Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν είμαι και ψαγμένος σε διάφορα
Όταν πήγαινα έβαζα σαν στραβός Remington 10βολο τα πήγαινε και η Browning και η Remington που είχα πολύ καλά και άραξα σε αυτά
Μαλλον κ το καλυτερο ειναι να παραμενεις σε κατι σταθερο αν εισαι ευχαριστημενος.....
 
Τα τελευταία χρόνια παραμένω σταθερά εκτός γουρουνοκυνηγιου Άλεξ
Αλλά θέλω να πάρω κανένα βόλι να έχω κοντά γιατί τα παλιά έχουν φάει πολλές βροχές και θέλω να τα βάλω στην άκρη και τα τελευταία χρόνια έχω ακούσει παράπονα για τα Remington
 
Τα τελευταία χρόνια παραμένω σταθερά εκτός γουρουνοκυνηγιου Άλεξ
Αλλά θέλω να πάρω κανένα βόλι να έχω κοντά γιατί τα παλιά έχουν φάει πολλές βροχές και θέλω να τα βάλω στην άκρη και τα τελευταία χρόνια έχω ακούσει παράπονα για τα Remington
Οντως εχουν αλλαξει.....με εχει χαλασει το κλεισιμο τους που τα τελευταια χρονια δεν το προσεχουν....τους εχω στειλει κ σχετικο mail......εννοω κλεισιμο απο την αποψη οτι διαφευγει το μπαφερ
 
Τα τελευταία χρόνια παραμένω σταθερά εκτός γουρουνοκυνηγιου Άλεξ
Αλλά θέλω να πάρω κανένα βόλι να έχω κοντά γιατί τα παλιά έχουν φάει πολλές βροχές και θέλω να τα βάλω στην άκρη και τα τελευταία χρόνια έχω ακούσει παράπονα για τα Remington
Άλλαξαν πολλά στα ρεμι σε σχέση με τα παλια.. Το μόνο που δεν άλλαξε είναι ότι βγάζουν φοβερές κατανομες.
 
Πες μου τέτοια έχω την γριά με 76πόντους φουλ τσοκ σταθερό
Εγώ με 66ρα σταθερό φουλ ερηξα απλά φεντεραλ 9βολα με συγκέντρωτηρα φλαιτ κοντρολ και τα κεντησε..μπαλα στα 45 μέτρα. Βέβαια ήταν και γαμω τα όπλα ότι και να τις έβαζα το πήγαινε.. Και σκατα ερηχνε κείνο το όπλο αθάνατα όπλα..
 
Καλησπέρα το κορυφαίο που άκουσα χτες πήγα σε ένα κατάστημα χτες να πάρω φυσιγγια για τσίχλες εκεί που κοίταζα μπαίνει ένας πατερ και ζητάει στον καταστηματάρχη μονοβολα και εννιαβολα λέει ο πάτερ τώρα θα πάω για γουρουνια πρώτη φορά και θέλω καλά φυσιγγια διαλέγει ο πάτερ κάποια μονοβολα που ήξερε και έρχεται η ώρα στα 9βολα του λεει του παιδιού εκεί θέλω καλά 9βολα και του βγάζει τα Winchester με 17,50 ευρώ αν δεν κάνω λάθος και του λέει του πάτερ εγγύηση από μένα γτ λέει ο πάτερ με αυτό το φυσιγγι του λέει έχω βαρεσει 50ρι κάπρι στα 150 μέτρα το πήραν δύο μπιλιες λέει και το πεθανανε...Τον κοιτάω με ένα ύφος και γελουσα... Μωρέ λέει ο πάτερ με τα 9βολα τόσο μακριά θα το δοκιμάσω και γω λέει....Άκου εδώ στα 150 μέτρα γουρουνι με μπίλιες....Έτσι γίνονται και τα ατυχήματα μετα θα τύχει κάνα γουρούνι του πάτερ στου διαόλου την μάνα και θα ξεκινήσει μπαμ μπουμ και μπιλιες θα πάρουν τον δρόμο τους τουλάχιστον να μην πάρει κανέναν άνθρωπο στο λαιμό του
 
