BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Σημερινό email στην εταιρεία:
"Καλησπέρα. Η δοκιμή έγινε με fabarm l4s sporting στα 20 μέτρα. Η αριστερή είναι με τσοκ 5 η δεξιά με τσοκ 4 και η μεσαία με brain bl. Η διαφορά είναι πάρα πολύ μεγάλη και δεν νομίζω να το βγάλω το τσοκ από το όπλο. Ευχαριστώ πολύ"

Πρώτη φορά βλέπω δοκιμή σε τοίχο!! Και όμως παρέχει πολύ έντονα σημαντικές ενδείξεις.
Οι δύο ακριανές τουφεκιές είναι με τα εργοστασιακά 5* και 4*, η μεσαία με το BL.
Παρατηρήσεις:
- Σχεδόν ίδιες οι διάμετροι και των τριών.
- Και οι δύο με τα συμβατικά τσοκ έχουν πολύ έντονα πυκνά κέντρα (το "ξήλωμα" του χρώματος οφείλεται στα υπερβολικά πολλά χτυπήματα), με τη τουφεκιά από το BL να έχει εξόφθαλμη διαφορά από τις άλλες δύο παρουσιάζοντας εξαιρετική ομοιομορφία κατανομής των σκαγιών στο κέντρο και στη περιφέρεια.
- Έτσι γίνεται κατανοητό το πως γίνεται και το BL ανοίγει πριν τα 5* αλλά μπαίνει μέσα και στην απόσταση των 3*, δηλ. από 8 μέχρι και 30+ μέτρα.
Αυτός είναι και ο λόγος για τις παρατηρήσεις που έχουν γίνει κατά καιρούς όπως και στην προηγούμενη σελίδα των κατόχων BL (αλλά και όλων των άλλων BRAIN) πως τους συγχωρούν λάθη σκόπευσης, τους καλύπτουν σε πολύ μεγάλο εύρος αποστάσεων βολών αλλά και χωρίς να χαλάνε τα πουλιά στις κοντινές.

Τελικά.....ο τοίχος είπε τη δική του ιστορία!!!

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes

ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ BL.jpg
 
Last edited:
Σημερινό email στην εταιρεία:
"Καλησπέρα. Η δοκιμή έγινε με fabarm l4s sporting στα 20 μέτρα. Η αριστερή είναι με τσοκ 5 η δεξιά με τσοκ 4 και η μεσαία με brain bl. Η διαφορά είναι πάρα πολύ μεγάλη και δεν νομίζω να το βγάλω το τσοκ από το όπλο. Ευχαριστώ πολύ"

Πρώτη φορά βλέπω δοκιμή σε τοίχο!! Και όμως παρέχει πολύ έντονα σημαντικές ενδείξεις.
Οι δύο ακριανές τουφεκιές είναι με τα εργοστασιακά 5* και 4*, η μεσαία με το BL.
Παρατηρήσεις:
- Σχεδόν ίδιες οι διάμετροι και των τριών.
- Και οι δύο με τα συμβατικά τσοκ έχουν πολύ έντονα πυκνά κέντρα (το "ξήλωμα" του χρώματος οφείλεται στα υπερβολικά πολλά χτυπήματα), με τη τουφεκιά από το BL να έχει εξόφθαλμη διαφορά από τις άλλες δύο παρουσιάζοντας εξαιρετική ομοιομορφία κατανομής των σκαγιών στο κέντρο και στη περιφέρεια.
- Έτσι γίνεται κατανοητό το πως γίνεται και το BL ανοίγει πριν τα 5* αλλά μπαίνει μέσα και στην απόσταση των 3*, δηλ. από 8 μέχρι και 30+ μέτρα.
Αυτός είναι και ο λόγος για τις παρατηρήσεις που έχουν γίνει κατά καιρούς όπως και στην προηγούμενη σελίδα των κατόχων BL (αλλά και όλων των άλλων BRAIN) πως τους συγχωρούν λάθη σκόπευσης, τους καλύπτουν σε πολύ μεγάλο εύρος αποστάσεων βολών αλλά και χωρίς να χαλάνε τα πουλιά στις κοντινές.

Τελικά.....ο τοίχος είπε τη δική του ιστορία!!!

