Baikal Team

Ναι είναι ένα ωραίο όπλο....
Βλέπω είναι αριστεροχειρας οπότε μάλλον η συγκεκριμένη δεν βγαίνει σε έκδοση left...
Δεν ξέρω ποια θα ειναι η τιμη της αν έρθει Ελλάδα, αλλά πιστευω να είναι ανθεκτική η βαφή της βάσης...

Ας παω να φάω και ένα profi-terol τώρα που το θυμήθηκα χαχα
 
Ναι είναι ένα ωραίο όπλο....
Βλέπω είναι αριστεροχειρας οπότε μάλλον η συγκεκριμένη δεν βγαίνει σε έκδοση left...
Δεν ξέρω ποια θα ειναι η τιμη της αν έρθει Ελλάδα, αλλά πιστευω να είναι ανθεκτική η βαφή της βάσης...

Ας παω να φάω και ένα profi-terol τώρα που το θυμήθηκα χαχα
Ναι, αλλά ντούφεκος ο άνθρωπος!!
 
Ναι είναι ένα ωραίο όπλο....
Βλέπω είναι αριστεροχειρας οπότε μάλλον η συγκεκριμένη δεν βγαίνει σε έκδοση left...
Δεν ξέρω ποια θα ειναι η τιμη της αν έρθει Ελλάδα, αλλά πιστευω να είναι ανθεκτική η βαφή της βάσης...

Ας παω να φάω και ένα profi-terol τώρα που το θυμήθηκα χαχα
Τασο σαν εκδοση αριστερη μονο την απλη 155 τωρα σαν profi δεν ξερω
αλλα ο συγκεκριμενος με οσα εχει ριξει ειναι ολα για δεξιοχειρες
 
Καλησπέρα, ιδιοκτήτης πλέον και εγώ ενός "καινούργιου" (κατασκευή 2006) πλαγιόκαννου baikal izh43, δισκάνδαλου με απλούς εξολκείς και εναλλασσόμενα τσοκς. Βρίσκω το κοντάκι λίγο κοντό και μέχρι να βρω την ευκαιρία να το τροποποιήσω, σκέφτομαι το φορετό πέλμα. Έχει δοκιμάσει κανείς αυτή τη λύση και μπορεί να με κατευθύνει σε κάποιο ποιόν;
Καλορίζικο και θα σου προτείνω αμμεσα να πας σε ένα οπλουργό να προσαρμόσει το όπλο επάνω σου και αυτό διότι το συγκεκριμένο εαν δεν έχει σωστή εφαρμογή κατά την επωμιση σου ρίχνει ένα χαστούκι στο μάγουλο καθώς και στο δάκτυλο του χεριού. Όπως είπε και πιο πάνω ο συνάδελφος θα αποφύγεις και δίπλα η άσκοπα έξοδα.Ταπεινή μου άποψη αλλά να το σκεφτείς σοβαρά.
 
Ναι είναι ένα ωραίο όπλο....
Βλέπω είναι αριστεροχειρας οπότε μάλλον η συγκεκριμένη δεν βγαίνει σε έκδοση left...
Δεν ξέρω ποια θα ειναι η τιμη της αν έρθει Ελλάδα, αλλά πιστευω να είναι ανθεκτική η βαφή της βάσης...

Ας παω να φάω και ένα profi-terol τώρα που το θυμήθηκα χαχα
Εγω θα πω οτι αξιζουν μονο τα ξυλα της και οι ψαθες πολυ ομορφες σε σχεση με την απλη το cerakote 50€ στο σκλαβη και κανεις οτι χρωμα θες τρια χρονια γουρουνι ουτε γρατσουνια δεν επαθε
 
αλλα ο συγκεκριμενος με οσα εχει ριξει ειναι ολα για δεξιοχειρες
Ναι όντως το είδα...
Και για αυτό μπορώ να δώσω μόνο μια εξήγηση......
Υπάρχουν αριστεροεπωμιζοντες που ομως
δεν τους βολευει καθόλου να γεμίζουν με το αριστερό χέρι η να τραβάνε με αυτό το κλειστρο....
Αυτοι αν επιλέξουν αυτογεμες μοιραία θα πανε σε δεξια έκδοση....

Εγω θα πω οτι αξιζουν μονο τα ξυλα της και οι ψαθες πολυ ομορφες σε σχεση με την απλη το cerakote 50€ στο σκλαβη και κανεις οτι χρωμα θες τρια χρονια γουρουνι ουτε γρατσουνια δεν επαθε
Περνουμε ένα όπλο κ δεν έχει τα σωστα τσοκ? Ελα μωρε τα πεταω ολα στα σκουπιδια,υπαρχουν παρα πολλα στο εμπόριο...
Ξεβαψε πριν την ώρα της η βαφή?
Ελα μωρε υπαρχει κ η Cerakote...
Ναι αλλά δεν είναι λυση αυτή.......
Και αυτο δεν συμβαινει μόνο στα baikal αλλά κ σε ακριβότερα όπλα...
Εκτός κ το κάνουν τα εργοστάσια για να δουλευουν κ οι άλλοι.......
 