Καλησπέρα το κορυφαίο που άκουσα χτες πήγα σε ένα κατάστημα χτες να πάρω φυσιγγια για τσίχλες εκεί που κοίταζα μπαίνει ένας πατερ και ζητάει στον καταστηματάρχη μονοβολα και εννιαβολα λέει ο πάτερ τώρα θα πάω για γουρουνια πρώτη φορά και θέλω καλά φυσιγγια διαλέγει ο πάτερ κάποια μονοβολα που ήξερε και έρχεται η ώρα στα 9βολα του λεει του παιδιού εκεί θέλω καλά 9βολα και του βγάζει τα Winchester με 17,50 ευρώ αν δεν κάνω λάθος και του λέει του πάτερ εγγύηση από μένα γτ λέει ο πάτερ με αυτό το φυσιγγι του λέει έχω βαρεσει 50ρι κάπρι στα 150 μέτρα το πήραν δύο μπιλιες λέει και το πεθανανε...Τον κοιτάω με ένα ύφος και γελουσα... Μωρέ λέει ο πάτερ με τα 9βολα τόσο μακριά θα το δοκιμάσω και γω λέει....Άκου εδώ στα 150 μέτρα γουρουνι με μπίλιες....Έτσι γίνονται και τα ατυχήματα μετα θα τύχει κάνα γουρούνι του πάτερ στου διαόλου την μάνα και θα ξεκινήσει μπαμ μπουμ και μπιλιες θα πάρουν τον δρόμο τους τουλάχιστον να μην πάρει κανέναν άνθρωπο στο λαιμό του
Τα καναμε τα μετρα.....αμετρητα.....
 
Καλησπέρα το κορυφαίο που άκουσα χτες πήγα σε ένα κατάστημα χτες να πάρω φυσιγγια για τσίχλες εκεί που κοίταζα μπαίνει ένας πατερ και ζητάει στον καταστηματάρχη μονοβολα και εννιαβολα λέει ο πάτερ τώρα θα πάω για γουρουνια πρώτη φορά και θέλω καλά φυσιγγια διαλέγει ο πάτερ κάποια μονοβολα που ήξερε και έρχεται η ώρα στα 9βολα του λεει του παιδιού εκεί θέλω καλά 9βολα και του βγάζει τα Winchester με 17,50 ευρώ αν δεν κάνω λάθος και του λέει του πάτερ εγγύηση από μένα γτ λέει ο πάτερ με αυτό το φυσιγγι του λέει έχω βαρεσει 50ρι κάπρι στα 150 μέτρα το πήραν δύο μπιλιες λέει και το πεθανανε...Τον κοιτάω με ένα ύφος και γελουσα... Μωρέ λέει ο πάτερ με τα 9βολα τόσο μακριά θα το δοκιμάσω και γω λέει....Άκου εδώ στα 150 μέτρα γουρουνι με μπίλιες....Έτσι γίνονται και τα ατυχήματα μετα θα τύχει κάνα γουρούνι του πάτερ στου διαόλου την μάνα και θα ξεκινήσει μπαμ μπουμ και μπιλιες θα πάρουν τον δρόμο τους τουλάχιστον να μην πάρει κανέναν άνθρωπο στο λαιμό του
Δεν λες που δεν του είπε ότι πήγε 10 βόλια το 9βολο πάνω στην φόρα που είχε πάρει .hair.
 
Καλησπέρα το κορυφαίο που άκουσα χτες πήγα σε ένα κατάστημα χτες να πάρω φυσιγγια για τσίχλες εκεί που κοίταζα μπαίνει ένας πατερ και ζητάει στον καταστηματάρχη μονοβολα και εννιαβολα λέει ο πάτερ τώρα θα πάω για γουρουνια πρώτη φορά και θέλω καλά φυσιγγια διαλέγει ο πάτερ κάποια μονοβολα που ήξερε και έρχεται η ώρα στα 9βολα του λεει του παιδιού εκεί θέλω καλά 9βολα και του βγάζει τα Winchester με 17,50 ευρώ αν δεν κάνω λάθος και του λέει του πάτερ εγγύηση από μένα γτ λέει ο πάτερ με αυτό το φυσιγγι του λέει έχω βαρεσει 50ρι κάπρι στα 150 μέτρα το πήραν δύο μπιλιες λέει και το πεθανανε...Τον κοιτάω με ένα ύφος και γελουσα... Μωρέ λέει ο πάτερ με τα 9βολα τόσο μακριά θα το δοκιμάσω και γω λέει....Άκου εδώ στα 150 μέτρα γουρουνι με μπίλιες....Έτσι γίνονται και τα ατυχήματα μετα θα τύχει κάνα γουρούνι του πάτερ στου διαόλου την μάνα και θα ξεκινήσει μπαμ μπουμ και μπιλιες θα πάρουν τον δρόμο τους τουλάχιστον να μην πάρει κανέναν άνθρωπο στο λαιμό του
Στα 94 μέτρα μετρημένο με GPS εγώ έρηξα 5 10βολα και του βαλα 2 μπίλιες μόνο η μία ίσα ίσα μπήκε στο μπούτι και η άλλη κοιλιά πέρασε μέσα. Φυσικά δεν έπεσε και έφαγε μονοβολα από πίσω ήταν σε ανηφόρα και το πήρα με ένα γύρω στα 50 μέτρα και έπεσε
 
