Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μην λες τετοια γιατι θα πεσει ξεμαλλιασμα.Δεν ειναι οι πυριτιδες το Α και το Ω?
Αυτες που ματωνουν τα θηραματα?

Ο ρόλος της πυρίτιδας είναι να επιταχύνει τα σκάγια μέχρι μια συγκεκριμένη τελική ταχύτητα (επαναλήψιμα) κρατώντας την μέγιστη πίεση μέσα στα όρια ασφαλείας.
Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

Μια πυρίτιδα είναι εξαιρετική και έχει τα καλύτερα βλητικά αποτελέσματα (με μολύβδινα σκάγια) αν έχει ΚΑΙ τα παρακάτω χαρακτηριστικά
1. Επηρεάζεται ελάχιστα από διαφορετικές συνθήκες θερμοκρασίας - υγρασίας
2. Η απόδοσή της αλλάζει ελάχιστα με το πέρασμα του χρόνου
3. Η καμπύλη καύσης είναι ομαλή και δεν παρουσιάζει έντονες κορυφές
4. Η καύση της είναι αργή

Αν ρίχνεις βολφράμιο-βισμούθιο δεν έχουν τόσο σημασία τα 3 και 4.

Το καλό μολύβδινο φυσίγγι είναι 80% ποιότητα σκαγιών και 20% πυρίτιδα, ... αυτή είναι μια χοντρική εκτίμηση δική μου.
 
Για ΟΛΟΥΣ τους φιλους και συναδελφους ιδιογομωτες το γραφω.....και για οσους ασχολουνται
με δοκιμες....οπως ο φιλος μου ο Αλεξ.

Δοκιμασα το ιδιο σεταπ στα ιδια μετρα και τσοκ ... με αυτο της σελιδας 555 - 11084 - Μ92ς - με μια
διαφορα. Αυτην την φορα εβαλα drago 14 αντι για Θωδη 16 super που ειχα.

Ο drago14 ειναι σκληρο βυσμα και ο ΘΩΔΗ βουτηρο ( μαλακό ) βυσμα. ;)
Και τα δυο εχουν την ιδια ογκομετρια οποτε ρελιασα παλι στα 57 χιλιοστα για να δω τις διαφορές.......

Αποτελεσμα....με τον drago ''εχασα'' 17 σκαγια ( εκτος κυκλου ) και επεσα στο 94% .
Ενω με τον ΘΩΔΗ ειχα ''χασει'' 11 σκαγια και ημουν στο 96.5%

Παρ'ολα αυτα το σεταπ και οι δυο τουφεκιες ειναι αξιολογες...με τον drago να εχει λιγο καλυτερη
κατανομη.

ΥΓ. Ευχομαι να ''βοήθησα''........ παιδες. ;):)
 
Για ΟΛΟΥΣ τους φιλους και συναδελφους ιδιογομωτες το γραφω.....και για οσους ασχολουνται
με δοκιμες....οπως ο φιλος μου ο Αλεξ.

Δοκιμασα το ιδιο σεταπ στα ιδια μετρα και τσοκ ... με αυτο της σελιδας 555 - 11084 - Μ92ς - με μια
διαφορα. Αυτην την φορα εβαλα drago 14 αντι για Θωδη 16 super που ειχα.

Ο drago14 ειναι σκληρο βυσμα και ο ΘΩΔΗ βουτηρο ( μαλακό ) βυσμα. ;)
Και τα δυο εχουν την ιδια ογκομετρια οποτε ρελιασα παλι στα 57 χιλιοστα για να δω τις διαφορές.......

Αποτελεσμα....με τον drago ''εχασα'' 17 σκαγια ( εκτος κυκλου ) και επεσα στο 94% .
Ενω με τον ΘΩΔΗ ειχα ''χασει'' 11 σκαγια και ημουν στο 96.5%

Παρ'ολα αυτα το σεταπ και οι δυο τουφεκιες ειναι αξιολογες...με τον drago να εχει λιγο καλυτερη
κατανομη.

