Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πριν 6-7 χρόνια σε περπατητο σε ένα κάμπο στην μέση του πουθενά πέφτουμε σε ένα τσούρμο περιπατητές. Εμείς αλλάζαμε τοποθεσία με τα όπλα στην πλάτη και η τελευταία τουφεκια ηταν πολύ πριν τους συναντήσουμε. Είπαμε πρώτοι καλημερα και η απάντηση που πηραμε ηταν ένας οχετός από βρισιές και κατηγορίες. Ένας τύπος που το έπαιζε κοκκορι στις κότες της παρέας μάλλον έβριζε χυδαία και στην ερώτηση που του εκανα να μου πει το λογο που το κάνει αυτό η απάντηση ήταν ότι δεν γουστάρει το κυνήγι και μάλιστα μας έδωσε την ευχή του να πάμε από οπλο!!!! Με δυσκολια κράτησα τον κουμπάρο μου να μην τον αρπάξει και τον κάνει μαυρο. Αυτοί οι τύποι λοιπόν απολαμβάνουν τους περιπάτους τους νόμιμα και τζαμπα και χαίρονται που οι μλκες με τα όπλα που έχουν πληρωσει κιόλας είναι στον καναπε και μαλιστα
Και εσεις επρεπε να του πεις ...οτι δεν σου αρεση το περπατημα μονο για χ@@#ο και θα σου χαλασο τα μονοπατια και τα σημάδια που βαζεις
 
Πριν 6-7 χρόνια σε περπατητο σε ένα κάμπο στην μέση του πουθενά πέφτουμε σε ένα τσούρμο περιπατητές. Εμείς αλλάζαμε τοποθεσία με τα όπλα στην πλάτη και η τελευταία τουφεκια ηταν πολύ πριν τους συναντήσουμε. Είπαμε πρώτοι καλημερα και η απάντηση που πηραμε ηταν ένας οχετός από βρισιές και κατηγορίες. Ένας τύπος που το έπαιζε κοκκορι στις κότες της παρέας μάλλον έβριζε χυδαία και στην ερώτηση που του εκανα να μου πει το λογο που το κάνει αυτό η απάντηση ήταν ότι δεν γουστάρει το κυνήγι και μάλιστα μας έδωσε την ευχή του να πάμε από οπλο!!!! Με δυσκολια κράτησα τον κουμπάρο μου να μην τον αρπάξει και τον κάνει μαυρο. Αυτοί οι τύποι λοιπόν απολαμβάνουν τους περιπάτους τους νόμιμα και τζαμπα και χαίρονται που οι μλκες με τα όπλα που έχουν πληρωσει κιόλας είναι στον καναπε και μαλιστα με προφορική απαγόρευση.
Επρεπε να εφησεις τον κουμπαρο να τον κανει τουμπανο στο ξυλο τον καραγκιοζη!!!
 
Παιδιά μήπως πρέπει να αντιδράσουμε σύσσωμοι ;;;κ όχι να περιμένουμε από δήθεν ευεργέτες μας να μας σώσουν;;;κάποτε οι αγρότες έκλεισαν τα διόδια με το έτσι θέλω....όπως επίσης κ εδώ έγιναν πορείες για το μακεδονικό...μήπως πρέπει ευλαβικά να περιμένουμε όλοι μέχρι της 30 του μήνα κ από 1 να αρχίσουμε οίκοι οι κυνηγοί ν βγαίνουμε όπως πρέπει πάντα νομότυπα κ να αρχίσουμε να απαιτουμε τη δικαιοσύνη με τον τρόπο μας;;;
 
Παιδιά μήπως πρέπει να αντιδράσουμε σύσσωμοι ;;;κ όχι να περιμένουμε από δήθεν ευεργέτες μας να μας σώσουν;;;κάποτε οι αγρότες έκλεισαν τα διόδια με το έτσι θέλω....όπως επίσης κ εδώ έγιναν πορείες για το μακεδονικό...μήπως πρέπει ευλαβικά να περιμένουμε όλοι μέχρι της 30 του μήνα κ από 1 να αρχίσουμε οίκοι οι κυνηγοί ν βγαίνουμε όπως πρέπει πάντα νομότυπα κ να αρχίσουμε να απαιτουμε τη δικαιοσύνη με τον τρόπο μας;;;
Άκρη δεν βγαίνει. Κράτησε τον θυμό σου μέχρι τις επόμενες εκλογές και αξιοποίησε τον κατάλληλα!
 
