Αγορά πρώτου όπλου από άπειρο

@Phoebus αν με όσα γράφτηκαν στο θέμα έβγαλες άκρη για το τι όπλο να παρεις πες το και σε μένα σε παρακαλώ .big smile.
Ελπίζω μόνο να καταλήξει σε δίκαννο, γιατί άμα πάει σε αυτογεμές θα αρχίσουμε με αδράνεια ή αέρια, ιταλικό ή αμερικάνικο, αυλούς, κώνους, σκοτώνει-δεν σκοτώνει, και δεν συμμαζεύεται...
Στο τέλος θα πει ασταδιάλα, σας βαρέθηκα, θα πάω γιά ψάρεμα .sarcastic.
 
Στο τέλος θα πει ασταδιάλα, σας βαρέθηκα, θα πάω γιά ψάρεμα
Εκεί να δεις ποικιλία επιλογών!...

Απορώ πως δεν έχει αλλάξει ακόμα ο τίτλος του θέματος σε: Αναζήτηση πρώτου όπλου επ' άπειρο(ν). :p
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Θέλω να διευκρινίσω πως, για μένα, δεν αποτελεί πρόβλημα το τρίτο φυσίγγι στην καραμπίνα, όσο το ότι για να φτάσω σε αυτό θα πρέπει να ρίξω τα δύο πρώτα. Το avantage στο κυνήγι δεν είναι ο αριθμός των φυσιγγίων αλλά η διαθεσιμότητά τους. Το απόλυτο λοιπόν για μένα κυνηγετικό όπλο θα ήτανε το τρίκαννο.

fanzoj_3br_4.jpg
Πηγή: https://www.doublegunshop.com/fanzoj.htm
 
Εκεί να δεις ποικιλία επιλογών!...

Απορώ πως δεν έχει αλλάξει ακόμα ο τίτλος του θέματος σε: Αναζήτηση πρώτου όπλου επ' άπειρο(ν). :p
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Θέλω να διευκρινίσω πως, για μένα, δεν αποτελεί πρόβλημα το τρίτο φυσίγγι στην καραμπίνα, όσο το ότι για να φτάσω σε αυτό θα πρέπει να ρίξω τα δύο πρώτα. Το avantage στο κυνήγι δεν είναι ο αριθμός των φυσιγγίων αλλά η διαθεσιμότητά τους. Το απόλυτο λοιπόν για μένα κυνηγετικό όπλο θα ήτανε το τρίκαννο.

View attachment 20790
Πηγή: https://www.doublegunshop.com/fanzoj.htm
Αν το βάρος 6 κιλά εννοεί του όπλου ,σε περπατητο βλέπω να το πετάς σε κανένα ρέμα.
 
Εκεί να δεις ποικιλία επιλογών!...

Απορώ πως δεν έχει αλλάξει ακόμα ο τίτλος του θέματος σε: Αναζήτηση πρώτου όπλου επ' άπειρο(ν). :p
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Θέλω να διευκρινίσω πως, για μένα, δεν αποτελεί πρόβλημα το τρίτο φυσίγγι στην καραμπίνα, όσο το ότι για να φτάσω σε αυτό θα πρέπει να ρίξω τα δύο πρώτα. Το avantage στο κυνήγι δεν είναι ο αριθμός των φυσιγγίων αλλά η διαθεσιμότητά τους. Το απόλυτο λοιπόν για μένα κυνηγετικό όπλο θα ήτανε το τρίκαννο.

View attachment 20790
Πηγή: https://www.doublegunshop.com/fanzoj.htm
Απορω βρε Γιαννη πως δεν καταλαβες πως η φωτο ειναι μονταζ?????αλλο οπλο η βαση και αλλο οι καννες.....δεν ταιριαζουν με την βαση.
 
Το παιδι, ηθελε την γνωμη μας για τι οπλο να επιλεξει....και εμεις του δειξαμε, ποσο ΤΡΕΛΟΙ (με την εννοια του παθους )ειναι οι κυνηγοι !!!!
ειπε οτι προτιμα δικαννο, Πλαγιο ή αλληλεπιθετο, και τιμη γυρω στα 500/600 Ευρω. Μετα μας ειπε οτι ισως μπορεσει να βαλει δοσεις να παρει κατι καλυτερο...
Καταρχην, πρεπει να επιλεξει ο ΙΔΙΟΣ, τι του αρεσει....πλαγιοκαννο, ή αλληλεπιθετο....ας πιασει οσα μπορει απο φιλους /συγγενεις που εχουν, ωστε να καταληξει, τι τυπο θελει.
Μετα, πρεπει να επιλεξει(ο ΙΔΙΟΣ) εαν θελει μονοσκανδαλο, η δισκανδαλο....εαν μπορει να κυνηγησει με δισκανδαλο,ειναι (για εμενα προσωπικα) προτημητεο απο ενα μονιοσκανδαλο, και για θεμα, αφλογιστιας μιας καννης, και απο θεμα γρηγορης επιλογης καννης με τσοκαρισμα, αναλογος αποστασης θυραματος...
Στα 500/600 ευρω που καταρχην μπορει να διαθεσει, (παντα για δικαννο) δεν εχει πολλες ειδικά για πλαγιοκαννο...
Για αλληλεπιθετο( σουπερ ποζε) εχει περισοοτερες επιλογες, (οχι τοσο σε δισκανδαλο) οσο σε κατι ποιοτικοτερο, και με επιλογη με τσοκακια...
Πρεπει πάλι να μπορεσει να δει και να επωμισει, διάφορα αλληλεπιθετα (τοσο σε κατασδτηματα, οσο και απο φιλους) ωστε να καταλήξει τι θελει...Οσο για μηκος καννης, εγω θα του ελεγα να επιλεξει σε 71 cm....
Ας καταλήξει τι τύπο θέλει, και μετα, βλεπουμε τι μπορει να πάρει..εχει και πολύ καλες ευκαιριες σε μεταχειρισμένα ;)
 
Εγώ ξεκίνησα με το πρώτο ΔΙΚΟ μου όπλο μονόκανο και δεν το μετάνοιωσα καθόλου .Ισα ίσα που κέρδισα κάποια πράγματα.
Θα πρότεινα να ξεκινήσει κάποιος έτσι και άν του αρέσει το όλο σκηνικό μετά από 1-2 χρόνια θ την βρεί την άκρη.
Επενδύει τώρα 100 -200 ευρώ και αργότερα βλέπει.
Καραμπίνα με τπτ για πρώτο.
 
