Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα το κορυφαίο που άκουσα χτες πήγα σε ένα κατάστημα χτες να πάρω φυσιγγια για τσίχλες εκεί που κοίταζα μπαίνει ένας πατερ και ζητάει στον καταστηματάρχη μονοβολα και εννιαβολα ........Έτσι γίνονται και τα ατυχήματα μετα θα τύχει κάνα γουρούνι του πάτερ στου διαόλου την μάνα και θα ξεκινήσει μπαμ μπουμ και μπιλιες θα πάρουν τον δρόμο τους τουλάχιστον να μην πάρει κανέναν άνθρωπο στο λαιμό του
Τουλάχιστον να του κάνει την κηδεία ...τσάμπα :)
Μπρρρρ, κρύο:mad:
 
Καλησπερα παλικαρια...
Δεν ειχα ξανασχοληθει με μονοβολα και τωρα ξεκινώντας, πηρα κατι nsi primitiva..Παρατηρησα λοιπον οτι δεν περνουν απο κανενα τσοκ της καραμπινας μου (affinity elite 3")..μετρωντας το βολι λοιπον ειδα οτι ειναι (με κατι εξογκωματα ραβδωσεις που εχει) 18.55mm περιπου...
Ποιο θα ηταν το βελτιστο τσοκαρισμα τοσο για καλο βλητικο αποτελεσμα, αλλα και για αποφυγη προβληματων?
Η καραμπινα μου λεει οτι εχει αυλο 18.3-18.5 οπως τα κλασσικα φρανκι....Ολα της τα εργοστασιακα τσοκ ειναι φτιαγμενα βασει αυλου 18.45 (δλδ πχ η συσφιξη στο μισο τσοκ καταληγει σε 17.95)...
Τι βοηθεια σας παρακαλω!!!!!!!
4* και δοκιμές ...
 
καλησπέρα!

για πλαγιόκανο baikal έχετε να προτείνετε κανένα "ελαφρύ" 9αβολο 12αβολο? κοιτάω προς rottweil αλλά βλαίπω και κάτι s&b σε δελεαστική τιμή...
δεν τα θέλω για κυνήγι αλλά για τον χαβαλέ θελω να μάθω 2-3 δράμια.
 
καλησπέρα!

για πλαγιόκανο baikal έχετε να προτείνετε κανένα "ελαφρύ" 9αβολο 12αβολο? κοιτάω προς rottweil αλλά βλαίπω και κάτι s&b σε δελεαστική τιμή...
δεν τα θέλω για κυνήγι αλλά για τον χαβαλέ θελω να μάθω 2-3 δράμια.
Και του lambro τα 9βολα ειναι καλα.....! Τα rottweil μου ειχαν φανει λιγο πιο δυνατα απο τα lambro.....
 
καλησπέρα!

για πλαγιόκανο baikal έχετε να προτείνετε κανένα "ελαφρύ" 9αβολο 12αβολο? κοιτάω προς rottweil αλλά βλαίπω και κάτι s&b σε δελεαστική τιμή...
δεν τα θέλω για κυνήγι αλλά για τον χαβαλέ θελω να μάθω 2-3 δράμια.
 

Attachments

  • eefd4fe8f589e64e0e66a4f2937ae4ae_L.jpg
    eefd4fe8f589e64e0e66a4f2937ae4ae_L.jpg
    171,9 KB · Προβολές: 19
Καλησπέρα παιδιά. Μια απόκλιση 3 πόντων περίπου στα μονόβολα σε απόσταση 50 μέτρων είναι καλά;;; Απόκλιση από το κέντρο του στόχου. Εγώ λέω καλά είναι δε ρίχνουμε σε τσίχλες αλλά σε καπρι. Οι βολές έγιναν κυνηγετικες όχι σταθερό το όπλο κ τα περισσότερα έχαναν πάνω κάτω 3 πόντους.
 
καλησπέρα!

για πλαγιόκανο baikal έχετε να προτείνετε κανένα "ελαφρύ" 9αβολο 12αβολο? κοιτάω προς rottweil αλλά βλαίπω και κάτι s&b σε δελεαστική τιμή...
δεν τα θέλω για κυνήγι αλλά για τον χαβαλέ θελω να μάθω 2-3 δράμια.
8βολα nsi
 
Καλησπερα παλικαρια...
Δεν ειχα ξανασχοληθει με μονοβολα και τωρα ξεκινώντας, πηρα κατι nsi primitiva..Παρατηρησα λοιπον οτι δεν περνουν απο κανενα τσοκ της καραμπινας μου (affinity elite 3")..μετρωντας το βολι λοιπον ειδα οτι ειναι (με κατι εξογκωματα ραβδωσεις που εχει) 18.55mm περιπου...
Ποιο θα ηταν το βελτιστο τσοκαρισμα τοσο για καλο βλητικο αποτελεσμα, αλλα και για αποφυγη προβληματων?
Η καραμπινα μου λεει οτι εχει αυλο 18.3-18.5 οπως τα κλασσικα φρανκι....Ολα της τα εργοστασιακα τσοκ ειναι φτιαγμενα βασει αυλου 18.45 (δλδ πχ η συσφιξη στο μισο τσοκ καταληγει σε 17.95)...
Τι βοηθεια σας παρακαλω!!!!!!!
Μακριά από αυτά τα μονοβολα.. Ίσως τα χειρότερα της αγοράς.. Όχι για λόγους ευθυβολιας αλλά για άλλους που δεν είναι της παρούσης. Παίξε με λαμπρο παλα, μπασκερι παλα, ροτβαιλ και μετά φοστερ αμερικανικά. Όλα αφοβα με όλα τα τσοκ..
 
