Ατσάλινα σκάγια(φυσίγγια)

Εγώ δεν αναφέρθηκα σε τσοκ...
Αφού σε ενδιαφέρει ή συγκέντρωση μόνο κ είσαι σίγουρος για τη διάτρηση δεν έχω να σου πω κάτι άλλο πέρα από αυτό που σου ανέφερε ο Γιάννης, παίξε με τα κοψίματα στους steel... Άλλοι δουλεύουν τελείως ακοποι, αλλοι με χαράγματα μέχρι το τέλος κ αλλοι με μισά, ανάλογα το στήσιμο κ το όπλο... Τρεις παραλλαγές με τρία διαφορετικά κοψίματα στη συνταγή που δε ενδιαφέρει θα σου δώσει την απάντηση, ο τελείως ακοπος είναι ο πιο απρόβλεπτος αρνητικά για μένα...
Εμένα ξαναλέω η διάτρηση η καλύτερά η απαιτούμενη μεταφορά ενέργειας θα με ενδιέφερε....

Οκ. Σε ευχαριστω Αρη. Το θεμα διατρησης το εχω ''λυσει''....ετσι θελω να πιστευω....οταν παραλαβω και
τον ταχογραφο θα μετρησω και ταχυτητες. Ωστοσο θα ηθελα να μου πεις , ποσα φυλλα Α4 με πυκνοτητα
80 g/m2 πρεπει να τρυπησουν τα ατσαλινα σκαγια ωστε να θεωρηθει οτι εχουν καλη διατρηση ??
Να το κανω ποιο ευκολο...τον ντενεκε λαδιου στα ποσα μετρα πρεπει να τον τρυπανε....μηπως εχεις
δοκιμασει ?? Και αν οχι...στα ποσα μετρα πιστευεις οτι πρεπει να τον τρυπανε ??
 
Παιδες θα ηθελα να μου πουν οι συναδελφοι και φιλοι.....που κυνηγουν παπιά , ποια ειναι η μεσαια αποσταση
και ποια η μακρινη σε αυτο το κυνηγι ??
Επισεις στην μακρινη αποσταση τι τσοκ δουλευουν ??
Σας ευχαριστω εκ των προτερων παλικαρια.
 
Παιδες θα ηθελα να μου πουν οι συναδελφοι και φιλοι.....που κυνηγουν παπιά , ποια ειναι η μεσαια αποσταση
και ποια η μακρινη σε αυτο το κυνηγι ??
Επισεις στην μακρινη αποσταση τι τσοκ δουλευουν ??
Σας ευχαριστω εκ των προτερων παλικαρια.
Για ποιο λόγο θες να μπεις σε αυτήν την διαδικασία αφού δεν κυνηγάς πάπια? Άμα δεν τα δοκιμάσεις και στο κυνήγι τι ασφαλές συμπέρασμα θα βγάλεις?
 
Οκ. Σε ευχαριστω Αρη. Το θεμα διατρησης το εχω ''λυσει''....ετσι θελω να πιστευω....οταν παραλαβω και
τον ταχογραφο θα μετρησω και ταχυτητες. Ωστοσο θα ηθελα να μου πεις , ποσα φυλλα Α4 με πυκνοτητα
80 g/m2 πρεπει να τρυπησουν τα ατσαλινα σκαγια ωστε να θεωρηθει οτι εχουν καλη διατρηση ??
Να το κανω ποιο ευκολο...τον ντενεκε λαδιου στα ποσα μετρα πρεπει να τον τρυπανε....μηπως εχεις
δοκιμασει ?? Και αν οχι...στα ποσα μετρα πιστευεις οτι πρεπει να τον τρυπανε ??
Αυτά προσπάθησα εμεσα να σου επισημάνω στην αρχή αλλά βιαστηκες να μου πεις ότι δεν έχω ασχοληθεί... Αν βάλεις έναν τενεκέ λαδιού στα 60 μέτρα κ του ρίξεις με άσσους ατσάλι κ με άσσους μολύβι θα δεις ότι οι ατσάλινοι θα τον περάσουν πάντα πάντα ίσως ενώ οι μολυβδινοι χωρίς μπαφερ αν δεν είναι καλοί θα τρυπήσουν δύσκολα την πρώτη πλευρά... Ω ρε φίλε θα πεις τι έφτιαξα... Εκεί είναι η παγίδα... Το ατσάλι δεν έχει παραμορφώσεις για αυτό κ τρυπάει πολύ, δεν παραμορφώνεται... Με την κρούση μένει σφαιρικό, διατηρεί μικρή την επιφάνεια της κρούσης, πολύ μικρή, κ τρυπάει... Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα μεταφέρει κ στο θήραμα την ίδια ενέργεια που θα μεταφέρει το μολύβι γιατί είναι πολύ ελαφρύτερο... Για αυτό σου λεω ότι είναι παγίδα κ εικονική η σύγκριση της διάτρησης κ ότι ποτέ δεν θα ξέρεις αν είναι επαρκές το ατσάλινο σου αν δεν δοκιμαστεί στην πίστα....
Για να απογοητευτεις λίγο κ να δεις την πραγματικότητα ρίξε σε έναν μεταλλικό πίνακα ένα δυάρι μολύβι κ ένα δυάρι ατσάλι κ δες τι αποτύπωμα αφήνουν... Στο ατσάλι θα νομίζεις ότι έριξες με 9αρια...
Συνδυάζοντας το αυτό με τη διάτρηση κ την σκληρότητα του ατσαλιού θα καταλάβεις γιατί τρυπάει περισσότερο τον τενεκέ...
Για να σε πάω κ ένα βήμα παρακάτω η τελευταία μόδα στα ατσάλια είναι τα 28 γρ σε άσσους κ ταχύτητες 470-500 όχι για να μειωθούν οι προσκοπευσεις φυσικά αλλά για να αντισταθμίστει όσο μπορεί το πολύ μικρότερο χαμηλό βάρος του ατσαλιού με την πολυ υψηλότερη αρχική κ την πολύ σφιχτή συγκέντρωση με το πολλαπλό τραύμα...
Συνδύασε αυτά που σου λέω κ παίξε τώρα ακόμα καλύτερα στις δοκιμές σου...
 
