Αλυσοπρίονα - Τσεκούρια

Μια οδηγια που δινει η echo για τα χπρτοκοπτικα της αλλα δεν εχω δει σε μιας αλλης εταιρειας ισον αφορα τα αλύπριονα ειναι για την φυλαξη περαν τον τριων μηνων σε ακινησια
Αυτη ειναι αφαιρεση το μπουζι
Και βαζεις 1μλ λαδι διχρονου στο κυλινδρο
Δεν το χω κανει στο αλυσοπριονο ομως
Κανονικα αφου ειναι ιδιου τυπου μηχανες δεν θα εχει προβλημα
 
εχω 2 stihl ms 192t το ενα χαλασμενο και αναμενω ανταλακτικα να το φτιαξω και περσυ πηρα το echo 2511και εχω και ενα panther απομιμιση της huswarna νομιζω (οχι και τοσο καλο)το sthil πολυ δυνατο οση λαμα εχει τοσο κοβει χωρις να ζοριζεται αλλα βαρυ για κλαδευτικο το echo πολυ νευρο κι αυτο για τα κυβικα του , πολυ ζυγισμενο και ελαφρυ, κλαδευω ξεκουραστα ολη μερα (ελιες) αλλα κοβει και κανα δακτυλο αν δεν το προσεχεις....εγω την εβγαλα καθαρη με 5 ραματα μονο...α ξεχασα εχω και δυο κονταροπριονα κινεζικα πολυ καλα για μεγαλα δεντρα το ενα ειναι sigu και το αλλο senda
 
Νομίζω λίγοι κοιτάνε το πρωτο κ ακόμα πιο λιγοι το δευτερο..
Σίγουρα έχεις ακουσει την φράση αυτά τα παλιολαδα μην τα πεταξεις αστα για το πριονι..
Φυτικα λάδια έχεις χρησιμοποιησει?
Τάσο όχι δεν έχω δοκιμάσει φυτικά λάδια, αλλά ξέρω άτομα που όχι μόνο τηγανόλαδα, αλλά μούργες, παλιά λάδια πηχτά αυτοκινήτων και τρακτέρ μαζεύουν για την αλυσίδα... Εγώ μόνο για φωτιές σε κανένα όχτο ή βατιώνα θα τα χρησιμοποιούσα όλα αυτά τα λάδια μόνο...
 
Τάσο όχι δεν έχω δοκιμάσει φυτικά λάδια, αλλά ξέρω άτομα που όχι μόνο τηγανόλαδα, αλλά μούργες, παλιά λάδια πηχτά αυτοκινήτων και τρακτέρ μαζεύουν για την αλυσίδα... Εγώ μόνο για φωτιές σε κανένα όχτο ή βατιώνα θα τα χρησιμοποιούσα όλα αυτά τα λάδια μόνο...
για φωτιές: τηγανόλαδο ναι (θα μυρίζει και ωραίαbbq2), πετρελαιοειδή όχι, επ'ουδενί λόγω (θυμίσου το Σοβέτο και τις διοξίνες!)
 
Χτες ειχαμε μεγαλη κακοκαιρια με εξαιρετικα δυνατους ανεμους
Η ζημιες φυσικα αρκετες
Ελπιζω σε εμενα να ηταν μονο αυτες που εντοπισα σημερα και εφτιαξα προς το παρον με οτι ειχα διαθεσιμο μεχρι να δουμε τι θα γινει
Τετοιες κακοκαιριες δημιουργουν συνηθως σπασιματα σε μεγαλα και ηλικιωμενα δεντρα
Σε καποια φαση με πηραν τηλεφωνο οτι μια αμυγδαλια εσπασε και εκοψε ενα δρομξ και να παω να την καθαρισω και να τον ανοιξω
Οποταν το εργαλειο φορτωθηκε και εγινε η δουλεια
Ακολουθησε το σκισιμο των ξυλων στο σπιτι με το αγαπημενο μου τσεκουρι για αυτην την δουλεια
Ειμαι πολυ ευχαρστημενος με αυτο αν και παντα θα βαζω και αλλα στην συλλογη μου αφου ειναι μια αλλη τρελα που εχω
Αν θελετε πειτε τι τσεκουρια εχετε και ποσο ευχαριστημενοι ειστε
 

Attachments

  • 3DC7956E-CAF6-40AC-A5B1-5A09CA327117.jpeg
    3DC7956E-CAF6-40AC-A5B1-5A09CA327117.jpeg
    463,5 KB · Προβολές: 59
Αυτό τώρα το πηρα χαμπαρι..εργαλειακι ε? Καλη φάση φαίνεται για ψιλοδουλειες...


