Αγγλικό Σέττερ

αυτό κύριε Νίκο με το ζευγάρωμα διαφορερικης φυλής κάνουν μονα στα νησιά... ένας σκύλος όπως ανέφερες θέλει να το έχει μέσα του και πολλές εξόδους.

όχι το έβγαλα 2 ώρες και όλα καλά..

ΑΛΛΑ όταν εννοούμε έξοδο να σηκώσει θήραμα. εξόδος χωρίς θήραμα είναι μηδέν.


Ναι Λαμπρο εδω στην Σαμο τα κανουμε αυτα τα ζευγαρωματα.....ακομα και σε λαγοσκυλα.....δεν ξερω για
τα αλλα νησια....Η φυλες δεν νομιζω οτι χανονται απο πεντε η δεκα διασταυρωσεις που κανουμε εμεις εδω.
Οι φυλες και οι ρατσες ''ξεφτιλιζονται'' και χαλανε απο τα εκτροφεια σκυλων.....και το λεω με σιγουρια
γιατι ειμαι παθων!!! Πριν φερω τα σκυλια απο την Ρουμανια κατεβηκα Αθηνα να αγορασω ενα κουταβι
σεττερ.....Μεγαλος και επωνυμος εκτροφεας.....μην παει το μυαλο σας στον Πετροχειλο ουτε στον Σπινοκια
ουτε στον συγχωρεμενο Ντουλο....αυτους τους γνωρισα αργοτερα....αυτοι ειναι σοβαροι επαγγελματιες.
Πηγα λοιπον σε αυτον τον αλητη....παιρνω το κουταβι ( 50.000 δραχμες ) δεν ξερω εαν θυμαστε....αλλα το
χιλιαρικο το 1989 ηταν μεγαλο σαν σεντονι!!!! Με 5000 δραχμες γεμιζες το σπιτι σου τροφιμα για ολον τον
μηνα....το παιρνω λοιπον....με τα χαρτια του....με το πεντιγκρι του....και δεν συμμαζευεται και ευτυχως το
παω αμεσως στον κτηνιατρο που ειχε φιλο ο γαμπρος μου. Μολις το ειδε ο γιατρος.....μου λεει. Δεν ξερω τι θα
κανει στον κυνηγοτοπο.....αλλα μορφολογικα αυτο το κουταβι δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με σεττερ.
Γυρισα αμεσως πισω......του παω το κουταβι και παρτο πισω και δωσε μου τα χρηματα...αυτο και αυτο
μου ειπε ο γιατρος. Στην αρχη πηγε να αμφισβητησει τον γιατρο....οταν του ειπα το ονομα του γιατρου
και οτι θα του κανω μηνυση για απατη......δαγκωσε τον γκιωνη του....Και εγω ρωταω....που τα βρηκε τα
χαρτια καθαροαιμιας και πεντιγκρι ο αλητης ?? Μετα απο λιγα χρονια εμαθα....πως βγαζουν χαρτια
καθαροαιμιας.....και ΟΛΑ τα υπολοιπα. Το ''κυκλωμα'' στο θεμα των σκυλιων ειναι βρωμικο....υπαρχουν
και σοβαροι επαγγελματιες......υπαρχουν και τσαρλατανοι. Και εχω αλλη μια μεγαλη ''απορια''....εφερα δυο
σκυλια αδελφια απο την Ρουμανια.....τουλαχιστον αυτο ελεγαν τα χαρτια τους....ηταν ομως αληθεια ?? Πως
ειναι δυνατον το ενα σκυλι να βγει αστερι....και το κοπροσκυλο ?? Αρα....το βρωμικο κυκλωμα δεν ειναι
μονο στην Ελλαδα.!!!!


Κωστη πριν μερικα χρονια ειχα ατυχημα στο σπιτι....χαθηκαν πολλα πραγματα του σπιτιου....θα ψαξω και
αν βρω φωτο θα αναβασω φιλε!!! :)
 
Ρε παιδιά εχουμε φτασει κυνοφιλικά στο φεγγάρι . Ειναι δυνατον το 2020 να θελουμε να ζευγαρωνουμε γαιδούρι με μουλάρι...

