Baikal Team

καλημέρα!

τελικά κατέληξα σε πλαγιόκανο με χωρίς εξωλκεις με τσοκ λογικά την άλλη εβδομάδα θα προσπαθήσω να την τουφεκίσω.. θα μαζέψω και κανένα χαρτόνι .yel.

34 γραμ. νο 5-6 χωρίς πέλμα για ανάκρουση να δοκιμάσω η ούτε καν?
καλοριζυκο να το χαρεις
καλυτερα να παρεις καμποσα κουτακια σκοπευτικα να ριξεις το οπλος να δεις αν θελεις καποια προσαρμογη το κοντακι στα μετρα σου
κ ριξεις κ καμποσα μαζεμενα να δουλεψουν οι σκανδαλες κ τα κλειδια κ μετα κανεις δοκιμες να δεις πια φυσιγγια κανουν για τα κυνηγια σου
 
Παιδια το συγκεκριμένο "μαγαζι" ειναι για συγκεκριμένες δουλειες.....να σου βαλει κανα σπειρωμα για κανα εξωτερικο τσοκ σε καμια παλια καραμπινα, και για να σκασεις το 600€ να ελαφρυνει το μπαικαλ....
Στην πρωτη περιπτωση μια χαρα...στην δεύτερη δεν εχω προσωπικη αποψη...
Σε ζημια που ειχα παθει στην 48al (εσπασε η σκανδαλη και ηθελα καινούργια), δεν ασχοληθηκε καν...με εβαλε να παρω εγω τον Ναυπλιώτη για ανταλλακτικο (ο οποιος εξυπηρέτησε αριστα παρεπιπτόντως), και οταν καταλαβα οτι στο τελος θα με βαλει να το φτιαξω και μονος (που λεει ο λογος), τα μαζεψα και πηγα αλλου......οπου μου το εφτιαξαν σε 5 μερες χωρις πολλα πολλα με 30€....
Σημειωτέον μια μερα πετυχα καποιες εργασιες σε μια καννη.. κωνο ανοιγαν λογικα...ε δυστυχως δεν ασχολιοταν και ειχε αφησει την δουλεια σε εναν τυπο εκει περα αλλοδαπης προέλευσης....
Μακρια κ αγαπημενοι λοιπον...μπορει να ηταν πολυ καλος στην δουλεια του αλλα τελευταία μου έδειξε οτι δεν εχει ορεξη...
 
Φιλε η χοντρη με ενα κολαν κορμαρα δε γινετε
Με την καταλληλη διαιτα ολα γινονται..
και μονο η αφαιρεση βαρους απο τις ριγες,αφαιρεση ξυλου πχ κοντακι απο πιστολε σε αγγλε,αφαιρεση ξυλου στην παπια κλπ κλπ...Ειναι σιγουρο πως θα εχει αλλη αισθηση στα χερια..
Αλλα το θεμα ειναι να ειναι πεσει σε μαστορα μερακλη ωστε να βγει καλο κ ολο το τελικο αποτελεσμα......
Συμφωνώ με τον Βασίλη και εξηγώ : ανεπιτυχής εφαρμογή μέτρων στο κοντάκι ( το οποίο αρχικά με έστειλε στον Κυργια μέσω Καλκατζάκου και το άλλαξα γιατι δεν μπορούσε να το δουλέψει), ακατάλληλο πέλμα (απο την 2η χρονιά άρχισε να πολυμερίζεται), λεκέδες στην βάση και τον υποφυλακτήρα της σκανδάλης μάλλον απο κάποιο ισχυρό καθαριστικό της, ανεπιτυχής βαφής της ρίγας( τοπικές σκουριές στο κάτω μέρος) ψάθες πάπιας για κλ........, μαζί με ρύθμιση σύσφιξης ( ζήτησα 3*-5* παραδόθηκε4*-5*, μετρηθηκε σε άλλον οπλουργό), για απόδειξη ούτε κουβέντα, μετα απο τα παραπονα για τις εργασίες στο όπλο τσιμουδιά. Αποτέλεσμα: 600 ευρώ μ-----ς εγώ, σπάστηκα τόσο πολύ και το όπλο μπήκε απο το 2011 στο οπλοκιβώτιο. Ούτε απ' 'εξω............ Αν δεν μπορείς (ή δεν έχεις κέφι) να κάνεις μια δουλεία μην την αναλαμβάνεις.-
Γνωμη δικη μου δεν εχω..Αν δεν ακουγα κ απο αλλους παραπονα ειλικρινα δεν θα το πιστευα για τον συγκεκριμμενο...εχω διαβασει παρα πολλα αρθρα του αλλα κ αρθρα αλλων που ολα εδειχναν οτι προκειται για ενα "τερας" της οπλουργικης τεχνης....τι να πω.....
Ισως τοτε που μεγαλουργουσε να δουλευε μονος του κ να ηταν πιο προσυλομενος στην δουλεια του...αλλα κ υπαλληλους να εχεις ωφειλεις να βλεπεις κ να ελεγχεις πως δουλευουν.... τι να πω...
 
