Αγριόχοιρος

Το κυνηγι θα διεξαγετε απο συγκεκριμενα συνεργεια δλδ κουμπαροι ξεδερφια μπατζανακια κοληταρια του εκαστοτε προεδρου του συλλογου κτλ οποτε μι ψαχνετε για εντυπα να δηλωσετε γουρουναδες αχαχαχαχαχαχαχα ετσι παει
 
Σύντομα κοντα σας. αγριογουρνοπούλα στην σούβλα μετά ...τέκνων. beer
Το πρώτο αίμα.....
Καλύτερα βραστό, αργά αργά, αλλοιώς κινδυνος για τριχινίαση. Με μπόλικο σκορδάκι και τσίπουρο!

Και για τους ψήστες: δείτε εδώ.
Οι "γδάρτες" ας ρίξουν μιά ματιά εδώ.
 
Last edited:
Οσο μπορουμε Τολη 3 παρεες που ειμαστε το παλευει ο καθενας στο μερος του για να τα χουμε ψιλοπεριορισμενα και μην μπαινουν στα χωραφια..και σε μας δεν ειναι μικρη εκταση φαντασου απο τα κρουσια μεχρι την πισω μερια στην κερκινη ειναι αρκετα..αλλα το βασικο ειναι να τρεφοντε για να μεγαλωσουν καλα και τα μικρα να παρουν τα πανω τους
Καλαμπόκι;
 
Έχει πολύ δίκιο ο Μίλτος παιδιά για το πως και από που ρίχνουν έξω.
Το ραβδωτο έχει μεγάλο βεληνεκές η βολίδα μαι θέλει να είσαι πιο ψηλά για να σβήσει στο έδαφος.
Αν ρίξεις όπως ρίχνουν στα τυφλά και υπάρχει άνθρωπος στα 400-500-600 μετρα η βολίδα του 7,62 που χρησιμοποιούν θα περάσει έναν άνθρωπο για πλάκα.
Η διοπτρα θέλει μηδενισμο, είναι κυρίως για βολή σημείου.
Πόσοι είναι εξοικείωμένει με την ρύθμιση.
Στα πόσα μετρα θα γίνει και πόσα κλικ δεξιά-αριστερά και πανω-κατω;
Ας μάθουμε να ρίχνουμε με μονοβολο και βλέπουμε για ραβδωτο.
Γνώμη πάντα και ίσως και να είναι εσφαλμένη.

Πολύ σωστός!

Για σύγκριση: αδέσποτη σφαίρα από 9mm περίστροφο και από απόσταση πολύ μεγάλη (χιλιόμετρο; ) στοιχισε πριν περίπου ένα χρόνο την ζωή ενός παιδιού στο Μενίδι, και δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία περίπτωση.

Οι σφαίρες των ραβδωτών έχουν μεν μικρότερη μάζα από τα μονόβολα, αλλά λόγο της μεγαλύτερης ταχύτητάς των και την περιστροφική σταθεροποίηση τους λόγω ραβδωτού, διατηρούν μια επίπεδη βαλλιστική τροχιά για μεγαλύτερες αποστάσεις απο ότι τα μονόβολα. Ένα μονόβολο έχει χάσει π.χ. στα 200 μέτρα μισό μέτρο ύψος και κατά συνέπεια αν αστοχήσεις στο καπρί, η βολίδα θα χτυπήσει έδαφος στα 200 μέτρα. Με το ραβδωτό η σφαίρα θα χάσει μισό μέτρο ύψος στην τριπλάσια απόσταση.

BTW, προσωπικά θεωρώ το μονόβολο μαζί με ένα red dot ως τον καλύτερο εξοπλισμό για το κυνήγι του αγριόχοιρου στις περιοχές που πάω εγώ, κακοτράχαλα βουνά με θάμνους (Αρκαδία, Αχαϊα) καθώς και για τον τρόπο που γίνεται το κυνήγι - σκυλιά, περπάτημα & τρέξιμο, συνεχής αλλαγή θέσης θηράματος και κυνηγού κλπ.
 
