Τουρκικά όπλα

εχει κανενας το impala plus να μα πει εντυπωσης?
Φίλος που το έχει στον τρίτο χρόνο είναι πολύ ευχαριστημένος..
Πέρυσι το πήρα ένα Σάββατο και το κυνήγησα στις τσίχλες με ωραία σκοτωματα...
Στο συγκεκριμένο όπλο ο φίλος εχει κάνει και επιμήκυνση κώνου και έχει βελτιωθεί στα μέγιστα...
 
κι εμένα να πω την αλήθεια μου αυτά τα superposse τα cz πολύ μου άρεσαν εμφανισιακά

Έχω το CZ Woodcock από το 2013! Απροβλημάτιστο.....και σκυλί σε όλα του!

Τούρκικης κατασκευής....αλλά με προδιαγραφές της CZ και τσέχικη τράπεζα δοκιμών!
 
Όταν λες γαργάλημα τι εννοείς;;;
Έχει φτιαξει την βαριά και με μεγάλη διαδρομή σκανδάλη, κώνο και πορτινγκ στις Κάννες! Έπαψε το όπλο να κλωτσάει, βλήτικα και σε δοκιμές αλλά και στο κυνήγι δείχνει μια χαρά!
 
Έχει φτιαξει την βαριά και με μεγάλη διαδρομή σκανδάλη, κώνο και πορτινγκ στις Κάννες! Έπαψε το όπλο να κλωτσάει, βλήτικα και σε δοκιμές αλλά και στο κυνήγι δείχνει μια χαρά!
Αυτες οι παρεμβασεις εχουν και ενα σημαντικο κοστος που, αν κανει καποιος υπομονη με τα ιδια χηματα που τελικα θα διεθεται, θα αγοραζε κατι πολυ ανωτερο - αξιοπιστο, κατα την δικη μου αποψη παντα.
 
Αυτες οι παρεμβασεις εχουν και ενα σημαντικο κοστος που, αν κανει καποιος υπομονη με τα ιδια χηματα που τελικα θα διεθεται, θα αγοραζε κατι πολυ ανωτερο - αξιοπιστο, κατα την δικη μου αποψη παντα.
Ελα ντε...Ειναι σαν να παρεις YOGO και να δωσεις ενα
σκασμο λεφτα για να το κανεις gt με τασακι απλα!!!
 
Αυτες οι παρεμβασεις εχουν και ενα σημαντικο κοστος που, αν κανει καποιος υπομονη με τα ιδια χηματα που τελικα θα διεθεται, θα αγοραζε κατι πολυ ανωτερο - αξιοπιστο, κατα την δικη μου αποψη παντα.
Ανώτερο?
 
Ανώτερο?
Ενα οπλο που εχει απο πριν, ολα αυτα που πρεπει να πληρωσεις, μετα την αγορα ενος πολυ φθηνου οπλου για να σου κανει το κεφι, δεν κανει το ακριβοτερο ανωτερο; Ακομα και η ποιοτητα των πλαστικων η ξυλινων μερων του οπλου, οι εφαρμογες μεταλλο με μεταλλο η βαφη του και αλλα μπορει να εχουν διαφορα, αυτο δεν κανει το ακριβοτερο ανωτερο; Για αλλους μπορει αυτα να μην εχουν σημασια, για καποιους αλλους μπορει ομως να κανουν τη διαφορα.
 
Kαλημέρα παίδες,εχω την imbala plus ενα χρονο, κυνηγησα απροβλημάτιστα ολη τη σεζον,περιπου 20 κυνήγια το μήνα , και μαλιστα με σχεδον καθόλου καθάρισμα ,αφού χωρις να καυχιέμαι γι αυτό, ειμαι απο τους πλέον αμελής στα όπλα μου,μια φορά καθάρισμα δυο τρεις μέρες πριν αρχισει η σεζόν και..του χρόνου πάλι.Σε υδροβια,φασσα την καταευχαριστήθηκα, 34 με 36 γρ συνηθως εριχνα,στα τσιχλάκια 30-31 γρ ολα απροβλημάτιστα και με ωραία σκοτωματα...Τα πλαστικά της ειναι ακόμα σα καινούργια ,βέβαια ειναι νωρις ακομα,αλλά δε θα ξεχασω στη κόμφορτ που τον δεύτερο χρόνο ξέβαψε η λαβή του κοντακίου και το μαλακό πλαστικό στο χτένι αρχιζε να αλλιώνεται...Οι λόγοι που πήρα την ιμπάλα,ηταν καταρχήν η θετική γνώμη που είχαν όλοι οσοι ειχαν δοκιμάσει τις τούρκικες κάννες,κάτι που και η ιμπάλα επιβεβαίωσε,η πολύ καλή εντύπωση που μου πρωτοέκανε οταν την ειδα στα χερια φίλου,και η αποψη που ειχα τοτε και συνεχίζω να διατηρώ ακόμα μετα απο ενα χρόνο χρήσης, οτι το οπλο ανήκει σαφώς σε ανώτερη χρηματική κατηγορία απο τα 700 ευρω που ειχε..Απο κει και πέρα,ο χρόνος και ο κυνηγότοπος θα δείξουν τα υπόλοιπα...:)
 
