Action cameras

Δεν ανεβαίνουν βίντεο στο site από την συσκευή μας. Μόνο αν το ανεβάσουμε σε κάποιο site τύπου youtube και βάλουμε τον σύνδεσμο εδώ. Μόνο οι φωτογραφίες ανεβαίνουν απευθείας από τις συσκευές μας.
ευχαριστω βασιλη,βρηκα ακρη....
 
Eπειδή είμαι οριακά να τα σκάσω για shotkam η οποία είναι κορυφή αλλά το μπάτζετ είναι υπερβολικό για μένα και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο,κάποιος ας μου πει την γνωμη του για αυτή εάν έχει εμπεριστατωμένη άποψη που βρηκα Καλκατζακου αλλα Μπορεί να την βρω και φθηνότερα Screenshot_20200926-174311_Chrome.jpg
 
Eπειδή είμαι οριακά να τα σκάσω για shotkam η οποία είναι κορυφή αλλά το μπάτζετ είναι υπερβολικό για μένα και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο,κάποιος ας μου πει την γνωμη του για αυτή εάν έχει εμπεριστατωμένη άποψη που βρηκα Καλκατζακου αλλα Μπορεί να την βρω και φθηνότερα View attachment 16495
Λια όλα τα αλλά ειναι ημίμετρα! Κανε λίγο υπομονή και παρε σοτκαμ
 
Λια όλα τα αλλά ειναι ημίμετρα! Κανε λίγο υπομονή και παρε σοτκαμ
Με τρώει από πέρσι black Friday από Κύπρο με έτρωγε τώρα που ήταν προσφορά αλλά αξίζει τον κόπο για τέτοια χρήματα δεδομένου ότι είναι μεγάλο κόστος και δεν θα χρειαστεί για οτιδήποτε άλλο
 
Eπειδή είμαι οριακά να τα σκάσω για shotkam η οποία είναι κορυφή αλλά το μπάτζετ είναι υπερβολικό για μένα και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο,κάποιος ας μου πει την γνωμη του για αυτή εάν έχει εμπεριστατωμένη άποψη που βρηκα Καλκατζακου αλλα Μπορεί να την βρω και φθηνότερα View attachment 16495
119 δολλαρια ο cabelas....395 ο καλκατζακος....πολυ νερο εχει περασει
 
Λοιπον σχετικα με τις action cameras...οπως ειχα πει, εχω αυτη την παρατημενη sencor δυο τρια χρονια τωρα και ειπα να την χρησιμοποιήσω για τα μπασιματα της τσιχλιτσας φετος..
Ειπα ομως για να μην ανακαλυψω τα διαφορα θεματα την ωρα του μπασιματος (δυσκολη ωρα για να εχεις στο μυαλο σου και ενα ακομα πραγμα... δηλαδή την καμερα στο καπελο!), να την παρω σκοπευτηριο..
Λοιπον για να μην μακρυγορω: δεν φαινεται τπτ! Τα μονα πιατα που φαινονται ειναι αυτα που εχουν φοντο τον καταγαλανο ουρανο! Πιθανολογω πως φταιει το "οτι πληρωνεις παιρνεις", ή απλα ειναι για αλλη δουλεια και οχι για να βλεπεις τις τουφεκιες σου...
Δυστυχώς οπως ειπαν και αλλοι πριν καποια ποστ, το ευρος της γωνιας ληψης δεν ειναι για αυτη την δουλεια....
Δενξερω εαν φταει και το πλαστικο αδιαβροχο καπακι που ειχα φορεμενο, αλλα και χωρις αυτο δεν νομιζω να βελτιωθει αρκετα η ληψη...
 
Έστειλα ε

Λοιπόν,

σχετικά με την παραπάνω καμερούλα και τις 3 γωνίες θέασης , Narrow medium wide

εστειλα mail στην εταιρία και μου απάντησαν ότι ο φακός είναι ίδιος αλλά οι ρυθμίσεις γίνονται από τα settings της κάμερας και οι γωνίες είναι 70/120/170 μοίρες ...

Αυτό πως να γίνεται άραγε ??? Με οπτικό ή με ψηφιακό zoom ???

Αλλο το ένα άλλο το άλλο , εμείς υποθέτω ότι θέλουμε οπτικό zoom γιατί με το ψηφιακό θα μειωθεί η ποιότητα καταγραφής ... και γιατί ψηφιακό κάνεις και μετά στην επεξεργασία, το οπτικό είναι το δύσκολο ....

Κανένας γνώστης ???
 