.
Μην παρασυρεσαι απο τα μαρκετιγκ Τασο
Αντεχει να κανεις μερικα κοψιματα αλλα εξαρτασαι απο την μπαταρια και οι μπαταριες θελουν συνεχη χρηση για να αποδιδουν οπως και φυλαγμα με συγκεκριμενο τροπο κατα την μη χρηση που στο τελος της ημερας κατ εμενα δεν εξιζει η ταλαιπωρια
Αν θες πριονι χειρος σκυλι να κοβεις ξερα παρε ενα πριονι τονλεγομενο τοξου
Λεπιδα θα βαλεις χωρις ρεικερς δηλαδη χελιδονοουρες ενδιαμεσα
Αν το θες και για χλωρα θα βαλεις με ρεικερς
Αν το θες για κλαδεματα δηλαδη αχεδον μονο χλωρα παρε ενα σαμουραι
Ειναι και τα δυο σκυλια
Θα σουνπανε χρονια αν τα συντηρεις
Και πολυ πιο φτηνα
 
Δεν με παρεσυρε το μάρκετινγκ κ ουτε σκοπό έχω να το αγοράσω.. Αλλά με εντυπωσίασε η κατασκευή του.....
Αυτο κ αλλά πολλα φτιάχτηκαν γιατί στις μέρες μας οι περισσότεροι θέλουν να κάνουν μια δουλειά με όσο το δυνατόν λιγότερες κινήσεις..αυτοί σίγουρα θα το παρουν ακόμα κ αν στην ουσία δεν τους προφερει τιποτα...
 
Την τελευταια πενταετια σκιζω ξυλα με ενα fiskars x27.
Αν και ελαφρυ(2,6kg) σκιζει βελανιδιες νωπες σαν βουτυρο,στο πουρναρι βεβαια ζοριζεται λιγακι και χρειαζεται δευτερη προσπαθεια.
Δεν μιλαω για δεντρα που εχουν την ταση να στριβουν οι κορμοι τους...οπως για παραδειγμα οι μελικοκιες...εκει την ακουνε ολα πιστευω.
 
Θα ηθελα να το άποκτησω το φισκαρς
Απο την μια ειμαι του πιο παραδοσιακου απο την αλλη αυτο το τσεκουρι εχει αφησει το στιγμα του οσον αφορα τον τομεα του
Ηταν μια πρωτοποριακη πατεντα ο σχεδιασμος του που εφερε τα πανω κατω και ηδη κυκλοφορουν πολες αντιγραφες του

Οταν κοβω μεγαλους πευκους η ευκαλυπτους που εχουν πολλους ροζους η αληθεια ειναι δυσκολο το σκισιμο τους

Ο πευκος πρεπει να ξεραθει εντελως ενω ο ευκαλιπτος πρεπει να ειναι η εντελως φρεσκος η εντελως ξερος και αυτο εαν δεν ειναι τεραστιος
Θα ηθελα να το δοκιμασω σε τετοια μεγαλα δεντρα
 
Δεν με παρεσυρε το μάρκετινγκ κ ουτε σκοπό έχω να το αγοράσω.. Αλλά με εντυπωσίασε η κατασκευή του.....
Αυτο κ αλλά πολλα φτιάχτηκαν γιατί στις μέρες μας οι περισσότεροι θέλουν να κάνουν μια δουλειά με όσο το δυνατόν λιγότερες κινήσεις..αυτοί σίγουρα θα το παρουν ακόμα κ αν στην ουσία δεν τους προφερει τιποτα...
Γενικα αυτο το με λιγοτερες κινησεις ειναι ενα απο τα κακα της εποχης μας
Μας κανει καλο η κινηση στην ζωη μας!!!
Και πνευματικα και σωματικα
Σε λιγο θα βγει και αυτοματισμος για την τουαλετα
Επιπλεον
Οι μπαταριες ειναι το μελλον στα εργαλεια και το δεχομαι και το σεβομαι
Αλλα εχουν ακομη πολυ ερευνα μπροστα τους ωστε να μειωσουν την φθορα τους που συνηθως ειναι αντιστροφος αναλογη της χρησης οπως και να αυξησουν τις αντοχες τους
 
Παρόν με 2 Husky κλαδευτικα ένα 334Τ και ένα 338XPT τα οποία είναι θηρία για το μπόι τους.
Ένα McCulloch κλαδευτικα του παππου αλουμινενιο ολόκληρο που το έχω κειμηλιο και πλεον στο ράφι.
Ψάχνω να βρω το εξαιρετικό 356XP που είναι εργαλείο να έχω κ κάτι πιο μεγάλο!
Από μικρά τσεκουρια Bacho και για σκίσιμο το Fiskars X27. Εργαλειο.
 
Ψ΄αχνω εργαλεία χειρός "εκτάκτου ανάγκης" που θα τα έχω μέσα στο αυτοκίνητο:
  • τσεκούρι, γύρω στα 50εκ μέγιστο μήκος
  • φτυάρι, ίσως πτυσσόμενο
Ποιός έχει εμπειρίες με τέτοια εργαλεία και μπορεί να μου συστήσει κάποια; όχι παιχνιδάκια αλλά στιβαρά εργαλεία.
 
Back
Top