Εγώ δεν είδα να αλλάζει κάτι για τους αγρότες...
Όπως επίσης μια χαρά ξεπουλήθηκε το όνομα της Μακεδονίας...
Η λύση θα ήταν τα θεσμικά μας όργανα να έκαναν σωστά την εκπροσώπηση μας. Τώρα τα υπόλοιπα επαναστατικά, μόνο μπούμερανγκ θα μας γυρίσουν, με όλο το σύστημα (μίντια, κόμματα εξουσίας) εναντίον μας...
 
και συνεχίζω. Ποιοι να αντιδράσουν, αφού όσοι μένουν και κυνηγούν μακριά από μεγαλουπόλεις δεν τους αγγίζουν οι απαγορεύσεις. Μιλάω από την αρχή του lockdown με 10 φίλους μου από όλη την Ελλάδα, κυνηγάνε κανονικά.
 
Εγώ δεν είδα να αλλάζει κάτι για τους αγρότες...
Όπως επίσης μια χαρά ξεπουλήθηκε το όνομα της Μακεδονίας...
Η λύση θα ήταν τα θεσμικά μας όργανα να έκαναν σωστά την εκπροσώπηση μας. Τώρα τα υπόλοιπα επαναστατικά, μόνο μπούμερανγκ θα μας γυρίσουν, με όλο το σύστημα (μίντια, κόμματα εξουσίας) εναντίον μας...
Ειδικα αν μας περιλαβει ο Ευαγγελατος και ο Πρωτοσαλτε
μας βλεπω του χρονου να πληρωνουμε την αδεια γυρω στο 300αρι και βαλε
και με περιορισμο σε μια ωρα η εξοδο στον κυνηγοτοπο με φιμουτρα και αλυσιδες στα ποδια :confused:

Ξεχασα θα μας σωσει το Καραουλι που μεταμορφωθηκε σε Βενιζα Μεγαρων hippo
 
Ηρεμα, πολιτισμενα και νομιμα , οπως αντιδρασαμε πολλες φορες παλιοτερα (Αγγελετος, ανακληση ρυθμιστικης κλπ). Βολτα ολοι μαζι συντονισμενα στις πρωτευουσες των νομων , με τα σκυλια μας για κατουρημα ή ασκηση 6 και συγκεντρωση με αποστασεις και μασκα εξω απο τα πολιτικα γραφεια των ντοπιων βουλευτων ολων των κομματων , με εμφαση στους κυβερνητικους. Αυτο τσουζει, ξερω τι σας λεω. Και δεν χρειαζεται μονο συντονισμενα , οποιος μενει κοντα στις βολτες του αυτες καθε μερα ας στεκεται για ενα 10λεππτο τσιγαρο απεξω. Το μηνυμα παιρνεται.
 
ελατε ρε παιδες χαλαρωστεεε λιγακιιιι,,τωρα εαν πουμε να βγουμε και στους δρομους και να ζητισουμε το δικαιωμας επανω στο κυνηγι που εχουμε απωλητο δικαιω θα μασουμε πωλεςΞΥΛΙΕςςςς και δεν κανη να δηξουμε τετειο πρωσοπο σε αυτες της δυσκωλες ωρες που περναμε ολημαςςςς αυτη την στιγμη,,,,λιγακι υπωμονη θα κανουμεεεεε και με τους τσαμπουκαδες δεν περναη τιποτεεε παρα χειροτερευμε τα πραγματααα ;)
 
Επρεπε να εφησεις τον κουμπαρο να τον κανει τουμπανο στο ξυλο τον καραγκιοζη!!!
Το τραγικό ήταν ότι είχαν και δυο παιδιά 15χρονα το πολύ. Δεν τους βρισαμε καθόλου γι'αυτό το λόγο και μονο. Και γι'αυτό επίσης δεν αμολυσα το......πιτμπουλ!!! Πάντως ήταν πανέξυπνο από μέρος τους να βρισουν χωρίς λογο στην μέση του πουθενά 3 άγνωστους με οπλα!!!! Άβυσσος η ψυχή του οικωλογου!
 
