Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Να σου πω λοιπόν πως φαντάζομαι πως είναι η πρώτη σειρά με το σπείρωμα επάνω,μια χαρά όπλο είναι αλλά αυτό το σπείρωμα βρίσκει κανείς πιο δύσκολα after market τσοκ και θέλει από κάποιον που τις γνωρίζει καλά λίγο ψάξιμο για τυχόν φουσκώματα στην βαφή της βάσης..
Όταν με το καλό έρθεις Αθήνα καλέσε με μια μέρα έστω πριν να πάμε να την δούμε μαζί να σε βοηθήσω..σε προσωπικό μήνυμα σου στέλνω το τηλέφωνό μου...
Ευχαριστώ πολύ.
Να δούμε πότε......
Το .....Πάσχα;
 
Καλημέρα σε όλους,
Σκέπτομαι να αγοράσω μία μεταχειρισμένη (σε πολύ καλή κατάσταση) Crio 71cm με τσοκ (3) στα 700€.
Δεν έχω εμπειρία του συγκεκριμένου όπλου, αντίθετα, ως παλιός κυνηγός, έχω χρησιμοποιήσει Franchi 48al & Fast black για πολλά χρόνια. Αυτά δεν υπάρχουν πλέον.
Επικαλούμαι την εμπειρία και τη γνώμη των Benellάκηδων για την αξιοπιστία (εμπλοκές στα 30-33gr) και κυρίως για το βλητικό αποτέλεσμα. Η τιμή αγοράς κρίνεται καλή, ή να σκεφθώ κάποια καινούργια καραμπίνα παραπλήσιας αξίας (πχ Bellmonte, Fabarm h38 ακόμη και Baikal mp155).
Τι μου προτείνετε;
25 χρόνια, τρεις διαφορετικές Benelli ΠΟΤΕ εμπλοκή με μηδενική σχεδόν φροντίδα.
Όσο για το βλητικό αποτέλεσμα σε γενικές γραμμές δεν εχω παράπονο, εκτός από μερικές φορές που δεν σκοτώνει...
Όταν ρίχνω στο γάμο του καραγκιόζη... :p
 
25 χρόνια, τρεις διαφορετικές Benelli ΠΟΤΕ εμπλοκή με μηδενική σχεδόν φροντίδα.
Όσο για το βλητικό αποτέλεσμα σε γενικές γραμμές δεν εχω παράπονο, εκτός από μερικές φορές που δεν σκοτώνει...
Όταν ρίχνω στο γάμο του καραγκιόζη... :p
Ευχαριστώ,
Ποια μοντέλα είχες (αν επιτρέπεται);
 
Καλημέρα μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος η αποθήκη και ο σωλήνας που έχει μέσα το ελατήριο για την επαναφορά του κλείστρου είναι κολλημένα και δεν μπορώ να καθαρίσω τα ελατήρια αλλά και ούτε να τα αλλάξω με τη φεύγει η κόλλα; Μήπως αν τα ζεστάνω με το θερμοπιστολο να μπορώ να τις ξεβιδωσω ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Εκτός του οπλουργου. Έχω την super sport. Σας ευχαριστώ πολύ.
 
Καλημέρα μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος η αποθήκη και ο σωλήνας που έχει μέσα το ελατήριο για την επαναφορά του κλείστρου είναι κολλημένα και δεν μπορώ να καθαρίσω τα ελατήρια αλλά και ούτε να τα αλλάξω με τη φεύγει η κόλλα; Μήπως αν τα ζεστάνω με το θερμοπιστολο να μπορώ να τις ξεβιδωσω ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Εκτός του οπλουργου. Σας ευχαριστώ.
Θελει θερμοπιστολο! Αλλα δεν ξερω στους ποσους βαθμους το βαζεις!
 
