Λαγός

Είναι ο δεύτερος λαγός που σηκώνουμε φέτος, τον πρωτο τον είχε φερμαρει αλλά δεν τον πηρα μέχρι να καταλάβω τι ήταν. Αυτον τον είδα στο σήκωμα, ήταν σχετικά καθαρά και τον πηρα!
View attachment 21029
Μπράβο ρε παιχταρά....κατσίκι ολόκληρο είναι ο Bugs... :p

Υ.Γ Είμαι σίγουρος,πως ο σκύλος ψιθυρίζει στ'αυτιά του λαγού, τη συνταγή του στιφάδο.....sarcastic.
 
Καλημέρα σας.
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.
Σάββατο 2/1 με βρίσκει το ξημέρωμα στο βουνό, στα Αστερούσια, στη νότια Κρήτη.
Η ατμόσφαιρα καθαρή, με νοτιά, ο ήλιος αναδύεται μέσα από τη θάλασσα, οι πέρδικες τόσο καιρό ανενόχλητες αρχίζουν να κακαρίζουν(α και να ήταν Νοέμβριος σκέφτομαι), κι εγώ αρχίζω να ψάχνω για καμιά μπεκάτσα ή κάνα λαγό.
Μέχρι τις 10:00 τίποτα, δεν έχει και καλές σκάρμες(ντορούς) γιατί ο νοτιάς των τελευταίων ημερών δεν το επιτρέπει, κάποια λαγόσκυλα ακούγονται μακριά να διώκουν κάποιο λαγό, αλλά τουφεκιά δεν ακούγεται, ώσπου η γαλλίδα δείχνει πιο νευρική, ψάχνει ζωηρά με τη μύτη κάτω, πάει μπρος πίσω, σηκώνει κεφάλι να μυρίσει τον αέρα και ξάφνου ένας αυτιάς φεύγει από το γιατάκι του ελπίζοντας να την κοπανήσει για την αιωνιότητα. Στρώνει, εύκολη τουφεκιά σκέφτομαι, πεντακάθαρο το πεδίο, ιδανική απόσταση, του ρίχνω και συνεχίζει ακάθεκτος το τρέξιμο. Μου ρίχνω ένα εσωτερικό μπινελίκι, σημαδεύω καλά και με τη δεύτερη τον ξαπλώνω, ακαριαία. Η γαλίδα τον πιάνει και τον περιφέρει θριαμβευτικά κάνοντας το γύρο του θριάμβου, γονατίζω και την καλώ να τον φέρει προς το μέρος μου και τον φέρνει και τον αφήνει δίπλα μου. Τον πιάνω, παλιός αρσενικός με κάτι μεγάλα κάκαλα(μάλλον δε χωρούσαν να γράψει άλλους...σκέφτομαι). Τον βάζω στο σακίδιο, χαϊδεύω τη γαλίδα, σκέφτομαι καλά ξεκίνησε η χρονιά. Κάθομαι σε ένα χαράκι(βράχο), βγάζω το θερμός με το ζεστό καφέ, πίνω, κερνάω και τη σκύλα ένα μπισκοτάκι, πίνω τον καφέ με θέα το Λιβυκό, ρεμβάζω και απολαμβάνω.
Κυνηγάω για για 1-1,5 ώρα ακόμα, και μετά παίρνω το δρόμο της επιστροφής. Φτάνω στο αμάξι, βάζω μέσα τα πράγματα και το σκύλο και ανοίγω το ραδιόφωνο. "Σε γενικό lock down από αύριο το πρωί. Απαγορεύεται το κυνήγι και το ψάρεμα". Κι εγώ είμαι με όπλο, σκύλο, φυσίγγια, λαγό και sms στο 13033 με κωδικό 6 για κυνήγι σε ένα κατσικόδρομο στο βουνό. Και δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Και αρχίζω τα τηλέφωνα και μαθαίνω τα καθέκαστα. Τα υπόλοιπα τα ξέρετε...
 
