Shore jigging

καλησπερα αυτη την εποχη τουλαχιστον εδω στα νοτια δεν ειναι και οτη καλητερο..
αν και αυτη την πεοχη μπενουν οι μεηαλες ντασκες..(απο 5 κολα και πανω)
βεβεα εαν δεν πηγενεις στη θαλασσα δεν προκητε και να μαθεις
οποτε καλα θα κανεις και θα πας
Ακριβώς όπως τα λες. Το shore είναι δύσκολη τεχνική που θέλει εξόδους για να αποδώσει! Υπομονή και επιμονή λοιπόν και να μην θεωρούμε καμία μέρα χαμένη.
 
Πήγα με το φιλαράκι μου σήμερα για ψάρεμα. Μια χαρά πήγε βγάλαμε το ψαράκι μας 1 καρβούνι. Εφερα και 2 κυνηγούς προς τα έξω αλλα δεν μου έκαναν την τιμή να τσιμπήσουν.
 

Attachments

  • IMG_20200223_163307.jpg
    IMG_20200223_163307.jpg
    272,8 KB · Προβολές: 44
Πήγα με το φιλαράκι μου σήμερα για ψάρεμα. Μια χαρά πήγε βγάλαμε το ψαράκι μας 1 καρβούνι. Εφερα και 2 κυνηγούς προς τα έξω αλλα δεν μου έκαναν την τιμή να τσιμπήσουν.
Μάνο καλοφάγωτο με καλη παρέα.
Γιατι κομμένο στην ουρά; Για το αίμα;
Ακομη καλύτερο, απο μια μαχαιριά "καρφωτή" λίγο πίσω απο το πλευρικό πτερύγιο.
Στις ....μασχάλες. Προσοχή μη λερωθεις απο το αίμα που πετιέται.
Ή κόψιμο της κάτω σύνδεσης του κεφαλιού (οχι του κάτω κεφαλιού ;)) απο το υπόλοιπο σώμα. Εκεί στην "σφήνα" μπροστά απο την καρδιά. Απο εκεί περνάει το αίμα για τα βράγχια.

Εκτός αν είδες στην ΤV πως δοκιμάζουν τους μεγάλους τόνους οι αγοραστές και είπες να τους μιμηθείς!!!! με ότι εσυ έπιασες .RESPECT.
 
Μάνο καλοφάγωτο με καλη παρέα.
Γιατι κομμένο στην ουρά; Για το αίμα;
Ακομη καλύτερο, απο μια μαχαιριά "καρφωτή" λίγο πίσω απο το πλευρικό πτερύγιο.
Στις ....μασχάλες. Προσοχή μη λερωθεις απο το αίμα που πετιέται.
Ή κόψιμο της κάτω σύνδεσης του κεφαλιού (οχι του κάτω κεφαλιού ;)) απο το υπόλοιπο σώμα. Εκεί στην "σφήνα" μπροστά απο την καρδιά. Απο εκεί περνάει το αίμα για τα βράγχια.

Εκτός αν είδες στην ΤV πως δοκιμάζουν τους μεγάλους τόνους οι αγοραστές και είπες να τους μιμηθείς!!!! με ότι εσυ έπιασες .RESPECT.
Σπύρο το είδε μια φορά που το έκανα εγώ και λέει πότε θα έχω την ευκαιρία ξανά;; Για αυτό και οι τρεις τομές.
 
Εγώ τα καρφώνω στην καρδιά όπως λέει και παραπάνω ο Σπύρος. Και τα βάζω σε μια γούρνα με νερό και ξαιματιζουν καλά. Συνήθως μένει να καθαρίσω από το σκοτωμένο αίμα την ραχοκοκκαλιά μετά. Δίνουν ωραία μάχη αυτές οι τορπίλες.
 
o καλος και ο κακος λαγος
δεν ηξερα σε ποια ενοτιτα επρπεπε να το βαλω .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
Γειά σου φίλε μου, είναι συχνή η σύλληψή τους με shore ? προλαβαίνουν και χτυπάνε συχνά τους πλάνους?
 
Γειά σου φίλε μου, είναι συχνή η σύλληψή τους με shore ? προλαβαίνουν και χτυπάνε συχνά τους πλάνους?

Γιώργο ο πλάνος ψαρεύει και στο πέσιμο. γενικά όσο το τεχνητό είναι στη θάλασσα ψαρεύει.
 
Γιώργο ο πλάνος ψαρεύει και στο πέσιμο. γενικά όσο το τεχνητό είναι στη θάλασσα ψαρεύει.
Μάνο καλημέρα, το γνωρίζω αυτό, αλλά είχα την απορία αν αυτό το είδος προλαβαίνει να επιτεθεί σε πλάνο που δεν είναι slow. Φανταζόμουνα μάλλιστα ότι εκεί που έχει πολλούς, μήπως ένας τρόπος ψαρέματος για να τους αποφύγεις είναι το shore . Αλλα απο αυτό που βλέπω ... δύσκολα αποφεύγει κανείς αυτόν το διάβολο...o_O.
 
Τα μεγάλα του είδους προλαβενει μια χαρα και σε γρήγορα τζιγγαρισματα.
Εδω κατω δυστιχος και οσο πας ποιο νοτια το κακο εχει παραγίνει.
Εάν δεις και στο βίντεο εχω knife πλανο και τζιγγαρω αρκετα γρηγορα και επιτέθηκε στο ανέβασμα.
 
Τα μεγάλα του είδους προλαβενει μια χαρα και σε γρήγορα τζιγγαρισματα.
Εδω κατω δυστιχος και οσο πας ποιο νοτια το κακο εχει παραγίνει.
Εάν δεις και στο βίντεο εχω knife πλανο και τζιγγαρω αρκετα γρηγορα και επιτέθηκε στο ανέβασμα.
Αυτό είδα και γι΄αυτό ρώτησα. Δεν το περίμενα από λαγοκέφαλο να κάνει τέτοιο χτύπημα. Επίσης μου έμεινε απορία πως κατάφερε να στραβώσει και τον πλάνο! ευχαριστώ γιά την απάντηση να είσαι γερός να χαίρεσαι τη θάλασσα και το βουνό.
 
Αυτό είδα και γι΄αυτό ρώτησα. Δεν το περίμενα από λαγοκέφαλο να κάνει τέτοιο χτύπημα. Επίσης μου έμεινε απορία πως κατάφερε να στραβώσει και τον πλάνο! ευχαριστώ γιά την απάντηση να είσαι γερός να χαίρεσαι τη θάλασσα και το βουνό.
επιδη χτυπησε κοντα στα βραχια και απο κατω ειχε μερος για να κοψει τον ζωρισα πολυ..
φαντασου ειμουνα με εαν yamaga 100my αρκετα σκλυρο καλαμη και ενα saltiga 4500h και τα φρενα ηταν καπου 6-7 κιλα.. γιαυτο την επαθαν και στραβοσε το αγγυστρη.
το ψαρι το συκοσα με το καλαμη και οχι με γατζο και ο πλανος λογικα θα στραβοσε καπου σταβραχια.
το ψαρι ηταν 3980 κιλα
 
καλημερα στα κοπελια... ενα ψαρεμα που εγεινε σε ενα μακρινο σημειο οπου αν και δε πειστεβω στο ματη μαλον εκηνη τη μερα η με ειχαν ματιασει η θα εβλεπα κανενα μητσοτακη δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο με τοσες αναποδιες
 
Back
Top