Καλησπερα παλικαρια...
Δεν ειχα ξανασχοληθει με μονοβολα και τωρα ξεκινώντας, πηρα κατι nsi primitiva..Παρατηρησα λοιπον οτι δεν περνουν απο κανενα τσοκ της καραμπινας μου (affinity elite 3")..μετρωντας το βολι λοιπον ειδα οτι ειναι (με κατι εξογκωματα ραβδωσεις που εχει) 18.55mm περιπου...
Ποιο θα ηταν το βελτιστο τσοκαρισμα τοσο για καλο βλητικο αποτελεσμα, αλλα και για αποφυγη προβληματων?
Η καραμπινα μου λεει οτι εχει αυλο 18.3-18.5 οπως τα κλασσικα φρανκι....Ολα της τα εργοστασιακα τσοκ ειναι φτιαγμενα βασει αυλου 18.45 (δλδ πχ η συσφιξη στο μισο τσοκ καταληγει σε 17.95)...
Τι βοηθεια σας παρακαλω!!!!!!!
 
Last edited:
Καλησπερα παλικαρια...
Δεν ειχα ξανασχοληθει με μονοβολα και τωρα ξεκινώντας, πηρα κατι nsi primitiva..Παρατηρησα λοιπον οτι δεν περνουν απο κανενα τσοκ της καραμπινας μου (affinity elite 3")..μετρωντας το βολι λοιπον ειδα οτι ειναι (με κατι εξογκωματα ραβδωσεις που εχει) 18.55mm περιπου...
Ποιο θα ηταν το βελτιστο τσοκαρισμα τοσο για καλο βλητικο αποτελεσμα, αλλα και για αποφυγη προβληματων?
Η καραμπινα μου λεει οτι εχει αυλο 18.4-18.5 οπως τα κλασσικα φρανκι....Ολα της τα εργοστασιακα τσοκ ειναι φτιαγμενα βασει αυλου 18.45 (δλδ πχ η συσφιξη στο μισο τσοκ καταληγει σε 17.95)...
Τι βοηθεια σας παρακαλω!!!!!!!
Λενε οτι τα καλυτερα τσοκ για μονοβολα ειναι τα 4* & 5*......αυτου του τυπου τα μονοβολα βαλονται και απο 1*.....χωρις προβλημα....!
 
Λενε οτι τα καλυτερα τσοκ για μονοβολα ειναι τα 4* & 5*......αυτου του τυπου τα μονοβολα βαλονται και απο 1*.....χωρις προβλημα....!
Να σου πω την αληθεια κόλλησα οταν ειδα την διαφορα σε διαμετρο...απο 18.55 να το ριξω σε αυλο πιθανων και 18.4 και σε τσοκ 4* 18.2 δλδ....
Και ειπα να παιρνω μπαικαλ αντι την φρανκι...

Το μπουκωνω αφοβα λες?
 
Να σου πω την αληθεια κόλλησα οταν ειδα την διαφορα σε διαμετρο...απο 18.55 να το ριξω σε αυλο πιθανων και 18.4 και σε τσοκ 4* 18.2 δλδ....
Και ειπα να παιρνω μπαικαλ αντι την φρανκι...

Το μπουκωνω αφοβα λες?
Ναι....! Τα εξογκωματα παραμορφωνονται αναλογως την συσφιξη του τσοκ.....αν μετρησεις με παχυμετρο το "σωμα" του βληματος θα ειναι απο 16.5-17mm....δεν εχεις προβλημα! Και εχω ριξει αρκετα με σταθερο φουλ.....και φιλοι μου χωρις προβλημα! Οποτε με τα 4* & 5* εισαι καλα και απο αποψη ακριβειας στο στοχο!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top