Κατσε βρε φιλε.... ''το γαιδουρι και το μουλαρι''.... ζευγαρωσαν οι εκτροφεις και εβγαλαν αλλες ρατσες
σκυλιων....αστερατες....και καταξιωμενες ρατσες .....και αυτο εγινε πριν πολλα πολλα χρονια.......εγω δεν
προσπαθω να βγαλω νεα ρατσα....απλα ζευγαρωνω δυο καλα σκυλια διαφορετικης ρατσας....αν σου
''κατσει'' το ημιαιμο......τυφλα ναχει το καθαοαιμο.....μονο αυτο λεω γιατι το εχω βιωσει....και το ζω
και τωρα που μιλαμε!!!:)
 
μιλάω για τα περισσότερα νησιά. όχι δεν θα χαθεί άμα γίνουν 5 ζευγαρωματα. Αλλά αργότερα θα γίνουν 10. όλοι κάνουν τις λαμογιές να τα κονομήσουνε.

απλά εμείς να ζούμε προσπαθωντας να κάνουμε το καλύτερο και το σωστό.

ΟΚ...Θα συμφωνησω.... ποιο ειναι το σωστο ομως....και ποιο το λαθος....οταν πας να αγορασεις κουταβι δεν
ξερεις τι σου πουλανε....ουτε ξερεις πως θα εξελιχθει το κουταβι....ο καθε ενας μας προσπαθει για το
καλυτερο βαση των εμπειριων του. Εγω δεν πιστευω στην καθαροαιμια....πιστευω οτι ολα τα αιματα κοκκινα ειναι
και οτι ειναι θεμα τυχης να σου ''κατσει'' το καλο κουταβι....εχω δει καθαροαιμα να καταπινουν το θηραμα
αμασητο....αλλα με κροτοφοβια....αλλα μην φερμαρουν...και χιλια δυο αλλα κουσουρια. Ειχα καθαροαιμο...
επαιρνε το θηραμα....και εσκαβε να το χωσει....
Εαν εχεις ενα ''νορμαλ'' κουταβι....εννοω χωρις κροτοφοβια....απο εκει ξεκιναμε....ξερεις τους γονεις.... εαν
ασχοληθεις σοβαρα με το κουταβι....εχεις πολλες πιθανοτητες να βγαλεις αστερι ανεξαρτητου ρατσας
και αιματος... Αυτο πιστευω φιλε Λαμπρο!!!:)
 
είναι αυτό που λένε άμα δεν πληρώνεις δεν μαθαίνεις. Όσο για το πεττιγκρι είναι μερικά λαμόγια που κάνουν αλχημείες. δίνουν ψεύτικα. καμία σχέση με το σκύλο και την γραμμή τού.
Όπως το λες και τα πλήρωσα και καλα
 
Κατσε βρε φιλε.... ''το γαιδουρι και το μουλαρι''.... ζευγαρωσαν οι εκτροφεις και εβγαλαν αλλες ρατσες
σκυλιων....αστερατες....και καταξιωμενες ρατσες .....και αυτο εγινε πριν πολλα πολλα χρονια.......εγω δεν
προσπαθω να βγαλω νεα ρατσα....απλα ζευγαρωνω δυο καλα σκυλια διαφορετικης ρατσας....αν σου
''κατσει'' το ημιαιμο......τυφλα ναχει το καθαοαιμο.....μονο αυτο λεω γιατι το εχω βιωσει....και το ζω
και τωρα που μιλαμε!!!:)
Δεν χρειάζεται να βάλεις δύο διαφορετικές ρατσες κύριε Νίκο υπάρχουν ήδη ρατσες για όλα τα γούστα
Από το τί χρώμα θα είναι τι τρίχωμα έχουν μέχρι το ποσό μακριά η κοντά θα ψάξουν
Ημίαιμο σεττερ με μπρετον είχεο μακαρίτης ο πατέρας μου πριν πολλά χρόνια γιατί έτυχε να ζευγαρώσουν ένα που κράτησε έκανε και ακινησία από μόνο του δεν σημαίνει ότι έκανε επειδή ήταν ημίαιμο το πιο πιθανό είναι να έκανε κάποιος πρόγονος του είτε από την μεριά του σεττερ είτε του μπρετον και πέρασε και σε αυτό
Με λίγα λόγια στο καθαρόαιμο ξέρεις περίπου τι να περιμένεις στο ημίαιμο δεν ξέρεις
Εννοείτε φυσικά ότι τα ημιαιμα δεν είναι άχρηστα απλά δεν υπάρχει συνέχεια όπως εννοείται ότι και στα καθαρόαιμα δενείναι νόμος ότι θα γίνουν καλά κυνηγόσκυλα
 
