Παρουσίαση Φυσιγγίων

Στην έναρξη Μιχάλη τα έριχνες; Γιατί πιστεύω πιο μετά δε θα είναι αποτελεσματικά.
Δε τα έχω ρίξει απλά αναφέρω τι πιστεύω ότι κάνει." Αγαπημένη" μου εταιρία και στα εμπορικά και στη ιδιογομωση...
Χειμώνα τα έριχνα σε τσίχλες. Να φανταστείς μέχρι και το σούρουπο που πεφτει λιγη υγρασία και θέλει λίγο πιο τσιμπημένο φυσίγγι αυτά δούλευαν κανονικότατα.
 
Χειμώνα τα έριχνα σε τσίχλες. Να φανταστείς μέχρι και το σούρουπο που πεφτει λιγη υγρασία και θέλει λίγο πιο τσιμπημένο φυσίγγι αυτά δούλευαν κανονικότατα.
Ίσως η τροποποιηση στη πυριτιδα κάνει τη διαφορα. Για να το λες όμως θα κάνουν δουλειά.
Άμα βρω κάνα κουτί εδώ θα το πάρω για δοκιμή.
 
Επαναφερω την συζητηση για το lambro λευκο που ειχε ανοιξει ο Αλεξης κ μας το παρουσιασε εδω:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-11#post-427078

Πρωτα απο ολα να υπενθυμιζω οτι τα Λαμπρου tordo και λευκο(export)ηταν 32 κ 32,5γρ αντιστοιχα κ οτι οι διαφημισεις της εποχης ανεφεραν πυριτιδα prima κ για τα δυο...


Εδω βλεπετε μια παρουσιαση του lambro tordo σε καλυκα fiem οπως φαινεται κ στην μικρη φωτο του αρθρου που δημοσιευτηκε στο "κυνηγι κ σκοποβολη" Σεπτεμβρης 1995..
prima v στο 1,40γρ κ συγκεντρωτηρα snia gt,καψουλι 688..
20200822_220726.jpg

Ανοιξα κ ζυγισα δυο φυσιγγια ν7 ενα tordo και ενα λευκο κ τα δυο σε καλυκα fiem...

ΤΟRDO:
Κλεισιμο:57,8mm
καψουλι:πρασινο αρα 688
πυριτιδα:prima v(ολοιδια οπως στην φωτο του Αλεξη)με βαρος 1,43γρ
συγκεντρωτηρας:snia gt
Σκαγια:32,11γρ

και φτανει η σειρα του Λευκου κ παθενω......ταρακουλο..:

ΛΕΥΚΟ:
Κλεισιμο:57,8mm
καψουλι:688
πυριτιδα prima v:1,43γρ
συγκεντρωτηρας:snia gt(ολοιδιος κ στο υψος με το tordo)
Σκαγια:32,63γρ

...Αρα.... εχουμε δυο ιδια φυσιγγια που δινουμε κατι παραπανω σε χρηματα για λιγα παραπανω σκαγια κ για το ελαχιστα πιο υψηλο μεταλλο ...

Πιστευα σε καποια διαφορα στο setup τον δυο φυσιγγιων αλλα δυστηχως.......οτι να νε....

ΥΓ φωτο δεν βαζω γιατι τα υλικα ειναι ιδια με τις φωτο του αλεξη οποτε δεν εχει κανενα νοημα....
 
Επαναφερω την συζητηση για το lambro λευκο που ειχε ανοιξει ο Αλεξης κ μας το παρουσιασε εδω:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-11#post-427078

Πρωτα απο ολα να υπενθυμιζω οτι τα Λαμπρου tordo και λευκο(export)ηταν 32 κ 32,5γρ αντιστοιχα κ οτι οι διαφημισεις της εποχης ανεφεραν πυριτιδα prima κ για τα δυο...


Εδω βλεπετε μια παρουσιαση του lambro tordo σε καλυκα fiem οπως φαινεται κ στην μικρη φωτο του αρθρου που δημοσιευτηκε στο "κυνηγι κ σκοποβολη" Σεπτεμβρης 1995..
prima v στο 1,40γρ κ συγκεντρωτηρα snia gt,καψουλι 688..
View attachment 15311

Ανοιξα κ ζυγισα δυο φυσιγγια ν7 ενα tordo και ενα λευκο κ τα δυο σε καλυκα fiem...

ΤΟRDO:
Κλεισιμο:57,8mm
καψουλι:πρασινο αρα 688
πυριτιδα:prima v(ολοιδια οπως στην φωτο του Αλεξη)με βαρος 1,43γρ
συγκεντρωτηρας:snia gt
Σκαγια:32,11γρ

και φτανει η σειρα του Λευκου κ παθενω......ταρακουλο..:

ΛΕΥΚΟ:
Κλεισιμο:57,8mm
καψουλι:688
πυριτιδα prima v:1,43γρ
συγκεντρωτηρας:snia gt(ολοιδιος κ στο υψος με το tordo)
Σκαγια:32,63γρ

...Αρα.... εχουμε δυο ιδια φυσιγγια που δινουμε κατι παραπανω σε χρηματα για λιγα παραπανω σκαγια κ για το ελαχιστα πιο υψηλο μεταλλο ...

Πιστευα σε καποια διαφορα στο setup τον δυο φυσιγγιων αλλα δυστηχως.......οτι να νε....

ΥΓ φωτο δεν βαζω γιατι τα υλικα ειναι ιδια με τις φωτο του αλεξη οποτε δεν εχει κανενα νοημα....
Μήπως αντί για κανέλα,βάζει τζιντζερ ρε Τάσο? Δεν είναι όλα τα σαλεπια ίδια!!
 