Παιδιά προσέξτε και κάτι άλλο.

Αν ριχνετε σε κατάλογο μολύβι και φτάνει στην σελίδα 100 το ατσάλι πρέπει να φτάσει πχ στην 150 για να έχει την ίδια ενέργεια με το μολύβι.
Αυτό λόγω παραμόρφωσης του μολυβιού.

Στους τενεκέδες είναι πιο δύσκολο το συμπέρασμα.

Δεν νομίζω να κάνω λάθος ...
 
Παιδιά προσέξτε και κάτι άλλο.

Αν ριχνετε σε κατάλογο μολύβι και φτάνει στην σελίδα 100 το ατσάλι πρέπει να φτάσει πχ στην 150 για να έχει την ίδια ενέργεια με το μολύβι.
Αυτό λόγω παραμόρφωσης του μολυβιού.

Στους τενεκέδες είναι πιο δύσκολο το συμπέρασμα.

Δεν νομίζω να κάνω λάθος ...
Όποιος ρίχνει ατσάλι σε λατα για να δει διάτρηση είναι τουλάχιστον άσχετος φίλε, την τρυπάει για πλακα το ατσάλι την μεταλλική λατα λαδιου η τυριου σε οποιαδήποτε μέτρα, το δυσκολο για το ατσάλι είναι η να δώσει ενέργεια σε κάποια μέτρα, το πολυ ευκολο να δώσει πολυ μεγάλα ποσοστα συγκεντρωσης
 
Όποιος ρίχνει ατσάλι σε λατα για να δει διάτρηση είναι τουλάχιστον άσχετος φίλε, την τρυπάει για πλακα το ατσάλι την μεταλλική λατα λαδιου η τυριου σε οποιαδήποτε μέτρα, το δυσκολο για το ατσάλι είναι η να δώσει ενέργεια σε κάποια μέτρα, το πολυ ευκολο να δώσει πολυ μεγάλα ποσοστα συγκεντρωσης
Η λυση για να τσεκαρουμε επαρκη διατρηση ποια ειναι? Το τζελ?
 