Φίλε Νίκο μήπως έχεις φωτογραφίες από το seter και το paniel; Από την γέννα εννοώ. Πέρυσι είχα συζητήσει με φίλο που έχει paniel να τα ζευγαρωσουμε και γελαγε. Εγώ πιστεύω ότι θα έβγαιναν όμορφα σκυλια
Μια χαρά όμορφο σκύλο έχεις Κώστα βρες και μια σκύλα να ταιριάζει και θα βγάλεις μπιμπελο
 
το σωστό είναι να κάνουμε αυτό που πρέπει. και όχι πάνω στην απόγνωση να κάνουμε διάφορες γέννες.. το λάθος το κάνουν αυτοί που προσπαθούν να μας κλέψουν με τά ψέματα για να πουλήσουν.

ότι και αν μου κάνανε,την επόμενη φορά θα ήμουν πολύ ψαγμένος.

Αυτή είναι η γνώμη μου...


Δεν το εκανα απο απογνωση Λαμπρο. Οτι εκαναν πριν απο 200-300 χρονια να για εξελιξουν τις ρατσες
το ιδιο εκανα και εγω. Ασφαλως και γνωριζεις οτι ολες οι ρατσες απο διασταυρωσεις ειναι...
ΠΧ Το περιφημο ποιντερ προηλθε απο διασταυρωσεις Φοξχαουντ - Γκρευχαουντ - Μπλαντχαουν.
Το επανιελ ειναι διαστατρωση με σεττερ λαβερακ....και παει λεγοντας...Ο LAVERACK εκανε παρα πολλες
επιλεγμενες διασταυρωσεις....για να βγαλει τα αιμα και την γραμμη του σεττερ που πηρε το ονομα του...
Οι ρατσες και τα αιματα χαλανε απο τους εκτροφεις....με τα μαιμου πεντιγκρι και κουταβια .
Δεν χαλανε απο το ζευγαρωμα που θα κανει μια φορα ο σκυλος του Νικου με την σκυλα του Μητσου η του Κωστα.
Και αυτο γιατι δεν υπαρχει συνεχεια στο ζευγαρωμα...απλα πραγματα... :)
 
Δεν το εκανα απο απογνωση Λαμπρο. Οτι εκαναν πριν απο 200-300 χρονια να για εξελιξουν τις ρατσες
το ιδιο εκανα και εγω. Ασφαλως και γνωριζεις οτι ολες οι ρατσες απο διασταυρωσεις ειναι...
ΠΧ Το περιφημο ποιντερ προηλθε απο διασταυρωσεις Φοξχαουντ - Γκρευχαουντ - Μπλαντχαουν.
Το επανιελ ειναι διαστατρωση με σεττερ λαβερακ....και παει λεγοντας...Ο LAVERACK εκανε παρα πολλες
επιλεγμενες διασταυρωσεις....για να βγαλει τα αιμα και την γραμμη του σεττερ που πηρε το ονομα του...
Οι ρατσες και τα αιματα χαλανε απο τους εκτροφεις....με τα μαιμου πεντιγκρι και κουταβια .
Δεν χαλανε απο το ζευγαρωμα που θα κανει μια φορα ο σκυλος του Νικου με την σκυλα του Μητσου η του Κωστα.
Και αυτο γιατι δεν υπαρχει συνεχεια στο ζευγαρωμα...απλα πραγματα... :)
Και εγώ κύριε Νίκο πήγα να την πατήσω από εκτροφέα αλλά ευτυχώς πήρα τα λεφτά μου πίσω φυσικά δεν πήρα τα έξοδα που έκανα για να πάω να το πάρω και να γυρίσω αλλά δεν πειράζει
Σίγουρα δεν θα χαλάσει η ράτσα από ένα ζευγάρωμα που θα κάνετε εσείς αλλά εάν βγει το σκυλί αστέρι με τι θα το βάλετε για να κρατήσετε το αίμα για συνέχεια;
Αντίθετα εάν είχατε ένα επανιελ μπρετον πχ αστέρι θα βρίσκατε ένα αντίστοιχο για ζευγάρωμα και θα είχατε μια συνέχεια ας πούμε πιο σίγουρη
Φιλικά πάντα το λέω δεν προσπαθώ να σας αλλάξω την γνώμη
 