Ενα οπλο που εχει απο πριν, ολα αυτα που πρεπει να πληρωσεις, μετα την αγορα ενος πολυ φθηνου οπλου για να σου κανει το κεφι, δεν κανει το ακριβοτερο ανωτερο; Ακομα και η ποιοτητα των πλαστικων η ξυλινων μερων του οπλου, οι εφαρμογες μεταλλο με μεταλλο η βαφη του και αλλα μπορει να εχουν διαφορα, αυτο δεν κανει το ακριβοτερο ανωτερο; Για αλλους μπορει αυτα να μην εχουν σημασια, για καποιους αλλους μπορει ομως να κανουν τη διαφορα.
Συμφωνώ απόλυτα! Θες να μου αναφέρεις ένα ακριβό όπλο που συνδιαζει όλα αυτα?
 
Kαλημέρα παίδες,εχω την imbala plus ενα χρονο, κυνηγησα απροβλημάτιστα ολη τη σεζον,περιπου 20 κυνήγια το μήνα , και μαλιστα με σχεδον καθόλου καθάρισμα ,αφού χωρις να καυχιέμαι γι αυτό, ειμαι απο τους πλέον αμελής στα όπλα μου,μια φορά καθάρισμα δυο τρεις μέρες πριν αρχισει η σεζόν και..του χρόνου πάλι.Σε υδροβια,φασσα την καταευχαριστήθηκα, 34 με 36 γρ συνηθως εριχνα,στα τσιχλάκια 30-31 γρ ολα απροβλημάτιστα και με ωραία σκοτωματα...Τα πλαστικά της ειναι ακόμα σα καινούργια ,βέβαια ειναι νωρις ακομα,αλλά δε θα ξεχασω στη κόμφορτ που τον δεύτερο χρόνο ξέβαψε η λαβή του κοντακίου και το μαλακό πλαστικό στο χτένι αρχιζε να αλλιώνεται...Οι λόγοι που πήρα την ιμπάλα,ηταν καταρχήν η θετική γνώμη που είχαν όλοι οσοι ειχαν δοκιμάσει τις τούρκικες κάννες,κάτι που και η ιμπάλα επιβεβαίωσε,η πολύ καλή εντύπωση που μου πρωτοέκανε οταν την ειδα στα χερια φίλου,και η αποψη που ειχα τοτε και συνεχίζω να διατηρώ ακόμα μετα απο ενα χρόνο χρήσης, οτι το οπλο ανήκει σαφώς σε ανώτερη χρηματική κατηγορία απο τα 700 ευρω που ειχε..Απο κει και πέρα,ο χρόνος και ο κυνηγότοπος θα δείξουν τα υπόλοιπα...:)
Γιάννη το Istanbul sillah συνεργάζεται με την FN! Δεν είναι τυχαίο που επιτρέπεται στους Τουρκους να χρησιμοποιουν την αδράνεια της browning που ακόμα η πατεντα δεν έχει λήξει! Η camo της impala είναι η ίδια με της sx4 όπως επίσης και τα πλαστικά μέρη! Όσες impala έχω ντουφεκισει ήταν χωρίς προβληματα, επίσης η βελτίωση των 300€ μου εδωσε την αίσθηση πολυ ανώτερου οπλου από καραμπίνες των 1500 έως 2500€ που έχει τυχει να κυνηγησω!Η αντοχή στον χρόνο είναι το μεγάλο στοίχημα των εν λόγω όπλων!
 
Συμφωνώ απόλυτα! Θες να μου αναφέρεις ένα ακριβό όπλο που συνδιαζει όλα αυτα?
Δεν ειμαι ειδικος στα οπλα για να ξερω ολα τα μοντελα της αγορας και τι εχει το καθενα. Θεωρεις ας πουμε πως μια MAXUS δεν ειναι ανωτερη απο μια 155 η μια stoeger; η οποια καραμπινα σε αυτη τη χρηματικη κατηγορια; Θες να μου πεις οτι ενα οπλο των 2000 ευρω δεν ειναι ανωτερο ποιοτικα απο ενα των 500; Εγω δεν εχω προβλημα να πιστευεις κατι τετοιο αλλα εχω αλλη αποψη. Το LADA δεν θα γινει ποτε TOYOTA και το TOYOTA ποτε ASTON MARTIN, ολα θα σε πανε στη δουλεια σου βεβαια και θα βρεις πολλους φανατικους υποστηρικτες του LADA με επιχειριματα, αλλα... μην τα ισοπεδωνουμε ολα.
 
