Πλαγιόκαννο

Εσυ Φώτη αλλά κ ο Δημήτρης(και θέλω να πιστευω και οι περισσοτεροι εδωμεσα) αναγνωρίζεται την ποιοτητα κατασκευής ενός τέτοιου όπλου του 1940 κλπ.....
Όταν κάποιοι άλλοι εκεί έξω διαδίδουν ανακρίβειες για τα όπλα αυτών των έτων κ πως είναι άκρως επικίνδυνα για οποιαδήποτε χρήση γιατί έχουν ξεπερασμένα υλικά κατασκευής...
Να τα λέμε και αυτά..................
 
Καλησπέρα Δημήτρη αρκετά χρόνια πριν είχα περιεργαστεί στο gunandknife του κ. Χατζιωτη ένα πλαγιοκαννο Τ.Wild παπιοτουφεκο με 76αρες κάννες κατασκευασμένο λίγο πριν το 1940 . Τα χρόνια περασανε αλλά ακόμη αναπολό την πολύ υψηλή ποιότητα κατασκευής το εντυπωσιακό ζύγισμα που έκανε τα 3600γρ. να χάνονται στα χέρια μου την ωραία του σκοπευτική γραμμή και πόσο θα ήθελα το συγκεκριμένο όπλο να το έχω στην προσωπική μου μικρή συλλογή.Ευχομαι να είσαι γερός δυνατός και να χαίρεσαι τα διαμάντια σου στον κυνηγότοπο εκεί που πραγματικά τα αρμόζει .
Όποτε θες ευχαρίστως νά το ρίξεις σε κάποιο σκοπευτήριο Φώτη ή ακόμα καλυτερα σε κάποιον κυνηγοτοπο, το έχω στην συλλογή μου εδώ και λίγο καιρό, παρα τα 3.660kg δεν νιώθεις τιποτα συν ότι από την πρωτη στην δευτερη δεν κουνιέται καθολου. Ραντεβού λοιπόν
 
Εσυ Φώτη αλλά κ ο Δημήτρης(και θέλω να πιστευω και οι περισσοτεροι εδωμεσα) αναγνωρίζεται την ποιοτητα κατασκευής ενός τέτοιου όπλου του 1940 κλπ.....
Όταν κάποιοι άλλοι εκεί έξω διαδίδουν ανακρίβειες για τα όπλα αυτών των έτων κ πως είναι άκρως επικίνδυνα για οποιαδήποτε χρήση γιατί έχουν ξεπερασμένα υλικά κατασκευής...
Να τα λέμε και αυτά..................
Εκτός από θέμα γνώσεων είναι και η ιδέα Τάσο
Οι περισσότεροι θέλουν να έχουν όπλο που ρίχνει magnum φυσίγγια και ας μην ρίξουν ποτέ ούτε semi magnum
Όταν ακούνε για ένα όπλο που σου λέει έχει περιορισμούς στο τι θα ρίξεις μαγκωνουν
 
Όποτε θες ευχαρίστως νά το ρίξεις σε κάποιο σκοπευτήριο Φώτη ή ακόμα καλυτερα σε κάποιον κυνηγοτοπο, το έχω στην συλλογή μου εδώ και λίγο καιρό, παρα τα 3.660kg δεν νιώθεις τιποτα συν ότι από την πρωτη στην δευτερη δεν κουνιέται καθολου. Ραντεβού λοιπόν
IMG_20210121_200902.jpg
 