Δεν ξερω να σου απαντησω, αλλα προσπαθησα στο βιντεο που τράβηξα να κανω ψηφιακη επεξεργασια με ενα πρόγραμμα που το χρησιμοποιούν μονο για αυτο τον λόγο...να αλλαξεις την γωνία του φακου, ψηφιακα προφανως....
Δεν ηταν κατι θεαματικο το αποτελεσμα...δε σωζεται με λιγα λογια
 
Eπειδή είμαι οριακά να τα σκάσω για shotkam η οποία είναι κορυφή αλλά το μπάτζετ είναι υπερβολικό για μένα και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο,κάποιος ας μου πει την γνωμη του για αυτή εάν έχει εμπεριστατωμένη άποψη που βρηκα Καλκατζακου αλλα Μπορεί να την βρω και φθηνότερα View attachment 16495
Εχοντας δει κάποια βίντεο στο youtube φενεται να κανει αυτο που υπόσχεται, οσο αφορά την ποιότητα εικόνας δεν απεχει πολλη απο τη tachyon ή τη shotkam.
Προσωπικά αυτπ που μου αρεσει στη skotkam ειναι η άμεση καταγραφή με ενα απλο κτύπημα όπλου, ενω οι αλλες δυο θελουν πάτημα κουμπιού. Αυτος ειναι ο κύριος λόγος που δεν εχω αγοράσει κάποιες απο τις άλλες αν και ειναι πιο οικονομικές.
 
Στην καταγραφή των βολών η Shotcam δεν έχει αντίπαλο ...

Εγώ θα ήθελα μια all around camera, ιδανικά στο καπέλο, να μπορείς να καταγράψεις τις βολές σε ένα καρτέρι το πρωινό, την πλάκα και το χαβαλέ στο περπατητό, τις ομορφιές του τόπου περπατάς και κυνηγάς , το στρώμα από πεσμένα φύλλα το χειμώνα ,την ξαφνική βροχή , την λάσπη τον πάγο ή το χιόνι και γενικότερα όλες τις φάσεις μιας κυνηγετικής εξόρμησης και όχι μόνο την βολή ...
Από ένα σημείο και μετά όλες οι βολές στη Shotcam μου φαίνονται ίδιες, γιατί συνήθως τα πρώτα δευτερόλεπτα που κινείτε γρήγορα το όπλο προς τον στόχο δεν καταγράφεις τίποτα, παρά μόνο μια θολούρα , και σου μένει μετά μόνο η βολή , που όμως την πιάνει καλύτερα από όλες !!!! :(
 
Στην καταγραφή των βολών η Shotcam δεν έχει αντίπαλο ...

Εγώ θα ήθελα μια all around camera, ιδανικά στο καπέλο, να μπορείς να καταγράψεις τις βολές σε ένα καρτέρι το πρωινό, την πλάκα και το χαβαλέ στο περπατητό, τις ομορφιές του τόπου περπατάς και κυνηγάς , το στρώμα από πεσμένα φύλλα το χειμώνα ,την ξαφνική βροχή , την λάσπη τον πάγο ή το χιόνι και γενικότερα όλες τις φάσεις μιας κυνηγετικής εξόρμησης και όχι μόνο την βολή ...
Από ένα σημείο και μετά όλες οι βολές στη Shotcam μου φαίνονται ίδιες, γιατί συνήθως τα πρώτα δευτερόλεπτα που κινείτε γρήγορα το όπλο προς τον στόχο δεν καταγράφεις τίποτα, παρά μόνο μια θολούρα , και σου μένει μετά μόνο η βολή , που όμως την πιάνει καλύτερα από όλες !!!! :(
Μένιο αν θελεις να καταγράψεις όλα οσα λες ,καλυτερα πηγαινε μονο με τη κάμερα.
Δεν γινεται να εχεις το νου σου συνεχεια στο να πατάς κουμπάκια ,να την ενεργοποιεις , να αλλαζεις τη γωνία της ληψης κλπ. Θα σπάσουν τα νευρα σου ,θα σου αποσπα την προσοχή και θα τη βαρεθεις.
Για ολα αυτά οσο κι ακούγεται ,κάπως,η λύση ειναι μια με ευρυγώνιο στο κεφάλι που βρίσκεις φθηνά και μια "Shotcam " στο όπλο . Υπερβολή ; Ισως. Όμως η μόνη επιλογή για να σκηνοθετήσεις και εννοείται πως αυτό δεν θα το κάνεις σε καθε κυνήγι.
 
Last edited:
Στην καταγραφή των βολών η Shotcam δεν έχει αντίπαλο ...