Ναι όντως το είδα...
Και για αυτό μπορώ να δώσω μόνο μια εξήγηση......
Υπάρχουν αριστεροεπωμιζοντες που ομως
δεν τους βολευει καθόλου να γεμίζουν με το αριστερό χέρι η να τραβάνε με αυτό το κλειστρο....
Αυτοι αν επιλέξουν αυτογεμες μοιραία θα πανε σε δεξια έκδοση....


Περνουμε ένα όπλο κ δεν έχει τα σωστα τσοκ? Ελα μωρε τα πεταω ολα στα σκουπιδια,υπαρχουν παρα πολλα στο εμπόριο...
Ξεβαψε πριν την ώρα της η βαφή?
Ελα μωρε υπαρχει κ η Cerakote...
Ναι αλλά δεν είναι λυση αυτή.......
Και αυτο δεν συμβαινει μόνο στα baikal αλλά κ σε ακριβότερα όπλα...
Εκτός κ το κάνουν τα εργοστάσια για να δουλευουν κ οι άλλοι.......
Εγω το ειπα απο πλευρας βαφης σιγα τη βελτιωση... Στην ουσια επικεντρωθηκα στη μονη ουσιαστηκη αλλαγη -αναβαθμηση ειναι στα ξυλα και μονο τπτ παραπερα εαν δεν ειναι καλα τσοκ βαφες πας Σε αλλη κατηγορια τιμης απλα αλλα πιος μου λεει εμενα οτι τα αφτερ μαρκετα τσοκ δεν ειναι καπιας εταιριας οπλων και εχουνε βαλει αλλο ονομα μπροστα
 
Ναι όντως το είδα...
Και για αυτό μπορώ να δώσω μόνο μια εξήγηση......
Υπάρχουν αριστεροεπωμιζοντες που ομως
δεν τους βολευει καθόλου να γεμίζουν με το αριστερό χέρι η να τραβάνε με αυτό το κλειστρο....
Αυτοι αν επιλέξουν αυτογεμες μοιραία θα πανε σε δεξια έκδοση....


Περνουμε ένα όπλο κ δεν έχει τα σωστα τσοκ? Ελα μωρε τα πεταω ολα στα σκουπιδια,υπαρχουν παρα πολλα στο εμπόριο...
Ξεβαψε πριν την ώρα της η βαφή?
Ελα μωρε υπαρχει κ η Cerakote...
Ναι αλλά δεν είναι λυση αυτή.......
Και αυτο δεν συμβαινει μόνο στα baikal αλλά κ σε ακριβότερα όπλα...
Εκτός κ το κάνουν τα εργοστάσια για να δουλευουν κ οι άλλοι.......
Σωστά εγώ έχω κυρίαρχο μάτι το αριστερό και Επωμιζω αριστερά αλλά είμαι δεξιοχειρσς με αποτέλεσμα να ρίχνω με δεξιά όπλα πολύ γρήγορα και καλά μέχρι σήμερα αλλά δέχομαι τα κατάλοιπα από το κλείστρο και έτσι έχω χαλάσει κάνα δύο ζευγάρια φακούς στα 35χρόνια λίγο το κακό.Όμως το σωστό είναι το αριστερό όπλο που πιστεύω ότι προσαρμόζεσαι αλλά η επιλογή μου ήταν στα δεξιά όπλα επειδή υπολόγιζα και την εύκολη μεταπώληση που δεν κάθομαι και πολύ ήσυχα.
 
149031223_3596115093829638_4102041732331470093_n.jpg


Καλημέρα στην όμαδα , αυτό ειναι το όπλο που ξεκινησα σαν καινουργιος κυνηγος ... Δεν εψαξα ποτε να δω πιο baikal ειναι .
Δυστυχως καλυτερη φωτο δεν βρηκα διοτι δεν το εχω μαζί μου ...
Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι : δισκανδαλο , αυτόματους εξολκεις , καννη στα 67 (νομιζω) και 1* 3* σταθερο..
Η πίσω σκανδάλη που ηταν για το 1* νομιζω , ειχε τρομέρες τουφεκιές και αποστάσεις .

Απο αυτη την φωτο μπορει να δουμε πιο ειναι?
 