Εγώ δεν είδα να αλλάζει κάτι για τους αγρότες...
Όπως επίσης μια χαρά ξεπουλήθηκε το όνομα της Μακεδονίας...
Η λύση θα ήταν τα θεσμικά μας όργανα να έκαναν σωστά την εκπροσώπηση μας. Τώρα τα υπόλοιπα επαναστατικά, μόνο μπούμερανγκ θα μας γυρίσουν, με όλο το σύστημα (μίντια, κόμματα εξουσίας) εναντίον μας...
Πόσο μα πόσο δίκιο έχεις doc. Δεν πουλαμε! Δεν αρεσουμε στα μιντια. Εκεί γινόμαστε θέμα μόνο αν αρπάξει κανένας καμία δραμιαρα η μονοβολο. Αν οι κυνηγετικές οργανώσεις είχαν ένα σοβαρό νομικό τμήμα , δεν γνωρίζω αν υπάρχει , ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά. Στις Βρυξέλλες νομίζω είχε ψηφιστεί να ΜΗΝ διακοπεί η κυνηγετική δραστηριότητα εξαιτίας της πανδημίας. Το χρησιμοποίησε κανένας αυτό το ψηφισμα;
 
και συνεχίζω. Ποιοι να αντιδράσουν, αφού όσοι μένουν και κυνηγούν μακριά από μεγαλουπόλεις δεν τους αγγίζουν οι απαγορεύσεις. Μιλάω από την αρχή του lockdown με 10 φίλους μου από όλη την Ελλάδα, κυνηγάνε κανονικά.
Κοίτα δν είναι έτσι όπως τα λες...υπάρχουν κάποιοι που όντως κυνηγάνε αλλά οι περισσότεροι έχουμε σταματήσει να ξέρεις...τεσπα εγώ πιστεύω ότι αν συνεχιστεί το lockdown για άλλες 10-15 μέρες ίσως λέω ίσως εξαιρεσουν το κυνήγι αυτή τη φορά τουλάχιστον για εντός νομού..αν κ για μένα το θέμα είναι να σταματήσει επιτέλους αυτή η καραντίνα γτ θα πεινάσουμε άνθρωποι κ ποιος το χέζει στο τέλος κ το κυνήγι.....
 
Ηρεμα, πολιτισμενα και νομιμα , οπως αντιδρασαμε πολλες φορες παλιοτερα (Αγγελετος, ανακληση ρυθμιστικης κλπ). Βολτα ολοι μαζι συντονισμενα στις πρωτευουσες των νομων , με τα σκυλια μας για κατουρημα ή ασκηση 6 και συγκεντρωση με αποστασεις και μασκα εξω απο τα πολιτικα γραφεια των ντοπιων βουλευτων ολων των κομματων , με εμφαση στους κυβερνητικους. Αυτο τσουζει, ξερω τι σας λεω. Και δεν χρειαζεται μονο συντονισμενα , οποιος μενει κοντα στις βολτες του αυτες καθε μερα ας στεκεται για ενα 10λεππτο τσιγαρο απεξω. Το μηνυμα παιρνεται.
Σωστός
 
Νίκο ;υτος είναι ο λόγος που υπάρχει διασπορά του ιού..να ξέρεις 99%ειχατε κ εσείς covid k το περασατε...αλλά το θέμα είναι να κάτσεις στο σπίτι σου τουλάχιστον 10μερες κ όχι να κωλοτριβεσαι δεξιά κ αριστερά...
Ετσι ακριβως εφυγα οταν τελειωσα τη δουλεια και δεν εχω παει ουτε να πληρωθω Μεσα για 10 μερες
 
ελατε ρε παιδες χαλαρωστεεε λιγακιιιι,,τωρα εαν πουμε να βγουμε και στους δρομους και να ζητισουμε το δικαιωμας επανω στο κυνηγι που εχουμε απωλητο δικαιω θα μασουμε πωλεςΞΥΛΙΕςςςς και δεν κανη να δηξουμε τετειο πρωσοπο σε αυτες της δυσκωλες ωρες που περναμε ολημαςςςς αυτη την στιγμη,,,,λιγακι υπωμονη θα κανουμεεεεε και με τους τσαμπουκαδες δεν περναη τιποτεεε παρα χειροτερευμε τα πραγματααα ;)
Δεν είπε κανενας με τσαμπουκά. Όμορφα και πολιτισμενα με μάσκες αποστάσεις SMS
 
Δεν είπε κανενας με τσαμπουκά. Όμορφα και πολιτισμενα με μάσκες αποστάσεις SMS
Δεν θα ήταν άσχημα και με κυνηγετική ενδυμασία .....σωστή πρόταση!!! Και καλό είναι να μην λέμε συνέχεια "άστο μωρέ τώρα " " ας κάνουμε υπομονή" !! Όχι φίλε δεν θέλει υπομονή......σχεδόν σε όλη την βόρεια Ευρώπη κάνουν κάθε τρεις και λίγο διαδηλώσεις απ' ότι βλέπω.
 