Εγώ θα ήθελα μια all around camera, ιδανικά στο καπέλο, να μπορείς να καταγράψεις τις βολές σε ένα καρτέρι το πρωινό, την πλάκα και το χαβαλέ στο περπατητό, τις ομορφιές του τόπου περπατάς και κυνηγάς , το στρώμα από πεσμένα φύλλα το χειμώνα ,την ξαφνική βροχή , την λάσπη τον πάγο ή το χιόνι και γενικότερα όλες τις φάσεις μιας κυνηγετικής εξόρμησης και όχι μόνο την βολή ...
Από ένα σημείο και μετά όλες οι βολές στη Shotcam μου φαίνονται ίδιες, γιατί συνήθως τα πρώτα δευτερόλεπτα που κινείτε γρήγορα το όπλο προς τον στόχο δεν καταγράφεις τίποτα, παρά μόνο μια θολούρα , και σου μένει μετά μόνο η βολή , που όμως την πιάνει καλύτερα από όλες !!!! :(
Μένιο πιστεύω ότι η gopro 8 ή η 9 που βγαίνει τώρα είναι ίσως η μοναδικές επιλογές για ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα σε κάμερα κεφαλής σε θηράματα μεγέθους τσίχλας.
Από ότι έχω δει στα χαρακτηριστικά τους η εγγραφή ξεκινάει και μέσω φωνητικής εντολής, οπότε δεν χρειάζεται να έχεις και συνέχεια το νου σου σε κουμπάκια που σου αποσπούν την προσοχή.
 
Έστειλα ε


Λοιπόν,

σχετικά με την παραπάνω καμερούλα και τις 3 γωνίες θέασης , Narrow medium wide

εστειλα mail στην εταιρία και μου απάντησαν ότι ο φακός είναι ίδιος αλλά οι ρυθμίσεις γίνονται από τα settings της κάμερας και οι γωνίες είναι 70/120/170 μοίρες ...

Αυτό πως να γίνεται άραγε ??? Με οπτικό ή με ψηφιακό zoom ???

Αλλο το ένα άλλο το άλλο , εμείς υποθέτω ότι θέλουμε οπτικό zoom γιατί με το ψηφιακό θα μειωθεί η ποιότητα καταγραφής ... και γιατί ψηφιακό κάνεις και μετά στην επεξεργασία, το οπτικό είναι το δύσκολο ....

Κανένας γνώστης ???
Μενιο γνωστης δεν θα το ελεγα,την ψαχνω ομως εδω και 1 μηνα που την εχω,κανει οπτικο ζουμ..σωστα σου απαντησαν..με το narrow τραβαει καλα μακρυα,αλλα πρεπει να εισαι επανω στο φοντο,μην περιμενεις shot cam βεβαια αλλα τραβηξε ορτυκι με ευκρινεια στα 50μετρα...τωρα μετα αρχιζει και γινεται μυγα..το ατου ειναι οτι συνδεεται με το κινητο σου μεσω wi fi και βλεπεις που βρισκεσαι απο το κινητο,την εχω stant by και οταν δω οτι ερχεται πουλι παταω σταρτ απο το κινητο,και μετα στοπ...οποτε δεν ψαχνεις κουμπακια κλπ..πανω στο καπελο αρκετα δυσκολο να ψαχνεις κουμπια
 
Μένιο πιστεύω ότι η gopro 8 ή η 9 που βγαίνει τώρα είναι ίσως η μοναδικές επιλογές για ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα σε κάμερα κεφαλής σε θηράματα μεγέθους τσίχλας.
Από ότι έχω δει στα χαρακτηριστικά τους η εγγραφή ξεκινάει και μέσω φωνητικής εντολής, οπότε δεν χρειάζεται να έχεις και συνέχεια το νου σου σε κουμπάκια που σου αποσπούν την προσοχή.
Καλά τα λες Γιάννη,

Απλά σε περίπτωση που δεν λειτουργήσει σωστά το σύστημα ( καπέλο, κάμερα κλπ) και το βαρεθώ, βλέπω να μένει σε κανένα συρτάρι , οπότε είναι πολλά τα 500 ή 400€ για να τα κλαίς - ενώ με μια APEMAN ή AKASO των +/- 100 € κλπ δεν ρισκάρεις και πολλά , κάνεις την πλάκα σου και αν δεν σου βγεί ο σκηνοθέτης που κρύβεις μέσα σου , στην τελική τη δίνεις και στο παιδί σου να παίζει !!!!! :D
 
Ήθελα να το αναφερω αυτο....για πλανα φερμας και "κοντινες" κυνηγετικες φασεις σιγουρα κανουν οι action cameras....και παλι βεβαια το "narrow" οπως το λενε τα περισσοτερα λογισμικα στις κάμερες ειναι απαραιτητο....
Οτι και να λεμε βεβαια αυτα που βλεπεις με shotcam δε τα βλεπεις αμα δε δωσεις το χιλιαρικακι! Δυστυχως....
Οποτε για την ωρα δε θα τα δω:p
 
Η shotcam σε τιμή είναι και από που μπορούμε να την προμηθευτούμε;
Στην Ελλάδα 1000....
Ένας φίλος την πήρε την προηγούμενη εβδομάδα από Κύπρο 680 με τα μεταφορικά.
Το καλύτερο είναι να έχεις φιλο-συγγενη σε Αμερική ή Καναδά και να στην φέρει αυτος. Γύρω στα 500 θα σου πάει με αυτόν τον τρόπο.
 
Back
Top