θεωρω οτι ειναι γνωστο πια σε ολους αλλα δεν πειραζει ας το πουμε ακομα μια φορα κακο δεν ειναι. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να πυροβολουμε στον "αερα" με δραμια, μονοβολα, και ραβδωτα οποιουδηποτε διαμετριματος. Κατα την ελευθερη πτωση που θα ακολουθησει μολις το βλημα- δραμι χασει την κινητικη του ενεργεια, το βλημα-δραμι θα αποκτησει κατα την πτωση του οση κινητικη ενεργεια χρειαζεται για να τραυματησει σοβαρα η και να σκοτωσει εναν ανθρωπο. Φιλος αστυνομικος μου ελεγε για ενα περιστατικο οπου καποιος εριχνε ασκοπους πυροβολισμους με δραμια, ενα απο αυτα κατα την πτωση του χτυπησε εναν εφηβο στην κλειδα οπου ευτυχως εκτος απο ενα αιματομα και εντονο πονο δεν του εκανε μεγαλυτερη ζημια, φυσικα ο κατοχος του οπλου συνεληφθη. Τι θα γινοταν ομως αν στη θεση του εφηβου ηταν το κεφαλακι ενος μικρου παιδιου; Πολυ προσοχη συναδελφοι.
 
Καλη εναρξη σε ολους τους γουρουναδες με ασφαλεια πανω απ ολα και σεβασμο απεναντι στον βασιλια των ελληνικων βουνων..βγαινουμε οχι για την σακουλα αλλα για να χαρουμε την παραμονη μας στο βουνο το να μας βρει το χαραμα κοβωντας πατηματα, την αναμονη και την ενταση στο καρτερι οταν ακουμε τα σκυλια κοντα μας και οταν βγει το ζωο στο καρτερι και σταματαει ο χρονος ενω το χουμε βαλει στην ριγα του οπλου μας..εγω δυστυχως λογω υποχρεωσεων δεν θα μπορεσω να τα κυνηγησω φετος αλλα θα ανεβαζω φωτογραφιες και ιστοριες της παρεας μου
 
Καλησπερα παρεα..ξεκινησε ο λογαριασμος για την δικη μου παρεα με ενα 50αρη καπρακι χτυπημενο απο τον πατερα μου..μπορει να μην ειχε ιδιαιτερη ενταση αλλα χαρηκε ο πατερας μου γιατι ειναι η πρωτη φορα που ριχνει με το κοντακι ακριβως στα μετρα του και για μενα γιατι βλεπω για 8η χρονια τα δραμια μου να αποδιδουν τα μεγιστα με μεγαλο τραυμα κατω απ την ραχοκοκαλια στα 40 μετρα με 2* 4 δραμια στον λαιμο και τα υπολοιπα σε πολυ μικρη αποσταση σαν γροθια μαζεμενα στα πλευρα..φωτο δεν ειχε γιατι απο την ζεστη το ξεχασαν τελειως
 
Last edited:
Στην Σπερχειαδα απ'έξω διάβασα αυτοκίνητο έπεσε πάνω σε αγριογούρουνο 09.00 το πρωί και διαλύθηκε τελείως.Δεν το είδα σε φωτογραφίες εκεί γύρω.Αν το έσκασε αυτό είναι τανκς με τρίχωμα όχι ζώο.Η αλλάξτε θήραμα η πάρτε αντιαρματικα οπλα όχι βόλια και μονοβολα.
 