View attachment 22743


Καλημέρα στην όμαδα , αυτό ειναι το όπλο που ξεκινησα σαν καινουργιος κυνηγος ... Δεν εψαξα ποτε να δω πιο baikal ειναι .
Δυστυχως καλυτερη φωτο δεν βρηκα διοτι δεν το εχω μαζί μου ...
Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι : δισκανδαλο , αυτόματους εξολκεις , καννη στα 67 (νομιζω) και 1* 3* σταθερο..
Η πίσω σκανδάλη που ηταν για το 1* νομιζω , ειχε τρομέρες τουφεκιές και αποστάσεις .

Απο αυτη την φωτο μπορει να δουμε πιο ειναι?
αν ειναι 67 ποντοι εβγαιναν με πιο ανοιχτα τσοκ
απο μοντελο λογικα ειναι mp27em εκτος αν ειναι πιο παλιο μοντελο IZ 27
 
View attachment 22743


Καλημέρα στην όμαδα , αυτό ειναι το όπλο που ξεκινησα σαν καινουργιος κυνηγος ... Δεν εψαξα ποτε να δω πιο baikal ειναι .
Δυστυχως καλυτερη φωτο δεν βρηκα διοτι δεν το εχω μαζί μου ...
Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι : δισκανδαλο , αυτόματους εξολκεις , καννη στα 67 (νομιζω) και 1* 3* σταθερο..
Η πίσω σκανδάλη που ηταν για το 1* νομιζω , ειχε τρομέρες τουφεκιές και αποστάσεις .

Απο αυτη την φωτο μπορει να δουμε πιο ειναι?
Το IZh-27 (ИЖ-27) είναι σίγουρα. Το πρόθεμα MP αντικατέστησε το IZh σχετικά πιο πρόσφατα, νομίζω γύρω στο 2008.
Βέβαια ο @tasos hunter είναι ο πιο αρμόδιος να μας πει περισσότερα ...:);)
Πάντως πιστεύω ότι δεν είναι και πολύ παλιό, βλέποντας τη διαμόρφωση της πάπιας, και στο κοντάκι (τα πλαϊνά πάνελ μπροστά από τη λαβή) συμπεραίνω ότι είναι κατασκευασμένο μετά τη διάλυση της Σοβιετικής Ένωσης, δηλαδή είναι Made in Russia, και όχι Made in USSR ...
Τα "σοβιετικά" ήταν κάπως έτσι: (η φωτό είναι από το ιντερνετ, αλλά έχει κι ο γαμπρός μου ένα, και είναι έτσι η διαμόρφωση τουξύλου, στα σημεία που λέω) izh-27.png
Επομένως θα έχει αυλούς μάλλον 18,4 και όχι 18,2 που είχαν συνήθως τα "σοβιετικά".
 
Παιδες να ρωτησω κατι.....τα Made in USSR σε συγκριση με τα MADE IN RUSSIA .....εχουν αποδεδειγμενες ποιοτικες διαφορες?
Εγω νομιζω δεν εχουν απο τα ιδια χερια στο ιδιο εργοστασιο απλα ονομα και σχημα ξυλων αλαξανε και φαρδυναν οι αυλοι
 
Παιδες να ρωτησω κατι.....τα Made in USSR σε συγκριση με τα MADE IN RUSSIA .....εχουν αποδεδειγμενες ποιοτικες διαφορες?
πιστευω οτι περισοτερο κατασκευαστικες ατελειες λογο πιο μεγαλης βιοχανοποιησης κ παραγωγης σε σχεση με παλιοτερες δεκαετιες φυσικα κ αλλων προδιαγραφων που αλλαξαν π.χ αλλο ενα πλαγιο του 60 κ αλλο του 80 κ μετα
Υπαρχει ακομα τμημα που φτιαχνει ανωτερης αισθητηκης κ ποιοτητας οπλα baikal
 
πιστευω οτι περισοτερο κατασκευαστικες ατελειες λογο πιο μεγαλης βιοχανοποιησης κ παραγωγης σε σχεση με παλιοτερες δεκαετιες φυσικα κ αλλων προδιαγραφων που αλλαξαν π.χ αλλο ενα πλαγιο του 60 κ αλλο του 80 κ μετα
Υπαρχει ακομα τμημα που φτιαχνει ανωτερης αισθητηκης κ ποιοτητας οπλα baikal
Πολυ μου αρεσαν πρωτιστως τα ξυλα πολυ καλα διαμορφομενα με πανεμορφες ψαθες και επισης πολυ καλη βαφη στιλπνη οπως μου αρεσει
 
Πολυ μου αρεσαν πρωτιστως τα ξυλα πολυ καλα διαμορφομενα με πανεμορφες ψαθες και επισης πολυ καλη βαφη στιλπνη οπως μου αρεσει
βρησκεις ενα καλο μεταχειρησμενο κ το κανεις οπως επιθημεις ;)
γιατι αυτο δεν νομιζω να ερθει ποτε εδω
 
Back
Top