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes

View attachment 17353
Καλησπέρα κ Χριστό δεν με ξέρετε κ ούτε σας ξέρω όμως είμαι κάτοχος τριών τσοκ δικον σας κ αυτά βλέπω και εγώ ειδικά στα τρυγόνια στην έναρξη όπου τα πουλιά πετάνε από 10μετρα έως 30 με το mr έχω πουλιά γαζωμενο από σκάγια αλλά άθικτα.Σας ευχαριστώ
 
Μια ερωτηση θα ήθελα να κανω, και να ξεκαθαρίσω οτι δεν διαθετω κανενα τσοκ brain μεχρι στιγμης. Αλλά δεν κρυβω οτι σκεφτομαι εντονα την αγορά του μπελ...
Οπως και να χει το ερωτημα ειναι το εξης: αποκλείουμε την περίπτωση η διαφορα στην "αφαιρεση" του χρωματος να οφείλεται σε μείωση της κινητικης ενεργειας των σκαγιων του κεντρου, αρα και χαμηλης διατρητικοτητας του bell? Και γιατι το αποκλειουμε...
Φυσικα αν οι δοκιμες θα ηταν σε χαρτονι, θα βλεπαμε εαν στο σημειο που τωρα βλέπουμε "ξεφλουδισμενο" χρώμα, θα ειχαμε μαζεμενα σκαγια ή οχι.....αλλα την ενταση-διατρητικοτητα δεν θα την βλεπαμε....
 
Γνωμη μου ειναι να γινει δοκιμη σε χαρτονι αντιστοιχη και να αντιπαραβαλουμε τις αντιστοιχες βολες....θα εχουμε μια σαφεστερη εικονα...
Μια ερωτηση θα ήθελα να κανω, και να ξεκαθαρίσω οτι δεν διαθετω κανενα τσοκ brain μεχρι στιγμης. Αλλά δεν κρυβω οτι σκεφτομαι εντονα την αγορά του μπελ...
Οπως και να χει το ερωτημα ειναι το εξης: αποκλείουμε την περίπτωση η διαφορα στην "αφαιρεση" του χρωματος να οφείλεται σε μείωση της κινητικης ενεργειας των σκαγιων του κεντρου, αρα και χαμηλης διατρητικοτητας του bell? Και γιατι το αποκλειουμε...
Φυσικα αν οι δοκιμες θα ηταν σε χαρτονι, θα βλεπαμε εαν στο σημειο που τωρα βλέπουμε "ξεφλουδισμενο" χρώμα, θα ειχαμε μαζεμενα σκαγια ή οχι.....αλλα την ενταση-διατρητικοτητα δεν θα την βλεπαμε....
Στέφανε δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό, στα 20 μέτρα είναι η τουφεκιά πόσο διάτρηση να χάσει ? Πέραν τούτου εάν στα 20 δεν είχε την πρέπουσα διάτρηση και ειδικά στο κέντρο δεν θα πατσαβουριαζε της τσίχλες στα 30 35 μέτρα και επειδή το είχα το τσοκ όντως στα 30 35 έδινε θηράματα .
 
Γνωμη μου ειναι να γινει δοκιμη σε χαρτονι αντιστοιχη και να αντιπαραβαλουμε τις αντιστοιχες βολες....θα εχουμε μια σαφεστερη εικονα...
το χαρτονι δεν σκοτωνει σκοτωνει το σωστο κοντακι και τα λιγα γραμμαρια στα σκαγια κατοχος bl mr &tm μονιμα βιδωμενο στη μ2 ακαριαια σκοτωματα σε τρελλες αποστασεις αλλα κια σε κοντινες αποψη μου τα χαρτονια για μενα δεν μου λεει τιποτα στο στιβο στο πουλι και στην αποσταση εκει θα τα δεις ολα
 
Σαραντη καλα κάνει και δε σου λεει τιποτα το χαρτι κτλ κτλ, αλλα εδω ο κ Σωτηρόπουλος εγραψε για το θεμα με βαση μια φωτογραφια που σιγουρα κατι δειχνει, και ετσι εχω καποια ερωτηματα ευλογα νομιζω για τον τροπο που καταληγουμε στο συμπερασμα του τι δείχνει.....
 