Μετά από πολύ καιρο επιτέλους το πήρα στα χέρια μου. Εντυπώσεις και κριτική μετά το Σαββατοκύριακο θα επανέλθω...
View attachment 16192
Καλοτουφεκο και απροβληματιστο να ναι! Να το χαρεις με Υγεια! Να μας πεις κ εντυπωσεις οταν το δουλεψεις...!
 
Δεν ειμαι ειδικος στα οπλα για να ξερω ολα τα μοντελα της αγορας και τι εχει το καθενα. Θεωρεις ας πουμε πως μια MAXUS δεν ειναι ανωτερη απο μια 155 η μια stoeger; η οποια καραμπινα σε αυτη τη χρηματικη κατηγορια; Θες να μου πεις οτι ενα οπλο των 2000 ευρω δεν ειναι ανωτερο ποιοτικα απο ενα των 500; Εγω δεν εχω προβλημα να πιστευεις κατι τετοιο αλλα εχω αλλη αποψη. Το LADA δεν θα γινει ποτε TOYOTA και το TOYOTA ποτε ASTON MARTIN, ολα θα σε πανε στη δουλεια σου βεβαια και θα βρεις πολλους φανατικους υποστηρικτες του LADA με επιχειριματα, αλλα... μην τα ισοπεδωνουμε ολα.
Προσωπικά θεωρώ όλα τα σύγχρονα αυτογεμη πανω κάτω στα ίδια κυβικά! Φθηνές κατασκευές σε ακριβό περιτυλιγμα! Δεν έχω τουρκική καραμπίνα ουτε σκέφτομαι να πάρω.... Τώρα θα μου επιτρέψεις να θεωρήσω τον συσχετισμό με τα αυτοκίνητα λίγο αστοχο :)
 
Δεν ειμαι ειδικος στα οπλα για να ξερω ολα τα μοντελα της αγορας και τι εχει το καθενα. Θεωρεις ας πουμε πως μια MAXUS δεν ειναι ανωτερη απο μια 155 η μια stoeger; η οποια καραμπινα σε αυτη τη χρηματικη κατηγορια; Θες να μου πεις οτι ενα οπλο των 2000 ευρω δεν ειναι ανωτερο ποιοτικα απο ενα των 500; Εγω δεν εχω προβλημα να πιστευεις κατι τετοιο αλλα εχω αλλη αποψη. Το LADA δεν θα γινει ποτε TOYOTA και το TOYOTA ποτε ASTON MARTIN, ολα θα σε πανε στη δουλεια σου βεβαια και θα βρεις πολλους φανατικους υποστηρικτες του LADA με επιχειριματα, αλλα... μην τα ισοπεδωνουμε ολα.
Συμφωνώ απόλυτα μια διευκρίνιση μπορεί κάποτε να υπάρξουν φθηνά και ποιοτικά προϊόντα αλλά δεν θα είναι κανόνας,όπως μπορεί κάλλιστα να υπάρξουν και ακριβά σκάρτα..Ο νόμος της αγοράς όμως είναι αμείλικτος τους βάζει όλους στην θέση τους όταν έρθει η ώρα,και εξηγούμε για να διανύσεις μια απόσταση μπορεί να την διανύσεις με ένα Ζασταβα μπορεί και με μια Μερσεντές,στον προορισμό σου θα φτάσεις και με τα δύο η ποιότητα της μετακίνησης σου δεν θα είναι ίδια όμως.Ουτε κατά τα άλλα συμπαθή Ζασταβα εάν του αλλάξεις ζάντες τιμόνι καρμπυρατέρ η αμορτισέρ πρόκειται να γίνει Μερσεντές.Δεν είμαι υπέρμαχος πάντα του ακριβού ,αλλά μια λαϊκή ρήση λέει ψωνίζω το ακριβό γιατί είναι φθηνό.Οποιος ενδιαφέρεται ο κ Κυπριδημος έχει γράψει ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με την ποιότητα και αξιοπιστία που μπορεί να έχουν διάττοντες αστέρες στην οπλουργικη.Και για να μην κουράζω ένα παράδειγμα Κάποτε διαφημιζοταν καραμπίνα αλμαρ με250ευρω και δώρο φυσίγγια την αγόρασαν μερικοί γνωστοί ενθουσιασμένοι,την συνέχεια την γνωρίζετε!!!!
 
Back
Top