Πυρκαγιές

Δν ξέρω πως να τους χαρακτηρίσω αλλά η μέρα ήταν η ιδανική για τέτοια πράγματα....με 7άρι βοριά σχεδόν "όλα" στάχτη.
Ευτυχώς οριακά δν καήκαμε εμείς κ το σπίτι μου...4 οχήματα της πυροσβεστικής υπηρεσίας Αμαλιάδας και 2 PZL από αέρος έφτασαν γρήγορα κ κ την έσβησαν κ δν κάηκε το σπίτι μου....ευτυχώς δηλαδή γιατί κάθε Ιούνιο τα χόρτα τα περνάω με καταστροφέα με το τρακτέρ...οι μόνες ζημιές είναι κάποιες ελιές,φρουτώδη δέντρα κ λάστιχα ποτιστικά.
Ήρθα από τη δουλειά κ φρίκαρα...
Να νεύρα μου κρόσια με τα μο....πανα...:mad::mad::mad:.hair..hair..hair..hair..hair.

View attachment 15808
View attachment 15809
View attachment 15811

Αυτή τη στιγμή εξελίσονται 2 νέες φωτιές σε 2 διπλανά χωριά.....τυχαίο λέτε;;

View attachment 15812View attachment 15813
Ωρε Κώστα ζημιά....
 
Ωρε Κώστα ζημιά....
Χέστα Κυριάκο.
Ευτυχώς φίλε Κώστα που δεν έγινε κάτι χειρότερο, αλλά και το να παθαίνεις οποιαδήποτε ζημιά και λαχτάρα ενώ δεν φταις δεν είναι λίγο... Βρήκε η πυροσβεστική από που ξεκίνησε η φωτιά; Είδε κανένας γείτονας τίποτα;
Γρηγόρη δν είδε κανείς κανέναν φίλε.
Η μάνα μου έξω ήταν κ μπήκε στο σπίτι να βγάλει τα ρούχα από το πληντύριο να τα απλώσει.
Να έκανε 5'..;;;; Όταν βγήκε έξω η φωτιά ήταν στην αυλή σε χρόνο ντε τε.
 
Χέστα Κυριάκο.

Γρηγόρη δν είδε κανείς κανέναν φίλε.
Η μάνα μου έξω ήταν κ μπήκε στο σπίτι να βγάλει τα ρούχα από το πληντύριο να τα απλώσει.
Να έκανε 5'..;;;; Όταν βγήκε έξω η φωτιά ήταν στην αυλή σε χρόνο ντε τε.

Γύρευε τώρα ποιος ανώμαλος ή βλάκας έκανε αυτήν την καταστροφή... Γιατί και πράγματα κάηκαν, και η διάθεσή σου χάλασε και τώρα θα βρωμάει καμμένο το μέρος μέχρι να βρέξει καλά... Θα εισπνέετε όλη τη μαυρίλα από το πουθενα, δεν θα μπορείς να κάτσεις στην αυλή σου... Είναι πράγματα αυτα;
 
Γύρευε τώρα ποιος ανώμαλος ή βλάκας έκανε αυτήν την καταστροφή... Γιατί και πράγματα κάηκαν, και η διάθεσή σου χάλασε και τώρα θα βρωμάει καμμένο το μέρος μέχρι να βρέξει καλά... Θα εισπνέετε όλη τη μαυρίλα από το πουθενα, δεν θα μπορείς να κάτσεις στην αυλή σου... Είναι πράγματα αυτα;
Ίδη το οργοποτίζω να φρεζάρω γιατί πέραν της μυρωδιάς, δν μπορώ να το βλέπω έτσι.
 
Χέστα Κυριάκο.

Γρηγόρη δν είδε κανείς κανέναν φίλε.
Η μάνα μου έξω ήταν κ μπήκε στο σπίτι να βγάλει τα ρούχα από το πληντύριο να τα απλώσει.
Να έκανε 5'..;;;; Όταν βγήκε έξω η φωτιά ήταν στην αυλή σε χρόνο ντε τε.
Την υγεία σας να έχετε Κωστή κι όλα τα άλλα θα τα ξαναφτιαξετε σιγά σιγά...
 
Ευτυχως που την προλαβαν Κωστα κ γλιτωσες τα χειροτερα..τα δεντρα κ το εδαφος δοξα το θεο θα ξαναγινουν εστω κ με κοπο.
Και εδω τις τελευταιες μερες το εχουν παρακανει..συνεχεια φωτιες κ σε διαφορετικες περιοχες...
Λες κ καποιος τους λεει οτι ολα αυτα τα χρονια εσεις θα τα καιτε,εσεις θα τα μαυριζεται κ εμεις θα σας προστατευουμε κ δεν ξερω κ τι αλλο...
Ρε εναν να ακουσω μια φορα οτι τον επιασαν κ του εριξαν γερη καμπανα εστω για παραδειγματισμο...
...κανεις δεν ειδε,κανεις δεν ακουσε,κανεις δεν ξερει...γινονται ανακρισεις σε υποπτα ατομα......
 
