Διαβούλευση: "καθολική χρήση μη τοξικών σκαγίων"

Να επιβληθεί κάποτε καθολική χρήση μη τοξικών σκαγίων;

  • Ναι

  • Όχι


Results are only viewable after voting.
Θα ειναι παρα πολυ μεγαλο λαθος η απαγορευση των μολυβδυνων σκαγιων στο κηνυγι, τα ατσαλενια σκαγια εχουν φτωχα βαλλιστικα χαρακτηριστικα και τα θυραματα θα τραυματιζονται... και ετσι δεν θα τα καρπονομαστε κιολας...!!!
 
Η αλλαγή θα γίνει σίγουρα, αρχίζοντας ίσως από τα σκοπευτήρια όπως ήδη γίνεται Κ. Ευρώπη. Μαζί με τα ατσάλινα σκάγια και ο φωτοδιασπώμενος συγκεντρωτηρας θα είναι must. Στη βλητικη αποδοση λυση βρισκεται, με μεγαλυτερες μενουσες προσπαθωντας να αντισταθμησεις ετσι το κατα 40% ελαφρυτερο ειδικο βαρος του σιδηρου σε σχεση με το μολυβι στην εξισωση της ενεργειας. Στην αρχη θα υπαρχει προβλημα λογω ελλειψης εμπειριας απο πολλους εγχωριους κατασκευαστες. Οποιος ηδη ασχολειται συστηματικα με τα ατσαλινα τωρα θα εχει προβαδισμα. Υπαρχουν φιλοι ιδιογομωτες που ηδη ασχολουνται με αποτελεσματα που ειναι εντυπωσιακα. Προσωπικα εχω ριξει παρα πολλα ατσαλινα σε σκοπευτηριο σε Ν7 και σε χηνες σε Ν1 και ποτε δεν μου δωθηκε η εντυπωση οτι υστερουσαν καπου σε σχεση με μολυβδινα, επειδη απλα οι επωνυμες εταιρειες που εφτειαξαν αυτα τα φυσιγγια εχουν μεγαλη εμπειρια στα ατσαλινα
 
Η αλλαγή θα γίνει σίγουρα, αρχίζοντας ίσως από τα σκοπευτήρια όπως ήδη γίνεται Κ. Ευρώπη. Μαζί με τα ατσάλινα σκάγια και ο φωτοδιασπώμενος συγκεντρωτηρας θα είναι must. Στη βλητικη αποδοση λυση βρισκεται, με μεγαλυτερες μενουσες προσπαθωντας να αντισταθμησεις ετσι το κατα 40% ελαφρυτερο ειδικο βαρος του σιδηρου σε σχεση με το μολυβι στην εξισωση της ενεργειας. Στην αρχη θα υπαρχει προβλημα λογω ελλειψης εμπειριας απο πολλους εγχωριους κατασκευαστες. Οποιος ηδη ασχολειται συστηματικα με τα ατσαλινα τωρα θα εχει προβαδισμα. Υπαρχουν φιλοι ιδιογομωτες που ηδη ασχολουνται με αποτελεσματα που ειναι εντυπωσιακα. Προσωπικα εχω ριξει παρα πολλα ατσαλινα σε σκοπευτηριο σε Ν7 και σε χηνες σε Ν1 και ποτε δεν μου δωθηκε η εντυπωση οτι υστερουσαν καπου σε σχεση με μολυβδινα, επειδη απλα οι επωνυμες εταιρειες που εφτειαξαν αυτα τα φυσιγγια εχουν μεγαλη εμπειρια στα ατσαλινα
Εγώ αν δεν δω Άγγλο να κατεβάζει φασιανό απ' το Θεό με ατσάλινα...θα επιμένω στην ανωτερότητα του μολύβδου....anyway....αν τα μολύβια ευθύνονται έστω εν μέρει για την καταστροφή αυτού του πλανήτη ,τότε ατσάλια....βαλτε ατσάλια κ αφήστε τα γεωργικά φάρμακα να καταλήγουν στις θάλασσες κ στα υπόγεια ύδατα ,γεγονός ‼️
 