Χαρουπια ειναι φυσικα
Εκει στο σημειο δεν εχει χαρουπια δεντρο
Εμεια εδω τα λεμε τερατσια
Και σωστα τα εχει φαει λαγος
Ενα βημα παρακατω θελω να παμε
Περαρηρηστε το φαγωμα σε ποια ειναι
Σκεφτητε πως νβρεθηκαν εκει
Και θα πουμε τι μας δειχνουν
Γιατι μας δειχνουν πολλα
 
Σκεφτητε πως νβρεθηκαν εκει
Kαποιοι ξυπνιοι πετανε διαφορα...Πεπονια,ξυλαγγουρα,κολοκυθια
για να δουνε αμα κραταει λαγο η περιοχη.Αναλογα στηνουν
θυλιες η καρτερι.Απο μαλακες να κανουμε και εξαγωγη!
 
Kαποιοι ξυπνιοι πετανε διαφορα...Πεπονια,ξυλαγγουρα,κολοκυθια
για να δουνε αμα κραταει λαγο η περιοχη.Αναλογα στηνουν
θυλιες η καρτερι.Απο μαλακες να κανουμε και εξαγωγη!
Το μαλαγρωμα δεν ειναι είναι μόνο για το ψάρεμα.. .yel.
Πάντως με όλα αυτά που λες έχεις μαζέψει ότι σαλπα υπαρχει εκεί τριγυρω.... .yel.
 
Kαποιοι ξυπνιοι πετανε διαφορα...Πεπονια,ξυλαγγουρα,κολοκυθια
για να δουνε αμα κραταει λαγο η περιοχη.Αναλογα στηνουν
θυλιες η καρτερι.Απο μαλακες να κανουμε και εξαγωγη!
Καλημερα μας
Λοιπον
Τα χαρουπια τα εβαλε καπποιος για να δει πραγματι τι κρατα απο λαγο η περιοχη
Ειναι αγαπημενο εδεσμα του λαγου που μας δειχνει πολλα
Εαν θελουμε να παρουμε στοιχεια πρεπει να μπει μικρος αριθμος
Αυτο που λεει ο Αλεξ το ταισμα δηλαδη ωια θηλιες απαιτει να μπει μεγαλος αριθμος
Και δεν βαζουν μεγαλο αριθμο απο χαρουπια αφου δεν δουλευει
Βαζουν συνηθως μηλα
Οχι για θηλιες αλλα για παρανομο κυνηγι η και κανονικο με μπαμπεσικο τροπο
Αυτοι που βαζουν θηλιες δεν εχουν αναγκη να ταισουν τους λαγους αφου αυτο που ψαχνουν ειναι τα μονοπατια
Και την διακριτικότητα
Και οταν ξερεις να βλεπεις τα μονοπατια βλεπεις παρα πολλα .....
Παμε τωρα στο τι μας δειχνουν τα χαρουπια
Θα δειτε οτι τα παλιοτερα ειναι ανεπαφα
Ο λαγος οσο και αν σας φαινεται παραξενο δεν αγγιζει χαλασμενο!!!
Τα φρεσκα τωρα που ειναι φαγωμενα βλεπουμε οτι ειναι πολυ ελαφρα φαγωμενα και το φαγωμα σε ισομερη κατανομη
Δεν βλεπουμε δηλαδη να κανει καπου αγγυλη
Ο λαγος εχεια τα δυο μπροστινα δοντια πιο μεγαλα
Αυτο το φαγωμα μας δειχνει δυο πιθανα πραματα
Ειτε ο λαγος ειχε ενοχλησεις και ηταν ανυσηχος
Κάποια αλεπου ειχε νιωσει να καραδωκει
Οποταν εφαγε πολυ βιαστικα και την εκανε
Ειτε ηταν αρσενικος και ο αρσενικος την εποχη του οιστρου το μυαλο τιυ το χει αλλου!
Επισης δεν ειναι μεγαλος λαγος αλλα νεος
Αυτα θα μας τα βεβαιωσουν ακολουθως τα σκαψιματα και οι βερβελιες του
Εφαγε ελαχιστα και εφυγε για την κοπελια
Εαν το χαρουπι ειχε βαθυ φαγωμα καπου στην μεση σημαινει οτι ο λαγος ηταν υσηχος και συνηθως αυτο σημαινει οτι ειναι και τοπακας δηλαδη καπου εκει κοντα εχει το γιατακι του
Φυσικα για να χουν ολα αυτα νοημα στα μαρια καποιου ανθρωπου-ιχνηλατη πρεπει να εχει και αλλες γνωσεις ωστε να ενωσει τα κοματια του παζλ
Αυτο που ηθελα να μοιραστω μαζι σας ειναι το ποσα μπορει να διαβασει κανεις και να παρει με την παρατηρηση στην φυση
Στο σημειο εκεινο λιγο ψηλοτερα ειχα κατσει να φαω το σαντουιτς μου την κυριακη μετα απο ενα περπατητο τσιχλας
Παρατηρησα παλια σκαψιματα λαγου αλλα καθολου φρεσκα κινηση
Μου ρκανε
Λοιπον εντυπωση
Προσωρησα λοιπον και βρηκα τα χαρουπια
Τα φαγωματα αυτα δεν ειναι φρεσκα αλλα τουλαχιστον μιας βδομαδας
Οπως και τα σκαψιματα που βρηκα
Ακολουθως βρηκα και τα κοπρανα της αλεπους
Ετσι λοιπον καταλαβα οτι ο λαγος αυτος ηταν αρσενικος -οχι τοπακας και στην περισιαβαση του για τον θυληκο αφου εφαγε λιγο ενιχλημενις απο την αλεπου την εκανε
Για να το διασταυρωσω επρεπε να ελεξω και για θυληκο
Και ο θυληκος ηταν περιπου ενα χικιομετρο στην κατω πλευρα του φαραγιου που σχηματιζει αυτη την φυσικη πλαγια και βγγκε τσαρκα στις 18:05 εντελως στο σουρουπο ομορφος και καμαρωτος
Φυσικα και δεν τον ενοχλησα!!!