Σαραντη καλα κάνει και δε σου λεει τιποτα το χαρτι κτλ κτλ, αλλα εδω ο κ Σωτηρόπουλος εγραψε για το θεμα με βαση μια φωτογραφια που σιγουρα κατι δειχνει, και ετσι εχω καποια ερωτηματα ευλογα νομιζω για τον τροπο που καταληγουμε στο συμπερασμα του τι δείχνει.....
Στεφανε η φωτο δειχνει οτι εχει περιφερεια η ντουφεκια και οχι κεντρα και καλα να μην εισαι στο πουλι και λιγο πισω να εισαι θα πεσει δεν εχεις εκεινα τα καπνισματα στο πουλι προτιμοτερο να πεσει παρα να μην το παρεις επειδη θα παει κεντρο και θα πρεπει να εισαι ακριβως πανω στο πουλι
 
Σαραντη η φωτο δειχνει οτι το μπελ παρουσιαζει μια "μικροτερη ενταση" στο κεντρο...ο κ Σωτηροπουλος το μετεφρασε αυτο ως θετικο καθως προκυπτει απο τις λιγοτερες συσσωματωσεις στο κεντρο που συνεπαγονται οι καλυτερες κατανομες...
Εγω ρωταω γιατι να μην σημαινει πιο "ψοφια" τουφεκια στο κεντρο που σημαινει ζωντανα πουλιά....
Στο φτωχο (απο γνωσεις βλητικης) μυαλο μου, ειναι αβάσιμο να θεωρουμε σιγουρο οτι το ξεφλουδισμα του τοιχου σημαινει συσσωματωσεις...
 
Να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα που πολλοί πιθανόν να μην γνωρίζουν:

1) Η διάτρηση μiας τουφεκιάς εξαρτάται από α) τη κινητική ενέργεια των σκαγιών ΕΝΟΣ - ΕΝΟΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ και β) τη σκληρότητα των σκαγιών. Να πω εδώ πως ΔΕΝ ισχύει η θεωρία πως λαμβάνει χώρα το φαινόμενο slip steaming (να τω πω στα ελληνικά προπορευόμενο κενό αέρος) που παρατηρείται σε σώματα μεγάλου όγκου πχ αυτοκίνητα F1.

2) Η κινητική ενέργεια των σκαγιών ΔΕΝ επηρεάζεται από το τσοκ παρά μόνον όταν αυτό είναι πολύ κλειστό (φαινόμενο Venturi - εξίσωση Bernoulli) όπου και εδώ η διαφορά δεν είναι πάνω από 1 - 2 % (όταν μέσα από το ίδιο κουτί, το πιο αργό με το πιο γρήγορο φυσίγγι διαφέρει συνήθως 6 - 9% και αυτό σε σοβαρούς κατασκευαστές).
ΑΠΟ ΤΟ SITE BRAIN Chokes https://brainchokes.com/el/ ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ
Τα BRAIN αυξάνουν την ταχύτητα της τουφεκιάς εξαιτίας του διπλού φαινομένου Venturi κατά περίπου 2%.

3) Η κινητική ενέργεια έχει τον τύπο Κε = ½m χ υ2 δηλ ισούται με το ήμισυ της μάζας επί την ταχύτητα στο τετράγωνο. δηλ εξαρτάται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από το φυσίγγι.

Καθώς η μάζα είναι δεδομένη = ίδια (η μάζα του κάθε σκαγιού που είναι του ίδιου νούμερου) και η ταχύτητα ομοίως (ίδια φυσίγγιαμε ίδια πυρίτιδα) τότε και η κινητική ενέργεια είναι ίδια. Καθώς εξυπακούεται πως και η σκληρότητα είναι η ίδια...η κινητική ενέργεια είναι και στις 3 τουφεκιές Η ΙΔΙΑ!

"....αποκλείουμε την περίπτωση η διαφορά στην "αφαίρεση" του χρώματος να οφείλεται σε μείωση της κινητικης ενεργειας των σκαγιων του κέντρου, άρα και χαμηλής διατρητικότητας του bell? Και γιατί το αποκλείουμε..."
Για όλους αυτούς τους λόγους το αποκλείουμε φίλε Stefane M.

