Franchi Team

Καλό τουφέκι η Black Μagic.....πήγα κάποτε να την τσιμπήσω 300€....με 66cm κ εξωτερικά τσοκάκια....αλλά δν την πήρα κ τη πήρε ένα φιλαράκι μου όταν του το είπα....18.3 αυλό κ βγάζει ωραίες τουφεκιές...την έχω κυνηγήσει σε παπί κάποιες φορές κ είχε ωραία αίσθηση από πάπια,λαβή κ σκόπευση.....η μόνη βλάβη που έβγαλε σε εκείνο το παιδί ήταν ένα πρωινό σε παπιά ρίχνοντας Speciale Palombe 36gr του έσπασε ο εξολκέας....5€ ζημιά ήταν θυμάμαι.....
Ναι....ντάξει 5 και 10 ευρώ δεν είναι τίποτα.

Μηχανήματα είναι κι Αυτά...

Τα 300ευρω ήταν οκ ανάλογα και την κατάσταση του οπλου.

Νομίζω τότε την είχε πάρει πάνω από 250.000 δραχμές ο γέρος.

Το ποσό αυτό τότε ήταν σοβαρό.
Τα λεφτά είχαν αξία.

Τότε μπορεί να έβαζε κάποιος στο αμάξι 2.000 δραχμές βενζίνη και να πήγαινε στη μέση το ρεζερβουάρ.

Έχει σκοτώσει ο γέρος πολλούς λαγούς με αυτό.
Και από προσοχή...άστα...Μέσα στις αγκαθες χτυπάει με το πλάι της κάνης λες και είναι βέργα...Για να βγάλει το λαγό.
 
Για να βγάλει το λαγό.
Έτσι το έκανε ο πατέρας μου τα τευλευταία χρόνια της κυνηγετικής του καριέρας πριν πεθάνει....ήξεραν οι παλαιοί... ;) ;)
Τα 300ευρω ήταν οκ ανάλογα και την κατάσταση του οπλου.
Μόνο 5 σεζόν σε μπεκάτσα το είχαν κυνηγήσει κ μετά στην τουλάπα.....ευκερία ήταν τότε αλλά στερνή μου γνώση να είχα πρώτα.
 
Καλησπερα σας. Διαβαζοντας και εγω τα παραπανω, θα πω και την δικη μου εμπειρια. Αναμεσα στα οπλα που κατεχω, εχω και δυο L. FRANCHI. η μια ειναι η 48 L 70cm κανη, 3 αστρα δωρο του πατερα μου μολις απολυθηκα(1980). Οπλο με εκπληκτικες τουφεκιες (10αδες χιλιαδες φυσιγγια) και την οποια διατηρω εως σημερα σε καλη κατασταση. Η αλλη ειναι η RAPTOR 712 αεριων, αγορασμενη το 2004. Φινετσατο οπλο, εκπληκτικες τουφεκιες, αλλα, μεχρι εκει. Σαν μηχανισμος-οπλο, σκετος τενεκες. Τοτε που την αγορασα, πηραμε αλλοι τρεις φιλοι απ το νησι τα ιδια οπλα. Μετα απο 4-5.000 φυσιγγια ολα εβγαζαν μικροζημιες, με μεγαλυτερο στα τρια οπλα την αποκωλυση των ραγων που συνδεουν κλειστρο-πιστονι αεριων. Και που δεν απευθυνθηκαμε. Αποτελεσμα; μηδεν. Ευτυχως, την λυση μας την εδωσε ενας μεγαλος οπλουργος (ο κ.Γιαννης, συνταξιουχος πια) ο οποιος μας εβαλε ατσαλοπυρους στη συνδεση και πλεον το προβλημα ξεπεραστηκε. Αυτα τα οπλα, εχουν εκπληκτικες κανες, βγαζουν πολυ καλες κατανομες, αλλα, σαν μηχανισμοι, "εγω πολυ δυσκολα θα ξαναεπαιρνα".
 
Καλησπέρα παιδια! Έχει αρχίσει και με γαργαλαει το χερι μου για την affinity elite...Οπως ειχε γραψει και ο Ηλιας επι καραντινας, εχει ο Καλκα με κατω απο χιλιάρικο, αλλα δεν εχω καταλαβει ποια elite ειναι, η 3 ή η 3.5? Στο μεταξυ πριν κανα μηνα δεν την ειχε καν στο καταστημα του Κηφισού..Μηπως την εχει επωμισει κανείς? Αν την εχει ριξει κιολας κανεις ακομα πιο καλοδεχούμενη η αποψη του...
 