Δεν θα ξεχασω μια κινηση που εγινε στην Λετονια πριν 4 χρονια.Ολες οι ομαδες απο
τις γυρω περιοχες της Ριγας αποφασισαν να διαθεσουν τα θηραματα σε ανθρωπους
ανεργους.Ετσι στειλαμε και εμεις εναν καπρο 120 κιλα.Μαζευτηκε συνολικα 1400 κιλα
κρεας αγριοχηρου προς διαθεση.Η συμμετοχη του κοσμου ηταν πανω απο αυτο που
περιμεναν.Ηταν παραμονη Χριστουγεννων 2016.Ο κυνηγος βλεπετε εκει ειναι ακομα
ο ικανος τροφοσυλλεκτης οχι ο βλαμμενος εμμονικος συνηθειας.Το πιο αξιοσημειωτο
ειναι οτι ολο αυτο στηθηκε απο το τηλ,χωρις κυνηγοπατερες,χωρις νταουλια και
κομματικη αποχρωση.Μας λειπει η παιδεια παιδες,η αρχη των παντων!!
 
Δεν θα ξεχασω μια κινηση που εγινε στην Λετονια πριν 4 χρονια.Ολες οι ομαδες απο
τις γυρω περιοχες της Ριγας αποφασισαν να διαθεσουν τα θηραματα σε ανθρωπους
ανεργους.Ετσι στειλαμε και εμεις εναν καπρο 120 κιλα.Μαζευτηκε συνολικα 1400 κιλα
κρεας αγριοχηρου προς διαθεση.Η συμμετοχη του κοσμου ηταν πανω απο αυτο που
περιμεναν.Ηταν παραμονη Χριστουγεννων 2016.Ο κυνηγος βλεπετε εκει ειναι ακομα
ο ικανος τροφοσυλλεκτης οχι ο βλαμμενος εμμονικος συνηθειας.Το πιο αξιοσημειωτο
ειναι οτι ολο αυτο στηθηκε απο το τηλ,χωρις κυνηγοπατερες,χωρις νταουλια και
κομματικη αποχρωση.Μας λειπει η παιδεια παιδες,η αρχη των παντων!!
ετσι ειναι φιλαρακι το σωστοοοο ;)στο avadar που εχης εισαι κουρκοςςς:rolleyes:
 
Δεν θα ξεχασω μια κινηση που εγινε στην Λετονια πριν 4 χρονια.Ολες οι ομαδες απο
τις γυρω περιοχες της Ριγας αποφασισαν να διαθεσουν τα θηραματα σε ανθρωπους
ανεργους.Ετσι στειλαμε και εμεις εναν καπρο 120 κιλα.Μαζευτηκε συνολικα 1400 κιλα
κρεας αγριοχηρου προς διαθεση.Η συμμετοχη του κοσμου ηταν πανω απο αυτο που
περιμεναν.Ηταν παραμονη Χριστουγεννων 2016.Ο κυνηγος βλεπετε εκει ειναι ακομα
ο ικανος τροφοσυλλεκτης οχι ο βλαμμενος εμμονικος συνηθειας.Το πιο αξιοσημειωτο
ειναι οτι ολο αυτο στηθηκε απο το τηλ,χωρις κυνηγοπατερες,χωρις νταουλια και
κομματικη αποχρωση.Μας λειπει η παιδεια παιδες,η αρχη των παντων!!
Σωστός.....αλλά η κυνηγετική παιδεία όπως φυσικά θα ξέρεις μπορεί να μεταλαμπαδευθει μόνο μέσω της ΚΣΕ...με διάφορες δράσεις!!! Ειδικά για τα παιδιά και τον κόσμο που ζει στις μεγαλουπόλεις. Αντί αυτού όμως οι κυνηγοπατερες μας σκορπαγαν το χρήμα σε δεξιώσεις. Και όπως έγραψε πριν κάτι μέρες ο @Dr V ....ποτέ δεν μας θέλαν στα πόδια τους. (Γιατί όλο και κάποιος θα πει....."εμείς τι κάναμε?")
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top