Θα μεριμνησω ομως για την αλεπου την οποια για οσους θα ηθελα να μαθουν τωρα μεχρι τον φλεβαρη ειναι η εποχη που μπορουμε να καταπολεμησουμε με μεγαλυτερη επιτυχια

μια νεα ομορφη εικονα απο ενα πανεμορφο και παντα ενδιαφερον θηραμα οπως ο λαγος

καλα να περνατε ολοι
 
Η αναφορα στις θηλιες και το ταισμα αφορα τον τοπο μου
Δεν ειναι σε ολα τα μερη το ιδιο
Επειδη λογο μεγαλωματος στο χωριο ξερω την τεχνη αυτη σαν καποτε νεαρο κοπελι-και ολοι καναμε νεαροι τις μαλακιες μας- και επειδη χαλω παραπολλες καθε χρονο στο τοπο κου δεν εσω δει να κανουν ταισμα για θηλιες
Εχω δει ομως για αλλου ειδους λαθροηριες τις οποιες εγραψα πιο πανω
 
Καλημερα μας
Λοιπον
Τα χαρουπια τα εβαλε καπποιος για να δει πραγματι τι κρατα απο λαγο η περιοχη
Ειναι αγαπημενο εδεσμα του λαγου που μας δειχνει πολλα
Εαν θελουμε να παρουμε στοιχεια πρεπει να μπει μικρος αριθμος
Αυτο που λεει ο Αλεξ το ταισμα δηλαδη ωια θηλιες απαιτει να μπει μεγαλος αριθμος
Και δεν βαζουν μεγαλο αριθμο απο χαρουπια αφου δεν δουλευει
Βαζουν συνηθως μηλα
Οχι για θηλιες αλλα για παρανομο κυνηγι η και κανονικο με μπαμπεσικο τροπο
Αυτοι που βαζουν θηλιες δεν εχουν αναγκη να ταισουν τους λαγους αφου αυτο που ψαχνουν ειναι τα μονοπατια
Και την διακριτικότητα
Και οταν ξερεις να βλεπεις τα μονοπατια βλεπεις παρα πολλα .....
Παμε τωρα στο τι μας δειχνουν τα χαρουπια
Θα δειτε οτι τα παλιοτερα ειναι ανεπαφα
Ο λαγος οσο και αν σας φαινεται παραξενο δεν αγγιζει χαλασμενο!!!
Τα φρεσκα τωρα που ειναι φαγωμενα βλεπουμε οτι ειναι πολυ ελαφρα φαγωμενα και το φαγωμα σε ισομερη κατανομη
Δεν βλεπουμε δηλαδη να κανει καπου αγγυλη
Ο λαγος εχεια τα δυο μπροστινα δοντια πιο μεγαλα
Αυτο το φαγωμα μας δειχνει δυο πιθανα πραματα
Ειτε ο λαγος ειχε ενοχλησεις και ηταν ανυσηχος
Κάποια αλεπου ειχε νιωσει να καραδωκει
Οποταν εφαγε πολυ βιαστικα και την εκανε
Ειτε ηταν αρσενικος και ο αρσενικος την εποχη του οιστρου το μυαλο τιυ το χει αλλου!
Επισης δεν ειναι μεγαλος λαγος αλλα νεος
