Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχουν το ίδιο μέγεθος σίγουρα;;; Σε μαγκμουμ κάλυκα δηλαδή 15βολα κ μετά πάμε σε 41βολα;
Γιάννη με εκπλήσσεις!!!... o_O
(πλάκα κάνω)

Έλα, πες την αλήθεια, σε τι θα ρίξεις με "27βολα" magnum;
t9006.gif


Edit:
Πάντως, τα καλύτερα βόλια για αυτή την εποχή, είναι τα Ναρόντναγια Βόλια.
t9007.gif
 
Γιάννη με εκπλήσσεις!!!... o_O
(πλάκα κάνω)

Έλα, πες την αλήθεια, σε τι θα ρίξεις με "27βολα" magnum;
t9006.gif


Edit:
Πάντως, τα καλύτερα βόλια για αυτή την εποχή, είναι τα Ναρόντναγια Βόλια.
t9007.gif
Η αρχική μου σκέψη ήταν να τα ρίξω σε μερικά ζώα που προκαλουν ζημιές αλλά μετά την απαγόρευση ξανά του κυνηγιου άλλαξα γνώμη για το που πρέπει να τα ρηξουμε
 
Καλησπέρα στην παρέα... Είδα αυτές τις φώτο στο Facebook και ήθελα να ρωτήσω κι εγώ... Πάλι άλλαξαν τα nsi.. Τα συγκρίνε κανείς τα περσινά με τα φετινά;;; Ρελιασμα έχουν σαφώς καλύτερο αλλά μήπως άλλαξαν και στη γόμωση φοβάμαι.. Τα φώτα σας..
IMG_20210109_185051.jpgIMG_20210109_185034.jpg
 
Παλικαρια....για μην πανε ''χαμενα'' ....τα βολια απο το 10βολο της Remington που εσφαξα...με
διαμετρο 9-9,1 χιλιοστα.....εκλεισα ενα δικο μου 10βολο σε 12/76 καλυκα...με δικο μου στησιμο και με πυριτιδα
ΤΕΚΝΑ...Το εριξα στα 40 μετρα ( μετροταινια....οχι βηματα ) με φουλ τσοκ μαμα.
Το ταχομετρησα...και μου εδωσε V1,5 414m/s....δεν ξερω εαν ειναι ''αργο''....αλλα σαν τουφεκια...
ηταν αντρική...διαμετρο βολιδας εγραψα...βαρος βολιδας 4,44 γραμμαρια.....αυτο για να βγαλει οποιος φιλος
θελει την ενεργεια ( joule ).
To συνολικο βαρος γομωσης..με το αλευρι 47,5 γραμμαρια.

ΥΓ. Φωτο θα βαλει ο καλος μου φιλος ο Αλεξ. !!!! :)
 
Αποψη μου....τα 10βολα με διαμετρο 9.1mm (000buck-12/0) αν εχουν και πραγματικη ταχυτητα καλη (οπως του Νικου) πιστευω ειναι πιο αποτελεσματικα στο κυνηγι του αγριοχοιρου σε σχεση με τα 11/0... εξου και τα καινουρια nsi (10βολα 9.1mm με 440m/s) καταβαλουν και γουρουνια σε μεγαλες αποστασεις.....τα μελη που γνωριζουν τους τυπους να μας φωτισουν σε σχεση με τις ενεργειες.....
 
Αποψη μου....τα 10βολα με διαμετρο 9.1mm (000buck-12/0) αν εχουν και πραγματικη ταχυτητα καλη (οπως του Νικου) πιστευω ειναι πιο αποτελεσματικα στο κυνηγι του αγριοχοιρου σε σχεση με τα 11/0... εξου και τα καινουρια nsi (10βολα 9.1mm με 440m/s) καταβαλουν και γουρουνια σε μεγαλες αποστασεις.....τα μελη που γνωριζουν τους τυπους να μας φωτισουν σε σχεση με τις ενεργειες.....
Πολλοί εδώ πέρα φίλε μου ρίχνουν 8 βολα 12/76 0000buck και τα αντίστοιχα 12/70 6 Βόλα και θεωρούνται από τα πιο δυνατά έχουν καταβληθεί ζώα σε πολύ μεγάλες αποστάσεις!!!!
 
Παλικαρια....για μην πανε ''χαμενα'' ....τα βολια απο το 10βολο της Remington που εσφαξα...με
διαμετρο 9-9,1 χιλιοστα.....εκλεισα ενα δικο μου 10βολο σε 12/76 καλυκα...με δικο μου στησιμο και με πυριτιδα
ΤΕΚΝΑ...Το εριξα στα 40 μετρα ( μετροταινια....οχι βηματα ) με φουλ τσοκ μαμα.
Το ταχομετρησα...και μου εδωσε V1,5 414m/s....δεν ξερω εαν ειναι ''αργο''....αλλα σαν τουφεκια...
ηταν αντρική...διαμετρο βολιδας εγραψα...βαρος βολιδας 4,44 γραμμαρια.....αυτο για να βγαλει οποιος φιλος
θελει την ενεργεια ( joule ).
To συνολικο βαρος γομωσης..με το αλευρι 47,5 γραμμαρια.