ΥΓ. Ευχομαι να ''βοήθησα''........ παιδες. ;):)
Ο super Θώδη 16 έχει βαθύτερο ποτήρι...γι'αυτό ίσως. ;)
 
Ο super Θώδη 16 έχει βαθύτερο ποτήρι...γι'αυτό ίσως. ;)

ΟΧΙ Κωστή μου!!!! Με την σκληροτητα των βυσματων εχει να κανει αυτη η διαφορα του 2,5% στην συγκεντρωση
και οχι στην χωρητικοτητα στο ποτηρι των βυσματων!!!!
Καπου εκει πρεπει να ''παιζει'' αυτη η διαφορα.....ετσι πιστευω......οσο για την λιγο καλυτερη κατανομη
του drago εκει μαλλον δουλεψαν καλυτερα τα 4 πεταλα του....παρα τα 5 του Θωδη.....και στα δυο
βυσματα προ κομμενα πεταλα ειχα φιλε. ;)
 
ΟΧΙ Κωστή μου!!!! Με την σκληροτητα των βυσματων εχει να κανει αυτη η διαφορα του 2,5% στην συγκεντρωση
και οχι στην χωρητικοτητα στο ποτηρι των βυσματων!!!!
Καπου εκει πρεπει να ''παιζει'' αυτη η διαφορα.....ετσι πιστευω......οσο για την λιγο καλυτερη κατανομη
του drago εκει μαλλον δουλεψαν καλυτερα τα 4 πεταλα του....παρα τα 5 του Θωδη.....και στα δυο
βυσματα προ κομμενα πεταλα ειχα φιλε. ;)
κ Νίκο καλησπέρα, σκληρότερο βύσμα, μεγαλύτερη παραμόρφωση σκαγιών, μικρότερη συγκέντρωση.
Λογικό φαίνεται.

Ps
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον ότι γράφετε παρότι μη ιδιογομωτής ...
Στην ιδιογόμωση έχω παραμείνει στην εποχή των χάρτινων καλύκων, της τσόχινης και των 6.45.
1980-85 !!!
 
κ Νίκο καλησπέρα, σκληρότερο βύσμα, μεγαλύτερη παραμόρφωση σκαγιών, μικρότερη συγκέντρωση.
Λογικό φαίνεται.

Ps
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον ότι γράφετε παρότι μη ιδιογομωτής ...
Στην ιδιογόμωση έχω παραμείνει στην εποχή των χάρτινων καλύκων, της τσόχινης και των 6.45.
1980-85 !!!

Καλησπερα Βασιλη μου!!!! Λογικο αυτο που γραφεις για την παραμορφωση , και ετσι ειναι.
Η θεωρια λεει οτι οι προοδευτικες και υπερπροοδευτικες πυριτιδες θελουν σκληρα βυσματα......οκ....
Απο την ''αλλη'' οι δοκιμες μου με μαλακο βυσμα μου εδωσαν καλυτερο αποτελεσμα....αβυσσος η ιδιογομωση
φιλε μου.

Θυμαμαι τον πατερα το 1960 που εκλεινε χαρτουτσες. Ημουν μικρος τοτε.....δεν θα ξεχασω ποτε το ''βαπτισμα του πυρος''.....με μια χαρτουτσα πηρα την πρωτη μου σιταριθρα !!!!! Εχω ακομα μερικες δικες του.....οτι ειχα σε
χαρτινους καλυκες με 6,45 καψουλι τα χαρισα σε φιλους που κλεινουν χαρτινα. Δεν ασχοληθηκα.....με
''εφαγε'' η εξελιξη....τρομαρα μου.....:oops:
 
Η θεωρια λεει οτι οι προοδευτικες και υπερπροοδευτικες πυριτιδες θελουν σκληρα βυσματα......οκ....
Απο την ''αλλη'' οι δοκιμες μου με μαλακο βυσμα μου εδωσαν καλυτερο αποτελεσμα....αβυσσος η ιδιογομωσ
Κ Νίκο θεωρία γομώσεων δεν έχω διαβάσει ούτε γραμμή.
Έχω διαβάσει όμως άπειρη φυσική.

Το μαλακό βύσμα είναι ΠΑΝΤΑ καλύτερο από το σκληρό ανεξαρτήτως πυρίτιδας με όλες τις άλλες παραμέτρους ίδιες.

Είναι λογικό αυτό που παρατηρήσατε.

Μαλακό βύσμα και προοδευτική πυρίτιδα είναι άριστος συνδυασμός. Υπερπροοδευτική ακόμα καλύτερα με μαλακό βύσμα.

Αυτό τουλαχιστον λέει η φυσική.