Αυτά προσπάθησα εμεσα να σου επισημάνω στην αρχή αλλά βιαστηκες να μου πεις ότι δεν έχω ασχοληθεί... Αν βάλεις έναν τενεκέ λαδιού στα 60 μέτρα κ του ρίξεις με άσσους ατσάλι κ με άσσους μολύβι θα δεις ότι οι ατσάλινοι θα τον περάσουν πάντα πάντα ίσως ενώ οι μολυβδινοι χωρίς μπαφερ αν δεν είναι καλοί θα τρυπήσουν δύσκολα την πρώτη πλευρά... Ω ρε φίλε θα πεις τι έφτιαξα... Εκεί είναι η παγίδα... Το ατσάλι δεν έχει παραμορφώσεις για αυτό κ τρυπάει πολύ, δεν παραμορφώνεται... Με την κρούση μένει σφαιρικό, διατηρεί μικρή την επιφάνεια της κρούσης, πολύ μικρή, κ τρυπάει... Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα μεταφέρει κ στο θήραμα την ίδια ενέργεια που θα μεταφέρει το μολύβι γιατί είναι πολύ ελαφρύτερο... Για αυτό σου λεω ότι είναι παγίδα κ εικονική η σύγκριση της διάτρησης κ ότι ποτέ δεν θα ξέρεις αν είναι επαρκές το ατσάλινο σου αν δεν δοκιμαστεί στην πίστα....
Για να απογοητευτεις λίγο κ να δεις την πραγματικότητα ρίξε σε έναν μεταλλικό πίνακα ένα δυάρι μολύβι κ ένα δυάρι ατσάλι κ δες τι αποτύπωμα αφήνουν... Στο ατσάλι θα νομίζεις ότι έριξες με 9αρια...
Συνδυάζοντας το αυτό με τη διάτρηση κ την σκληρότητα του ατσαλιού θα καταλάβεις γιατί τρυπάει περισσότερο τον τενεκέ...
Για να σε πάω κ ένα βήμα παρακάτω η τελευταία μόδα στα ατσάλια είναι τα 28 γρ σε άσσους κ ταχύτητες 470-500 όχι για να μειωθούν οι προσκοπευσεις φυσικά αλλά για να αντισταθμίστει όσο μπορεί το πολύ μικρότερο χαμηλό βάρος του ατσαλιού με την πολυ υψηλότερη αρχική κ την πολύ σφιχτή συγκέντρωση με το πολλαπλό τραύμα...
Συνδύασε αυτά που σου λέω κ παίξε τώρα ακόμα καλύτερα στις δοκιμές σου...
Άρη αν η μικρότερη επιφάνεια κρούσης τρυπάει καλύτερα, τότε θα κυνηγαγαμε παπιά με δεκαρακια και τσίχλες με τεσσαρια.
Στον τύπο της κινητικής ενέργειας ρόλο παίζει μόνο η μάζα και το τετράγωνο της ταχύτητας. Τίποτε άλλο. Ούτε η μορφή του σώματος, ούτε η σύσταση του.
Αν το Χ μολυβένιο σκάγι έχει μεγαλύτερη ενέργεια από το Ψ ατσάλινο, τότε θα προκαλέσει μεγαλύτερη παραμόρφωση. That's a fact.
Αλλά και το ανάποδο.
Αν το Ζ ατσάλινο σκάγι έχει μεγαλύτερη ενέργεια από το Ω μολυβένιο θα προκαλέσει μεγαλύτερη παραμόρφωση.
Η λυση για να τσεκαρουμε επαρκη διατρηση ποια ειναι? Το τζελ?
Ακριβώς, για αυτό και γίνεται παρερμηνεία της φυσικής με τους τενεκέδες...
 
Όποιος ρίχνει ατσάλι σε λατα για να δει διάτρηση είναι τουλάχιστον άσχετος φίλε, την τρυπάει για πλακα το ατσάλι την μεταλλική λατα λαδιου η τυριου σε οποιαδήποτε μέτρα, το δυσκολο για το ατσάλι είναι η να δώσει ενέργεια σε κάποια μέτρα, το πολυ ευκολο να δώσει πολυ μεγάλα ποσοστα συγκεντρωσης
Συμφωνούμε Δημήτρη ... Αυτό έγραψα ... Δεν βγαίνει συμπέρασμα σε τενεκέδες.

Ο Νίκος γιατί δεν μπορεί να βγάλει συγκέντρωση όμως ;
 
Συμφωνούμε Δημήτρη ... Αυτό έγραψα ... Δεν βγαίνει συμπέρασμα σε τενεκέδες.

Ο Νίκος γιατί δεν μπορεί να βγάλει συγκέντρωση όμως ;
Ποτε δεν ανακατέυομαι με αλλά άτομα φίλε, αυτό που έχω δει σε δικές μου δοκιμές ότι το ατσάλι βγάζει πανευκολα συγκεντρώσεις
 
Σκάγι με δυνατότητα να προσδώσει μεγάλη ενέργεια στο θήραμα σκοτώνει καλύτερα !!!!
Κοινώς τρύπημα, παραμόρφωση σκαγιού και σταμάτημα αν είναι δυνατόν μέσα στο θήραμα.

Οι παλιοί λέγαν ολίγον υπεραπλουστευμένα ... Τα μαλακά σκάγια σκοτώνουν. Και είχαν δίκιο.