Εγώ αν δεν δω Άγγλο να κατεβάζει φασιανό απ' το Θεό με ατσάλινα...θα επιμένω στην ανωτερότητα του μολύβδου....anyway....αν τα μολύβια ευθύνονται έστω εν μέρει για την καταστροφή αυτού του πλανήτη ,τότε ατσάλια....βαλτε ατσάλια κ αφήστε τα γεωργικά φάρμακα να καταλήγουν στις θάλασσες κ στα υπόγεια ύδατα ,γεγονός ‼️
Eχω τέτοια βιντεάκια σε χήνα αν σε ενδοιαφερει. Ακόμη και o Dave Carrie σε ένα από τα τελευταία βιντεάκια του που έριχνε σε πέρδικες και φασσιανους από μια παραλία έριχνε ατσάλινα με φοβερά αποτελέσματα. H Gamebore έχει ήδη από πέρσι στην αγορά το Dark Storm σε 32 γρ σε Ν4 και Ν5 για τετοια κυνηγια
 
Eχω τέτοια βιντεάκια σε χήνα αν σε ενδοιαφερει. Ακόμη και o Dave Carrie σε ένα από τα τελευταία βιντεάκια του που έριχνε σε πέρδικες και φασσιανους από μια παραλία έριχνε ατσάλινα με φοβερά αποτελέσματα. H Gamebore έχει ήδη από πέρσι στην αγορά το Dark Storm σε 32 γρ σε Ν4 και Ν5 για τετοια κυνηγια
Ωραίος ‼️δεν το ήξερα‼️τα βίντεο σου τα έχω δει...κ παίζοντας.....ένα από αυτά σπάει ο διάολος το ποδάρι του κ τυχαίνει την στιγμή που σφυρίζεις❓να περνάει μια Monica...από μπροστά μας‼️
 
Eχω τέτοια βιντεάκια σε χήνα αν σε ενδοιαφερει. Ακόμη και o Dave Carrie σε ένα από τα τελευταία βιντεάκια του που έριχνε σε πέρδικες και φασσιανους από μια παραλία έριχνε ατσάλινα με φοβερά αποτελέσματα. H Gamebore έχει ήδη από πέρσι στην αγορά το Dark Storm σε 32 γρ σε Ν4 και Ν5 για τετοια κυνηγια
Ο Dave Carrie ρίχνει ατσαλινα με miroku full καί extra full λιγο δυσκολο μου φαίνεται
 

Tο τελευταίο drive από το 18:00 και μετά
Αδερφέ μου επειδή το είδα από το 18 και έπειτα δεν έδειξε φυσίγγια το λέει κάπου γιατί ουτε κατάλαβα κάτι τέτοιο, επίσης τον Dave τόν παρακολουθω απο την εποχή που συνεργάζονταν μέ τόν jonathan mc gee,αν δεν κάνω λάθος μόνιμα ρίχνει με δυο miroku πολύ σφιχτά και τά δυο για να ρίχνουν ατσαλινα ,όπως και να έχει το μολυβι είναι ότι καλυτερο και συνάμα οικονομικότερο από οτιδήποτε άλλο, το μοναδικό που έχει στο ίδιο μέγεθος μεγαλυτερο ιδ. βάρος ειναι το βολφράιμιο ,που είναι πολυ ακριβότερο . Είναι πολυ ουτοπικό να θεωρούμε μόλυνση τα σκάγια μολύβδου όταν παράλληλα έχουν μετατρέψει σε Βοθρους λυμάτων τις λίμνες τά ποταμια και την θάλασσα τουλάχιστον μεταξύ μας.
 
Αδερφέ μου επειδή το είδα από το 18 και έπειτα δεν έδειξε φυσίγγια το λέει κάπου γιατί ουτε κατάλαβα κάτι τέτοιο, επίσης τον Dave τόν παρακολουθω απο την εποχή που συνεργάζονταν μέ τόν jonathan mc gee,αν δεν κάνω λάθος μόνιμα ρίχνει με δυο miroku πολύ σφιχτά και τά δυο για να ρίχνουν ατσαλινα ,όπως και να έχει το μολυβι είναι ότι καλυτερο και συνάμα οικονομικότερο από οτιδήποτε άλλο, το μοναδικό που έχει στο ίδιο μέγεθος μεγαλυτερο ιδ. βάρος ειναι το βολφράιμιο ,που είναι πολυ ακριβότερο . Είναι πολυ ουτοπικό να θεωρούμε μόλυνση τα σκάγια μολύβδου όταν παράλληλα έχουν μετατρέψει σε Βοθρους λυμάτων τις λίμνες τά ποταμια και την θάλασσα τουλάχιστον μεταξύ μας.
Το λέει ξεκάθαρα ότι χρησιμοποιεί ατσάλινα. Είπε επίσης ότι σε δυο με τρία χρόνια θα είναι γεγονός παντού στην Αγγλία όπως επίσης ότι ήταν διστακτικός στη χρήση τους λόγω απόδοσης. Μετά τις τουφεκιές είπε ότι δεν νομίζει ότι θα μπορούσε ακόμη καλύτερα σκοτωματα αν είχε μολυβδινα. Τα ατσάλινα δυστυχώς έρχονται παντού.
 
