Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Tελη θα σου εγω το ''μυστικο'' .......και ας μην κυνηγαω γουρουνι....

1ον.....που πας ξεβρακωτος στα αγγουρια ρε φιλε ?? Πανε ποτε με μπενελι στα γουρουνια!!!.sarcastic.

2ον....και τωρα στα σοβαρα....8βολο που ειναι μεσα σε LB6 και δεν εχει πεταλα κομμενα ...εαν το
ριξεις με φουλ τσοκ....σκορπισε....αυτο στο υπογραφω....LB6 χωρις πεταλα...οπως ειναι απο την
κατασκευη του....3*** και κατω...Οσο ποιο ανοιχτο τσοκ....τοσο καλυτερη συγκεντρωση....
Το ιδιο συμβαινει σε ολα τα φυσιγγια με βυσματα....Αυτα που ειναι στημενα με ντιανα - bior η
μαλλινη....τα ριχνεις με οτι τσοκ θελεις...
Δεν ξερω τι στησιμο εχουν τα εμπορικα....ο Ηρωδης τους ειναι ο Berben....τα εχει σφαξει ΟΛΑ...
εχει πολλες γνωσεις απο εμπορικα...αυτον θα ρωτας...και τα αλλα παιδια βεβαια!!:)
Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο δεν ξέρω το συγκεκριμένο τι έχει πάντως με το συγκεκριμένο τσοκ σε δοκιμή Ρεμί και winchester τα πήγε μπάλα άνοιγμα 15 πόντους στα 41 μέτρα......
 
Αμ, έτσι πες το ρε Τέλη! Δεν φαντάζεσαι τι κάνουν τα κλαδιά, και το λεπτότερο κλαδάκι- ξυλαράκι μπορεί να εκτρέψει ακόμη και σφαίρα ραβδωτού, που έχει πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα (κινητική ενέργεια), αρκετά για να βγει εκτός στόχου. Πόσο μάλλον ένα βόλι !!! Πιστεύω ότι τα κλαδάκια έκαναν τη ζημιά και όχι το kicks ...
Θα το δείξει η δοκιμή φίλε Στέλιο και εγώ δεν θέλω να πιστέψω ότι χαλάει τόσο πολύ η τουφεκιά συνδυάζοντας το συγκεκριμένο τσοκ με τα συγκεκριμένα φυσιγγια
 
Πολυ πιθανον και λογω κλαδιων να ανοιξε......σε δοκιμες που εχω κανει εχω διαπιστωσει οτι οι κατανομες χαλαγανε - ανοιγανε και με τον πολυ αερα.....αν δεν μου τυχαινε δεν θα το πιστευα...

Αυτο ασφαλως θα ετυχε σε εμπορικα....βολια ιδιογομωσης που φευγουν με αρχικη V1,5-440m/s ουτε σε 300 μποφορ αερα δεν ''ανοιγουν''....;)
 
Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο δεν ξέρω το συγκεκριμένο τι έχει πάντως με το συγκεκριμένο τσοκ σε δοκιμή Ρεμί και winchester τα πήγε μπάλα άνοιγμα 15 πόντους στα 41 μέτρα......

Με τι αρχικη ταχυτητα αυτη η αποδοση Τελη ??? Ξερεις ??
 
Με τι αρχικη ταχυτητα αυτη η αποδοση Τελη ??? Ξερεις ??
Τα winchester γράφουν 1450 fps για τα Ρεμί δεν ξέρω
Πάντως τα Σόνικ που έριξε στα γουρούνια έχουν 400μ/δ και λιγότερο ίσως από ότι γράφει αυτός που τα φτιάχνει
 
Αμ, έτσι πες το ρε Τέλη! Δεν φαντάζεσαι τι κάνουν τα κλαδιά, και το λεπτότερο κλαδάκι- ξυλαράκι μπορεί να εκτρέψει ακόμη και σφαίρα ραβδωτού, που έχει πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα (κινητική ενέργεια), αρκετά για να βγει εκτός στόχου. Πόσο μάλλον ένα βόλι !!! Πιστεύω ότι τα κλαδάκια έκαναν τη ζημιά και όχι το kicks ...

Στελιο , μια ημερα στο πεδιο βολης του στρατου που κανω δοκιμες....ταχογραφησα ενα φυσιγγιο του
στρατου...το λαθος μου ειναι οτι δεν ρωτησα με τι οπλα εκαναν βολη...πηρα ομως φευγοντας ενα αδιο
καλυκα...ετσι για ενθυμιο...διαμετρος βληματος πολυ μικρη 5,8 χιλιοστα...ο ταχογραφος εγραψε στο V1,5-866m/s
Το αναφερω ετσι γιατι συζηταμε για ταχυτητες... φιλε!!! :)
 