Και εγώ κύριε Νίκο πήγα να την πατήσω από εκτροφέα αλλά ευτυχώς πήρα τα λεφτά μου πίσω φυσικά δεν πήρα τα έξοδα που έκανα για να πάω να το πάρω και να γυρίσω αλλά δεν πειράζει
Σίγουρα δεν θα χαλάσει η ράτσα από ένα ζευγάρωμα που θα κάνετε εσείς αλλά εάν βγει το σκυλί αστέρι με τι θα το βάλετε για να κρατήσετε το αίμα για συνέχεια;
Αντίθετα εάν είχατε ένα επανιελ μπρετον πχ αστέρι θα βρίσκατε ένα αντίστοιχο για ζευγάρωμα και θα είχατε μια συνέχεια ας πούμε πιο σίγουρη
Φιλικά πάντα το λέω δεν προσπαθώ να σας αλλάξω την γνώμη

Γιωργο μου απο τις εμπειριες που εχω απο σκυλια.....ειλικρινα σου λεω γραφω βιβλιο.....δεν ειμαι κατα των
καθαροαιμων.....αλιμονο....θα ημουν και βλακας εαν πιστευα οτι ολα τα καθαροαιμα βγαινουν κοπροσκυλα.
Απλα πιστευω οτι θεμα της καθαροαιμιας....δεν μπορεις να το ελεγξεις 100%....πιστευεις αυτα που σου λεει
ο εκτροφεας.....και ο θεος βοηθος!!! Τωρα με ρωτας τι εκανα εαν ειχα καθαρο επανιελ...να σου πω...το σεττερ
που ειχα ζευγαρωσε τρεις φορες με καθοαιμα θυλικα σεττερ λαβερακ - λαβερακ ηταν και το δικο μου - διαφορετικα σκυλια και οι τρεις γεννες. Στις δυο γεννες εβγαλε σκυλια αστερια η τριτη γεννα κοπροσκυλα με την
εννοια οτι υπηρχαν 2 κουταβια απο τα 7 που εκανε η σκυλα που ειχαν κροτοφοβια....και υπολοιπα πεντε
κουταβια οι φιλοι που τα πηραν....δεν ειχαν να πουν και τα καλυτερα λογια. Τα κουταβια τα χαριζαμε....δεν
παιρναμε χρηματα.....Τον ζευγαρωνω με το επανιελ....καθαροαιμο και αυτο....και η γεννα εβγαλε απιστευτα
κουταβια....και σε ρωταω....πες μου τωρα εσυ τι συμπερασμα βγαζεις ? Τα σκυλια κρατανε απο επτα γενιες
πισω.....αντε να ξερεις τι ηταν ο προ προ προ προπαππους του και η γιαγια του.
Μπορεις να βρεις και να αγορασεις πολυ καλο σκυλι....καθαροαιμο....κτλ κτλ....απο εκει και περα η πρωτη
γεννα και οι επομενες για μενα.....ειναι ρωσικη ρουλετα. Σαφως και μιλαμε φιλικα....δεν εχουμε να ''χωρισουμε''
κατι.....αποψεις ανταλλασσουμε...και να θελουμε....δεν μπορουμε να επιβαλουμε την γνωμη μας. :)
ΥΓ. Για μην σου πω....τι εμπειριες εχω απο ποιντερ και κουρτσχααρ.......αστο.....:)
 
Αν έγινε μια φορά κατά λάθος οκ.
αν γίνεται είς γνώση μας. είναι μεγάλο λάθος.


Οχι Λαμπρο μου δεν καταλαβες....δεν εγινε κατα λαθος....εις γνωση μας εγινε....
Σεβομαι την γνωμη σου....αλλα εγω δεν το θεωρω λαθος....απλα δοκιμασαμε...και μας ''εκατσε''....και
βγαλαμε καλα κουταβια....θα μπορουσαν να ηταν και κοπροσκυλα.....αν δεν....το λεω και παλι...
ρωσικη ρουλετα ειναι......χωρις να χαλας ρατσες και αιματα ομως.:)
 
Ο κύριε νικο εσύ δεν Κατάλαβες καλά τι εννοώ.

λέω αν γίνει μία γέννα χωρίς να την καταλάβεις,γιατί δεν είδες την θυληκια που ζητούσε οκ.

ΑΛΛΆ αν το κάνεις είς γνώση σου είναι λάθος...

