Ένδυση

Ποτε δεν μπόρεσα να φορέσω μπουφάν σε φασσοκυνηγι με οποιοδηποτε καιρο. Πάντα φοράω γιλέκο και απο μέσα ανάλογα τον καιρό. Η ευχέρεια κινήσεων περιορίζεται πολυ με το μπουφάν. Ετσι το βλεπω και εχω συνηθίσει εγώ τουλαχιστον.
Ειχα παρει απο cabelas πριν 4 χρονια κατι σαν μπλουζα αδιάβροχη και την εχω χρησιμοποιήσει μερικές φορες με βροχή . Πολυ καλή και δεν περνάει τιποτα. Αλλα μπουφάν με τίποτα.
 
Είχα 2 χρόνια ένα τζάκετ ελληνικού στρατού στη φασα έβαζα την επένδυση στη μπεκάτσα την έβγαζα.. Σκληροτραχηλο αλλά δύσκολο να επωμισεις με αυτό γι αυτό ψάχνω κάτι αλλο
https://www.ehunter.gr/product/adiavrocho-kynigetiko-mpoyfan-frogg-toggs-pilot-ii-max-5/
Αυτό για καρτερι

αλλά για μπεκάτσα θέλεις άλλο πράγμα ίσως μια αναπνέουσα φλις με εσωθερμικό από μέσα
 
https://www.ehunter.gr/product/adiavrocho-kynigetiko-mpoyfan-frogg-toggs-pilot-ii-max-5/
Αυτό για καρτερι

αλλά για μπεκάτσα θέλεις άλλο πράγμα ίσως μια αναπνέουσα φλις με εσωθερμικό από μέσα
Δυνατό μπουφάν. Με 15000 χιλ. μεμβράνη δεν περνάει βροχή με τίποτα για ώρες. Όμως θέλει προσοχή στο καθάρισμα να μην χαλάσει η μεμβράνη.
 
Παλιοτερα ειχε βγαλει η Berreta νομιζω καποια μπουφαν/Ζακετες που ειχαν ενσωματωμενες τιραντες και οταν το εβγαζες , το μπουφαν κρεμιοταν στην πλατη απο αυτες. Εχει καποιος βρει κατι παρομοιο?
Έχω ένα τέτοιο της Dispan από το 2002...
 
Καλησπέρα παιδιά. Θελω να μου προτείνετε ένα μπουφαν για το κυνήγι. Κυρίως στις φασες το θέλω και μπεκάτσα άρα σκληρή χρήση και φυσικά να μην κοστίζει μια περιουσία.
Έχω από επώνυμα το beretta schwarzwald τζακετ και το game hide μπουφάν 3 σε 1 παραλλαγή δάσους.Το πρώτο δεν το έχω φορέσει στο κυνήγι ,οι κινήσεις των γίνονται άνετα αλλά είναι λίγο βαρύ καθαρά καρτερατο τζακετ.Το game hide πλήρες είναι ελαφρύ , ζεστό ,αντιανεμικο, αδιάβροχο , παρότι μπουφάν πιάνει αρκετά τη περιφέρεια το ύφασμα του είναι αντοχής και καμιά σχέση με την απομίμηση του αετού .Η επένδυση του βγαίνει και είναι ένα τύπου φλαι μπουφάν διπλής όψης.Με ένα πορτοκάλι τιραντε γιλέκο είσαι κομπλέ για όλα τα κυνήγια.Το έχω πάνω από δέκα χρόνια και είναι σε εξαιρετική κατάσταση.Να ξέρεις ότι πληρώνεις παίρνεις και μπουφάν όχι κάθε τρείς και λίγο.Καλο είναι να ψαχτεις στις εκπτώσεις τέλος της κυνηγετικής σεζόν.
 
Έχετε να προτεινετε ισοθερμικό και μπλουζα για χιόνι
Γενικα εχε υποψη σου οτι ως πρωτο στρωμα ενδυσης, αυτο που φοριεται κατασαρκα δηλαδη ,καλυτερη επιλογι απο το επεξεργασμενο(για να μην τσιμπαει) μαλλινο δεν υπαρχει. Σε κραταει ζεστο ακομα και βρεγμενο, μεταφερει τον ιδρωτα μακρυα απο το δερμα σου και δεν βρωμαει. Αλλα οπως σε ολα τα σοβαρα υλικα, θα ειναι ακριβο. Τωρα αν δεν σε ενοχλει το τσιμπιμα απο το μαλλινο ρουχο, μια μαλλινη φανελα θα λειτουργησει αψογα.
 
Έχετε να προτεινετε ισοθερμικό και μπλουζα για χιόνια ?
Θα φανει περιεργο αυτο που θα πω , αλλα οσο αφορα το ισοθερμικο η επιλογη του εξαρταται αποκλειστικα απο το επιπεδο σωματικης δραστηριοτητας και καθολου απο την εξωτερικη θερμοκρασια. (στους +30C θα το φορας σκετο , στους -10 C με τρια τεσσερα αλλα απεξω)
ΔΕν ζηταμε απο το ισοθερμικο να μας ζεστανει. αλλα να διατηρησει (ή οχι τοσο ) την εσωτερικα παραγομενη θερμοκρασια.
Περπατημα λοιπον ή καρτερι ;
Οσο αφορα το αμεσως απεξω απο το ισοθερμικο, οι παλιοτεροι προτιμουμε 100% βαμβακερα χοντρα πουκαμισα. Γιατι αν εχουν εστω και 20-30 % πολυ εστερ κλπ δρουν και αυτα σαν ισοθερμικα και αλλαζουν ολα. Επισης τα πουκαμισα εχουν και υψος γιακα 3cm που αποροφουν τον ιδρωτα στο λαιμο, και σηκωνεται ο γιακας στον κρυο αερα. ΟΙ νεοτεροι φορατε μπλουζες ....οπως μαθει ο καθενας.
 
Θα φανει περιεργο αυτο που θα πω , αλλα οσο αφορα το ισοθερμικο η επιλογη του εξαρταται αποκλειστικα απο το επιπεδο σωματικης δραστηριοτητας και καθολου απο την εξωτερικη θερμοκρασια. (στους +30C θα το φορας σκετο , στους -10 C με τρια τεσσερα αλλα απεξω)
ΔΕν ζηταμε απο το ισοθερμικο να μας ζεστανει. αλλα να διατηρησει (ή οχι τοσο ) την εσωτερικα παραγομενη θερμοκρασια.
Περπατημα λοιπον ή καρτερι ;
Οσο αφορα το αμεσως απεξω απο το ισοθερμικο, οι παλιοτεροι προτιμουμε 100% βαμβακερα χοντρα πουκαμισα. Γιατι αν εχουν εστω και 20-30 % πολυ εστερ κλπ δρουν και αυτα σαν ισοθερμικα και αλλαζουν ολα. Επισης τα πουκαμισα εχουν και υψος γιακα 3cm που αποροφουν τον ιδρωτα στο λαιμο, και σηκωνεται ο γιακας στον κρυο αερα. ΟΙ νεοτεροι φορατε μπλουζες ....οπως μαθει ο καθενας.
Και εγώ συνέχεια με πουκάμισο πηγαίνω όπως μάθει ο καθένας όπως είπες
 
Back
Top