Την διαφορά την κάνει ο Gordon φίλε
Δημητρη το ολο στησιμο του φυσιγγιου μου δινει την εντυπωση οτι σε κρυο και υγρασια δε θα τραβαει.Αν λαβουμε υποψη οτι ο πατος του καλυκα εχει σχεδιαστει για να "αποροφαει" μερος των πιεσεων, ο απατητος z2m24 το κλεισιμο στα 57,8 και ο 12/70/8 καλυκας πιστευω οτι ο χρονος καυσης θα ειναι αρκετα ψηλα... Πιο πολυ εδιαφερει μια εταιρια τα χαμηλα μπαρ παρα ολα τα υπολοιπα...
Αν δεν εχω καταλαβει σωστα τι γινεται και ειμαι λαθος στο τροπο σκεψης διορθωσε με.
 
Δημητρη το ολο στησιμο του φυσιγγιου μου δινει την εντυπωση οτι σε κρυο και υγρασια δε θα τραβαει.Αν λαβουμε υποψη οτι ο πατος του καλυκα εχει σχεδιαστει για να "αποροφαει" μερος των πιεσεων, ο απατητος z2m24 το κλεισιμο στα 57,8 και ο 12/70/8 καλυκας πιστευω οτι ο χρονος καυσης θα ειναι αρκετα ψηλα... Πιο πολυ εδιαφερει μια εταιρια τα χαμηλα μπαρ παρα ολα τα υπολοιπα...
Αν δεν εχω καταλαβει σωστα τι γινεται και ειμαι λαθος στο τροπο σκεψης διορθωσε με.
Ο Gordon δεν δουλευει μόνο σαν αμορτισερ όπως έγραψε ο φωτοβολιδας, δουλευει κ σαν μειωτης της προοδευτικοτητας της πυριτιδας
 
https://www.google.com/amp/s/blog.hunting-spot.com/en/how-gordon-hull-dampens-recoil?hs_amp=true
Βλεποντας στο παραπανω λινκ το βιντεο καταλαβαινω οτι λειτουργωντας σαν αμορτισερ σπρωχνει τα αερια μετα την καυση της πυριτιδας και με αυτον τον τροπο μειωνει τη προοδευτικοτητα της πυριτιδας.Δεν της αφηνει περιθωρια να μεγαλωσει το χρονο καυσης. Σωστα;
 
Αφού είναι LAMBRO είναι ελληνικό φίλε Νίκο. Εκείνες τις εποχές, πριν την εξαγορά από το Ναυπλιώτη, η εταιρεία (ΑΦΟΙ ΛΑΜΠΡΟΥ ΑΒΕΕ) χρησιμοποιούσε διάφορους κάλυκες, είτε απευθείας του εμπορίου, είτε κατόπιν δικής της παραγγελίας με τη φίρμα της (LAMBRO) χτυπημένη στη βάση. Υπήρχαν κατά καιρούς και LAMBRO-ITALY, και LAMBRO-FRANCE, και FIOCCHI-HELLAS, και MARTIGNONI-GENOVA ... και δεν ξέρω τι άλλο ... ;) Τώρα ποιος τους κατασκεύαζε, δεν ξέρω, πιθανολογώ ότι ο LAMBRO-ITALY ήταν της FIOCCHI ... χωρίς να είμαι σίγουρος !!!
View attachment 14574
View attachment 14575
View attachment 14576
ΣΤΕΛΙΟ με έβαλες και έψαξα! αν και είμαι σίγουρος πως ότι λες αυτό είναι! και βρήκα παλαιά LABRO μπλέ (τα έριχνα κάποτε με χιόνια σε παπιά) και παλαιά LABRO καφέ και κάποια που ήταν της πρώτης χρονιάς της εξαγοράς από Ναυπλιώτη. Τα έβγαλα φωτό με έξυπνο κινητό (το δικό μου δεν είναι) και μόλις τα καταφέρω θα τις στείλω!!! .... και φυσίγγια στέλνω για όποιον ενδιαφέρεται!
 
https://www.google.com/amp/s/blog.hunting-spot.com/en/how-gordon-hull-dampens-recoil?hs_amp=true
Βλεποντας στο παραπανω λινκ το βιντεο καταλαβαινω οτι λειτουργωντας σαν αμορτισερ σπρωχνει τα αερια μετα την καυση της πυριτιδας και με αυτον τον τροπο μειωνει τη προοδευτικοτητα της πυριτιδας.Δεν της αφηνει περιθωρια να μεγαλωσει το χρονο καυσης. Σωστα;
Στρατο το πυθμενιο του Gordon είναι ίδιο με τα πυθμενια των άλλων εταιριών ;
 
Το νεο Lambro A1 speciale 32gr
A1 1.62x32 jiovani 22 (με επιφύλαξη μήπως ηταν gualandi και δεν το προσεξα) 57,2 πατημα σε ισπανικο κάλυκα με 688.

Προσωπικά το βρήκα υπερβολικό για το καλοκαίρι.
Βεβαια ειδα στην παρεα πολυ ωραιες τουφεκιες απο αυτο το φυσιγγι.
 
Στρατο το πυθμενιο του Gordon είναι ίδιο με τα πυθμενια των άλλων εταιριών ;
IMG_20200823_140657.jpg
Cheddite fiocchi gordon(ριγμένος ο gordon)
Το άλλο που παρατηρώ είναι ότι η πυρίτιδα καθετε διαφορετικά πάνω στο καψυλι ...
Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...
 
Back
Top