Αγγλικό Σέττερ

Στα κοφτα βραχια στη ζεστη στις 12 το μεσημερι παει στις περδικες; Αυτο θελουμε στο τοπο που κυνηγαμε

Καλησπέρα Νίκο, να πηγαίνει στα βράχια, στα γκρέμια και τη ζέστη εμείς αυτό ακριβώς θέλουμε, ιδίως όσοι μένουμε νότια και δεν κυνηγάμε σε πολύ ψηλά βουνά.!
 
Απο τι καταλαβα Γιώργο εννοείς να σπασει την φερμα και να γυρισει το θηραμα στον κυνηγό? Αν και στο βιντεακι δεν φαινεται αν ειναι οντως ετσι η ξεπεταγμα.
Και εγώ έτσι έχω καταλάβει, αν σκεφτείς ότι αυτά τα πουλιά τρέχουν και δεν μπλοκάρονται, μπορεί ο σκύλος αφού ο κυνηγός δείχνει άπειρος (δεν κεφαλώνει) να κάνει μόνος του ο σκύλος όλη τη δουλειά!
Υποθέσεις κάνω!... γι'αυτό ρωτάω :)
Κάποιος άλλος, μπορεί να δει άλλα πράγματα, που δεν τα βλέπουμε ή δεν τα γνωρίζουμε...
 
Έμπειρος σκύλος άπειρος κυνηγός
Αν και δεν φαίνεται καλά όταν ο κυνηγός πλησίασε και ο σκύλος σπάει την φερμα δεν πάει ποντάροντας αργά φεύγει σφαίρα ξέρει ότι το πουλί έχει πάρει μέτρα αλλά και ότι ο κυνηγός είναι πλέον κοντά το κλείνει γρήγορα ανάμεσα σε αυτό και τον κυνηγό και λογικά το σηκώνει
Έτσι πιστεύω τουλάχιστον
 
Και εγώ έτσι έχω καταλάβει, αν σκεφτείς ότι αυτά τα πουλιά τρέχουν και δεν μπλοκάρονται, μπορεί ο σκύλος αφού ο κυνηγός δείχνει άπειρος (δεν κεφαλώνει) να κάνει μόνος του ο σκύλος όλη τη δουλειά!
Υποθέσεις κάνω!... γι'αυτό ρωτάω :)
Κάποιος άλλος, μπορεί να δει άλλα πράγματα, που δεν τα βλέπουμε ή δεν τα γνωρίζουμε...
Μπορει να ναι και έτσι, προσωπικα δεν μαρεσει ο σκυλος να ξεπεταει το θηραμα αλλα να το μπλοκαρει ναι να μην του αφηνει περιθωρια διαφυγής και να το ξεσηκωνω εγώ. Εκει που παραδεχθηκα την ικανοτητα του σκυλιου Γιώργο δεν ηταν σε φτερωτό αλλα στο αγριοκουνελο. Αυτος ο μικρος δαιμονας οταν ειναι εμπειρος παιζει τα σκυλια για πλακα ,θα δεχθει φερμα ελάχιστα, και ενα σκυλι που φερμαρει ζεστες θεσεις δεν εχει καμια τυχη σε αυτο το κυνήγι. Θυμαμαι λοιπον την ποιντερινα μου να σπαει την φερμα να ριχνει ενα σαλτο και να κοβει την πορεια διαφυγης απο την αλλη μερια του σχινου ,να το παιδευει καμποση ωρα ετσι μεχρι να το αναγκασει να βγει στο καθαρό.
 