Δν ξέρω πως να τους χαρακτηρίσω αλλά η μέρα ήταν η ιδανική για τέτοια πράγματα....με 7άρι βοριά σχεδόν "όλα" στάχτη.
Ευτυχώς οριακά δν καήκαμε εμείς κ το σπίτι μου...4 οχήματα της πυροσβεστικής υπηρεσίας Αμαλιάδας και 2 PZL από αέρος έφτασαν γρήγορα κ κ την έσβησαν κ δν κάηκε το σπίτι μου....ευτυχώς δηλαδή γιατί κάθε Ιούνιο τα χόρτα τα περνάω με καταστροφέα με το τρακτέρ...οι μόνες ζημιές είναι κάποιες ελιές,φρουτώδη δέντρα κ λάστιχα ποτιστικά.
Ήρθα από τη δουλειά κ φρίκαρα...
Να νεύρα μου κρόσια με τα μο....πανα...:mad::mad::mad:.hair..hair..hair..hair..hair.

View attachment 15808
View attachment 15809
View attachment 15811

Αυτή τη στιγμή εξελίσονται 2 νέες φωτιές σε 2 διπλανά χωριά.....τυχαίο λέτε;;

View attachment 15812View attachment 15813
Ααααα ρε Κωστή να βρεις τον φουστη και να του λιανισεις τα παιδια με βοιδοπουτσ@
 
Τελικά την Μόρια την καίνε αλλοδαποί,εργολάβοι,μκο,ή η μαλακία μας?
Δεν έχω καταλάβει ακόμα....
Πάντως κάποιοι περιπατητες
στην Αχαρνών -Πατησιων Άγιο Παντελεήμονα και πέριξ
ήδη θα ακονίζουν τα πίσω διαφορικα τους
με το νέο αίμα επιβητορων που θα καταφθάσει σε λίγες ημέρες
Τυχεροί όσοι πουλάνε στρώματα και σουμιεδες
μιλάμε για αύξηση πωλήσεων άνω του 60%
 
Ημέρα ιδανική σήμερα για "ζημιά" όπως προανεφερε και ο Κώστας @Kostas ContraDosi, αλλά και ανθρώπους που βασανιζεσαι πως να τους χαρακτηρίσεις! Ένα χωριό κινδυνεψε και ευτυχώς που κοπάσε λίγο ο αέρας καίγοντας βέβαια περιουσιες.
Όταν έβαλαν τη φωτιά ανάμεσα σε δυο χωριά, έβαλαν άλλη μία σε απόσταση 6-7 χιλιομετρων που κάηκαν θερμοκήπια και καλαμποκιες αθεριστες.






 
Τελικά την Μόρια την καίνε αλλοδαποί,εργολάβοι,μκο,ή η μαλακία μας?
Δεν έχω καταλάβει ακόμα....
Η μαλακία μας Alex37 . Aν ήμασταν εμείς θα μας είχαν πρώτα γα....... hippo και μετά θα μας .pray to God. εμείς όμως ειμαστε Ευρωπαίοι μεγάλη :mad:
 
Πρώτα στείλανε την πυροσβεστική 70 χιλ μακριά για αλλη φωτια και μετά την εβαλαν και κάπου άκουσα ότι τώρα έχει πάλι φωτιά εκεί.
Τυχαία αναζωπυρωση σε 4 σημεία ταυτόχρονα με σύμπτωση ότι οι "πρόσφυγες" είχαν μαζέψει τα προσωπικά τους αντικείμενα από αυτά τα σημεία.
 
Ειναι απίστευτο το γεγονός ότι όλως τυχαίως σε μέρα με 7-8 μποφόρ ξέσπασαν διάσπαρτες πυρκαγιές πχ σε Κερατέα Σαρωνίδα και Ηλεία. Δεν θα μιλήσω εκτενώς για το θέμα στη Μόρια για πολλούς λόγους, θα πώ όμως ότι είναι επιτακτική ανάγκη να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων η πολιτεία. Να βάλει τα πράγματα στη θέση τους και να προστατέψει τυχόν ευάλωτους παιδια, κλπ αλλά παραδειγματικά να τιμωρήσει αυτούς που έβαλαν φωτιά και κυκλοφορούν και με κορονοϊο. Σκεφτείτε δηλ τι ειναι διατεθειμένοι κάποιοι να κάνουν ανα πάσα στιγμή αν κάτι δεν τους αρέσει. Θα τρελαθούμε τελείως.
 
Back
Top