Το λέει ξεκάθαρα ότι χρησιμοποιεί ατσάλινα. Είπε επίσης ότι σε δυο με τρία χρόνια θα είναι γεγονός παντού στην Αγγλία όπως επίσης ότι ήταν διστακτικός στη χρήση τους λόγω απόδοσης. Μετά τις τουφεκιές είπε ότι δεν νομίζει ότι θα μπορούσε ακόμη καλύτερα σκοτωματα αν είχε μολυβδινα. Τα ατσάλινα δυστυχώς έρχονται παντού.
Έχεις δίκιο είχα παει πιο κάτω.
 
Ωστόσο για τά επόμενα δέκα χρόνια το θεωρώ πολυ δυσκολο νά αλλάξει κάτι, περι καθολικης απαγόρευσης, και ιδίως στην Αγγλία με κάποια εκ. όπλα που δεν ρίχνουν ατσαλινα, υπόψη ότι στο τραπέζι σε πανευρωπαϊκό επίπεδο δίνουν τουλάχιστον5 χρόνια προσαρμογής ,εγώ ευχομαι ποτέ. Ο νόμος που θέλουν την ισχύ του από το 23 είναι μόνο για υγροτόπους και στην διάθεση της εκάστοτε χώρας
 
Γιά νά γνωρίζουμε όλοι ότι δεν είναι τυχαίο ότι αυτό τον πολεμο για το μολυβι τον ξεκίνησαν περισσότερο αντί κυνηγετικές παγκοσμιες οργανώσεις(PETA) παρα οικολογικές και ουσιαστικός στόχος είναι η μείωση του κυνηγετικού πληθυσμού λόγο τον πολυ ακριβότερον πυρομαχικών για αυτό ωφειλουμε να μην φάμε αμάσητη την τάχα Μολυβδιαση, έχουν μάθει καλά που πρέπει να μας χτυπήσουν.
 
Στη Γερμανία οι περισσότεροι επαγγελματίες κυνηγοί είναι ενάντια στα ατσάλινα σκάγια, γιατί λένε πως αυτά δεν σκοτώνουν αλλα τραυματίζουν τα θηράματα, τα οποία ταλαιπωρούνται άδικα. Αυτό δεν συνάδει με το ήθος του κυνηγίου.

Π.χ. σε αυτό το ντοκυμαντερ, που γυρίστηκε στη μεγαλύτερη και αρχαιότεη σχολή κυνηγών στην Γερμανια, στο 14:40 ο δάσκαλος λέει πως το μοναδικό υλικό που θα είχε την ίδια καταβλητική δράση όπως το μολύβι, είναι ο χρυσός, αλλά αυτό είναι λίγο ακριβούτσικο. Γενικά οι κυνηγοί σε όλη την Ευρώπη είναι εναντια στην καθολική απαγόρευση των μολύβδινων πυρομαχικών.

Off-topic: όποιος έχει διάθεση να δει τι διδασκονται και σε τι εξετάζονται οι γερμανοί επίδοξοι κυνηγοι, ακόμα και αν δεν καταλαβαίνει την γλώσσα, θα πρέπει να δει το βιντεάκι, το οποίο και παρουσιάστηκε στην τηλεόραση, είναι πολύ ενδιαφέρον. Γενικά: το μάθημα διαρκεί 3 εβδομάδες, οι περισσότεροι μαθητές είναι εσώκλειστοι, το κόστος κυμαίνεται από 2.300€ μέχρι 3.500€, και ο κατάλογος ερωτήσεων περιέχει 2.700 (δύο χιλιάδες επτακόσιες) ερωτήσεις.Χωρίς επιτυχία στην εξέταση θεωρίας, δεν πας στην πρακτική εξέταση. Και χωρίς το "δίπλωμα" δεν κυνηγάς..

ΥΓ: ολόκληρη η Γερμανία έχει περίπου 420.000 κυνηγούς σε 80εκ κατοίκους.
ΥΥΓ: Δεν θέλω επ' ουδενί λόγω να κάνω σύγκριση με τα ελληνικά δεδομένα.
 
Back
Top