Εκτός από θέμα γνώσεων είναι και η ιδέα Τάσο
Οι περισσότεροι θέλουν να έχουν όπλο που ρίχνει magnum φυσίγγια και ας μην ρίξουν ποτέ ούτε semi magnum
Όταν ακούνε για ένα όπλο που σου λέει έχει περιορισμούς στο τι θα ρίξεις μαγκωνουν
Καλά άλλο μεγάλο κομμάτι αυτό φίλε Γιώργο.....
Έχουν απορριφθεί όπλαρες μόνο κ μόνο γιατί είχαν θαλαμη 70mm άσχετα αν αυτοί που τα απέρριπταν κυνηγούσαν τσίχλες..
Για αυτό κ σημερα είναι τα περισσοτερα όπλα 76mm..
Tι να το κάνει ρε φίλε το υπερελαφρυ μπεκατσοτουφεκο ο άλλος που του το προσφερεις με θαλαμη 76mm???
Μα αν δεν του προσφερε έτσι μπορεί κ να μην το αγόραζε..
Ααααα σου λέει αφου ειναι magnum θα έχει κ μεγαλυτερη μακροζωία.......
Μαλλον κάτι τέτοιο θα σκέφτονται........
 
Εσυ Φώτη αλλά κ ο Δημήτρης(και θέλω να πιστευω και οι περισσοτεροι εδωμεσα) αναγνωρίζεται την ποιοτητα κατασκευής ενός τέτοιου όπλου του 1940 κλπ.....
Όταν κάποιοι άλλοι εκεί έξω διαδίδουν ανακρίβειες για τα όπλα αυτών των έτων κ πως είναι άκρως επικίνδυνα για οποιαδήποτε χρήση γιατί έχουν ξεπερασμένα υλικά κατασκευής...
Να τα λέμε και αυτά..................
Τάσο μου εχω ένα Bonehill όπως είχα γράψει και προχτες είναι του 1890 από τα χαρακτηριστικά του είναι υποθέτω περιστεροντουφεκο πρεπει λοιπόν να έχει ρίξει πολλες χιλιάδες φυσίγγια ,φαίνεται κιόλας ότι έχει χρήση το όπλο, παρόλα ταύτα είναι λειτουργικότατο καί σε άριστη κατάσταση, δεν νομίζω ότι πολλα από τα Συνχρονα όπλα θα επιβιώνουν μετά από 130 χρόνια σκληρής χρήσης η γνώμη πολλων σχετικών και παθιασμενων Οπλοφυλων είναι ότι η καλυτερες κατασκευές ήταν από τα τέλη του1800 μεχρι ανάλογα καί τήν χώρα κατασκευής το1980.οταν το πηρα το πηγα στόν Ντίνο και το ανοίξαμε κυρίως από περιέργεια τα παντα μέσα του γυαλιζανε σαν να είχαν φτιαχθει χτες.
 
Τι θα γίνει ρε παιδιά εγώ πότε θα γίνω πλαγιοκαννος;
.big smile.
Μόλις παρεις αυτό εδώ....
Μην το βλεπεις έτσι τα φαινόμενα απατουν...
Είναι τεσταρισμενο με σφραγίδες δοκιμής...
(Να γελασουμε κ λιγο χαχαχα)

. 496950000038_01-huge.jpg
 
Μόλις παρεις αυτό εδώ....
Μην το βλεπεις έτσι τα φαινόμενα απατουν...
Είναι τεσταρισμενο με σφραγίδες δοκιμής...
(Να γελασουμε κ λιγο χαχαχα)

. View attachment 21865
Περίμενε λίγο μπορεί να σου κάνω έκπληξη είχα τις επαφές μου και κάτι ψήνεται
 
