Ξηρά τροφή

Μπορείς να μας πεις τα συστατικά της τροφής?

H NPF PRO adult energy που είχα κοιτάξει όταν είχε πρωτοβγει ελεγε:

ΣΥΝΘΕΣΗ: αφυδατωμένο άλευρο πουλερικών, ρύζι, αραβόσιτος, σιτάρι, άλευρο αραβόσιτου, λίπος πουλερικών, πίτουρο σίτου, μαγιά μπύρας, μεταποιημένες ζωικές πρωτεΐνες, πολτός τεύτλων, συκώτι πουλερικών υδρολυμένο, ελαιόλαδο, ιχθυάλευρο, μεταλλικά στοιχεία, αποξηραμένος φλοιός εσπεριδοειδών(πηγή πηκτινών), φρουκτοολιγοσακχαρίτες(FOS), εκχύλισμα πράσινου τσαγιού και σταφυλιού(πηγή πολυφαινόλων).

ΑΝΑΛΥΣΗ: πρωτεΐνες 30%, λίπη 14%, τέφρα 7%, ίνες 2%

85% ζωική πρωτεΐνη στο σύνολο των πρωτεϊνών, άρα 25,5% στο σύνολο.
 
μπορουμε να την βρουμε σε καποιο πετ σοπ?
η αν την πουλαει καποιος στην αχαια....
Σιγουρα θα υπάρχει στην Αχαια, το λεω γιατι φίλος απο Πάτρα,ταιζει τα σκυλιά του κανα χρόνο τώρα,οπότε λογικά απο καποιο μαγαζί εκει θα τη πέρνει.Θα ρωτήσω και θα σου πω :)
 
Η επενιελίτσα μου χρόνισε και θα σταματήσει την κουταβίσια ξηρά τροφή. Καμιά πρόταση για ξηρά τροφή συντήρησης?
Οι τροφές του σβεστονοφ (στο βιντεακι από πάνω) και η mistermix οι καλύτερες που είχα δοκιμάσει και σχετικά σε καλές τιμές
 
Οι τροφές του σβεστονοφ (στο βιντεακι από πάνω) και η mistermix οι καλύτερες που είχα δοκιμάσει και σχετικά σε καλές τιμές
Τις έχω ταισει και τις δύο στο παρελθόν. Ειδικά η δεύτερη είναι τούμπανο.....τα σκυλιά την τρώγαν σαν τρελά.... γεμάτη τροφή σαν κουβερτουρα.... έβγαινε γύρω στα 58-60 ευρώ το 25 κιλο. Στα 30-31 ευρώ έβγαινε το κολυβο του Σβεστωνοφ το 15κιλο ..... επίσης πολύ καλή. Ανάμεσα στις δύο θα προτιμούσα τη δεύτερη. Και οι δύο λίγα κόπρανα και άοσμα......
 
Εγώ δίνω viozois nutridog premium τώρα και αργότερα θα συνεχίσω με την exclusive της ίδιας εταιρίας. Το σκυλί την τρώει με πολλή όρεξη και πολλές φορές που του δίνω κρέας ψημένο μαζί με την τροφή, τρώει πρώτα την ξηρά τροφή και μετά το κρέας.... Δεν είναι πανάκριβες τροφές....αλλά τον κρατάνε σταθερό στο βάρος χωρίς σκαμπανεβάσματα ειδικά την εποχή που κυνηγάμε. Του δίνω το 30% της τροφής που πρέπει να φαει το πρωι,και το υπόλοιπο το βραδυ.
 
Εγώ δίνω viozois nutridog premium τώρα και αργότερα θα συνεχίσω με την exclusive της ίδιας εταιρίας. Το σκυλί την τρώει με πολλή όρεξη και πολλές φορές που του δίνω κρέας ψημένο μαζί με την τροφή, τρώει πρώτα την ξηρά τροφή και μετά το κρέας.... Δεν είναι πανάκριβες τροφές....αλλά τον κρατάνε σταθερό στο βάρος χωρίς σκαμπανεβάσματα ειδικά την εποχή που κυνηγάμε. Του δίνω το 30% της τροφής που πρέπει να φαει το πρωι,και το υπόλοιπο το βραδυ.
την ειδια δινω και εγω στρατο εδω και δυο χρονια ωντος πωλη καλη τροφη για τα λεφτατηςςς 22 ευρω το 20ακιλο,,τα σκυλια ειναι γεροδεμενα και γεματα ενεργιαααα,,ωσο θα την βγαζη δεν την αλαζωωωω :p
 
την ειδια δινω και εγω στρατο εδω και δυο χρονια ωντος πωλη καλη τροφη για τα λεφτατηςςς 22 ευρω το 20ακιλο,,τα σκυλια ειναι γεροδεμενα και γεματα ενεργιαααα,,ωσο θα την βγαζη δεν την αλαζωωωω :p
26 ευρώ την παίρνω τελική τιμή από το plus4u (μέσω eshop)δεν χρεώνει μεταφορικά ούτε αντικαταβολή. Τώρα μου είπαν ότι την έχει και ένα μαγαζί με ζωοτροφές εδώ πιο οικονομικά θα πάω από βδομάδα να δω....
Έπαιρνα άλλη μια με αρνί 2,5/κιλό αλλά πάλι δεν μπορούσα να τον κρατάω σταθερό σε βάρος. Πραγματικά στο λέω ηρεμησα με αυτή τη τροφή.... Ηλιέλαιο 3 φορές τη βδομάδα και 2 αυγα και δεν κολωνει πουθενά ..
 
26 ευρώ την παίρνω τελική τιμή από το plus4u (μέσω eshop)δεν χρεώνει μεταφορικά ούτε αντικαταβολή. Τώρα μου είπαν ότι την έχει και ένα μαγαζί με ζωοτροφές εδώ πιο οικονομικά θα πάω από βδομάδα να δω....
Έπαιρνα άλλη μια με αρνί 2,5/κιλό αλλά πάλι δεν μπορούσα να τον κρατάω σταθερό σε βάρος. Πραγματικά στο λέω ηρεμησα με αυτή τη τροφή.... Ηλιέλαιο 3 φορές τη βδομάδα και 2 αυγα και δεν κολωνει πουθενά ..
20 ευρω την περναμε στρατο απο την ενωση ζωοτροφων εδω σε μενα,,μετα τσιμπησανε ενα 2ευρω πανω τωρα πιως εκανε την αφξηση δεν ξερω,παντως ειναι πωλη καλη 26αρα με 14 λιπαρα και τον χειμωνα τα εχη ντουπανο τα σκυλακιαα ΥΓ και εγω το ειδιο 3 φωρες την βδωμαδα μια κουταλια σουπας λαδακι μεσα στης κροκετεςς ;) γιαλοκοπανεεεε και οχι μωνοο
 
Μέχρι πόσα €/μέρα; Ποια έτρωγε πριν;
Αυτή που τρώει είναι μια χωρίς σιτηρά και βγαίνει 0,80€/τη μέρα δηλαδή περίπου 25€/μήνα. Είναι puppy για κουτάβια με κοτόπουλο και ψάρι. Ευχαριστημένος από όρεξη και ενέργεια. Έλεγα μήπως βρω κάτι οικονομικότερο που να αξίζει .
 
Back
Top