Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όπως είπες γενικές αρχές. Πάντα όμως υπάρχουν και διαφορετικά σενάρια.. Για παράδειγμά έχω δει όπλα με 4ρη τσοκ να τα πηγαίνουν μπάλα τα δραμια και με άσσο ή δύο να γίνεται ανεμοσκορπισμα. Κ μιλώ για δραμια ρεμινγκτον και γουιντζεστερ. Μονοβολα ρίχνεις κ με στενά όπως σαμποτ και παλα αλλά με ανοιχτό έχεις ελευθερία κινήσεων με όλους τους τύπους.
Και εμένα το ίδιο συμβαίνει στην benelli με ένα 8βολο ιδιογομωσης....με τα δύο άστρα τα σκορπάει ενώ με το 4αρι έχει γκρουπαρισμα.
Προφανώς στρεσαρονται τα δράμια κατά την έξοδο τους από το στενό τσοκαρισμα και σκορπάνε.
 
Τελικά παιδιά σε δοκιμές μου είδα το εξης:με το μαμά 3 άστρα βάζω περισσότερα δραμια στο στόχο, τον καλύπτουν τα δραμια σε όλη τη περίμετρο ενώ με το 2 άστρα τζεμινι βάζω κάνα 2 με 3 δραμια λιγότερα αλλά πάνε γύρω απ το κέντρο του στόχου.
 
Οι δικες μου δοκιμες σε βολια εχουν δειξει οτι σημαντικο ρολο οσον αφορα την συγκεντρωση στα
βολια , παιζει το στησιμο του φυσιγγιου. Αν ριξεις με φουλ τσοκ 8βολο 11/0 στημενο με LB6 ακοπο
στα 45 μετρα ειναι ζητημα να βρεις τα μισα βολια στον στοχο....Αν το ριξεις με 5αστρα θα εχεις και
τα 8 βολια μεσα σε κυκλο 40 εκατοστων , παντα στα ιδια μετρα.
Εαν ο LB6 εχει πεταλα βαθια μεχρι το αμορτισερ του....ριχτο αφοβα με φουλ τσοκ ....ολα τα βολια θα
ειναι στον στοχο....με διαφορετικη κατανομη ομως.
Χωρις LB6 με αλλο αμορτισερ..ΠΧ . Ζ2Μ το 8βολο 11/0 το ριχνεις με φουλ.....10 -12βολο θελουν
ανοιχτα τσοκ...ο λογος οτι στριμωχνονται τα βολια στην εξοδο της καννης με κλειστο τσοκ....και
χανεις το ''παιχνιδι''.......ειδικοτερα στα 11/0 .
Αυτα ειναι τα συμπερασματα μου απο φυσιγγια ιδιογομωσης...... :)
 
Οι δικες μου δοκιμες σε βολια εχουν δειξει οτι σημαντικο ρολο οσον αφορα την συγκεντρωση στα
βολια , παιζει το στησιμο του φυσιγγιου. Αν ριξεις με φουλ τσοκ 8βολο 11/0 στημενο με LB6 ακοπο
στα 45 μετρα ειναι ζητημα να βρεις τα μισα βολια στον στοχο....Αν το ριξεις με 5αστρα θα εχεις και
τα 8 βολια μεσα σε κυκλο 40 εκατοστων , παντα στα ιδια μετρα.
Εαν ο LB6 εχει πεταλα βαθια μεχρι το αμορτισερ του....ριχτο αφοβα με φουλ τσοκ ....ολα τα βολια θα
ειναι στον στοχο....με διαφορετικη κατανομη ομως.
Χωρις LB6 με αλλο αμορτισερ..ΠΧ . Ζ2Μ το 8βολο 11/0 το ριχνεις με φουλ.....10 -12βολο θελουν
ανοιχτα τσοκ...ο λογος οτι στριμωχνονται τα βολια στην εξοδο της καννης με κλειστο τσοκ....και
χανεις το ''παιχνιδι''.......ειδικοτερα στα 11/0 .
Αυτα ειναι τα συμπερασματα μου απο φυσιγγια ιδιογομωσης...... :)
Τα 3 αστρα διατηρουν καλυτερα κεντρα εχουμε πει.Το ξερελιασμα που
πεφτει στον ασσο και το σιδερωμα,τα παει χωνι.
 
Τα 3 αστρα διατηρουν καλυτερα κεντρα εχουμε πει.Το ξερελιασμα που
πεφτει στον ασσο και το σιδερωμα,τα παει χωνι.
Εγώ είδα το 2 καλύτερα κέντρα αλλά σύνολο στο χαρτί περισσότερα δραμια να βάζει το 3
 
Εγώ είδα το 2 καλύτερα κέντρα αλλά σύνολο στο χαρτί περισσότερα δραμια να βάζει το 3
Σημασια εχει ο τυπος βυσματωσης.Ο Νικος ειπε για τον lb6.Εγω
προσωπικα τον δουλευω με 4* και παντα με αντιβαρο.
 
Ναι απ τα εμπορικά τι είναι προτιμότερο εννοώ με αυτο το στήσιμο που έχουν;;
Προτιμοτερο ως προς τι? Ολα θελουν δοκιμες.....για μενα δεν υπαρχουν στανταρ κανονες.....ας πουμε για τα federal flitecontrol με τον "ειδικο" συγκεντρωτηρα λενε μονο με ανοιχτα τσοκ.....εχω ριξει με 3 διαφορετικα οπλα με full και εχουν πολυ συγκεντρωση ....γιαυτο θελει κανα 2 με 3 δοκιμες το καθε φυσιγγι....με συγκεκριμενο τσοκ κ οπλο
 
Απολύτως σωστά αυτά που λέτε παιδιά έχω δει 2 m2 με ίδιο τσοκ ίδια μήκος κάνης δίπλα δίπλα να ρίχνουν και η μία να κενταει με το 3ρη και η άλλη να θέλει φουλ για να βγάλει αυτή τη συγκέντρωση.. Εργοστασιακες και οι δύο.. Εμένα σας είπα ανάλογα το φυσίγγι.. Πχ τα φεντεραλ όσο σφίγγω το τσοκ τόσο ανοίγουν.
 
Σημασια εχει ο τυπος βυσματωσης.Ο Νικος ειπε για τον lb6.Εγω
προσωπικα τον δουλευω με 4* και παντα με αντιβαρο.

Εσυ.....και αλλος ενας ειναι.....ονομα δεν λεω.....οικογενειες δε θιγω....αλλα......το ιδιο πτ@νες ειστε!!!!.love.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top