Αυτα θα μας τα βεβαιωσουν ακολουθως τα σκαψιματα και οι βερβελιες του
Εφαγε ελαχιστα και εφυγε για την κοπελια
Εαν το χαρουπι ειχε βαθυ φαγωμα καπου στην μεση σημαινει οτι ο λαγος ηταν υσηχος και συνηθως αυτο σημαινει οτι ειναι και τοπακας δηλαδη καπου εκει κοντα εχει το γιατακι του
Φυσικα για να χουν ολα αυτα νοημα στα μαρια καποιου ανθρωπου-ιχνηλατη πρεπει να εχει και αλλες γνωσεις ωστε να ενωσει τα κοματια του παζλ
Αυτο που ηθελα να μοιραστω μαζι σας ειναι το ποσα μπορει να διαβασει κανεις και να παρει με την παρατηρηση στην φυση
Στο σημειο εκεινο λιγο ψηλοτερα ειχα κατσει να φαω το σαντουιτς μου την κυριακη μετα απο ενα περπατητο τσιχλας
Παρατηρησα παλια σκαψιματα λαγου αλλα καθολου φρεσκα κινηση
Μου ρκανε
Λοιπον εντυπωση
Προσωρησα λοιπον και βρηκα τα χαρουπια
Τα φαγωματα αυτα δεν ειναι φρεσκα αλλα τουλαχιστον μιας βδομαδας
Οπως και τα σκαψιματα που βρηκα
Ακολουθως βρηκα και τα κοπρανα της αλεπους
Ετσι λοιπον καταλαβα οτι ο λαγος αυτος ηταν αρσενικος -οχι τοπακας και στην περισιαβαση του για τον θυληκο αφου εφαγε λιγο ενιχλημενις απο την αλεπου την εκανε
Για να το διασταυρωσω επρεπε να ελεξω και για θυληκο
Και ο θυληκος ηταν περιπου ενα χικιομετρο στην κατω πλευρα του φαραγιου που σχηματιζει αυτη την φυσικη πλαγια και βγγκε τσαρκα στις 18:05 εντελως στο σουρουπο ομορφος και καμαρωτος
Φυσικα και δεν τον ενοχλησα!!!

Θα μεριμνησω ομως για την αλεπου την οποια για οσους θα ηθελα να μαθουν τωρα μεχρι τον φλεβαρη ειναι η εποχη που μπορουμε να καταπολεμησουμε με μεγαλυτερη επιτυχια

μια νεα ομορφη εικονα απο ενα πανεμορφο και παντα ενδιαφερον θηραμα οπως ο λαγος

καλα να περνατε ολοι
Ωραίες οι παρατηρήσεις σου Χρυσανθε.
Μπορεί να κυνηγάμε με σκυλιά αλλά το να ξέρουμε τι βλέπουμε στο έδαφος βοηθάει κι αυτό στο κυνήγι μας. Πότε ήταν εκεί ο λαγος,αν ήταν αρσενικός η θυληκος,αν ήταν περαστικός αν κάθεται εκεί κοντά,αν είναι τόπος βόσκησης και πολλά άλλα. Δεν εννοώ για να τον κυνηγήσουμε παράνομα αλλά για να ξέρουμε τις συνήθειες του σε ένα μέρος.
 
Back
Top