Με την καταλληλη διαιτα ολα γινονται..
και μονο η αφαιρεση βαρους απο τις ριγες,αφαιρεση ξυλου πχ κοντακι απο πιστολε σε αγγλε,αφαιρεση ξυλου στην παπια κλπ κλπ...Ειναι σιγουρο πως θα εχει αλλη αισθηση στα χερια..
Αλλα το θεμα ειναι να ειναι πεσει σε μαστορα μερακλη ωστε να βγει καλο κ ολο το τελικο αποτελεσμα......

Γνωμη δικη μου δεν εχω..Αν δεν ακουγα κ απο αλλους παραπονα ειλικρινα δεν θα το πιστευα για τον συγκεκριμμενο...εχω διαβασει παρα πολλα αρθρα του αλλα κ αρθρα αλλων που ολα εδειχναν οτι προκειται για ενα "τερας" της οπλουργικης τεχνης....τι να πω.....
Ισως τοτε που μεγαλουργουσε να δουλευε μονος του κ να ηταν πιο προσυλομενος στην δουλεια του...αλλα κ υπαλληλους να εχεις ωφειλεις να βλεπεις κ να ελεγχεις πως δουλευουν.... τι να πω...
Ότι είναι τέρας της οπλουργικης τέχνης είναι σίγουρο Τάσο έχει βαρύ ιστορικό αλλά όπως γίνεται σε πολλά επαγγέλματα όταν κάποιος φτιάξει όνομα και περάσουν και τα χρόνια θες από βόλεμα θες από βαρεμάρα να ασχοληθούν οι ίδιοι αρχίζουν τα παρατράγουδα
Ίσως ο συγκεκριμένος λόγω ότι ασχολείται με εισαγωγή και πώληση ακριβών όπλων να έχει δώσει εκεί μεγάλο βάρος και να έχει αφήσει τους υπαλλήλους για εργασίες στα όπλα της σειράς ας πούμε
Μην παρεξηγηθώ αυτά λέω βάσει αυτών που έχω διαβάσει κατά καιρούς δεν είχα ποτέ πάρε δώσε για να έχω και προσωπική γνώμη
 
Σημειωτέον μια μερα πετυχα καποιες εργασιες σε μια καννη.. κωνο ανοιγαν λογικα...ε δυστυχως δεν ασχολιοταν και ειχε αφησει την δουλεια σε εναν τυπο εκει περα αλλοδαπης προέλευσης....
Και εγώ το χα δει αυτο
 
καλοριζυκο να το χαρεις
καλυτερα να παρεις καμποσα κουτακια σκοπευτικα να ριξεις το οπλος να δεις αν θελεις καποια προσαρμογη το κοντακι στα μετρα σου
κ ριξεις κ καμποσα μαζεμενα να δουλεψουν οι σκανδαλες κ τα κλειδια κ μετα κανεις δοκιμες να δεις πια φυσιγγια κανουν για τα κυνηγια σου

μόλις σήμερα έριξα 10 φυσίγγια ολο κ ολο.. μέχρι τώρα το όπλο μου φαίνεται να μου έρχεται σχετικά καλά. νομίζω τουλάχιστον. είναι λίγο σφιχτό στο δούλεμα αλλα όχι κάτι που μου δημιουργεί πρόβλημα.. τώρα απο ανάκρουση με πόνεσε λίγο η αλήθεια με 33γρ σε απανωτή ντουφεκιά αλλα τπτ μη διαχειρίσιμο.
 