Καλησπέρα σε όλους.Τη κάνετε σε σκύλους(Σεττερ)που δεν έχουν επιστροφές κ επαφή με τον κυνηγο.Αλλα αντ αυτού ψάχνουν όλο κ πιο μακριά από τον κυνηγο αυτόνομα. ΔΛΔ μια που τα λύνεις κ μια που εξαφανίζονται;
Καλησπέρα Λάμπρο, αν είναι κουτάβι το βγάζεις να εκτονωθεί τρέχοντας καμιά ώρα και μετά το αρχίζεις στις ασκήσεις βασικής υπακοής.
Αν είναι μεγαλύτερο πες μας λίγο περισσότερα πόσο καιρό το έχεις, πόσο μεγάλο το πήρες κ.λ.π. και θα την βρούμε την άκρη. :)
 
Καλησπέρα σε όλους.Τη κάνετε σε σκύλους(Σεττερ)που δεν έχουν επιστροφές κ επαφή με τον κυνηγο.Αλλα αντ αυτού ψάχνουν όλο κ πιο μακριά από τον κυνηγο αυτόνομα. ΔΛΔ μια που τα λύνεις κ μια που εξαφανίζονται;
Μετα απο 4 χρονων θα το ευχαριστηθεις
 
Σας ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις σας.Ειναι δυόμιση χρόνων.Την έχω κάνει βασική υπακοή είναι στρατιωτακη.Δλδ γνωρίζει τις εντολές απ έξω.Στην αρχή τρέχει σαν τρελή χωρίς ν κάνει οικονομία δυνάμεων κ μετά πέφτει έρχεται δίπλα μου.Ο αρσενικός είναι Ανθρωποκεντρικός είναι σαν να μιλάς με κάποιο φίλο σου κάνει ότι του πεις κ παντα επιστρέφει να δει που είσαι.Η σκύλα είναι πολύ ατίθαση σαν χαρακτήρας.Τα σκυλιά τα βγάζω πΝτ χωριά γιατι μια φορά που τ έβγαλα μαζί να μάθει κ Η σκύλα από τον αρσενικο του έκλεβε τις φερμες(έμπαινε μπροστά του) κ μια φορά τον πήρε μαζί κ έφυγε.
 
Σας ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις σας.Ειναι δυόμιση χρόνων.Την έχω κάνει βασική υπακοή είναι στρατιωτακη.Δλδ γνωρίζει τις εντολές απ έξω.Στην αρχή τρέχει σαν τρελή χωρίς ν κάνει οικονομία δυνάμεων κ μετά πέφτει έρχεται δίπλα μου.Ο αρσενικός είναι Ανθρωποκεντρικός είναι σαν να μιλάς με κάποιο φίλο σου κάνει ότι του πεις κ παντα επιστρέφει να δει που είσαι.Η σκύλα είναι πολύ ατίθαση σαν χαρακτήρας.Τα σκυλιά τα βγάζω πΝτ χωριά γιατι μια φορά που τ έβγαλα μαζί να μάθει κ Η σκύλα από τον αρσενικο του έκλεβε τις φερμες(έμπαινε μπροστά του) κ μια φορά τον πήρε μαζί κ έφυγε.
Φίλε μου να τα χαίρεσαι, ; Oταν τα έχεις βγάλει ένα ένα να δεις τι αλλάζει στη συμπεριφορά τους, δεν έχω καταλάβει το πρόβλημα με τις επιστροφές το έχει μόνο το θυληκό;
 
Σας ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις σας.Ειναι δυόμιση χρόνων.Την έχω κάνει βασική υπακοή είναι στρατιωτακη.Δλδ γνωρίζει τις εντολές απ έξω.Στην αρχή τρέχει σαν τρελή χωρίς ν κάνει οικονομία δυνάμεων κ μετά πέφτει έρχεται δίπλα μου.Ο αρσενικός είναι Ανθρωποκεντρικός είναι σαν να μιλάς με κάποιο φίλο σου κάνει ότι του πεις κ παντα επιστρέφει να δει που είσαι.Η σκύλα είναι πολύ ατίθαση σαν χαρακτήρας.Τα σκυλιά τα βγάζω πΝτ χωριά γιατι μια φορά που τ έβγαλα μαζί να μάθει κ Η σκύλα από τον αρσενικο του έκλεβε τις φερμες(έμπαινε μπροστά του) κ μια φορά τον πήρε μαζί κ έφυγε.
Μικρή είναι ακόμα
Μην κάνεις πότε το λάθος όμως να την μαλώσεις όταν γυρίσει σε εσένα όσα νεύρα και αν έχεις πάντα έχει το αντίθετο αποτέλεσμα
 
Back
Top