Αυτό το λέω γενικά και όχι προσωπικά.
ΑΛΛΆ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΌ ΜΟΥ.

ΥΓ. πιστέψτε με ότι αν δεν μένατε στο νησί και μένατε κάπου στην στεριά δεν θα το κάνατε πότε αυτό το ζευγάρωμα.
Αυτό είναι μια κουλτούρα νησιωτική που επικρατεί,όπως σας το είχα προαναφερει σε προηγούμενο μην μου. και αυτό που ισχυρίζονται ότι είναι πιο ανθεκτικά και πιο γερά...

Καλημερα Λαμπρο. Ναι εχεις δικιο....ισχυριζονται οτι ειναι ποιο γερά και ανθεκτικά.....δεν ξερω εαν ισχυει αυτο....εγω
πιστευω...οτι αυτες οι διασταυρωσεις γινονται λογω αφραγκιας.... η τσιγκουνιας....και γιατι ειναι ''ευκολη'' λυση.
Οι διασταυρωσεις με διαφορετικες ρατσες σε πουλοσκυλα....ειναι πολυ λιγες....στα λαγοσκυλα ομως γινεται
σε μεγαλο βαθμο. Καθαροαιμα λαγοσκυλα....μονο το 20%....ισως λεω και μεγαλο ποσοστο .....τα περισσοτερα
ειναι ημιαιμα.Και σε αυτο θα συμφωνησω μαζι σου.....ισως σε αλλο μερος...και στεριά...να μην εκανα ποτε
αυτα τα δυο ζευγαρωματα που εκανα φιλε!!!! :)
 
IMG_20201017_151749.jpgεδω αγκαλίτσες και φιλάκια με τον κούταβο και όνειρα για το μέλλον ,σήμερα ήμουν εγώ αυτός που φιλοξενηθεικα στο κουμάσι του ,έκατσα μαζί του καμία ώρα γεμάτη μιας και τον είχα στείλει για εκπαίδευση ένα μήνα ,οπότε θεώρησα σωστό να του δώσω αγάπη και χάδια ,ένας σκύλος αρχοντικός πραγματικά που πιστεύω ότι θα βγάλει όμορφα γούστα .
 
Από άποψη υγείας δύναμης αντοχής πράγματι υπερτερούν τα ημίαιμα .

αλλά δεν έχει κανένα νόημα μα κάνουμε τέτοιες διασταυρώσεις ούτε είμαι υπέρ

έχει ράτσες για όλα τα γούστα και πάνω σε αυτές πρέπει να χτίζουμε
 
Από χάδια τα σεττερ άλλο τίποτα
Γιώργο ένας βασικός λόγος που η επιλογή μου είναι αυτή η ράτσα είναι ακριβός αυτός ,ο δεύτερος λόγος είναι ότι εάν πέσει στα χέρια μας σκύλος κατασκευαστικά σωστός το θέαμα που προσφέρουν στο ανέβασμα και μπλοκάρισμα είναι μαγευτικός !!!!!!!!Εντάξει είναι και θέμα γούστου βέβαια .
 
Γιώργο ένας βασικός λόγος που η επιλογή μου είναι αυτή η ράτσα είναι ακριβός αυτός ,ο δεύτερος λόγος είναι ότι εάν πέσει στα χέρια μας σκύλος κατασκευαστικά σωστός το θέαμα που προσφέρουν στο ανέβασμα και μπλοκάρισμα είναι μαγευτικός !!!!!!!!Εντάξει είναι και θέμα γούστου βέβαια .
Σίγουρα είναι θέμα γούστου και σίγουρα όλες οι ρατσες είναι καλές αλλά αυτό το ανέβασμα όπως είπες είναι άλλο πράγμα να βλέπεις σκύλο να πηγαίνει σαν πανθηρας ανώτερο και από την φερμα
 
Καλησπέρα στα κοπελια.
Εδω και καποιες μερες πειρα το κενουριο αιμα απο ενα καλο φιλο με καλα κυνηγετικά σκυλια ειναι 65 μερων και το εβγαλα πρώτη φορά στο χοραφη και του εβαλα ενα περιστέρι να δω τι θα κανει... ας ελπίσουμε οτι θα παει καλα και θα με συντροφεψει με την υπόλοιπη ομάδα που εχω για τα επομενα χρώνια
 
Back
Top