Παιδια αν αρχησουμε με υπερβολες του τυπου η καραμπινα δεν ειναι κυνηγετικο οπλο, ειναι υπεροπλια το τριτο φυσιγγι κλπ τοτε να ξερετε το κακο ξεκιναει απο το δικαννο. Γιατι δυο φυσιγγια? Εγω λεω οτι το οπλο του σωστου κυνηγου ειναι το μονοκανο. Ποιο ελαφρυ απο ολα τα οπλα, μια μοναδικη βολη προσεκτικη και αν αποτυχεις να παει στο καλο το θηραμα, φθηνο καλο αξιοπιστο... ε? Ετσι δεν ειναι? Μετα θα βρεθει ενας αλλος που θα πει, γιατι μια χουφτα σκαγια? Ενα βελος κανει τη δουλεια! εδω σε θελω, με τοξο μαγκα μου... και παει λεγοντας. Δεν ειναι κακο να εχουμε προτιμηση σε καποιο οπλο, ολα τα οπλα εχουν θετικα και αρνητικα αλλα οι υπεροβολες δεν ειναι επιχειρηματα.
Στην αμερηκη αυτο εχει γινει
 
@Phoebus εγώ θα σου πω απλά την προσωπική μου εμπειρία.
Τα πρώτα έξι χρόνια της ενεργούς ενασχόλησης με όπλο είχα αποκλειστικά μονοκαννο και μάλιστα μικρού διαμετρήματος (cal.20 & 32).
Κάπου εκεί "ταβάνιασα" σκοπευτικά/αποτελεσματικά και ένιωσα να με περιορίζουν.
Την επόμενη εξαετία (έως σήμερα δηλαδή) κυνηγώ αποκλειστικά με δισκάνδαλο πλαγιόκαννο (απλούς εξολκείς και σταθερά στενά τσοκ).
Εδώ και μια διετία περίπου νιώθω ότι έχω πάλι "ταβανιάσει" και μπορώ να εκμεταλλευτώ τα προτερήματα μιας καραμπίνας. Την οποία σχεδιάζω να αποκτήσω σχετικά σύντομα.
Για μένα προσωπικά ήταν ευεργετική αυτή η κλιμακούμενη εξέλιξη, διότι έτσι έμαθα να σκοπεύω πάρα πολύ καλά. Θεωρώ ότι εάν είχα ξεκινήσει αμέσως με μία καραμπίνα μετά τις πρώτες αποτυχίες, θα έβαζα το πιο ανοιχτό τσοκ και θα πήγαινε η τριάρα σύννεφο (είναι γλυκιά η σκανδάλη και θα το δεις στην πράξη)
Σκέψου τα και κρίνεις.
Με το μπάτζετ που έθεσες παίρνεις άριστο μονοκαννο, παίρνεις και ένα απλό, τίμιο και αξιόπιστο δικαννο (πλάγιο ή ορθό) να κάνεις τη δουλειά σου ευχάριστα και εκπαιδευτικά.
Με τους φίλους μου που έχουν καραμπίνες χτυπώ τα ίδια και αρκετές φορές περισσότερα πουλιά, μη σκεφτείς λοιπόν την καρπωση στην επιλογή όπλου.
 
Καλημερα

Εγω θα σου προτεινα αλληλεπιθετο και μονοσκανδαλο. Κατα ενα μεγαλο ποσοστο οσοι κυνηγαν με δικανο ως πρωτο οπλο, μεταβαινουν στο αυτογεμες, ειτε απο επιλογη, ειτε απο μοδα, ειτε επειδη θελουν και το τριτο φυσιγγι. Το μονοσκανδαλο δικανο που λεω, κανει την μεταβαση πιο ομαλη, οσον αφορα τη σκοπευτικη γραμμη και τη μονη σκανδαλη. Επισης κανει ομαλη και την χρηση των 2 οπλων αν αυτο ενδιαφερει τον χρηστη μελλοντικα. Φυσικα το μονοσκανδαλο εχει και τα κατα του, που ειναι η λιγοτερο γρηγορη επιλογη κανης αρα και τσοκ.
 
Η γνώμη , τον νέο και ιδίως το παιδί σου να τον ξεκινήσεις με μονοκαννο ,να του πάρεις ένα φτηνό μεταχειρισμένο αυτοκίνητο επειδή είναι νέος οδηγός για να μάθει να (ψηθεί) μόνο σαν καψονι μπορώ να το δω .
 
Ελπίζω μόνο να καταλήξει σε δίκαννο, γιατί άμα πάει σε αυτογεμές θα αρχίσουμε με αδράνεια ή αέρια, ιταλικό ή αμερικάνικο, αυλούς, κώνους, σκοτώνει-δεν σκοτώνει, και δεν συμμαζεύεται...
Στο τέλος θα πει ασταδιάλα, σας βαρέθηκα, θα πάω γιά ψάρεμα .sarcastic.
Εχει ανοιξει κιωλας
 
Back
Top