Στεφ το ντουφεκι που έρχεται στην Ελλάδα είναι 3ων ιντσών! Έχει όπλο να πας να δεις ο Καλκατζακος στο κέντρο! Δεν νομίζω να έχει κυκλοφορήσει ιδιαίτερα στην Ελλάδα για να υπάρχει κάποιο review! Από ξένα άρθρα και φόρουμ καλά λόγια γράφονται.... Για 20% πιο πολλα σκάγια στον κυκλο στις 40 γιάρδες απο την απλή affinity! Franchi είναι, 7 χρόνια εγγυηση έχει και δεν νομίζωνα έχει και τρελή διαφορά από την αντίστοιχη m2 που κοστίζει 1550€!
 
Νομιζα οτι το review αυτο αφορουσε μονο την 3.5...ουσιαστικα νομιζα οτι η 3.5 περαν του οτι βγαινει και σε σουπερ μαγκνουμ δηλαδη, εχει και την επιμήκυνση κωνου..
Αυτο το ρωτησα και στον Καλκα τοτε πριν κανα μηνα, και δεν ηξερε να μου απαντησει (πρωτη φορα λεει ακουω για επιμήκυνση κωνου!)..
 
Νομιζα οτι το review αυτο αφορουσε μονο την 3.5...ουσιαστικα νομιζα οτι η 3.5 περαν του οτι βγαινει και σε σουπερ μαγκνουμ δηλαδη, εχει και την επιμήκυνση κωνου..
Αυτο το ρωτησα και στον Καλκα τοτε πριν κανα μηνα, και δεν ηξερε να μου απαντησει (πρωτη φορα λεει ακουω για επιμήκυνση κωνου!)..
Τον χρόνο σου χαλας, ρωτώντας τους...... Έχουμε άγνοια!
 
Νομιζα οτι το review αυτο αφορουσε μονο την 3.5...ουσιαστικα νομιζα οτι η 3.5 περαν του οτι βγαινει και σε σουπερ μαγκνουμ δηλαδη, εχει και την επιμήκυνση κωνου..
Αυτο το ρωτησα και στον Καλκα τοτε πριν κανα μηνα, και δεν ηξερε να μου απαντησει (πρωτη φορα λεει ακουω για επιμήκυνση κωνου!)..
ο χρηστος που δουλευει στην καλκο εχει σκαλισει σε όλα τα ντουφεκια του τους κωνους.Το ποιο πιθανο είναι να μης ηθελε να σου ανοιξει κουβεντα
 
Νομιζα οτι το review αυτο αφορουσε μονο την 3.5...ουσιαστικα νομιζα οτι η 3.5 περαν του οτι βγαινει και σε σουπερ μαγκνουμ δηλαδη, εχει και την επιμήκυνση κωνου..
Αυτο το ρωτησα και στον Καλκα τοτε πριν κανα μηνα, και δεν ηξερε να μου απαντησει (πρωτη φορα λεει ακουω για επιμήκυνση κωνου!)..
Στα 3.5 ιν όπλα φίλε είναι καταστροφή ο μεγάλος κωνος
 
Γειά σας παιδιά...
Έχει ο κουμπάρος μου μία franchi raptor, καί δεν έχει κλείστρο καθόλου,του είχε σπάσει το κόλλησε, τού ξαναεσπασε καί τό πέταξε.
Μου δίνει τό όπλο όπως είναι150€,το ερώτημα είναι μπορούμε να βρούμε κλείστρο;
Καί αν βρω θα υπάρχει θέμα να σπάσει πάλι;
Τώρα το όπλο το δουλεύει ο αδερφός τού κουμπάρου με κλείστρο από την franchi asso.
 
Στα 3.5 ιν όπλα φίλε είναι καταστροφή ο μεγάλος κωνος
Καλησπερα και απο μενα...καινουργιος στη παρεα...γιατι ειναι καταστροφη ο μεγαλος κωνος?Αν μπορει καποιος αν μπορει ας μπου δωσει μια απανηση. Ευχαριστω εκ των προτερον....
 
Back
Top