Καλησπέρα παιδιά. Μια απόκλιση 3 πόντων περίπου στα μονόβολα σε απόσταση 50 μέτρων είναι καλά;;; Απόκλιση από το κέντρο του στόχου. Εγώ λέω καλά είναι δε ρίχνουμε σε τσίχλες αλλά σε καπρι. Οι βολές έγιναν κυνηγετικες όχι σταθερό το όπλο κ τα περισσότερα έχαναν πάνω κάτω 3 πόντους.
Παρά πολύ καλά
 
Καλησπέρα παιδιά. Μια απόκλιση 3 πόντων περίπου στα μονόβολα σε απόσταση 50 μέτρων είναι καλά;;; Απόκλιση από το κέντρο του στόχου. Εγώ λέω καλά είναι δε ρίχνουμε σε τσίχλες αλλά σε καπρι. Οι βολές έγιναν κυνηγετικες όχι σταθερό το όπλο κ τα περισσότερα έχαναν πάνω κάτω 3 πόντους.
Αυτο πιστευω και εγω ....ειναι πολυ καλα
 
Καλησπέρα παιδιά. Μια απόκλιση 3 πόντων περίπου στα μονόβολα σε απόσταση 50 μέτρων είναι καλά;;; Απόκλιση από το κέντρο του στόχου. Εγώ λέω καλά είναι δε ρίχνουμε σε τσίχλες αλλά σε καπρι. Οι βολές έγιναν κυνηγετικες όχι σταθερό το όπλο κ τα περισσότερα έχαναν πάνω κάτω 3 πόντους.

Η αποκλιση ειναι πολυ μικρη.... 3 εκατ. = κεντρο . Η γνωμη μου ομως ειναι , τα μονοβολα να δοκιμαζονται στα 70+ μετρα .
 
Καλησπέρα παιδιά. Μια απόκλιση 3 πόντων περίπου στα μονόβολα σε απόσταση 50 μέτρων είναι καλά;;; Απόκλιση από το κέντρο του στόχου. Εγώ λέω καλά είναι δε ρίχνουμε σε τσίχλες αλλά σε καπρι. Οι βολές έγιναν κυνηγετικες όχι σταθερό το όπλο κ τα περισσότερα έχαναν πάνω κάτω 3 πόντους.
Δεν είναι απλά καλά... Είναι άριστα και επίσης δείχνουν ότι δεν πάσχεις από Πάρκινσον.

2 σε 1.

3cm στα 50m είναι 0.6mm στο άκρο της κάνης.
Είναι τόσο καλό που είναι σχεδόν απίστευτο.
 
καλησπέρα!

για πλαγιόκανο baikal έχετε να προτείνετε κανένα "ελαφρύ" 9αβολο 12αβολο? κοιτάω προς rottweil αλλά βλαίπω και κάτι s&b σε δελεαστική τιμή...
δεν τα θέλω για κυνήγι αλλά για τον χαβαλέ θελω να μάθω 2-3 δράμια.
Να παρεις τα s&b εειναι πολυ μαλακα σε ανακρουση αφου τα βρηκες και σε καλη τιμη
 
Δεν είναι απλά καλά... Είναι άριστα και επίσης δείχνουν ότι δεν πάσχεις από Πάρκινσον.

2 σε 1.

3cm στα 50m είναι 0.6mm στο άκρο της κάνης.
Είναι τόσο καλό που είναι σχεδόν απίστευτο.
Σοβαρά τώρα;;; κ νόμιζα ότι δεν είναι καλά να δοκιμάσω κ άλλα πάλευα να τα βάλω κέντρο εντελώς εγω
 
Η αποκλιση ειναι πολυ μικρη.... 3 εκατ. = κεντρο . Η γνωμη μου ομως ειναι , τα μονοβολα να δοκιμαζονται στα 70+ μετρα .
Τις επόμενες μέρες το είχα πρόγραμμα να ρηξω στα 70 κ 100 μέτρα.. Αφού δεν τα ρίχνουμε σε καπρια τα ρίχνουμε σε στόχους.
 
Τις επόμενες μέρες το είχα πρόγραμμα να ρηξω στα 70 κ 100 μέτρα.. Αφού δεν τα ρίχνουμε σε καπρια τα ρίχνουμε σε στόχους.

Καλα τα λες....καλα θα ειναι σε αυτα τα μετρα σταθερο το οπλο σε ενα τριποδο η πανω σε μαξιλαρι
στο καπο του αυτ/του.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top