Καλησπερα παρεα..ξεκινησε ο λογαριασμος για την δικη μου παρεα με ενα 50αρη καπρακι χτυπημενο απο τον πατερα μου..μπορει να μην ειχε ιδιαιτερη ενταση αλλα χαρηκε ο πατερας μου γιατι ειναι η πρωτη φορα που ριχνει με το κοντακι ακριβως στα μετρα του και για μενα γιατι βλεπω για 8η χρονια τα δραμια μου να αποδιδουν τα μεγιστα με μεγαλο τραυμα κατω απ την ραχοκοκαλια στα 40 μετρα με 2* 4 δραμια στον λαιμο και τα υπολοιπα σε πολυ μικρη αποσταση σαν γροθια μαζεμενα στα πλευρα..φωτο δεν ειχε γιατι απο την ζεστη το ξεχασαν τελειως

Μπράβο Μίλτο καλή αρχή φίλε. Να δω αν θα μπορέσω να κανονίσω κανα ΣΚ να ανέβω φέτος για ένα κυνήγι. Η φύση εκεί με εκστασιάζει, και τα γουρούνια είναι πιο άγρια και από βύσσωνα.
 
Στην Σπερχειαδα απ'έξω διάβασα αυτοκίνητο έπεσε πάνω σε αγριογούρουνο 09.00 το πρωί και διαλύθηκε τελείως.Δεν το είδα σε φωτογραφίες εκεί γύρω.Αν το έσκασε αυτό είναι τανκς με τρίχωμα όχι ζώο.Η αλλάξτε θήραμα η πάρτε αντιαρματικα οπλα όχι βόλια και μονοβολα.

Γιώργο ξέρω εναν τρελό ιδιογομωτή γουρουνά που φτιάχνει τα φυσίγγια του. Εκει να δεις διατρήσεις και τανκς ως λες διαπερνά.
 
Μπράβο Μίλτο καλή αρχή φίλε. Να δω αν θα μπορέσω να κανονίσω κανα ΣΚ να ανέβω φέτος για ένα κυνήγι. Η φύση εκεί με εκστασιάζει, και τα γουρούνια είναι πιο άγρια και από βύσσωνα.
Να σαι καλα Μανο..αν μπορεσεις κανε οπωσδηπορε ενα κυνηγι..ειναι τελειως αλλη φαση σε σχεση με τα υπολοιπα..οντως τα γουρουνια σε μας πανω επειδη βρισκουν τροφη και απο τις πολλες καλλιεργειες ειναι θηρια συν οταν κυνηγαω στο χωριο στα Γρεβενα η Πινδος ειναι τοσο αχανης εκταση που πολλους μονιαδες μπορει και να μην τους πετυχεις ποτε και μιλαμε για γελαδες 200 κιλα και πανω
 
Στην Σπερχειαδα απ'έξω διάβασα αυτοκίνητο έπεσε πάνω σε αγριογούρουνο 09.00 το πρωί και διαλύθηκε τελείως.Δεν το είδα σε φωτογραφίες εκεί γύρω.Αν το έσκασε αυτό είναι τανκς με τρίχωμα όχι ζώο.Η αλλάξτε θήραμα η πάρτε αντιαρματικα οπλα όχι βόλια και μονοβολα.
Μια χαρα πεφτουν και με τα μονοβολα αρκει να εχεις την ψυχραιμια να τους ριξεις στα μαλακα σημεια..σημερα αυτο που βαρεσε ο πατερας μου ηταν μονη τουφεκια με δραμια 8βολα νικελ το περασαν το ζωο εκαναν ζημια πνευμονια καρδια και κολλησαν στα πλευρα απεναντι..βεβαια οταν ειναι τρομαγμενα οπως γινεται με τα αυτοκινητα εχουν πολυ δυναμη γι αυτο βλεπουμε τα αμαξια σε τετοιο χαλι..εχω δει γουρουνι μεγαλο βεβαια στο βουνο να πεφτει πανω σε landcruizer απο κατω απ την μασκα να σηκωνεται και να σηκωνει μαζι και τις μπροστα ροδες
 
Το πρώτο γουρουνι έπεσε με δικό μου 8βολο με τις συμβουλές του κΝικοςΠ που τον ΧΙΛΙΟΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!! Είναι άλλη η αίσθηση κυνηγιού να βλέπεις να πέφτει το δικό σου θηραμα από δικό σου φυσεκι!!!!!Καλή έναρξη σε όλους!!! Κυριε Νίκο και παλυ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ.love.
 
Back
Top