Δηλαδή δεν έγινε το όπλο αγγλικής όψης και αίσθησης όπως λέγεται;
Παναγιώτη καλησπέρα,
αν ο μάστορας είχε την διάθεση, το όπλο θα είχε αποκτήσει και την αισθητική και την λειτουργία, απλά οι κακοτεχνίες που έχουν γίνει έχουν βιάσει μια πολύ καλή βάση- όπλο για μετασκευή. Πρέπει να budgetάρω ένα σεβαστό ποσό για να γίνει όπως πρέπει και να βγεί προς χρήση. Σκέφτομαι να πάω στον Λιάκο, μου έφτιαξε την Beretta 302 κεραμική βαφή ( άψογη δουλειά και επαγγελματίας με κεφαλαία γράμματα ο Κώστας), να βάψω με παραδοσιακή βαφή τις κάνες, να μετρήσω το κοντάκι και αν δεν προσαρμόζεται να φτίαξω καινούργιο( ακούω προτάσεις για κοντακά) Σκεφτηκα και τον Πλαστουργό αλλά απο προιστορία δεν μου εμπνέει και εμπιστοσύνη.
 
Ότι είναι τέρας της οπλουργικης τέχνης είναι σίγουρο Τάσο έχει βαρύ ιστορικό αλλά όπως γίνεται σε πολλά επαγγέλματα όταν κάποιος φτιάξει όνομα και περάσουν και τα χρόνια θες από βόλεμα θες από βαρεμάρα να ασχοληθούν οι ίδιοι αρχίζουν τα παρατράγουδα
Ίσως ο συγκεκριμένος λόγω ότι ασχολείται με εισαγωγή και πώληση ακριβών όπλων να έχει δώσει εκεί μεγάλο βάρος και να έχει αφήσει τους υπαλλήλους για εργασίες στα όπλα της σειράς ας πούμε
Μην παρεξηγηθώ αυτά λέω βάσει αυτών που έχω διαβάσει κατά καιρούς δεν είχα ποτέ πάρε δώσε για να έχω και προσωπική γνώμη
+1000
 
Παιδια το συγκεκριμένο "μαγαζι" ειναι για συγκεκριμένες δουλειες.....να σου βαλει κανα σπειρωμα για κανα εξωτερικο τσοκ σε καμια παλια καραμπινα, και για να σκασεις το 600€ να ελαφρυνει το μπαικαλ....
Στην πρωτη περιπτωση μια χαρα...στην δεύτερη δεν εχω προσωπικη αποψη...
Σε ζημια που ειχα παθει στην 48al (εσπασε η σκανδαλη και ηθελα καινούργια), δεν ασχοληθηκε καν...με εβαλε να παρω εγω τον Ναυπλιώτη για ανταλλακτικο (ο οποιος εξυπηρέτησε αριστα παρεπιπτόντως), και οταν καταλαβα οτι στο τελος θα με βαλει να το φτιαξω και μονος (που λεει ο λογος), τα μαζεψα και πηγα αλλου......οπου μου το εφτιαξαν σε 5 μερες χωρις πολλα πολλα με 30€....
Σημειωτέον μια μερα πετυχα καποιες εργασιες σε μια καννη.. κωνο ανοιγαν λογικα...ε δυστυχως δεν ασχολιοταν και ειχε αφησει την δουλεια σε εναν τυπο εκει περα αλλοδαπης προέλευσης....
Μακρια κ αγαπημενοι λοιπον...μπορει να ηταν πολυ καλος στην δουλεια του αλλα τελευταία μου έδειξε οτι δεν εχει ορεξη...
Εγώ γιατί έχω εντελώς αντίθετη άποψη έχω πάει μερικές φορές και όσες πήγα είδα έναν επαγγελματία πρόθυμο και με γνώσεις. Συγκεκριμένα την μια φορά είχε ένα νησιωτη με ένα Merkel με ξεκολημενη Ρίγα, και του εξήγησε το όπλο μπορώ να στο φτιάξω και εγώ και άλλοι δέκα, αλλά δεν θα το αναλάβω όσα και να μου δώσεις πρέπει να πάει Γερμανία για να έρθει ακριβώς. Και η δεύτερη περίπτωση στον κώνο που έκανα πρόσφατα μου είπε υπάρχουν οπλα που αποδίδει και οπλα που δεν, είναι στο χέρι σου τι θα αποφασίσεις .Δεν νομίζω ότι είναι πρέπον να κατηγορούμε έναν καταξιωμένο οπλουργο επειδή έχει έναν αλλοδαπό εργαζόμενο η επειδή έχει τιμοκατάλογο υψηλό. Υπάρχουν και άλλοι που ζητάν τα διπλάσια ονόματα να μην λέμε
 
