γεμισαν αερια και τα δυο μου ματια με το αριστερο να επαθε χειροτερη ζιμια μιλαμε αιματομα αντε τωρα πες εσυ τι εγινε
 
Εγω παλι ειμαι δεξιος με δεξιο κυριαρχο με δεξιο οπλο και προχθες εριξα μια επιτυχιμενη βολη με σωστη επωμηση κεφαλι καλα πατιμενο στο κοντακι και γεμισαν αερια και τα δυο μου ματια με το αριστερο να επαθε χειροτερη ζιμια μιλαμε αιματομα αντε τωρα πες εσυ τι εγινε
Έγινε αυτό που λένε.......
Ότι κανονικά δεν πρεπει να ρίχνουμε χωρίς σκοπευτικα γυαλια..........
 
Back
Top