Και κάτι τελευταίο. ΟΛΑ τα συγκριτικά τεστ που έχουν γίνει από πολύ έγκυρους βλητικούς αλλά και από ερασιτέχνες τα τελευταία 8 χρόνια βγάζουν τα BRAIN Chokes ΠΑΝΤΑ ΠΡΩΤΑ. Και εγώ μετά, αφού ευχαριστήσω, τονίζω ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ πως τα τεστ τύπου πίνακα δεν λένε όλη την αλήθεια καθώς είναι 2D και όχι 3D. Ναι, και εγώ στο site μου τέτοια δείχνω αλλά σαν απλές ενδείξεις, όχι αποδείξεις. Τα σκάγια δεν έχουν ευθύγραμμη πορεία στον χώρο όπως νομίζουν οι περισσότεροι αλλά περιδινίζονται, έχουν πορεία με τη μορφή τυρμπουσόν.

Όλοι οι σοβαροί βλητικοί τα τελευταία 30 - 35 χρόνια χρησιμοποιούν τον πίνακα μόνο για ένα λόγο: να δουν αν το όπλο τουφεκάει κέντρο ή όχι..

Αυτά.

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Ευχαριστώ αρχικα για την αναλυτική απαντηση...
Ακομα περισσοτερες αποριες βεβαια: πως γινεται να εχουν και οι τρεις τουφεκιες ιδια κινητική ενεργεια, αφου τα τσοκ brain αυξανουν την ταχυτητα των σκαγιων κατα 2%? (Εκει μπερδευτηκα)
Επειδη δεν εχει τυχει να βρω σχετικο link, υπαρχει καπου η δοκιμη που αναφέρετε στην απαντηση σας, στην οποια η ταχυτητα των σκαγιων εχει λαβει αυξηση λογω του τσοκ brain?
Για να τοποθετηθω κιολας, θεωρω οτι η συζήτηση που κανουμε ειναι φιλοσοφικη, και οτι για να δεις κάτι πρέπει να το δεις στην πράξη και όχι θεωρητικα..οποτε ο καθε κυνηγος το παιρνει και διαπιστώνει τι τον ικανοποιει και τι οχι....αλλα μιας και εγινε μια τοποθετηση απο την πλευρά σας ηθελα να διατυπωσω τις αποριες μου...
 
Last edited:
Αυτός είναι και ο λόγος για τις παρατηρήσεις που έχουν γίνει κατά καιρούς όπως και στην προηγούμενη σελίδα των κατόχων BL (αλλά και όλων των άλλων BRAIN) πως τους συγχωρούν λάθη σκόπευσης, τους καλύπτουν σε πολύ μεγάλο εύρος αποστάσεων βολών αλλά και χωρίς να χαλάνε τα πουλιά στις κοντινές.

Τελικά.....ο τοίχος είπε τη δική του ιστορία!!
Πραγματι κυριε Χρηστο φαινεται ξεκαθαρα η αποτυπωση των σκαγιων απο το καθε τσοκ, και αυτο που λετε οτι το bell σπαει τα κεντρα. Οφθαλμοφανές στις αλλες δυο τουφεκιες που εχουν βαλει( περισσότερα ) μαζεμένα σκαγια στο κεντρο και φαινεται περισσότερο το ξευτισμα του μπογια .
 