Από ενέργεια μέχρι περίπου τα 90μ του κάνεις ζημιά (δεν μιλάμε για τέρατα) ... το πλήθος των σκαγιών είναι θέμα :) :) :)

υγ
το βάρος από το βόλι βγήκε λογικό τώρα

111111.jpg
 
Από ενέργεια μέχρι περίπου τα 90μ του κάνεις ζημιά (δεν μιλάμε για τέρατα) ... το πλήθος των σκαγιών είναι θέμα :) :) :)

υγ
το βάρος από το βόλι βγήκε λογικό τώρα

View attachment 21452

Βασιλη μου....να εισαι παντα καλα ρε φιλε!!!! Πολυ μεγαλη η βοηθεια σου....ανεκτιμητη...με ολη την
σημασια της λεξης!!!
Θελω να σου ομως το εξεις....το γουρουνι...και ειδικοτερα το καπρι....και δεν εννοω 50 κιλα....λεω για
καπρι των 100 καθαρο κρεας.....Κανενα 8-9-10-12βολο δεν το κραταει στα 90 μετρα....το καπρι μετα
τα 40 -45 μετρα θελει μονοβολο για το κρατησεις.....αυτο λενε και ολοι γουρουνοκυνηγοι φιλοι που εχω...
και το πιστευω και εγω.
Στα 90 μετρα....οσο και καλο να ειναι το φυσιγγιο....οσα βολια και εχει....ολα θα ειναι στα 4ρα σημεια
του οριζοντα....τετοιο ανοιγμα θα εχει η τουφεκια.....μονο απο τυχη εαν το παρει καποιο βολι... και αυτο
θα του χαιδεψει το τριχωμα!!!
 
Βασιλη μου....να εισαι παντα καλα ρε φιλε!!!! Πολυ μεγαλη η βοηθεια σου....ανεκτιμητη...με ολη την
σημασια της λεξης!!!
Θελω να σου ομως το εξεις....το γουρουνι...και ειδικοτερα το καπρι....και δεν εννοω 50 κιλα....λεω για
καπρι των 100 καθαρο κρεας.....Κανενα 8-9-10-12βολο δεν το κραταει στα 90 μετρα....το καπρι μετα
τα 40 -45 μετρα θελει μονοβολο για το κρατησεις.....αυτο λενε και ολοι γουρουνοκυνηγοι φιλοι που εχω...
και το πιστευω και εγω.
Στα 90 μετρα....οσο και καλο να ειναι το φυσιγγιο....οσα βολια και εχει....ολα θα ειναι στα 4ρα σημεια
του οριζοντα....τετοιο ανοιγμα θα εχει η τουφεκια.....μονο απο τυχη εαν το παρει καποιο βολι... και αυτο
θα του χαιδεψει το τριχωμα!!!
Ναι ρε φίλε.
Παρασύρομαι από τα μαθηματικά !!!
Έπρεπε να βάλω μια γ@μημένη ενέργεια για να βγάλω μια γραμμή και μια απόσταση.
Το έχουμε πει αυτό ΤΕΡΑΤΑ=ΜΟΝΟΒΟΛΑ.
 
καπρι των 100 καθαρο κρεας.....Κανενα 8-9-10-12βολο δεν το κραταει στα 90 μετρα....το καπρι μετα τα 40 -45 μετρα θελει μονοβολο
Τώρα το είδα ...
Πάρα πολλά μέτρα είναι τα 40 για καπρί των 100κ.
Να μην σου πω ότι με τα περισσότερα φυσίγγια που κυκλοφορουν δεν το σταματάς ούτε στα 30 τέτοιο ζώο.

Ναι ... σε καλό σημείο με καλό φυσίγγι θα σταματήσει.
 
Βασιλη μου....να εισαι παντα καλα ρε φιλε!!!! Πολυ μεγαλη η βοηθεια σου....ανεκτιμητη...με ολη την
σημασια της λεξης!!!
Θελω να σου ομως το εξεις....το γουρουνι...και ειδικοτερα το καπρι....και δεν εννοω 50 κιλα....λεω για
καπρι των 100 καθαρο κρεας.....Κανενα 8-9-10-12βολο δεν το κραταει στα 90 μετρα....το καπρι μετα
τα 40 -45 μετρα θελει μονοβολο για το κρατησεις.....αυτο λενε και ολοι γουρουνοκυνηγοι φιλοι που εχω...
και το πιστευω και εγω.
Στα 90 μετρα....οσο και καλο να ειναι το φυσιγγιο....οσα βολια και εχει....ολα θα ειναι στα 4ρα σημεια
του οριζοντα....τετοιο ανοιγμα θα εχει η τουφεκια.....μονο απο τυχη εαν το παρει καποιο βολι... και αυτο
θα του χαιδεψει το τριχωμα!!!
Γνωμη μου ειναι ουτε στα 40 δε κανει τπτ κανενα εμπορικο
 
Τώρα το είδα ...
Πάρα πολλά μέτρα είναι τα 40 για καπρί των 100κ.
Να μην σου πω ότι με τα περισσότερα φυσίγγια που κυκλοφορουν δεν το σταματάς ούτε στα 30 τέτοιο ζώο.

Ναι ... σε καλό σημείο με καλό φυσίγγι θα σταματήσει.
Πολυ σωστα εχει δωκιμασει πιστευεις κανας γουρουνας τα φυσιγηια του στα 40 να δει??? Και ακουω κατι στα 70 μετρα το κρατησα 76 ποντους εχω τι νομισες λενε
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top