Αυτό είναι βασικό.
 
Η λυση για να τσεκαρουμε επαρκη διατρηση ποια ειναι? Το τζελ?
Για μενα Αλέξανδρε ουτε αυτο δεν κάνει, το βαλιστικο τζελ κατα την γνωμη μου φτιαχτηκε να προσομοιαζει την σαρκα για βολες απο σωματα ασφαλειας και οτι κρατουν αυτοι πανω τους(παραμόρφωση σφαιρων πιστολιού hollow point και τετοια κόλπα) . Κυνηγετικα τωρα απο τσιχλα μεχρι γουρουνι εχει να προσφερει κάτι ,φτέρωμα, προβιά, κόκαλα ? Εχω δει βιντεο βολιδα breneke να το ξεπερναει απο ακρη σε άκρη ,θα κανε το ιδιο αραγε σε ενα καλο καπρι? Ασε που πες οτι φτιαχθηκε μετα κοπων και βασανων ,φουρνισματα ,ψυγεία, τι συσταση εχει η ζαχαροπλαστικη ζελατινη ειναι ιδια με αυτην που χρησιμοποιουν οι μοναδες ασφαλειας ?
 
Για μενα Αλέξανδρε ουτε αυτο δεν κάνει, το βαλιστικο τζελ κατα την γνωμη μου φτιαχτηκε να προσομοιαζει την σαρκα για βολες απο σωματα ασφαλειας και οτι κρατουν αυτοι πανω τους(παραμόρφωση σφαιρων πιστολιού hollow point και τετοια κόλπα) . Κυνηγετικα τωρα απο τσιχλα μεχρι γουρουνι εχει να προσφερει κάτι ,φτέρωμα, προβιά, κόκαλα ? Εχω δει βιντεο βολιδα breneke να το ξεπερναει απο ακρη σε άκρη ,θα κανε το ιδιο αραγε σε ενα καλο καπρι? Ασε που πες οτι φτιαχθηκε μετα κοπων και βασανων ,φουρνισματα ,ψυγεία, τι συσταση εχει η ζαχαροπλαστικη ζελατινη ειναι ιδια με αυτην που χρησιμοποιουν οι μοναδες ασφαλειας ?
Απο λιγο που εχω διαβασει εχουν κ αυτα διαφορες πυκνοτητες....
 
Σκάγι με δυνατότητα να προσδώσει μεγάλη ενέργεια στο θήραμα σκοτώνει καλύτερα !!!!
Κοινώς τρύπημα, παραμόρφωση σκαγιού και σταμάτημα αν είναι δυνατόν μέσα στο θήραμα.

Οι παλιοί λέγαν ολίγον υπεραπλουστευμένα ... Τα μαλακά σκάγια σκοτώνουν. Και είχαν δίκιο.

Αυτό είναι βασικό.
τα μαλακά σκάγια σκότωναν, γτ ήταν από καθαρο μολύβι αρα βαρυτερα...
αν θέλαμε πάντα και μόνο την παραμόρφωση του σκαγιου δε θα έβγαιναν τα buffer (κοινά και ... αιρετικά), ούτε οι επιμεταλλώσεις
ούτε θα πηγαίναμε σε διευρυμένους αυλούς και μακριούς κώνους.
ούτε θα είχαμε φτάσει να σκεφτούμε τον πλαστικό συγκεντρωτήρα ίσως.
εν τέλει όμως πάντα ψάχνουμε το πολλαπλό τραυματικό σοκ
τα σκάγια με πολύ μεγάλη ενέργεια ένα μειονεκτημα εχουν σε συγκεκριμενες προυποθεσεις στο πεδιο, την υπερδιατρηση
το αποτελεσμα παλι ο θανατος θα ειναι του θηραματος, αλλα δυστυχως για το θηραμα και την καρπωση μας οχι ακαριαιος
 
Το πεδίο και το ζωντανό θήραμα.
Η υπερβολική διάτρηση δεν είναι αυτοσκοπός.
Η πολύ χαμηλή διάτρηση δεν σκοτώνει.
Απλα επειδη αναφερθηκαμε στον ανορθοδοξο τροπο δοκιμης στον τενεκε......ρωταω στο πως θα τσεκαρουμε τα φυσιγγια μας...εμπορικα ή ιδιογομωτικα?.....το να παω απευθειας στον κυνηγοτοπο και π.χ. να τραυματιζω δεν θα ειναι και οτι καλυτερο...! Αν εχει δοκιμασει καποιος στα ατσαλινα διατρηση....με ποιον τροπο εκτος του τενεκε?
 
Back
Top