Φυσίγγια sonic 8 βολα 3 γουρούνια τουφεκιστικαν και τα 2 πέσαν και ξανασηκωθηκαν και φύγανε τραυματισμένα αποστασεις 20-35 μέτρα όπλο Benelli m2 τσοκ XF buck kicker kicks..... ερωτήση υπάρχει περίπτωση να κάνουν διασπορά λόγο σύσφιξης του τσοκ και λόγο τις μεγάλης σκληρότητας που έχουν τα δράμια ο κατασκευαστής προτείνει 2*-3*
Ο κατασκευαστης γραφει ρητα να μην βαλλονται με τσοκ στενοτερο απο 3* δυστυχως τα εδωσα σε εναν θειο μυ γουρουνοκυνηγο και δεν εχω το κουτι
 
Τα winchester γράφουν 1450 fps για τα Ρεμί δεν ξέρω
Πάντως τα Σόνικ που έριξε στα γουρούνια έχουν 400μ/δ και λιγότερο ίσως από ότι γράφει αυτός που τα φτιάχνει

Εσυ σαν ταχυτητα την θεωρεις καλη ?? Εισαι ευχαριστημενος ??

Σε ρωταω γιατι εχω εναν πολυ καλο φιλο....και μου εχει βγαλει τα αντερα ( :p )......συνεχεια μου λεει
Νικολα....διατρηση μετρησε....τωρα ζηταει και ταχυτητες.....ιδιογομωτης και αυτος....φτιαχνει πολυ καλα
φυσεκια απ'οτι εχω δει στις δοκιμες του!!!:)
 
Ο κατασκευαστης γραφει ρητα να μην βαλλονται με τσοκ στενοτερο απο 3* δυστυχως τα εδωσα σε εναν θειο μυ γουρουνοκυνηγο και δεν εχω το κουτι
Επειδή τον άνθρωπο τον βρήκαμε από κοντά και συζητήσαμε και του είπαμε με τι τσοκ θα ρίχνονται δεν μας ειπε κάτι στο θέμα αυτό είπε μόνο ότι μπορεί να μην δεις διαφορά σε σχέση με 2*-3*
 
Εσυ σαν ταχυτητα την θεωρεις καλη ?? Εισαι ευχαριστημενος ??

Σε ρωταω γιατι εχω εναν πολυ καλο φιλο....και μου εχει βγαλει τα αντερα ( :p )......συνεχεια μου λεει
Νικολα....διατρηση μετρησε....τωρα ζηταει και ταχυτητες.....ιδιογομωτης και αυτος....φτιαχνει πολυ καλα
φυσεκια απ'οτι εχω δει στις δοκιμες του!!!:)
Κάπου στην μέση ούτε καλή αλλά ούτε και κακη θα έλεγα αυτό που κάνει την διαφορά στα συγκεκριμένα είναι η σκληρότητα για να έχουν διάτρηση οπότε πιστεύω ότι δεν δίνει γκάζια για να κρατήσει συγκεντρώσεις
 
Κάπου στην μέση ούτε καλή αλλά ούτε και κακη θα έλεγα αυτό που κάνει την διαφορά στα συγκεκριμένα είναι η σκληρότητα για να έχουν διάτρηση οπότε πιστεύω ότι δεν δίνει γκάζια για να κρατήσει συγκεντρώσεις
Αυτο κανει....εαν ειχε γκαζια....δεν θα ειχε συγκεντρωση..πολυ σωστα τα λες φιλε!!!
 
Η υψηλή ταχύτητα δεν είναι απαραίτητα καλή σε οτιδήποτε μολύβδινο. Όσο μεγαλύτερη η ταχύτητα τόσο μεγαλύτερη η παραμόρφωση κατα την κρούση, εις βάρος της διάτρησης. Νομίζω ότι το "ταβάνι" θα πρέπει να είναι κάπου στα 1350π/δ.
 
Όλα πιθανά θα πάει να δοκιμάσει πάντως μου λέει σε όλες τις περιπτώσεις είχε και λίγα κλαδιά αλλά να του έκαναν τόση ζημιά μερικά κλαδιά?
Υπάρχουν κλαράκια, κλαδιά και κορμοί.
Εξαρτάται τι ήταν ....

Remi 000BK 1225fps.
 
Αμ, έτσι πες το ρε Τέλη! Δεν φαντάζεσαι τι κάνουν τα κλαδιά, και το λεπτότερο κλαδάκι- ξυλαράκι μπορεί να εκτρέψει ακόμη και σφαίρα ραβδωτού, που έχει πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα (κινητική ενέργεια), αρκετά για να βγει εκτός στόχου. Πόσο μάλλον ένα βόλι !!! Πιστεύω ότι τα κλαδάκια έκαναν τη ζημιά και όχι το kicks ...
Απ την αλλη δε ξερουμε τα ακριβες μετρα πιθανων μακρυα τα γουρουνια φενοντε πολυ μεγαλυτερα με τη χαιτη και νομιζουμε ουι ειναι κοντα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top