Θα ήθελα την γνωμη σας για τα παραπάνω γραφόμενα σαν άνθρωπος του πειράματος και εγώ της θεωρίας.
 
Last edited:
Κ Νίκο θεωρία γομώσεων δεν έχω διαβάσει ούτε γραμμή.
Έχω διαβάσει όμως άπειρη φυσική.

Το μαλακό βύσμα είναι ΠΑΝΤΑ καλύτερο από το σκληρό ανεξαρτήτως πυρίτιδας με όλες τις άλλες παραμέτρους ίδιες.

Είναι λογικό αυτό που παρατηρήσατε.

Μαλακό βύσμα και προοδευτική πυρίτιδα είναι άριστος συνδυασμός. Υπερπροοδευτική ακόμα καλύτερα με μαλακό βύσμα.

Αυτό τουλαχιστον λέει η φυσική.

Θα ήθελα την γνωμη σας για τα παραπάνω γραφόμενα σαν άνθρωπος του πειράματος και εγώ της θεωρίας.

Βασιλη μου .....μια χαρα...εσυ της θεωριας και γω της πρακτικης και του πειραματος....μια χαρα θα τα ''παμε''.
Δεν εχω διαβασει πολυ θεωρια....Οσο για φυσικη....μην με ρωτας.....εβγαλα το Ογδοο νυκτερινο γυμνασιο
στη οδο Νικοπολεως στην Αθηνα.....με ''κλωτσιες και χαστουκια''.....Δυσκολα χρονια....και παραλληλα την
τεχνικη σχολη του Γαλιλαιου στην οδο Πειραιως....παρ'ολα αυτα απο φυσικη εγω ΜΗΔΕΝ φιλε μου.

Τωρα σε αυτα που μου γραφεις εχεις δικιο....οι δοκιμες μου αυτο εδειξαν.....βαδιζω βαση των δοκιμων
μου....και ΟΧΙ της θεωριας. Την θεωρια ''τους'' την εχω φερει πολλες φορες ''τούμπα''.
Μην με θεωρεις '' ιδιογομωταρα''....δεν ειμαι....απλα το ψαχνω πολυ....και με επιμονη φιλε μου !!!
ΥΓ. Ολες σου οι παρατηρησεις ευπροσδεκτες.....και σε ευχαριστω για την βοηθεια σου!!! :)
 
Αν θες την ταπεινή μου γνώμη η επόμενη βλητική επανάσταση (αποστάσεις πάνω από 50μ με μολύβι) θα γίνει από το τρίπτυχο σκάγια, βυσμάτωση και buffer.

Ούτε από αυλούς, ούτε απο κώνους ούτε από εξωτικές διαμορφώσεις τσόκ και κανών, ούτε απο πυρίτιδες ούτε από καψύλια ούτε από κλεισίματα φυσιγγίων.

Συνέχισε να μας μορφώνεις ...
 
Σοφή κουβεντα ειπες Βασιλη!!! Ναι εκει ειναι ολο το ''παιχνιδι'' .!!!!! Σκαγια - Βυσματωση - Buffer. !!!

Mε ''τροποποιημενο'' buffer εβγαλα τουφεκια στα 50 μετρα με ΠΟΛΥ μεγαλη αξιοπρεπεια και τσοκ μαμα.
Τουφεκια που μου εδειξε οτι 60 -65 ισως και τα 70 μετρα εαν ασχοληθω θα τα πιασω. Δεν ασχοληθηκα.
Θεωρω οτι αυτα τα μετρα τουλαχιστον με τον τροπο και της σκοπευτικες ικανοτητες που εχω....για μενα
ειναι αχρηστα.
Επισεις να τονισω....οτι τα σκαγια ηταν πολυ καλης ποιοτητας και Ν2.
 
Εδω συναδελφε θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω.
Σε ενα setup μπορει να αλλαξω το μαλακο βυσμα σε σκληρο γιατι θελω η τουφεκια στα ιδια μετρα να ανοιξει.
Οταν η διασπορα ειναι θεμιτη δεν μπορει να ειναι καλυτερο το μαλακο βυσμα.