Καλημέρα σε όλους,
Σκέπτομαι να αγοράσω μία μεταχειρισμένη (σε πολύ καλή κατάσταση) Crio 71cm με τσοκ (3) στα 700€.
Δεν έχω εμπειρία του συγκεκριμένου όπλου, αντίθετα, ως παλιός κυνηγός, έχω χρησιμοποιήσει Franchi 48al & Fast black για πολλά χρόνια. Αυτά δεν υπάρχουν πλέον.
Επικαλούμαι την εμπειρία και τη γνώμη των Benellάκηδων για την αξιοπιστία (εμπλοκές στα 30-33gr) και κυρίως για το βλητικό αποτέλεσμα. Η τιμή αγοράς κρίνεται καλή, ή να σκεφθώ κάποια καινούργια καραμπίνα παραπλήσιας αξίας (πχ Bellmonte, Fabarm h38 ακόμη και Baikal mp155).
Τι μου προτείνετε;
Καλημέρα και από μένα,
Όπως είπαν οι συνάδελφοι αν είναι με το σπείρωμα Crio Plus και είναι σε καλή κατάσταση αξίζει και με το παραπάνω,
Έχω την ίδια σε 71cm και δεν την αλλάζω με τίποτα, ευχαριστημένος σε όσα κυνήγια έχω πάει με φυσίγγια από 28γρ μέχρι και Magnum 50γρ που έχω ρίξει απροβλημάτιστη με ωραίες κατανομές.
Φέτος την έκανα και ένα δωράκι στα τσοκ γιατί είχε 1* 3* και 5* και ήθελα ένα ανάμεσα στα 2* & 3* , ένα Brain TM και πραγματικά είδα τι αξίζει το όπλο ειδικά στα υδρόβια που έχω μια αγάπη παραπάνω.
 
Benelliaριδες γνωρίζει κάποιος άυλο και μήκος κωννου από sbe3 να πάρουμε μια εικόνα;
Τολιο ανάμεσα σε 18,3 και 18,4 είναι! Στο μάτι σε σχέση με απλή κριό εγώ δεν είδα διαφορά στον κώνο, η μαμά μπενελι δεν απαντάει ουτε στα email πόσα εκατοστά έχει κώνο
 
Benelliaριδες γνωρίζει κάποιος άυλο και μήκος κωννου από sbe3 να πάρουμε μια εικόνα;

Για την ερώτησή σου γύρω στα 11mm κώνο και 18,3-18,4 αυλό.

Επειδή όμως μαντεύω και την επόμενη ερώτηση δες εδώ.
https://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=12&t=438208

Εχω βαρεθεί να τα γράφω στα ελληνικά πλέον :)

Δες και εδώ
https://www.trapshooters.com/threads/forcing-cone.401425/

Αυτός ο Neil Winston, μόνο τυχαίος δεν είναι.​

Καταρρίπτει όλα αυτά που λέγονται για το μήκος του κώνου (μείωση ανάκρουσης, καλύτερες κατανομές κτλ) με στοιχεία και όχι με λόγια.

Αν τώρα κάποιοι είδανε τα αντίθετα με την επιμύκηνση του κώνου, μπράβο τους.
 
Last edited:
Αγαπητοί συνάδελφοι σας παρουσιάζω το αγαπημένο μου benellάκι..αγορασμένο καινούργιο το 2001 από τον πατέρα μου πέρασε στα χέρια μου το 2014 όταν έγινα 18.Μπορει να μην φέρει καποιο βαρύ όνομα όπως αλλά μοντέλα της εταιρείας αλλά είναι ένα πολύ λιτό και καλαίσθητο οπλάκι και με πολύ ωραίο ζυγισμα και άψογη συμπεριφορά με τα 28γρ που το κυνηγάω. Για μένα είναι το πιο《ακριβό》οπλο στον κόσμο μιας και είναι το δώρο του πατέρα μου.Συναισθηματική αξία ανεκτίμητη...
20201007_174237.jpg20201007_173625.jpg20201007_174005.jpg20201007_173758.jpg20201007_173618.jpg
 
Last edited:
Αγαπητοί συνάδελφοι σας παρουσιάζω το αγαπημένο μου benellάκι..αγορασμένο καινούργιο το 2001 από τον πατέρα μου πέρασε στα χέρια μου το 2014 όταν έγινα 18.Μπορει να μην φέρει καποιο βαρύ όνομα όπως αλλά μοντέλα της εταιρείας αλλά είναι ένα πολύ λιτό και καλαίσθητο οπλάκι και με πολύ ωραίο ζυγισμα και άψογη συμπεριφορά με τα 28γρ που το κυνηγάω. Για μένα είναι το πιο《ακριβό》οπλο στον κόσμο μιας και είναι το δώρο του πατέρα μου.Συναισθηματική αξία ανεκτίμητη...
View attachment 19237View attachment 19238View attachment 19239View attachment 19240View attachment 19241
Εργαλείο Βαγγέλη,μπράβο!!!
 
Σας ευχαριστώ όλους!
Ερώτηση: Υπάρχει κάτι στη Crio (να το πω ευαίσθητο σημείο) που πρέπει να προσέξω; Όταν με το καλό ανοίξουν οι μετακινήσεις!!!!
Ναι το σειμιο που πιανει η ριγα μπριστα με βιδακι ξεκολαει και να μη ξεφλουδισε η βαση ψαξτην καλα στην αρχη ειναι σαν φισαλιδες μετα ψωρα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top