Εγώ γιατί έχω εντελώς αντίθετη άποψη έχω πάει μερικές φορές και όσες πήγα είδα έναν επαγγελματία πρόθυμο και με γνώσεις. Συγκεκριμένα την μια φορά είχε ένα νησιωτη με ένα Merkel με ξεκολημενη Ρίγα, και του εξήγησε το όπλο μπορώ να στο φτιάξω και εγώ και άλλοι δέκα, αλλά δεν θα το αναλάβω όσα και να μου δώσεις πρέπει να πάει Γερμανία για να έρθει ακριβώς. Και η δεύτερη περίπτωση στον κώνο που έκανα πρόσφατα μου είπε υπάρχουν οπλα που αποδίδει και οπλα που δεν, είναι στο χέρι σου τι θα αποφασίσεις .Δεν νομίζω ότι είναι πρέπον να κατηγορούμε έναν καταξιωμένο οπλουργο επειδή έχει έναν αλλοδαπό εργαζόμενο η επειδή έχει τιμοκατάλογο υψηλό. Υπάρχουν και άλλοι που ζητάν τα διπλάσια ονόματα να μην λέμε
Για να γίνω σαφής, δεν απαξιώνω την ικανότητα και δεν διαγράφω την επαγγελματική πορεία κανενός, απλά στην δική μου περίπτωση δεν ανταποκρίθηκε
 
Εγώ γιατί έχω εντελώς αντίθετη άποψη έχω πάει μερικές φορές και όσες πήγα είδα έναν επαγγελματία πρόθυμο και με γνώσεις. Συγκεκριμένα την μια φορά είχε ένα νησιωτη με ένα Merkel με ξεκολημενη Ρίγα, και του εξήγησε το όπλο μπορώ να στο φτιάξω και εγώ και άλλοι δέκα, αλλά δεν θα το αναλάβω όσα και να μου δώσεις πρέπει να πάει Γερμανία για να έρθει ακριβώς. Και η δεύτερη περίπτωση στον κώνο που έκανα πρόσφατα μου είπε υπάρχουν οπλα που αποδίδει και οπλα που δεν, είναι στο χέρι σου τι θα αποφασίσεις .Δεν νομίζω ότι είναι πρέπον να κατηγορούμε έναν καταξιωμένο οπλουργο επειδή έχει έναν αλλοδαπό εργαζόμενο η επειδή έχει τιμοκατάλογο υψηλό. Υπάρχουν και άλλοι που ζητάν τα διπλάσια ονόματα να μην λέμε
Η κριτική έγινε εκ τού αποτελέσματος,αλλά και για τις λάθος προσδοκίες πού τάζουν για τα μπαικαλ.
 