Μαστορα και φιλε μου....με ολο τον σεβασμο....μονος σου το ειπες. Σκληρο βυσμα = ''διασπορα''.
Στην ιδια δοσολογια ενος σεταπ λαθος βυσμα με ακαμπτο αμορτισερ μπορει να σου ανεβασει
500 bar περισσοτερα απ'οτι το κανονικο βυσμα. Και το φυσιγγιο να ειναι επικινδυνο.
Παντα το βυσμα παιζει ρολο στο τι θελουμε να φτιαξουμε.
Στα σκληρα βυσματα οι παραμορφωσεις στις κατω στοιβαδες των σκαγιων ειναι πολυ μεγαλυτερες
απ'οτι στα μαλακά βυσματα....
Οι παραμορφωσεις των σκαγιων....δινουν κακες συγκεντρωσεις κτλ κτλ......
 
Εδω συναδελφε θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω.
Σε ενα setup μπορει να αλλαξω το μαλακο βυσμα σε σκληρο γιατι θελω η τουφεκια στα ιδια μετρα να ανοιξει.
Οταν η διασπορα ειναι θεμιτη δεν μπορει να ειναι καλυτερο το μαλακο βυσμα.
Απάντησε ο κ Νίκος.
Δεν διαφωνούμε.

Πολύ σημαντική η μέγιστη πίεση. Θέμα ασφάλειας.
Και το πιο δύσκολο εως αδύνατο να μετρηθεί από έναν ιδιογομωτή.
Το κανονάκι είναι σχετικά εύκολο να φτιαχτεί πιστεύω.

Η πίεση πως μετριέται παιδιά στα κανονάκια? Έχει ρωτήσει κανένας ?
Stain gauges στο κανονάκι ???
Με άλλον τρόπο ???
 
Αν θες την ταπεινή μου γνώμη η επόμενη βλητική επανάσταση (αποστάσεις πάνω από 50μ με μολύβι) θα γίνει από το τρίπτυχο σκάγια, βυσμάτωση και buffer.

Ούτε από αυλούς, ούτε απο κώνους ούτε από εξωτικές διαμορφώσεις τσόκ και κανών, ούτε απο πυρίτιδες ούτε από καψύλια ούτε από κλεισίματα φυσιγγίων.

Συνέχισε να μας μορφώνεις ...
αυτο ειδη ειναι δεδομενο για αυτο ολοι οσοι ασχολουνται φανατικα με το παπι ειναι και ιδιογομωτες.
 
Απάντησε ο κ Νίκος.
Δεν διαφωνούμε.

Πολύ σημαντική η μέγιστη πίεση. Θέμα ασφάλειας.
Και το πιο δύσκολο εως αδύνατο να μετρηθεί από έναν ιδιογομωτή.
Το κανονάκι είναι σχετικά εύκολο να φτιαχτεί πιστεύω.

Η πίεση πως μετριέται παιδιά στα κανονάκια? Έχει ρωτήσει κανένας ?
Stain gauges στο κανονάκι ???
Με άλλον τρόπο ???

Καλημερα Βασιλη!!!! Δεν εχω ασχοληθει με μετρησεις σε κανονακι...εδω εχουμε για τραπεζα δοκιμων
διατρησης και οχι bar....τους γκαζοντενεκεδες ....τηλεφωνικους καταλογους...και διάφορα βιβλια....και
προσπαθουμε με αυτα.....να βγαλουμε τα συμπερασματα μας....με λιγο λογια ειμαστε στα ''σκοταδια'' .
Εαν θελησεις να μετρησεις ενα φυσεκι σου σε καποια εταιρεια που εχει κανονακι....εκτος απο τα λεφτα
που απ'οτι μαθαινω δεν ειναι λιγα.........ασε δεν λεω τι αλλο μπορει να χρειαστει να δωσεις...
Ποσο ευκολο ειναι κατα την γνωμη σου....να φτιαξει καποιος ΠΧ εγω .....κανονακι δοκιμων ??
 
ΜαστροΝικο.
Είναι σχετικό το ευκολο και το δυσκολο.
Αν το θες πραγματικά και διαθέτεις χρήμα χρόνο και χορό.
Το φτιάχνεις.
30 κιλά σίδερο ξέρεις πως να το επεξεργαστείς και ένα αισθητήρα.

Γεια σου καλέ μου φιλε και Μαστορα!!!! Για σπαστο σε ''ψιλα''.....χρονο εχω...χωρο εχω... οι γνωσεις μού
λειπουν.... για δωσε χερι βοηθειας!!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top