Ευχαριστώ αρχικα για την αναλυτική απαντηση...
Ακομα περισσοτερες αποριες βεβαια: πως γινεται να εχουν και οι τρεις τουφεκιες ιδια κινητική ενεργεια, αφου τα τσοκ brain αυξανουν την ταχυτητα των σκαγιων κατα 2%? (Εκει μπερδευτηκα)
Επειδη δεν εχει τυχει να βρω σχετικο link, υπαρχει καπου η δοκιμη που αναφέρετε στην απαντηση σας, στην οποια η ταχυτητα των σκαγιων εχει λαβει αυξηση λογω του τσοκ brain?
Για να τοποθετηθω κιολας, θεωρω οτι η συζήτηση που κανουμε ειναι φιλοσοφικη, και οτι για να δεις κάτι πρέπει να το δεις στην πράξη και όχι θεωρητικα..οποτε ο καθε κυνηγος το παιρνει και διαπιστώνει τι τον ικανοποιει και τι οχι....αλλα μιας και εγινε μια τοποθετηση απο την πλευρά σας ηθελα να διατυπωσω τις αποριες μου...
Και πολύ καλά κάνεις και διατυπώνεις απορίες. Οι εποχές "έτσι είπε ο ειδικός - οι άλλοι σιωπή"....έχουν φύγει ανεπιστρεπτί.
Το 2% αύξηση ταχύτητας των BRAIN ισχύει στα κλειστότερα τσοκ (θυμήσου τι έγραψα πιό πάνω). Όπως και το ότι είναι πρακτικά ασήμαντο λόγω της πολύ πιο μεγάλης διακύμανσης ταχυτήτων από φυσίγγι σε φυσίγγι, με διαφορά 7% στο φυσίγγι...που να ανιχνεύσει ο κυνηγός το 2%!!
Link για τέτοιου είδους δοκιμή ειδικά για τα BRAIN δεν υπάρχει. Αυτά έχουν προκύψει από τις δικές μας (χιλιάδες) δοκιμαστικές βολές και απλά το αναφέρουμε στο site χωρίς να το διαφημίζουμε σαν κάτι το σημαντικό (που δεν είναι όπως εξήγησα και πιο πάνω). Εξάλλου κανένας κατασκευαστής τσοκ δεν έχει αντίστοιχες δοκιμές αφού όλοι γνωρίζουμε πως τα τσοκ μας δεν έχουν να κάνουν τίποτα με την κινητική ενέργεια της τουφεκιάς.
Όχι, η κουβέντα μας δεν είναι καθόλου φιλοσοφική με την έννοια της αοριστίας και του μη πρακτικού αποτελέσματος. Οι κανόνες της Φυσικής (ρευστών εν προκειμένω) μας δίνουν στοιχεία για πρακτική εφαρμογή προς μεγάλο όφελός μας και οδηγούν στη πρόοδο και την εξέλιξη του εξοπλισμού μας.
Τώρα, πρακτική απόδειξη για τα όσα λέω είναι τα εκατοντάδες σχόλια εδώ μέσα αλλά και αλλού (πχ Shotgun World Forum) περί ακαριαίων σκοτωμάτων, βίαιες θραύσεις δίσκων σκοποβολής, αύξηση αναλογίας επιτυχιών με τον ίδιο αριθμό φυσιγγιών κλπ. Μία απλή ανάγνωση μόνο των 2 τελευταίων σελίδων βγάζει μάτια. Και αυτή είναι η απόδειξη που μετράει για μένα ως προς την εφεύρεσή μου (και έπονται εντός των προσεχών μηνών και άλλες!!!!!!)

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Στέφανε εγω δουλεύω το bell σε δύο όπλα με βασικό φυσιγγι ένα 28άρι νο 9 τρίτο χρόνο τωρα. Τα ζωντανά πουλια σε αποστάσεις 10-25 μέτρα είναι ελάχιστα και πιστεύω ότι οφείλονται σε σκοπευτικο λαθος.
 
το χαρτονι δεν σκοτωνει σκοτωνει το σωστο κοντακι και τα λιγα γραμμαρια στα σκαγια κατοχος bl mr &tm μονιμα βιδωμενο στη μ2 ακαριαια σκοτωματα σε τρελλες αποστασεις αλλα κια σε κοντινες αποψη μου τα χαρτονια για μενα δεν μου λεει τιποτα στο στιβο στο πουλι και στην αποσταση εκει θα τα δεις ολα
Κ εμένα αυτή είναι η γνώμη μου Σαράντη στο πουλι θα δεις τι ρόλο παίζει το τσοκ.
 
Στέφανε εγω δουλεύω το bell σε δύο όπλα με βασικό φυσιγγι ένα 28άρι νο 9 τρίτο χρόνο τωρα. Τα ζωντανά πουλια σε αποστάσεις 10-25 μέτρα είναι ελάχιστα και πιστεύω ότι οφείλονται σε σκοπευτικο λαθος.
Δηλαδή Δημήτρη πιστευει οτι περιφέρεια δεν σκοτώνει εξίσου δυνατό όσο το κέντρο και αναφέρεσαι σε σκοπευτικο λάθος?
 
Δηλαδή Δημήτρη πιστευει οτι περιφέρεια δεν σκοτώνει εξίσου δυνατό όσο το κέντρο και αναφέρεσαι σε σκοπευτικο λάθος?
Συνήθως όταν μένω πίσω το τσοκ θα μου δώσει το πουλί αλλά θα έχει δεχτεί λιγότερα πλήγματα από σκάγια. Το bell κάνει αυτό που λέει ο κατασκευαστής. Βοηθάει να πάρεις κοντινά θηράματα και δεν τα χαλάει.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top