Τάσο μου εχω ένα Bonehill όπως είχα γράψει και προχτες είναι του 1890 από τα χαρακτηριστικά του είναι υποθέτω περιστεροντουφεκο πρεπει λοιπόν να έχει ρίξει πολλες χιλιάδες φυσίγγια ,φαίνεται κιόλας ότι έχει χρήση το όπλο, παρόλα ταύτα είναι λειτουργικότατο καί σε άριστη κατάσταση, δεν νομίζω ότι πολλα από τα Συνχρονα όπλα θα επιβιώνουν μετά από 130 χρόνια σκληρής χρήσης η γνώμη πολλων σχετικών και παθιασμενων Οπλοφυλων είναι ότι η καλυτερες κατασκευές ήταν από τα τέλη του1800 μεχρι ανάλογα καί τήν χώρα κατασκευής το1980.οταν το πηρα το πηγα στόν Ντίνο και το ανοίξαμε κυρίως από περιέργεια τα παντα μέσα του γυαλιζανε σαν να είχαν φτιαχθει χτες.
Μια φορά κ έναν (καλό) καιρό έφτιαχναν τα διαφορα εργαλεια κ αντικείμενα με μεράκι κ με άριστης ποιοτητας υλικά που ήταν πραγματικα έργα τεχνης κ έχοντας το σκεπτικό να κρατήσουν πολλααα χρονια..
Για αυτό κ οσα σήμερα έφτασαν στα χέρια μας δεν είχαν το παραμικρο ψεγάδι παροτι ο χρόνος φθείρει τα πάντα........
Τώρα προφανως κ δεν τους συμφέρει κάτι τέτοιο..............
 
Μια φορά κ έναν (καλό) καιρό έφτιαχναν τα διαφορα εργαλεια κ αντικείμενα με μεράκι κ με άριστης ποιοτητας υλικά που ήταν πραγματικα έργα τεχνης κ έχοντας το σκεπτικό να κρατήσουν πολλααα χρονια..
Για αυτό κ οσα σήμερα έφτασαν στα χέρια μας δεν είχαν το παραμικρο ψεγάδι παροτι ο χρόνος φθείρει τα πάντα........
Τώρα προφανως κ δεν τους συμφέρει κάτι τέτοιο..............
Τάσο δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο καί λέω δυστυχώς γιατί εμείς τώρα ζουμε, όσον αφορά τά όπλα τωρα,ειναι το απόλυτο παράδειγμα , θυμάμαι γύρω στο 2000 οι γνώσεις μου δεν ήταν αυτές που είναι τώρα, αγόρασα ένα βιομηχανοποιητο δίκανο πλαγιο καί μετά από έναν χρόνο περιπου ένα χειροποίητο γνωστών εταιριών ( δεν θα πω φίρμες για ευνόητους λόγους) η αξία του ενός 3000 και το άλλο 4500 ενώ από έξω ήταν πανεμορφα όσο το έψαχνα τόσο απογοητευομουνα αν σου γράψω τά προβλήματα που βγάλανε θα ξημερώσουμε, τα θεώρησα τα πιο πεταμενα χρήματα . Ωστόσο σίγουρα υπάρχουν και καινούργια καλά όπλα απλά θέλει περισοτερο ψάξιμο απο ότι φαντάζεται κάποιος.
 
Το πλάγιο το καλό δυστυχώς όλοι το θέλουμε έστω και για να το βλέπουμε και να θυμόμαστε την παράδοση αλλά δυστυχώς λόγω μεγάλου κόστους λίγοι το αποκτούμε .
Γιάννη έχεις δίκιο το καλό καινουργιο για τον μέσο Έλληνα έγινε όνειρο απατηλό ,ωστόσο πιστευω ότι έστω καί περιορισμένες υπάρχουν επιλογές σε καινουργιο, η διαφορά και το πλεονεκτημα για τους λάτρεις του είδους, είναι η μεταχειρισμένη αγορά που προσφέρει πολλες φορες μοναδικές ευκαιρίες σε σχέση τιμής καί ποιότητας. Τσεχικά, ισπανικά,βελγικα, ακόμα και οικονομικά αγγλικά υπάρχουν ενίοτε σε εξαιρετικές ευκαιρίες.
 
Γι'αυτό ο κόσμος παίρνει benelli (την έριξα τη χειροβομβίδα)
Αν καί παλιος οπαδός της Remington οφείλω να παραδεχθω ότι είναι η καλύτερη καί κυρίως με αξιοπιστία που αγγίζει ένα δίκανο. Είχα μία special lucco και μια legacy και έχω πολυ ωραίες αναμνήσεις.
 
Back
Top