Εγώ γιατί έχω εντελώς αντίθετη άποψη έχω πάει μερικές φορές και όσες πήγα είδα έναν επαγγελματία πρόθυμο και με γνώσεις. Συγκεκριμένα την μια φορά είχε ένα νησιωτη με ένα Merkel με ξεκολημενη Ρίγα, και του εξήγησε το όπλο μπορώ να στο φτιάξω και εγώ και άλλοι δέκα, αλλά δεν θα το αναλάβω όσα και να μου δώσεις πρέπει να πάει Γερμανία για να έρθει ακριβώς. Και η δεύτερη περίπτωση στον κώνο που έκανα πρόσφατα μου είπε υπάρχουν οπλα που αποδίδει και οπλα που δεν, είναι στο χέρι σου τι θα αποφασίσεις .Δεν νομίζω ότι είναι πρέπον να κατηγορούμε έναν καταξιωμένο οπλουργο επειδή έχει έναν αλλοδαπό εργαζόμενο η επειδή έχει τιμοκατάλογο υψηλό. Υπάρχουν και άλλοι που ζητάν τα διπλάσια ονόματα να μην λέμε
Αν παρατήρησες δεν μιλησα για τιμές...μιας και το αναφερεις να σου πω λοιπον οτι στο σπειρωμα που πηγα να περασω για εξωτερικα τσοκ σε ενα οπλο, ηταν ο οικονομικοτερος απο ΟΛΟΥΣ... σημειωτέον οτι ρωτησα τους ΠΑΝΤΕΣ στην Αθηνα....
Οποτε σχετικα με το κοστος πιστευω συμφωνουμε..
Σχετικά με τα υπόλοιπα τι να σου πω, δεν μου εχει τύχει ξανα να παω το οτιδηποτε σε οποιονδήποτε μαστορα για επισκευη, και να μου πει οτι το ανταλλακτικό πρεπει να του το βρω εγω..πες μου ρε φιλε βαριεμαι τωρα να σου πω οκ!
 
Αν παρατήρησες δεν μιλησα για τιμές...μιας και το αναφερεις να σου πω λοιπον οτι στο σπειρωμα που πηγα να περασω για εξωτερικα τσοκ σε ενα οπλο, ηταν ο οικονομικοτερος απο ΟΛΟΥΣ... σημειωτέον οτι ρωτησα τους ΠΑΝΤΕΣ στην Αθηνα....
Οποτε σχετικα με το κοστος πιστευω συμφωνουμε..
Σχετικά με τα υπόλοιπα τι να σου πω, δεν μου εχει τύχει ξανα να παω το οτιδηποτε σε οποιονδήποτε μαστορα για επισκευη, και να μου πει οτι το ανταλλακτικό πρεπει να του το βρω εγω..πες μου ρε φιλε βαριεμαι τωρα να σου πω οκ!
Τι να σου πω όλοι μπορεί να έχουμε άτυχες στιγμές, πάντως εγώ τον κατατάσσω στους κορυφαίουςτης πυραμίδας από οπλουργους, και το λέω αυτό γιατί τους έχω επισκεφτεί όλους και έχω κάνει και δουλειές με τους περισσότερους.
 
έχει να μου προτείνει κάποιος πέλμα για το πλαγιόκανο, αλλα όχι φορετό?
Ένας οπλουργος θα σε βοηθήσει να διαλέξεις και θα στο τοποθετήσει κιόλας.Μπορει να θέλεις διορθώση και το πιτς αν δεν το έχεις φτιάξει.Οτι βάλεις να έχει σκληρό το πάνω μέρος σαν πέταλο για να μην κολλάει στα ρούχα.
 
Να δω πότε θα καταφέρω να το μαζέψω γιατί είναι ενθύμιο View attachment 17285View attachment 17281View attachment 17282View attachment 17283View attachment 17284
Και βεβαια αξιζει να το συμαζεψεις γιατι ειναι απο τα καλα κομματια το οπλο αυτο........αλλα με καποιες προυποθεσεις...
Αν δεν εχει προβλημα με τα κλειδια του ..αν η σκουρια δεν εχει κανει ζημια....αν οι καννες του ειναι σε καλη κατασταση εσωτερικα και δεν εχει προβληματα σοβαρα στα ξυλα του....θα πρεπει να υπολογισεις πως αν δεν σου ερχεται θα χρειαστει και καινουργιο κοντακι ..........αυτα ολα εχουν ενα σεβαστο ποσο που θα πρεπει να δεις αν τελικα αξιζει η αναβαθμιση ...
Αν δεν εχουμε κατι απο τα παραπανω τοτε εισαι τυχερος και προχωρα.
 
Back
Top